Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Wox 1.3

Wox 1.3

Wox je moderní příkazová řádka, prostřednictvím které můžete pohodlně spouštět nainstalované aplikace, vyhledávat soubory, upravovat nastavení a vyhledávat na internetu. Open-source verze - Chip 01/2019.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Pokud hledáte náhradu za nepovedený spouštěč (launcher) ve Windows, sáhnete po Woxu, který rozšiřuje původní spouštěč jak ve funkčnosti, tak rozsahu vyhledávání.

Spousta lidí má k vestavěnému spouštěči (launcheru) ve Windows (vyvolává se stiskem klávesy WIN a psaním) velké výhrady. Uživatelé systémů Linux a Mac mnohem lépe znají funkce launcherů pro vyhledání obsahu a spouštění programů. Stačí například napsat »Chrome« nebo »nastavení myši« a zobrazí se jim relevantní informace, funkce, soubory a programy. Stejným způsobem lze počítat jednoduché matematické úkony a vyhledávat na webu.

Inteligentní launcher Wox se spouští klávesovou zkratkou »ALT a MEZERNÍK«. Dokáže vyhledat nainstalované aplikace, po zadání matematického vzorce zobrazit výsledek, otevřít příkazovou řádku, spustit vyhledávání na internetu, nebo přejít přímo na zadanou webovou adresu. S doinstalovanou aplikací »Everything« zobrazí soubory nacházející se na vašem disku. A to vše s bleskovou rychlostí. Žádné přemýšlení, prostě jen napíšete dotaz a vyberete relevantní výsledek. Ze základních příkazů uveďme třeba »Sleep«, »Lock«, »Shutdown« na uspání, uzamknutí nebo vypnutí počítače. Silnou stránkou Woxu je jeho rozšíření o desítky možných zásuvných modulů. Mezi nejzajímavější lze zmínit:
- Youtube Query - stačí napsat Youtube to-co-hledám a otevře se vám stránka vašeho oblíbeného prohlížeče s výsledky hledání.
- Steam - lze psát a následně spouštět hry, které máte nainstalovány ve vaší knihovně Steam.
- Stack Overflow - přímo v launcheru lze vyhledávat a vybírat odpovědi na vaše dotazy.
- Remove USB - pokud je k počítači připojena USB flash paměť a jste zvyklí »odebírat zařízení«, stačí napsat »reu« a vybrat, které se má odebrat.
- Hosts - jestliže často pracujete s webovými aplikacemi, úprava Hosts souboru nebyla nikdy lehčí. Už žádný zástupce na ploše, stačí pouze napsat »Hosts«, otevře se soubor a můžete editovat. Wox tak ukáže již přidané parametry.
- Kodi Library Search - jestliže využíváte knihovnu médií Kodi, bude se vám tento plug-in velmi líbit.

  • Open-source
  • Uveřejněno na Chip DVD 01/2019
  • Info: www.wox.one
  • Jazyk: anglicky
  • Windows XP/Vista/7/8/10 (32/64 bit)
  • Bez registrace

Časově neomezená free verze programu. 

Wox vyhledává jak aplikace, tak i nastavení Windows. Pokud je třeba něco modifikovat u myši, stačí zadat »mouse« a vybrat relevantní výsledek. Nastavení Woxu je pestré. V záložce »Plugin« jsou k nalezení individuální parametry jednotlivých doplňků. V záložce »Theme« je možno upravit vzhled, »Hotkey« poté upřesňuje, jak se Launcher vyvolá, popřípadě klávesové zkratky pro jednotlivé vyhledávací příkazy. Ve spojení s aplikací Everything dokáže Wox vyhledávat veškeré soubory na disku. Pokud dáte indexaci potřebný čas. Hledání lze upřesnit jen na koncovky mkv, jpg, a jiné. Dále lze Wox použít i jako pokročilejší (sin, tan, sqrt) kalkulačku, vyhledávač na internetu nebo příkazovou řádku (pokud začnete příkazy znakem »>«).

Pokud byste měli zájem upravit, jak launcher barevně vypadá, na oficiální stránce Woxu je velmi jednoduchý a intuitivní editor. Stačí navštívit: http://www.wox.one/theme/builder, vybrat barvy a kliknout na »Download Theme«. Stažené téma »WoxTheme.xaml« dle potřeby přejmenovat a nakopírovat do složky: C:UsersVASEJMENOAppDataLocalWoxapp-1.3.524Themes
Poté spustit Wox »ALT + MEZERNÍK«, napsat »Settings« a v záložce »Themes« vybrat váš vzhled.
Podrobný tutoriál: http://doc.wox.one/en/basic. Velmi přehledně a s obrázky napsaný tutoriál, který vás provede veškerou funkčností programu.

Přímým konkurentem této aplikace je freeware Launchy. Stařičká aplikace, která už mnoho let nedostala žádný update, to však neznamená, že nefunguje. Právě naopak. Je zcela reálným konkurentem. Bohužel neposkytuje takové množství plug-inů jako Wox a její vzhled je vcelku zastaralý.

Seznam všech plných verzí v Chipu 01/2019

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání