Menu
Časopis Chip

Lidé ze skla

Lidé ze skla

Ordinace lékařů i auta se brzy stanou pro mnoho firem zlatým dolem.

Možná vás vaše maminky jako malé děti napomínaly, abyste u stolu nehltali jídlo a jedli pomalu. Digitální technologie postupně nahradily mnoho rolí a dohled maminek nad stravováním je patrně další na řadě: společnost HapiLabs, založená v Hongkongu, nahrazuje napomínání maminek vibracemi a LED kontrolkami. HapiFork, vidlička vybavená speciálními technologiemi, spustí alarm, pokud začneme jíst příliš rychle.

Bez ohledu na to, jak a pokud vůbec digitální revoluce nahradí dohled rodičů, zcela nevyhnutelně se ukazuje touha po stále větším množství dat. Pomocí bezdrátového připojení se do počítače nebo smartphonu přenáší například i statistiky stravování – třeba průměrná rychlost jedení (podle počtu pohybů vidličky za minutu), která je následně prezentována formou grafu. Společnost HapiLabs je přitom pyšná na to, že to vše se děje v reálném čase. Pokud budeme jíst rychle, vidlička pošle upozornění do smartphonu, který nám nejčastěji leží hned vedle talíře.

Jestliže neztratíme příliš mnoho času zdravým návykem pomalého jedení, můžeme následně na sociálních sítích sdílet výsledky našich úspěchů při pomalé konzumaci jídla. Naši přátelé i širší komunita v sociální síti díky tomu zjistí, kolik úsilí věnujeme vlastnímu zdraví. Vidlička HapiFork ale musí čelit i nebezpečí zcela opačného efektu: on-line platforma pro sílení výsledků s přáteli může svádět k soutěžím v nezřízeném přecpávání. HapiLabs je mnohem diskrétnější, pokud jde o informování uživatelů o jedné z dalších služeb společnosti. V prohlášení o ochraně dat si totiž firma vyhrazuje právo předávat data dalším subjektům. Prohlášení výslovně uvádí marketingové a reklamní společnosti, stejně jako subjekty zabývající se výzkumy trhu. Sdílena mohou být data týkající se stravovacích návyků, pohlaví nebo tělesných proporcí. Tolik by toho o vás vaše maminka nikdy nevyzradila.

O rizicích nových telematických technologiích pro naše soukromí se dočtete v únorovém Chipu.

hapifork-08-p

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání