Menu
Časopis Chip

Avast Free Antivirus

Avast Free Antivirus

Avast Free Antivirus | Foto: CHIP

I bezplatně dostupný antivir může poskytovat pokročilé technologie detekce škodlivého softwaru včetně strojového učení nebo zabezpečeného webového prohlížeče. Free verze - Chip 02/2019.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Pokud nechcete nechat nezabezpečená zařízení připojená k internetu, sáhněte po bezplatném zabezpečení Avast pro počítače a mobily.

Hlavní inovací v bezpečnostních produktech Avast, označených letopočtem 2019, do jejichž rodiny patří bezplatná verze Free Antiviru a dále placené edice Internet Security, Premier a Ultimate, je pokročilá detekce phishingových webových stránek a e-mailů. Pokusy vylákat z uživatelů osobní údaje, přihlašovací hesla nebo čísla platebních karet pomáhá odhalovat technologie umělé inteligence. Nový systém detekce phishingu automaticky kontroluje adresy webových stránek, prověřuje metadata internetových domén a rovněž zkoumá i vizuální podobu webů. Průběžně se učící systém pak dokáže za méně než deset sekund s 99procentní úspěšností odhalit i velmi sofistikovaným způsobem vytvořenou podvrženou webovou stránku. Tato nová funkce je dostupná i v bezplatné verzi antiviru Avast a českým uživatelům se bude jistě hodit. Phishingové útoky jsou stále rafinovanější a objevují se už i podvržené e-maily a webové stránky s dobrou češtinou a grafikou kopírující designové prvky českých bank. V placených edicích antivir Avast phishingové e-maily blokuje, společně s další nevyžádanou poštou. Šikovnou funkcí programu Avast Free Antivirus je »Inspektor Wi-Fi«, nástroj, který najdete také v nabídce »Ochrana«. Funkce »Inspektor Wi-Fi« identifikuje zařízení připojená do vaší domácí sítě, včetně vašeho Wi-Fi routeru, a prověří nastavení jejich zabezpečení. Rychle tak zjistíte, zda není v nastavení vaší sítě nějaká mezera, kterou by mohli kybernetičtí útočníci nebo škodlivý software zneužít.

  • Free verze
  • Uveřejněno na Chip DVD 02/2019
  • Info: www.avast.cz
  • Jazyk: česky
  • Windows XP/Vista/7/8/10 (32/64 bit)
  • Bez registrace
 

Avast 2019 v placených edicích také automaticky identifikuje soubory obsahující citlivé informace (cestovní dokumenty, finanční data, zdravotnická dokumentace atd.) a uživateli nabídne jejich ochranu před škodlivými programy i jejich neoprávněným otevřením. I bezplatný antivir Avast pak obsahuje nový režim nazvaný Nerušit, během kterého jsou blokována všechna oznámení operačního systému i aplikací, aby se neobjevovala v nevhodnou chvíli. Tato nová funkce se může hodit například při hraní her, sledování filmů nebo třeba při prezentacích, kdy nechcete, aby vaše obecenstvo vidělo všechny notifikace příchozích e-mailů nebo zpráv z různých komunikátorů.

obr-01-nahled obr-02-nahled obr-03-nahled

I v bezplatné verzi se Avast Free Antivirus postará o vaše přihlašovací hesla k různým internetovým službám. Jen je třeba provést několik úvodních kroků nastavení. Začněte v nabídce »Soukromí«, kde najdete i funkci »Passwords«. Ta funguje s internetovými prohlížeči Chrome a Firefox, kde ji ale nejprve musíte aktivovat. Aktivace spočívá v instalaci rozšíření Avast Passwords, které se rovnou otevře v okně internetového prohlížeče. Po rychlé instalaci začne rozšíření Avast Passwords automaticky bezpečně ukládat hesla nebo třeba čísla platebních karet, která budete zadávat v různých internetových službách. Při následných návštěvách budou uložené údaje automaticky vyplňovány. K dispozici je i generátor náhodných hesel, který vám pomůže s vytvářením bezpečných přihlašovacích údajů. Přihlašovací údaje nebo platební karty můžete zadávat i přímo v aplikaci Avast Free Antivirus.

bbr-01-nahled bbr-02-nahled bbr-03-nahled

Zabezpečený webový prohlížeč Avast Secure Browser je postaven na jádru Chromium, takže využívá stejný technologický základ jako Chrome. Oproti prohlížeči od Googlu je ale Avast Secure Browser vybaven sadou funkcí na ochranu před sledováním při vyhledávání a pohybu na webu i blokování agresivních reklam na internetových stránkách. K dispozici je i funkce VPN pro zašifrování internetové komunikace a její přesměrování přes anonymní proxy servery, ale tu je možné využívat jen na základě měsíčního předplatného. Aktivitu filtru internetové reklamy indikuje ikona v pravé horní části prohlížeče vedle adresního řádku. Čísla u ikony pak znamenají počet zablokovaných reklamních prvků na aktuální webové stránce. Po kliknutí na zelenou ikonu zjistíte podrobnosti o zablokovaných reklamách a můžete také upravovat pokročilá nastavení filtru reklamy. V nastavení lze pracovat s filtry třetích stran, vytvářet si vlastní pravidla filtrování reklamy nebo doplňovat seznam webů, na kterých nebude reklama prohlížečem Avast Secure Browser blokována.

Po spuštění prohlížeče Avast Secure Browser klikněte na kartu »Zabezpečení a ochrana soukromí« na domovské stránce prohlížeče a pak v pravém horním rohu přepněte volbu na »Doporučená nastavení«. Jasně pak uvidíte, že v doporučeném nastavení jsou již aktivovány všechny hlavní funkce zabezpečeného prohlížeče. My vám doporučujeme aktivovat ještě funkci »Anti-Fingerprinting«, která skrytím digitálního otisku internetového prohlížeče pomáhá s omezením sledování pohybu na webu.

abr-01-nahled abr-02-nahled abr-03-nahled

Avast Mobile Security -  Se softwarem od Avastu můžete zdarma před škodlivinami zabezpečit také svůj smartphone nebo tablet s operačním systémem Android. Bezplatná verze mobilního antiviru má omezeny některé funkce a zobrazuje reklamu, nicméně pro běžnou ochranu mobilních zařízení před malwarem poskytne zcela dostačující služby. V placené verzi pak najdete například i možnost filtrování reklamy z internetu, zamykání jednotlivých aplikací nebo zabezpečené připojení přes VPN.

I bezplatná verze aplikace Avast Mobile Security obsahuje funkci »Anti-Theft«, která zabezpečí vaše zařízení proti neoprávněnému použití v případě jeho ztráty či odcizení a umožní vám vysledovat jeho polohu. Funkce »Anti-Theft« vyžaduje úvodní nastavení, se kterým vám pomůže přehledný průvodce se seznamem a popisem potřebných kroků. Řada nástrojů funkce »Anti-Theft« je dostupná jen v placené verzi Avast Mobile Security, ale základní ochrana včetně například i bezpečného uzamknutí a vzdáleného ovládání zařízení prostřednictvím SMS zpráv je plně funkční i v bezplatné variantě antiviru.

Mezi funkcemi Avast Mobile Security najdete také nástroj na okamžité uvolnění operační paměti mobilního zařízení uzavřením nepoužívaných aplikací. Dále se může velmi často hodit i funkce pro vyčištění úložiště smartphonu či tabletu od zbytečných dat, typicky z vyrovnávací paměti internetového prohlížeče, nebo různých pozůstatků po používání instalovaných aplikací. V hlavní nabídce aplikace Avast Mobile Security se nachází také funkce »Foto trezor«, která umožňuje bezpečně uchovat vybrané fotografie, ke kterým se nedostane nikdo bez znalosti příslušného hesla.

Výčet funkcí mobilního antiviru Avast Mobile Security uzavřeme nástroji »Wi-Fi test« a »Rychlost Wi-Fi«. První z nich prověří nastavení vaší domácí Wi-Fi sítě (resp. kterékoli bezdrátové sítě, ke které je vaše mobilní zařízení aktuálně připojeno), zdali je dostatečně zabezpečena před útoky. Součástí tohoto testu je rovněž prověření vašeho Wi-Fi routeru, zda se k němu nemůže případný útočník snadno přihlásit standardním administrátorským heslem. Funkce »Rychlost Wi-Fi« slouží ke zjištění aktuální rychlosti připojení vašeho smartphonu či tabletu do internetu. 

Seznam všech plných verzí v Chipu 02/2019

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Komerční sdělení