Menu
Časopis Chip

Digitalizace pokladů

Digitalizace pokladů

NFA má na starosti digitalizaci českých filmů, aby se umožnilo jejich zpřístupnění. Zajímalo nás, jak digitalizace probíhá.

Národní filmový archiv (NFA) patří tak mezi deset nejstarších, ale i největších filmových archivů na světě. Má na starosti především archivaci a v současné sbírky obsahují asi 28 000 kopií hraných filmů, 32 000 kopií nehraných filmů, 9 500 negativů hraných filmů a 15 000 negativů nehraných filmů. Problém je, že tato sbírka není přístupná veřejnosti. Naprostá většina kin totiž přešla na digitální technologii. V poslední době tedy NFA přibyl ještě další úkol – digitalizace filmů a dalších materiálů. Navštívili jsme proto digitální filmovou laboratoř NFA, abychom zjistili, jak digitalizace filmů probíhá.

hep5ac7f3-01-puvodni-stav-cnfa-mail-nahled

Filmový materiál se do digitální podoby dostává podobně jako staré fotografie a diapozitivy – skenováním. Před digitalizací je filmový materiál vyčištěn a před vlastním skenováním se ještě provádějí testy a zjišťují se nejrůznější informace o filmu. Jak celý procesor probíhá, jaké technologie se používají pro restaurování filmů, se dozvíte v březnovém vydání Chipu. 

spc-fotoblog-03-retuse-obrazu-nahled

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání