Menu
Časopis Chip

Nejlepší instalace W10

Nejlepší instalace W10

Čistá instalace namísto upgradu.

Microsoft standardně nabízí jen instalaci Windows 10 formou aktualizace. My vám v březnovém Chipu ukážeme hned dva způsoby, jak instalovat zcela čerstvý operační systém.

Přechod na Windows 10 představuje výbornou příležitost, jak si vyčistit počítač od starých a nepoužívaných programů a hromady zbytečných dat, nastřádaných za léta provozu Windows 7 či 8(.1). Nejlepším způsobem, jak to můžete udělat, je tzv. čistá instalace Windows 10, bez zanechání jakýchkoli pozůstatků po předchozím používání počítače. Na rozdíl od předchozích verzí, které byly placené, však Microsoft přímo nepodporuje čistou instalaci Windows 10, naopak připravil nástroje na upgrade přímo ze stávajícího operačního systému. Čistou instalaci Windows 10 z USB flash disku nebo instalačního DVD nebylo možné provést – jednoduše proto, že Microsoft k tomuto novému, zdarma dostupnému operačnímu systému nedodával produktový klíč. Dostupnost bezplatné aktualizace byla ověřována prostřednictvím aktualizačního nástroje, který zjišťoval, zda na počítači běží legální verze Windows 7 či 8(.1). Produktové klíče těchto starších verzí však nebylo možné během čisté instalace využít. Po aktualizaci Windows 10 na podzim loňského roku se situace změnila. K aktivaci čisté instalace Windows 10 je možné využít i produktové klíče z Windows 7 či 8(.1), ale velmi pravděpodobně je ani nebudete potřebovat: u počítačů s Windows7 a8(.1) je zjišťován tzv. digitální otisk, na jehož základě instalátor Windows 10 zjistí, zda počítač splňuje podmínky pro bezplatnou instalaci Windows 10.

Požadavky na Windows 10

Na samotných podmínkách a minimálních požadavcích na bezplatný upgrade na Windows 10 se nic nezměnilo: mohou jej využít majitelé počítačů s legálně instalovanými Windows 7 (se Service Packem 1) nebo Windows 8.1 (aktualizaci z Windows 8 na 8.1 lze rovněž provést bezplatně). Bezplatně nelze upgradovat z Windows RT, Windows RT8.1 apodnikových verzí operačních systémů Microsoftu. Operační systém, ze kterého budete upgradovat, musí být řádně aktivován, což zjistíte v Ovládacích panelech, pokud přejdete do nabídky »Systém a zabezpečení | Systém«. Zcela dole pak najdete informaci o aktivaci Windows.

Jestliže váš počítač splňuje minimální hardwarové požadavky na provoz Windows 10 (běžné typy procesorů s taktem alespoň 1 GHz a nejméně 1 GB operační paměti pro 32bitovou nebo 2 GB pro 64bitovou verzi operačního systému), můžete se pustit do čisté instalace. My vám na následujících stránkách ukážeme dva různé postupy, jak čistou instalaci provést. Každý z nich má přitom svoje přednosti i nevýhody. V každém případě si před instalací zazálohujte všechna důležitá data na externí disk. My jsme při našem testování popisovaných postupů o žádná data nepřišli, to však neznamená, že tomu tak musí být ve všech případech upgradu.

6a

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání