Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Manipulace s videem

Manipulace s videem

U nových technologií falšování videa nebo řeči bude stále obtížnější rozpoznat, jestli jde o podvrh.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Věřit svým očím a uším bude v roce 2018 obtížnější než kdykoli předtím. Stále více výzkumných prací nám dokazuje, že nebude problém zapojit metody využívající umělou inteligenci a převést zvukový záznam řeči do pohybu rtů. Vhodný software pak dokáže politikům, od starosty až po prezidenta, vložit do úst slova, která nikdo z nich neřekl. V nadcházejícím roce by tak mohly falešné zprávy dostat novou dimenzi.

Výzkumník Googlu a expert na umělou inteligenci Ian Goodfellow tvrdí, že bychom si dokonce měli zvyknout, že většině multimediálních obsahů se už nebude dát věřit. „Nevěř žádné informaci, kterou jsi sám nefalšoval“ – tak by mohl znít cynický závěr.

Článek „Odhalte podvrh“ v březnovém Chipu přináší zprávy o probíhajících projektech, které se tímto oborem zabývají. V akci jsou opět neuronové sítě a umělá inteligence, které dávají novým nástrojům nečekané schopnosti. A naštěstí vznikají i opačné projekty – mající za cíl přezkoumávat uživatelská videa a odhalovat podvody.

Více se dočtete v Chipu 03/18, který je v prodeji od 21. února.

obama-2

Výzkumník Supasorn Suwajanakorn zkusil pomocí softwaru manipulovat projev Baracka Obamy. Nástroj analyzoval mimiku bývalého amerického prezidenta a vytvořil nové video.

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
¨