Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Data na věčnost

Data na věčnost

Pevné disky a optická média mají příliš krátkou paměť. Vědci zkoumají, jak ukládat cenná data navždy.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Naše civilizace vytváří stále větší množství dat a počítačový průmysl spolehlivě dodává stále výkonnější média pro jejich ukládání. Běžný pevný disk však dosáhl svého limitu, je možné na něj uložit maximálně několik terabajtů  a navíc - data na něm vydrží jenom několik málo let. Stejně tak DVD a jiná optická média v praxi fungují nejdéle několik desetiletí, a flashové paměti se mohou stát nespolehlivými dokonce po několika málo letech.

Vědci ale přicházejí s novými koncepty, jak spolehlivě ukládat data na mnohem delší dobu. Jednou z alternativ je možná trochu překvapivě – diamant. Na rozdíl od klenotnického průmyslu tu však nejde o perfektně vybroušený kámen, ale o pravý opak. Jiný pokus o dlouhodobé ukládání dat zase využívá všednější materiál než jiné datové nosiče – a sice sklo. Prostřednictvím laserových paprsků se vytváří miniaturní nanobody, v nichž jsou uloženy bity – a to nejenom v jedné vrstvě, ale trojrozměrně.

A tím problém navíc nekončí. V souvislosti s problematikou dlouhodobého ukládání dat vyvstává otázka: Je vůbec možné garantovat, že budoucí generace ještě budou umět staré informace přečíst? Ten, kdo někdy zkusil vyvolat obsah z osmibitových počítačů Atari 800 XL nebo Commodore C-64, s tím má svoje zkušenosti.

Pokud si o problematice dlouhodobého ukládání dat chcete přečíst více, zkuste nový Chip 06/2017. V prodeji od 26. května.

diamant-1

Diamant jako datový nosič

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
Komerční sdělení