Menu
Časopis Chip

Směrem k levelu 3

Směrem k levelu 3 | Pixabay

Autonomní řízení vozidel

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Chip 06/2023: Současné automobilky usilují o dosažení různých stupňů autonomie vozidel a vyzbrojují své produkty asistenčními systémy – které však nikdy nejsou úplně dokonalé. Řidič může do jisté míry přenechat řízení vozu počítači, který ho sleduje kamerami v kabině. Kontroluje jeho bdělost a pouze při krizových situacích je řidič uvnitř systémem vyzván, aby převzal řízení.

Konstruktéři s psychology diskutují o tom, do jaké míry je nasazení asistenčních systémů v konkrétních situacích přínosné, a snaží se odpovědět na otázku: kdy jemně vybalancovaná rovnováha mezi člověkem a strojem selhává a systém pro částečně autonomní jízdu může zavinit nehodu?

Na trhu jsou již k dispozici první sériové vozy, které dosáhly na level 3 – konkrétně automobily Mercedes S-class. Další výrobci, například BMW nebo Audi, by už brzy mohli přijít s modely připravenými pro level 3. V České republice se pak o autonomii pokouší především Škoda, jejíž testovací vozy Superb iV jsou vybaveny technologiemi založenými na smart cities a inteligentních dopravních systémech.

Konkurenční souboj se ale odehrává i na dalších frontách, například v oblasti používání laserových skenerů.

O jednotlivých úrovních autonomního řízení i o dalších souvisejících problémech s postupným odevzdáváním řízení počítačům si můžete přečíst v Chipu 06/2023. Červencové číslo je v prodeji od 24.5.

Obsah: Všechna témata Chipu 06/2023


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup ChipuKomerční sdělení