Menu
Časopis Chip

3D tisk na vzestupu

3D tisk na vzestupu

Technika trojrozměrného tisku prošla v posledních letech bouřlivým vývojem a proměnila se na miliardový trh, který může obrátit naruby celé oblasti průmyslu.

3D tisk, který bývá mediálně oslavován jako replikátorová technologie ve stylu Star Treku, láká svým kouzlem stále více lidí. Bohužel, není ještě zdaleka dokonalý, může být pomalý, drahý a také nespolehlivý. Znalci ale tvrdí, že za deset až patnáct let je zcela myslitelné, že doma zmáčknete tlačítko, abyste si vytiskli svůj iPhone 17. Kam ale povede tento vývoj? K další průmyslové revoluci, ve které se všechno jednoduše vytiskne? Anebo je 3D tisk jenom významný stavební kámen v procesu pokračující digitalizace průmyslové výroby?

Podíváme-li se na trh pro zařízení, materiály a služby kolem 3D tisku, růst v minulém desetiletí působí impozantně. Někteří porovnávají situaci v oboru 3D tisku s počátky automobilismu, kdy byla auta vyráběna v téměř 2 800 malých firmách. Podobně roztříštěný je nyní trh se spotřebitelskými 3D tiskárnami. Výrobci pracující s těmito zařízeními vyvolali kolem 3D technologie rozruch, díky čemuž se tento průmysl dostal na vzestupnou křivku. Do pohybu se dal také trojrozměrný tisk pomocí kovu, který může využít především medicínská technika a letecký průmysl.

Co vše nás čeká v blízké budoucnosti v oblasti 3D tisku, se dočtete v novém Chipu. Vychází už 17. června.

jehlicky(1)-nahled

Oděv z 3D tiskárny.

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání