Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Lingea Lexicon 5

Lingea Lexicon 5

Elektronické slovníky Lingea Lexicon nabízejí mnohem více než jen dva sloupce slov ve tvaru heslo - překlad. Vyhledávání hesel je rychlé a kvalita dat a doprovodných informací výrazně převyšuje ostatní produkty.  Plná verze - Chip 09/2017.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Hlavní přednosti systému Lingea Lexicon je přehledné a variabilní zobrazení hesel, jejich významů, dalších gramatických i věcných souvislostí.

Elektronické slovníky Lingea nabízejí hned několik možností, jak vyhledat neznámé slovo. Můžete ho napsat do zadávacího pole či ho přenést přes schránku. Program lze též nastavit tak, aby se heslo zobrazilo hned po vložení textu do schránky z libovolné aplikace, okno Lexiconu se přitom vyhoupne nad ostatní aplikace, takže ihned můžete vidět překlad neznámého slova. Nejjednodušší je použití slovníku pomocí myši, díky níž stačí najet kurzorem nad slovo v dané aplikaci a ihned se zobrazí jeho překlad. Při vyhledávání není nutné převádět do jeho základního tvaru. Ke každému heslu lze zobrazit podrobné tabulky jeho skloňování nebo časování.

Elektronické slovníky Lexicon kromě hesla zobrazí i mnoho dalších užitečných informací - např. synonyma či antonyma k danému heslu, fulltextové vyhledávání, hypertextové odkazy, seznam všech slov se stejným slovním základem, ale jinou předponou či příponou, seznam všech složených slov či kolokací, které obsahují kmen nalezeného slova, odkazy na tematické okruhy, které dané heslo obsahují. Díky těmto informacím si můžete zcela nenásilně rozšiřovat znalosti i slovní zásobu. Elektronická verze slovníku A/Č - Č/A obsahuje 70 tisíc hesel, 25 tisíc překladů, 114 tisíc významů, 274 tisíc překladů a 120 témat k učení.

  • Plná verze
  • Uveřejněno na Chip DVD 09/2017
  • Info: www.lingea.cz
  • Jazyk: česky
  • Windows XP/Vista/7/8/8.1/10 (32/64 bit)
  • Bez registrace

Roční plná verze programu v ceně 490 korun, která je shodná s aktuální prodávanou licencí, ovšem bez možnosti updatu a technické podpory. Licence je určena pro jeden nekomerční počítač a nesmí být dále distribuována nebo prodávána.

Po rozkliknutí záložky Tvary se vám vypíší i odvozená slova. Naučit se tak můžete významy podstatného jména a od něj odvozeného přídavného jména najednou. S pomocí záložky Fulltext vyhledátw i veškeré příslušné příklady a idiomy, které vás navedou, jak dané slovo použít ve správném kontextu. Našli jste si v Lexiconu anglické sloveso speak a nejste si jisti jeho třetím tvarem? Slovník ho samozřejmě uvádí, avšak nejen to, díky tabulkám tvarosloví, které se vám zobrazí po kliknutí na ikonku klíče, se můžete podívat na jeho kompletní časování a připomenout si tak např. tvoření předbudoucího průběhového času (they will have been speaking). Velkou pomocí vám může být přehled gramatiky, který se zobrazí po kliknutí na ikonku G vpravo dole v okně Lexiconu. Příslušnou kapitolu si můžete najít pomocí obsahu, klíčových slov nebo přes odkaz u příbuzných témat.

Při práci s anglickým slovníkem nemusíte nutně znát správnou psanou podobu slova. Stačí ho zapsat tak, jak je slyšíte, Lexicon vyhledá nejbližší vhodné slovo. Funkci aktivujete kliknutím na ikonku lupy vlevo nahoře nad zadávacím polem a zaškrtnutím políčka fonetické hledání. Když poté do zadávacího pole např. anglického slovníku napíšete rajt, slovník vám automaticky nabídne hesla right, riot, rite, wright a write.

I když heslo napíšete chybně, Lexicon vám nabídne předpokládaná správná hesla, ze kterých si pak můžete vybrat. Dokáže se vyrovnat s překlepy podobně jako korektor pravopisu v editoru, navíc sám umí doplnit háčky i čárky slovu zapsanému bez diakritiky. Lexicon vám pomůže více, pokud využijete užitečnou funkci hledání podle šablony. Klikněte na ikonku lupy s křížkem umístěnou nad zadávacím polem a v otevřeném okně na záložku šablony. Zde můžete hledat neúplné tvary slov pomocí tří speciálních znaků: ?, * či []. Zadejte např. v anglickém slovníku man?ge a slovník vám najde slovo manage v jeho správném tvaru s a. Více znaků nahrazuje hvězdička, do závorek potom udáváme hlásky, o kterých předpokládáme, že je hledaný výraz obsahuje.

Seznam všech plných verzí v Chipu 09/2017

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
Komerční sdělení