Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Nová jízda s vyšším napětím

Nová jízda s vyšším napětím

Elektromobilita nově definuje pojem automobil.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Co je to vlastně automobil? A čím se stane v blízké budoucnosti? Technika, využití, identita – prakticky všechno, co dělalo automobil automobilem, se nyní přehodnocuje. Postaru to už nepůjde.

Důležitou součástí skládanky budoucí dopravy bude elektrický automobil: je nejen šetrnější k životnímu prostředí, ale také kompatibilní s globálními megatrendy, jako jsou urbanizace, demografické změny, konektivita a mobilita. Změna mobility je naléhavě zapotřebí: fosilní paliva jako převládající zdroj energie stále zdražují a tlak na snížení znečišťujících látek je stále vyšší. Snaha o omezení dopravy je válcována prudce rostoucím počtem vozů po celém světě, zejména na rychle rostoucích trzích Číny a Indie. Zde se tradiční dopravní koncepce dostává na své limity: automobil už neposkytuje možný pokrok, ale naopak mu brání. Doprava budoucnosti bude muset být nejen šetrnější k životnímu prostředí a k lidem, ale také se bude muset přizpůsobit novým požadavkům stále více převládající městské populace, která bude navíc stárnout. Ale automobil budoucnosti bude – pravděpodobně – nejen elektricky poháněný a elektronicky řízený, ale sám o sobě propojený s okolním světem se stane součástí digitální společnosti. Hovoří se o „redefinici automobilu“ a o „technologickém obratu“.

Článek v zářijovém Chipu dále pojednává o možnostech konceptů elektromobility, o technických řešeních i o šancích na prosazení jiného přístupu k individuálnímu vlastnictví auta. Velkou roli při tom všem budou hrát informační technologie a umělá inteligence.

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání