Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Babylón jazyků na Wikipedii

Babylón jazyků na Wikipedii

Projekt on-line encyklopedie naráží na své hranice. Wikipedii by proto měly tvořit a rozvíjet především počítačové programy.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Vznik a vývoj Wikipedie je příběhem o velkém úspěchu. Tato nejznámější on-line encyklopedie dnes obsahuje více než 40 milionů článků v téměř 300 jazycích. Její využitelnost ale silně závisí na tom, jakým jazykem mluvíte. Například bengálština je mateřským jazykem více než 215 milionů lidí, zatímco bengálská Wikipedie obsahuje jenom 42 tisíc článků, což je méně než setina v anglické verzi. A to není jediný příklad – více než polovina jazykových verzí encyklopedie je obsazena méně než deseti autory, takže nabízí jenom základní informace.

Tento nepoměr by měly odstranit programovatelní roboti – softwarové nástroje, které by články na Wikipedii podle potřeby generovaly plně automaticky do všech možných řečí, a to z jediné centrální databanky. Jedním z nejproduktivnějších je Lsjbot ze Švédska, který za den vytvoří až 100 tisíc záznamů, například o málo známých druzích motýlů, které dává dohromady z taxonomických katalogů.

Jaký bude další vývoj Wikipedie a jak se roboti poperou s nejednoznačností a dvojsmysly používaných jazyků? To se dočtete v listopadovém vydání Chipu, které je v prodeji od 14. 10.

robot-1-nahled

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
¨