Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

AVG Rescue

AVG Rescue

Pokud váš bezpečnostní software nezabrání průniku malwaru, řešení AVG Rescue uvede váš počítač znovu do provozu. Dokonale zbaví vaše systémy všech infekcí. Free verze - Chip 11/2017.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Záchranný systém AVG není třeba nijak instalovat, protože je už připraven na tomto Chip DVD. Vložte disk do mechaniky a nechte spustit počítač.

Podobně jako každý významný výrobce antivirových programů, se i AVG vydalo cestou vydávání bootovacího záchranného disku – tady antiviru, který je spustitelný z DVD nebo USB disku i bez běžících Windows. Záchranář AVG je postaven na Linuxu a je určen především pro vyhledání a odstranění virů, které jsou v systému dobře ukryté a nelze je standardními postupy odstranit. AVG Rescue obsahuje vše, co budete pro odvirování potřebovat. Po spuštění si automaticky připojí pevné disky a partition s Windows, připojí se k internetu a stáhne si nejnovější virové signatury. Prozkoumá dostupné disky (včetně heuristické analýzy, kontroly archívů a nebezpečných maker v kancelářských souborech), najde viry a pochopitelně je také odstraní. AVG Rescue je především antivir a této funkci jsou podřízeny i ostatní parametry systému - především běží v základním textovém režimu a díky tomu odpadají komplikace s různými grafickými kartami a jejich ovladači. Systém obsahuje jen opravdu nezbytné části Linuxu a proto je velmi rychlý a nenáročný na paměť a procesor. Součástí záchranného disku jsou i další nástroje, takže pokud například potřebujete z harddisku s nefunkčními Windows vykopírovat data na externí USB flash disk, můžete použít dvouokenního souborového manažera Midnight Commander a data pohodlně překopírovat jako v Total Commanderu ve Windows. Dále můžete otestovat paměť, pevné disky, rekonstruovat data, prověřit síť a další.

  • Free verze
  • Uveřejněno na Chip DVD 11/2017
  • Info: www.avg.cz
  • Jazyk: anglicky
  • Linux (32 bit)
  • Bez registrace

Záchranný systém AVG si každý může připravit na USB flash disk. Zkopírujte a rozbalte instalační ZIP archiv. Spusťte soubor setup.exe a řiďte se pokyny průvodce. Vyberete připojený flash disk (s minimální velikostí 1 GB) a nechte vytvořit bootovací systém. Vytváření bootovatelného flash disku může vyžadovat práva administrátora počítače. Všechna předchozí data na flash disku budou smazána. Registrace není vyžadována.

Vložte USB flash disk do konektoru a spusťte počítač a nabootujte rovnou z USB. Bootování počítače z USB flash disku je podobné jako z DVD mechaniky. Musí být nastaveno v BIOSu na prvním místě nebo lze pořadí bootování většinou ovlivnit při startu počítače stiskem klávesy F8. Pokud tento postup nefunguje, je třeba vejít do nastavení BIOS a USB nebo DVD mechaniku vybrat jako »First boot device«. Pokud vše probíhá v pořádku, po startu se objeví úvodní šedá obrazovka AVG. AVG Rescue neobsahuje žádná funkční nebo časová omezení. K dispozici je český manuál v PDF.

Jakmile systém dokončí bootování AVG Rescue, zobrazí se licenční prohlášení. V dalším kroku systém automaticky přimontuje partition se systémem Windows a po potvrzení licenční dohody jste vyzváni k aktualizaci antivirové databáze. V hlavním menu AVG Rescue najdete položku »Miscellaneous utilities«. Obsahuje sadu testovacích utilit pro hardware i síť. Připraven je i nástroj pro obnovení smazaných nebo ztracených dat. Velmi dobře použitelný je souborový manažer Midnight Commander. Ovládání tohoto souborového manažera sice je jednoduché, ale stále se jedná o Linux. Pokud tedy budete hledat partition se „svými“ soubory z Windows, zabrouzdejte do adresáře /mnt.

Po úspěšné aktualizaci se proklikejte zpět do hlavního menu. Zde je jako první položka »Scan«. Ta provede kontrolu všech souborů v počítači. Kliknutím na »Select« se zobrazí další možnosti – prohledávat můžete celé disky, nebo vybrané adresáře. V dalším kroku se ještě volí parametry testu. Standardní nastavení je ale optimální: testuje archívy, provádí heuristickou analýzu, takže není třeba nic měnit. Po dokončení testu se zobrazí statistika: kolik souborů bylo testováno, kolik jich bylo napadeno atd. Pokud byl nalezen virus, je možné soubor přejmenovat (pokud spustitelný soubor s virem přejmenujete na nespustitelný, prakticky jej deaktivujete), nebo soubor přímo smažte. Zatímco ve Windows je odstraňování virů problém – brání se smazání, ze záchranného systému postaveného na Linuxu je to maličkost. Virus není aktivní a nemá se jak bránit.

Seznam všech plných verzí v Chipu 11/2017

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
Komerční sdělení