Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Černý obchod

Černý obchod

Zločinci se před vyšetřovacími orgány skrývají na Darknetu. Využívají high-tech nástroje a různé triky. Bude to stačit?

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Policie není proti zločincům na internetu bezmocná a má za sebou už konkrétní výsledky. Speciálně zřízená vyšetřovací komise (EKO) shromažďovala proti kyberzločincům důkazy po dobu dvou měsíců a poté udeřila. V rukou policie skončili tři obchodníci na Darknetu, tři zákazníci, kilogramy materiálu, továrna na výrobu pilulek v obývacím pokoji a kvetoucí obchod s léky na internetu.

darknet-nahled

O celé akci nám po telefonu vyprávěl Hermann Lennert, 59letý vedoucí oddělení kriminální policie v Ansbachu. Pracoval na ní tým šesti mužů a žen, včetně jednoho IT kriminalisty. Všichni samozřejmě byli s internetem obeznámeni velmi dobře, ale pouze tento jeden člen by se dal označit za počítačového vědce. Byl vyškolen, aby se mohl stát policejním důstojníkem specializovaným na rychlé podobné zásahy a aby zvládl odborně prozkoumat zkonfiskovaná data a počítače. Jeho schopnosti a znalosti totiž v tomto případě rozhodují o tom, zda mohou být zajištěné údaje použity u soudu jako důkaz, nebo zda se stanou pro soud nepoužitelnými a znehodnocenými. A musí také při zajišťování důkazů například zabránit tomu, aby se data ze zabavených počítačů automaticky nesmazala. 

Podrobnosti o policejní akci a o možnostech, jaké má k dispozici, se dočtete v prosincovém vydání Chipu. Naštěstí i kriminálníci dělají chyby a jsou nedbalí. Jediná mezera, jediná chybička – a brnění v podobě Darnetu a anonymity se rozpadne. 

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
Komerční sdělení