Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Chytrá ochrana domova

Chytrá ochrana domova

Tvůrci technologií pro inteligentní domácnost myslí nejen na vyšší komfort našeho bydlení, ale také na bezpečnost

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Bytařům končí zlaté časy – počet vykradených domácností již několik let v řadě setrvale klesá, především z důvodu lepšího zabezpečení domů a bytů, které zloděje často odradí. Zloději potřebují pracovat rychle a nenápadně, takže když uvidí kvalitní zámek, sirénu alarmu nebo bezpečnostní kamery, raději si svoji akci rozmyslí – riziko jejich dopadení je velmi vysoké.

Lepší zabezpečení díky technologiím inteligentních domů

 Vylepšení mechanického zabezpečení, typicky v podobě speciálních nerozbitných fólií na okna či dveře, je poměrně drahé a ne vždy jej lze provést – například v pronajatém bytě. Úplně jiná je ale situace pokud jde o elektronické zabezpečovací systémy. Především díky rychlému rozvoji technologií pro inteligentní domácnost, které jsou zároveň poměrně dostupné, lze různá bezpečnostní zařízení instalovat do interiéru i exteriéru dodatečně, bez náročného bourání, vrtání či natahování napájecích či síťových kabelů. Většinu inteligentních bezpečnostních zařízení lze rozmístit velmi flexibilně a jelikož nedochází k žádným zásahům do zdí nebo elektroinstalace, není třeba řešit souhlas majitele nemovitosti. Při případném stěhování lze vybavení snadno odpojit a pak znovu instalovat v novém bytě.

Nedělejme si ale iluze, že by běžná bezpečnostní zařízení pro chytrou domácnost dokázala zcela nahradit profesionálně instalované bezpečnostní systémy, napojené na centrální pulty bezpečnostních firem, ale bavíme se o řešení za zlomek ceny, které svoji hlavní úlohu jistě splní. Navíc můžete základní zabezpečení nemovitosti postupně rozšiřovat o další prvky, které například zvyšují komfort bydlení nebo pomáhají s úsporami energií.

Do skupiny těchto produktů patří především bezpečnostní IP kamery nebo třeba motorické zámky, které mohou fungovat jak samostatně, tak i v rámci komplexnějších bezpečnostních systémů ovládaných smartphonem. 

O možnostech chytrých zabezpečovacích systémů se dočtete v prosincovém Chipu.

4(1)(1)

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
Komerční sdělení