Menu
Časopis Chip

Chytrá ochrana domova

Chytrá ochrana domova

Tvůrci technologií pro inteligentní domácnost myslí nejen na vyšší komfort našeho bydlení, ale také na bezpečnost

Bytařům končí zlaté časy – počet vykradených domácností již několik let v řadě setrvale klesá, především z důvodu lepšího zabezpečení domů a bytů, které zloděje často odradí. Zloději potřebují pracovat rychle a nenápadně, takže když uvidí kvalitní zámek, sirénu alarmu nebo bezpečnostní kamery, raději si svoji akci rozmyslí – riziko jejich dopadení je velmi vysoké.

Lepší zabezpečení díky technologiím inteligentních domů

 Vylepšení mechanického zabezpečení, typicky v podobě speciálních nerozbitných fólií na okna či dveře, je poměrně drahé a ne vždy jej lze provést – například v pronajatém bytě. Úplně jiná je ale situace pokud jde o elektronické zabezpečovací systémy. Především díky rychlému rozvoji technologií pro inteligentní domácnost, které jsou zároveň poměrně dostupné, lze různá bezpečnostní zařízení instalovat do interiéru i exteriéru dodatečně, bez náročného bourání, vrtání či natahování napájecích či síťových kabelů. Většinu inteligentních bezpečnostních zařízení lze rozmístit velmi flexibilně a jelikož nedochází k žádným zásahům do zdí nebo elektroinstalace, není třeba řešit souhlas majitele nemovitosti. Při případném stěhování lze vybavení snadno odpojit a pak znovu instalovat v novém bytě.

Nedělejme si ale iluze, že by běžná bezpečnostní zařízení pro chytrou domácnost dokázala zcela nahradit profesionálně instalované bezpečnostní systémy, napojené na centrální pulty bezpečnostních firem, ale bavíme se o řešení za zlomek ceny, které svoji hlavní úlohu jistě splní. Navíc můžete základní zabezpečení nemovitosti postupně rozšiřovat o další prvky, které například zvyšují komfort bydlení nebo pomáhají s úsporami energií.

Do skupiny těchto produktů patří především bezpečnostní IP kamery nebo třeba motorické zámky, které mohou fungovat jak samostatně, tak i v rámci komplexnějších bezpečnostních systémů ovládaných smartphonem. 

O možnostech chytrých zabezpečovacích systémů se dočtete v prosincovém Chipu.

4(1)(1)

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání