Menu
Časopis Chip

LibreOffice 5.4

LibreOffice 5.4

LibreOffice 5.4 | Foto: CHIP

Hledáte kvalitní komplexní balík kancelářských aplikací? LibreOffice splňuje všechny předpoklady. Nově aktualizovaná sada aplikací obsahuje velice kvalitní textový editor, nástroje na práci s tabulkami, prezentacemi nebo databázemi. Výhodou je plná kompatibilita s MS Office i Google Dokumenty. Open-source verze - Chip 12/2017.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Pokud nemáte přemrštěné profesionální nároky na analytické nástroje a chcete ušetřit za kancelářský balík, je LibreOffice nejlepším bezplatným řešením.

Největší síla LibreOffice je v jeho podobnosti a kompatibilitě se vzorem všech kancelářských aplikací MS Office, a to v nabídce funkcí, způsobu používání i v uživatelském rozhraní. Program je navíc při používání většiny funkcí stejně, ne-li více, intuitivní, a pro běžného uživatele nabídne přehlednější prostředí. Nově je možné použít i pás karet. LibreOffice si výborně rozumí s kancelářskými standardy Microsoftu, Googlu, Applu, a dalšími open-source programy, ať jde o jejich formáty, formátování, či fonty. Součástí kancelářského balíku jsou aplikace nahrazující Word, Excel a PowerPoint. Dále lze ale využít i aplikace Kresba a Vzorec, které jsou výrazně lepší alternativou k Malování a Editoru rovnic. Kresba nabídne mnohem větší kontrolu nad obrázkem a lze ji skutečně využít k malování, modul Vzorec oslní přehledným prostředím, svižným způsobem práce a rozšířenými možnostmi úprav. Zajímavou funkcionalitou je rozšířená podpora cloudu i bez instalace dalších doplňků. V LibreOffice lze otevírat a ukládat vzdálené dokumenty z cloudových serveru Google Drive, OneDrive a mnoha dalších. Podporovány jsou i protokoly FTP či SSH. Plně funkční verze LibreOffice jsou k dispozici i pro macOS a Linux.

  • Jazyk: česky
  • Windows XP/Vista/7/8/8.1/10 (32/64 bit)
  • Bez registrace

Časově neomezená plná verze s bezplatnou licencí open-source. Na stránkách sdružení je ke stažení i verze pro Linux a OS X.

Dokument i prezentace: Jednotlivé aplikace se spouští pomocí startovací obrazovky, která nabíhá svižně a nabízí rychlý přístup k vytvoření nového souboru, použití šablony či otevření existujícího souboru. Obrazovka dále odhalí, že součástí balíku jsou nejen standardní kancelářské aplikace, ale i nástroje Kresba, Vzorec a Databáze. Doma, ale přehledněji: Uživatelské prostředí programu je vzhledově i funkčně MS Office velmi podobné. Program ale klade větší důraz na rychlost a intuitivnost těch nejpoužívanějších funkcí, na každodenní práci je tedy naprosto ideálním pomocníkem. Precizní vzorce: Výhodou programu je i integrace nástroje Vzorec, který nabídne přehlednější prostředí a komplexnější možnosti, než Editor rovnic od Microsoftu. Nástroj totiž umožnuje i zpětnou úpravu vzorce, obsahuje větší nabídku operátorů a matematických funkcí či nabízí možnost vytvářet a editovat přímo kód vzorce.

Podobně jako v MS Office má uživatel příležitost využít šablon a rozšíření stažených z internetu. K dispozici jsou předpřipravené dokumenty pro široké spektrum situací, ať už jde o životopis, měsíční rozpočet či pracovní prezentaci. Díky open-source charakteru programu lze pomocí rozšíření uzpůsobit jeho jednotlivé funkce a přidávat funkce zcela nové. Jejich instalace je přitom velmi snadná, stačí rozšíření stáhnout na disk počítače a pomocí Správce rozšíření jej přidat do programu a aktivovat.

LibreOffice dlouho odolával změně uživatelského rozhraní s pásem karet, ale tato vychytávka je pro některé uživatele zásadní a proto byla zapracována i do LibreOffice. Pokud byste novou funkci pásu karet nenašli, je ji potřeba  nejprve povolit. Přejděte do nabídky »Nástroje | Možnosti« a v novém okně otevřete »LibreOffice | Pokročilé« a označte předvolbu »Povolit experimentální funkce«. Po restartu aplikace použijte po otevření souboru ještě předvolbu »Zobrazit | Rozvržení nástrojových lišt | Notebookbar«.

Seznam všech plných verzí v Chipu 12/2017

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Komerční sdělení