Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

LibreOffice 5.4

LibreOffice 5.4

Hledáte kvalitní komplexní balík kancelářských aplikací? LibreOffice splňuje všechny předpoklady. Nově aktualizovaná sada aplikací obsahuje velice kvalitní textový editor, nástroje na práci s tabulkami, prezentacemi nebo databázemi. Výhodou je plná kompatibilita s MS Office i Google Dokumenty. Open-source verze - Chip 12/2017.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Pokud nemáte přemrštěné profesionální nároky na analytické nástroje a chcete ušetřit za kancelářský balík, je LibreOffice nejlepším bezplatným řešením.

Největší síla LibreOffice je v jeho podobnosti a kompatibilitě se vzorem všech kancelářských aplikací MS Office, a to v nabídce funkcí, způsobu používání i v uživatelském rozhraní. Program je navíc při používání většiny funkcí stejně, ne-li více, intuitivní, a pro běžného uživatele nabídne přehlednější prostředí. Nově je možné použít i pás karet. LibreOffice si výborně rozumí s kancelářskými standardy Microsoftu, Googlu, Applu, a dalšími open-source programy, ať jde o jejich formáty, formátování, či fonty. Součástí kancelářského balíku jsou aplikace nahrazující Word, Excel a PowerPoint. Dále lze ale využít i aplikace Kresba a Vzorec, které jsou výrazně lepší alternativou k Malování a Editoru rovnic. Kresba nabídne mnohem větší kontrolu nad obrázkem a lze ji skutečně využít k malování, modul Vzorec oslní přehledným prostředím, svižným způsobem práce a rozšířenými možnostmi úprav. Zajímavou funkcionalitou je rozšířená podpora cloudu i bez instalace dalších doplňků. V LibreOffice lze otevírat a ukládat vzdálené dokumenty z cloudových serveru Google Drive, OneDrive a mnoha dalších. Podporovány jsou i protokoly FTP či SSH. Plně funkční verze LibreOffice jsou k dispozici i pro macOS a Linux.

  • Jazyk: česky
  • Windows XP/Vista/7/8/8.1/10 (32/64 bit)
  • Bez registrace

Časově neomezená plná verze s bezplatnou licencí open-source. Na stránkách sdružení je ke stažení i verze pro Linux a OS X.

Dokument i prezentace: Jednotlivé aplikace se spouští pomocí startovací obrazovky, která nabíhá svižně a nabízí rychlý přístup k vytvoření nového souboru, použití šablony či otevření existujícího souboru. Obrazovka dále odhalí, že součástí balíku jsou nejen standardní kancelářské aplikace, ale i nástroje Kresba, Vzorec a Databáze. Doma, ale přehledněji: Uživatelské prostředí programu je vzhledově i funkčně MS Office velmi podobné. Program ale klade větší důraz na rychlost a intuitivnost těch nejpoužívanějších funkcí, na každodenní práci je tedy naprosto ideálním pomocníkem. Precizní vzorce: Výhodou programu je i integrace nástroje Vzorec, který nabídne přehlednější prostředí a komplexnější možnosti, než Editor rovnic od Microsoftu. Nástroj totiž umožnuje i zpětnou úpravu vzorce, obsahuje větší nabídku operátorů a matematických funkcí či nabízí možnost vytvářet a editovat přímo kód vzorce.

Podobně jako v MS Office má uživatel příležitost využít šablon a rozšíření stažených z internetu. K dispozici jsou předpřipravené dokumenty pro široké spektrum situací, ať už jde o životopis, měsíční rozpočet či pracovní prezentaci. Díky open-source charakteru programu lze pomocí rozšíření uzpůsobit jeho jednotlivé funkce a přidávat funkce zcela nové. Jejich instalace je přitom velmi snadná, stačí rozšíření stáhnout na disk počítače a pomocí Správce rozšíření jej přidat do programu a aktivovat.

LibreOffice dlouho odolával změně uživatelského rozhraní s pásem karet, ale tato vychytávka je pro některé uživatele zásadní a proto byla zapracována i do LibreOffice. Pokud byste novou funkci pásu karet nenašli, je ji potřeba  nejprve povolit. Přejděte do nabídky »Nástroje | Možnosti« a v novém okně otevřete »LibreOffice | Pokročilé« a označte předvolbu »Povolit experimentální funkce«. Po restartu aplikace použijte po otevření souboru ještě předvolbu »Zobrazit | Rozvržení nástrojových lišt | Notebookbar«.

Seznam všech plných verzí v Chipu 12/2017

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu

Komerční sdělení