Menu
Časopis Chip

Win10PrivacyFix

Win10PrivacyFix

Win10PrivacyFix | Foto: CHIP

Aplikace Win10PrivacyFix umí upravit předvolby operačního systému Windows 10, spojené se soukromím uživatele a odesíláním dat Microsoftu. Plná verze - Chip 12/2017.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Po velké podzimní aktualizaci Windows 10 není od věci zjistit, jaká data váš počítač anonymně odesílá na servery Microsoftu a zatrhnout mu to.

Nástup Windows 10 doprovázely dohady o tom, v jakém směru a jak moc Microsoft uživatele svého nového operačního systému špehuje. Tajnůstkářský Microsoft svým mlžením spekulace jen přiživoval a mnoho uživatelů z obav o své soukromí na Windows 10 odmítlo upgradovat, přestože mohli nový operační systém získat zcela zdarma. V dalších verzích Windows 10 nabídnul Microsoft rozsáhlejší možnosti nastavení ochrany soukromí, ale ne každému se chce probírat nabídkami nastavení a hledat předvolby, které je třeba vypnout. Naštěstí existují aplikace jako Win10PrivacyFix, které umožňují provést úpravy nastavení soukromí ve Windows 10 na jediném místě. Win10PrivacyFix navíc obsahuje i nabídku úpravy příslušných nastavení jediným kliknutím myší, po kterém zastaví všechny problematické funkce. Aby toho nebylo málo, nabízí Win10PrivacyFix i další, jinak složitěji dostupná nastavení Windows 10.

  • Jazyk: anglicky
  • Windows 10 (32/64 bit)
  • On-line registrace

Časově neomezená plná verze programu v ceně 250 korun, která je shodná s aktuální prodávanou licencí, ovšem bez možnosti updatu a technické podpory. Licence je určena pro jeden nekomerční počítač a nesmí být dále distribuována nebo prodávána.

Při prvním spuštění aplikace Win10PrivacyFix se zobrazí okno s výběrem ze tří režimů automatického nastavení. Možnost »Cloak Mode« zastaví veškerou datovou komunikaci z Windows 10 směrem k Microsoftu. Předvolba »Recommended Mode« představuje mix mezi soukromím a komfortem a »Windows Default« vrátí výchozí nastavení operačního systému. Když se nerozhodnete pro připravené předvolby, můžete si úroveň ochrany svého soukromí ve Windows 10 nastavit sami s pomocí připravených přepínačů. O úrovni zabezpečení operačního systému vás pak bude informovat indikátor v pravé části okna programu Win10PrivacyFix. V programu Win10PrivacyFix jsou připraveny i předvolby standardně nedostupných nastavení Průzkumníku souborů a rovněž i možnost zbavit se aplikací, které obsahuje základní instalace Windows. Bohužel, Win10PrivacyFix nedetekuje instalované aplikace zcela přesně a řadu prvků výbavy Windows 10 deaktivovat nelze.

S nastavením ochrany soukromí v operačním systému Windows 10 vám pomůže i bezplatně použitelná aplikace O&O ShutUp10. V jednoduchém uživatelském rozhraní programu O&O ShutUp10, které představuje v podstatě jen seznam předvoleb spojených se soukromím uživatele Windows 10 a odesíláním dat na servery Microsoftu, můžete buďto sami určit, které funkce budou aktivovány, nebo využijete doporučené nastavení. Konfiguraci lze kdykoli vrátit zpět k výchozímu nastavení.

Tip redakce pro čistá Windows:  Pokud si přejete svá Windows zgruntu vyčistit od nainstalovaného softwaru, můžete využít speciální nástroj Windows Refresh Tool, který znovu přeinstaluje systém. Můžete zvolit, zda chcete zachovat svá osobní nastavení a soubory nebo systém totálně přeinstalovat a vše vymazat. Po odsouhlasení se stáhnou aktuální instalační data Windows a dojde k přeinstalaci. Podle výkonu stroje může jít i o dvě hodiny času. Při této reinstalaci budou odstraněny všechny programy, které nejsou součástí Windows a aplikace typu Mail a Edge budou nastaveny do výchozích hodnot. Pokud jste spokojeni, doporučujeme vyčistit systémový disk, kde je stále uložena předchozí verze Windows a instalační soubory. Tento postup doporučujeme zejména v případě, že máte úplně nový počítač a chcete se zbavit různého předinstalovaného crapwaru / junkwaru / bloatwaru od výrobců počítačů. Přeinstalovat Windows pomocí Windows Refresh Tool bez zachování aplikací je nejjednodušší a nejefektivnější způsob, jak začít pracovat s čistým počítačem.

Seznam všech plných verzí v Chipu 12/2017

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Komerční sdělení