Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Kryptel 8

Kryptel 8

Obezřetnosti není nikdy nazbyt a tak jistě stojí za úvahu i šifrování citlivých souborů v počítači, ke kterému mají přístup i jiní uživatelé, nebo na USB flash disku. Kryptel dokáže zašifrovat celé diskové oddíly snadno prostřednictvím kontextového menu. Plná verze - Chip 12/2018.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Zabezpečení a zálohování citlivých osobních dat a souborů nemusí být zdlouhavá aktivita, stačí kliknout pravým tlačítkem myši a je hotovo.

Kryptel Standard 8 nabízí několik způsobů zabezpečení dat. Od šifrování jednotlivých souborů a adresářů přímo z kontextového menu průzkumníka souborů, až po tvorbu zašifrovaných kontejnerů, kam stačí požadované soubory zkopírovat nebo jednoduše přesunout myší. Kontejnery jsou zašifrované soubory s vlastní adresářovou strukturou, jejichž obsah se zpřístupní po zadání hesla. Obsah kontejnerů lze libovolně měnit, není tedy třeba celý kontejner šifrovat znovu. Pro lepší kontrolu nad zabezpečenými daty je také možné využít zabudovaného správce hesel, který jednotlivým heslům dokáže přiradit úroveň přístupu ke specifickým souborům. Program používá silné kryptovací algoritmy (AES, Triple-DES, Blowfish, Twofish, Serpent). Vedle šifrování program používá i datovou kompresi (ZIP, BZIP), takže výsledné soubory šetří i místo. Program také obsahuje skartovač souborů a možnost spuštění z příkazového řádku, takže je možné jej použít i pro pravidelné šifrované zálohování. Kryptel je k dispozici i v přenosné verzi pro USB flash disky, takže se výborně hodí pro zabezpečený přenos citlivých dat. I kdyby se flashka ztratila, tak zašifrovaná data nelze bez hesla prolomit. Kryptel lze použít například i pro šifrování souborů posílaných mailem nebo sdílených v cloudu. Příjemce se k datům dostane pomocí freewarové verze Kryptelite a hesla, zaslaného například bezpečnou cestou přes SMS.

  • Jazyk: anglicky
  • Windows 7/8/10 (32/64 bit)
  • On-line registrace

Časově neomezená plná Standard verze programu v ceně 650 korun, která je shodná s aktuální prodávanou licencí, ovšem bez možnosti updatu a technické podpory. Licence je určena pro jeden nekomerční počítač a nesmí být dále distribuována nebo prodávána.

Kryptel není jen nástroj na šifrování, nabízí totiž balík nástrojů pro kompletní zabezpečení citlivých dat a souborů. Dokáže tedy dále vytvořit zašifrované zálohy a postupně je udržovat, spolehlivě skartovat smazané soubory a spravovat přístup k souborům pomocí manažera hesel. Pro zabezpečení jednotlivých souborů či složek stačí kliknout pravým tlačítkem a vybrat možnost »Encrypt «. Stejně jednoduchým způsobem umožňuje program i vytvářet rychlé zálohy na místní nebo cloudová úložiště a skartovat soubory. Veškeré zašifrované soubory a složky jsou uloženy v zabezpečených kontejnerech, které umožňují mnohem větší flexibilitu než klasický zazipovaný soubor. S daty je možné uvnitř kontejneru libovolně manipulovat a není tedy potřeba vše odšifrovat a zašifrovat při sebemenší změně.

Kryptel má v sobě zabudovanou sadu nástrojů. Pro spolehlivé odstranění souborů nabízí skartovačku, která nejen že soubor smaže, ale pro jistotu jej několikrát algoritmicky přepíše, aby jej žádný zachránce souborů už nenašel. Prostřednictvím Kryptelu jde také vytvořit a udržovat zašifrované zálohy, které umí případně nahrát na cloudová úložiště včetně Dropbox, OneDrive a Google Drive.

Výrobce také nabízí verzi Enterprise, která navíc umožní automatizovat zálohování pomocí příkazové řádky, obnovovat poškozené kontejnery a urychlit šifrování využitím vícero jader procesoru.

Seznam všech plných verzí v Chipu 12/2018

Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu

Komerční sdělení