Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

Smart City 3D

Smart City 3D

Nejen mezi odbornou, ale i mezi laickou veřejností jsou v poslední době často používány pojmy Smart City / Smart Home - Chytré město / Chytrá domácnost. Stručně lze říci, že to jsou systémy, ve kterých jejich jednotlivé prvky přispívají jak ke komfortnějšímu užívání, tak i ohleduplnějšímu využívání energií, informací, snížení negativních provozních dopadů atd.  Plná verze - Chip 12/2018.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

Co definuje „chytré“ město či domácnost? Aplikace uvádí pětadvacet tématických okruhů, které problematiku přibližují.

Smart City 3D vás pomocí jednoduchých 3D modelů a doplňujících textových a obrazových informací seznámí s tím, které prvky do tohoto „chytrého“ světa měst a domácností zařazují autoři z firmy Simopt. Na hlavních modelových 3D scénách jsou dva druhy označení důležitých prvků zobrazených systémů. Červená vlaječka označuje prvky, ke kterým jsou připojeny doplňující textové a obrazové informace. Modré vlaječky označují prvky bez dalších detailních informací. Hlavní menu aplikace nabízí tyto červeně označené prvky: Smart City, Chytré sítě, Internet, Strategické plánování, Doprava, Elektromobilita, Cyklistika, Sdílená individuální doprava, Parkování, Kogenerace, Fotovoltaika, Veřejné osvětlení, Energetické úspory, Odpadové hospodářství, Kvalita ovzduší. Modré vlaječky odkazují na pojmy Vodní hospodářství, Dešťová voda, Turistické informace, Chytrá zastávka, Chytré lavičky a Dočasné úložiště energie. Menu pro chytrou domácnost potom nabízí tyto červeně označené prvky: Brány a vstupy, Detektory, Energetické zdroje, Elektroinstalace, Topení, Ventilace a klimatizace a Spotřebiče.

  • Jazyk: česky
  • Windows 7/8/10 (32/64 bit)
  • Bez registrace

Časově neomezená plná verze programu bez možnosti updatu a technické podpory, exkluzivně upravena pro časopis Chip. Licence je určena pro jeden nekomerční počítač a nesmí být dále distribuována nebo prodávána. Období provedení instalace není časově omezeno.

Ovládání scén 3D modelu je snadné a intuitivní. Pohybem myši se stisknutým levým tlačítkem scénu otáčíte a nakláníte. Prostředním kolečkem myši scénu přiblížíte nebo oddálíte. Tlačítko < umožňuje návrat k předchozímu zobrazení. Kliknutím na modrou vlajku s popiskem se model přiblíží a natočí tak, aby byl vybraný objekt dobře vidět, kliknutím na červenou vlajku se zobrazí podrobnější okno a na levé straně obrazovky se aktivuje nabídka dalších funkcí. Informační vrstva nabízí podle situace části Princip a popis, Fotogalerie, Přínosy / Výhody, Realizace a případně odkazy na videa a webové stránky ČEZu a dalších spolupracujících firem. Pro jejich zobrazení je potřeba aktivní připojeni k internetu. Pod odrážkou Princip a popis se dozvíte základní informace o této sekci, odrážka Fotogalerie aktivuje prohlížeč fotografií reálných míst a prostředků, které demonstrují uvedenou problematiku. Přínosy / Výhody ukazují na hlavní klady a zápory konkrétní sekce, v části Realizace jsou potom uvedeny příklady konkrétních realizací nejen u nás, ale i ve světě, protože tam jsou často dané principy realizovány ve větších městech.

Aplikace Smart City 3D a ostatní tituly projektu ČEZ Svět energie, vytvořil kolektiv autorů firmy Simopt a jsou dostupné také na internetu. Některé z nich jsou připraveny i pro platformy s operačními systémy iOS a Android. Čtyři z nich: Tepelné elektrárny, Vodní elektrárny, Jaderné elektrárny a Obnovitelné zdroje energie jsme vám nabídli v Chipi 11/2018.

Seznam všech plných verzí v Chipu 12/2018


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
¨