Menu
CHIP Speedtest
Časopis Chip

SSD Fresh 2020

SSD Fresh 2020

SSD Fresh 2020 | foto: archiv CHIP.cz

I když moderní SSD disky využívají naprosto jiný způsob ukládaní dat než klasické HDD disky a jsou například odolné proti otřesům, nevydrží navždy. A proto není od věci se přiměřeně zajímat o jejich chod a hlavně stav svých dat. Plná verze - Chip 12/2020.

Koupit digi vydání Koupit tištěné vydání

SSD Fresh je vhodný pro každého uživatele, který má ve svém notebooku nebo desktopovém počítači nainstalován SSD disk. Zajistí nejlepší výkon a prodlouží jeho životnost.

Pro optimalizaci výkonu pevných disků s technologií SSD není vůbec vhodné používat běžné nástroje na defragmentaci dat na běžných harddiscích, jelikož se opakovaným čtením a zápisem opotřebovávají.

Program je možné pořídit prostřednictvím nákupu digitálního Chipu za 99 korun >> a získanému přístupu k »On-line DVD«.

Se stále se zvětšující kapacitou SSD disků se snižuje jejich cena a díky vylepšením i prodlužuje jejich životnost. Program SSD Fresh zajistí správné nastavení SSD i ve starších Windows a to i v případě, kdy disk vyměníte a systém na něj jen naklonujete bez dalšího nastavování parametrů harddisku. Pro detailnější pohled slouží funkce S.M.A.R.T (Self-Monitoring, Analysis, and Reporting Technology), která sleduje podrobnosti o disku, které vám mohou pomoci zavčas předpovědět nečekaná selhání jeho částí.

  • Jazyk: česky, anglicky
  • Windows 7/8/10 (32/64 bit)
  • Registrace do konce 12/2020

Časově neomezená plná verze programu v ceně 250 korun, která je shodná s prodávanou licencí, ovšem bez možnosti updatu a technické podpory. Licence je určena pro jeden nekomerční počítač a nesmí být dále distribuována nebo prodávána.

Uživatel počítače neznalý problému, stiskne OPTIMIZE AUTOMATICALLY a vše se mu nastaví tak, aby vše fungovalo podle nejlepších parametrů. Bez hlubší znalosti problému.

Uživatel počítače neznalý problému, stiskne OPTIMIZE AUTOMATICALLY a vše se mu nastaví tak, aby vše fungovalo podle nejlepších parametrů. Bez hlubší znalosti problému.

Úvodní obrazovka vám nabídne automatickou optimalizaci, které se vůbec nemusíte bát, nebo si můžete věci nastavit zcela sami a dle vašich preferencí.

Úvodní obrazovka vám nabídne automatickou optimalizaci, které se vůbec nemusíte bát, nebo si můžete věci nastavit zcela sami a dle vašich preferencí.

SSD Fresh 2016 má na úvodní stránce možnost zobrazit »S.M.A.R.T. data«. Zkušenější uživatelé z nich mohou vyčíst, zda se některé vlastnosti disku neblíží limitům.

SSD Fresh 2016 má na úvodní stránce možnost zobrazit »S.M.A.R.T. data«. Zkušenější uživatelé z nich mohou vyčíst, zda se některé vlastnosti disku neblíží limitům.

Program se zaměřuje na několik parametrů, které doporučujeme mít aktivované ať už kvůli zrychlení, nebo prodloužení životnosti disku.
- Indexování souborů
Jediná z možností, kterou nechává SSD Fresh čistě na vás. Pokud používáte hledání v počítači často, nechte aktivováno. Pokud zřídka, nebojte se dát ukazatel na OFF. Hledání poté nepatrně déle potrvá, ale životnosti disku to prospěje.
- Optimalizace SSD
Win XP a 7 mají u SSD defaultně zapnutou defragmentaci. Ta však novějším diskům škodí. Přepnutím na »ON« zajistíte, aby operační systém používal pouze prospěšnou funkci TRIM.
- Timestamp
Jakékoli zápisy na disk snižují životnost. Vypnutím této volby zabráníte mnohdy zbytečnému zapisování informací o přístupu k souborům.
- Hibernate
Když počítač přepnete do režimu hibernace, všechna nastavení, otevřené soubory a programy se uloží do jednoho souboru a počítač se vypne. Zakázáním této funkce se obnoví cenné místo na disku v systémovém oddílu.
- Prefetch
Aby byly staré HDD rychlé, potřebovaly mít aktivovanou tzv. prefetch - přednačítání dat. SSD jsou ale již natolik rychlé, že je tato funkce naprosto zbytečná a může být deaktivována.
- Defragmentace zaváděcích souboů
Již není potřeba defragmentovat soubory, ke kterým se nejčastěji při startu systému přistupuje. SSD má totiž naprosto odlišný způsob ukládání i přístupu k datům. Je tedy doporučováno tuto funkci vypnout.
- Protokolování událostí systému Windows
Windows má v oblibě stále zapisovat pro uživatele mnohdy naprosto nepotřebná data. Vypnutím této funkce si zajistíte delší životnost vašeho disku.
- 8.3 vytvoření jména
V minulosti bylo potřeba ze všech názvů souborů a složek dělat jejich krátkou kopii, aby je přečetly i 16bitové DOSové aplikace. To již není v dnešní době potřeba. Funkci tedy vypněte. Disk nebude muset ukládat miliony krátkých názvů souborů a prodlužíte tím jeho životnost.
- Nastavení AHCI
Pokročilé nastavení, které se musí aktivovat v BIOS. SSD Fresh vám pouze řekne, zda jej používáte nebo ne. Pozor, nedoporučujeme s nastavením AHCI manipulovat, pokud nevíte přesně, co děláte.

Seznam všech plných verzí v Chipu 12/2020

Obsah: Všechna témata Chipu 12/2020


Tento a další zajímavé články můžete číst hned

Navíc získáte řadu užitečných plných verzí softwaru

Kupte si jednotlivá vydání Chipu nebo výhodné předplatné.
Nákup Chipu
Komerční sdělení