Menu

Časy se mění

Časy se mění

Vážení čtenáři,
známý internetový obchod Alza.cz prý prodal jen za měsíc září 9 000 notebooků. Takové množství se ještě před rokem zdálo na našem trhu nedosažitelné. Ale časy se mění. Z luxusu se stala běžná spotřeba. Navíc zboží, na kterém dříve prodejci vydělávali díky vysokým maržím slušné sumy, se dnes přesunuje přes pulty kamenných i internetových obchodů za marže nepřevyšující 1–1,5 %. A navíc si na internetu pohodlně můžete najít ty opravdu nejvýhodnější nabídky a v klidu je porovnat. Časy vysokých obchodních přirážek jsou pryč a my jako koncoví zákazníci z toho můžeme profitovat (i když prodejci na to budou mít asi jiný názor).
MOŽNÁ PRÁVĚ TY NÍZKÉ MARŽE, ostrý konkurenční boj a daleko uvážlivější cílené investování firem do podpory prodeje jsou hlavními příčinami viditelného neúspěchu letošního ročníku nejznámějšího českého IT veletrhu. To, že se časy opravdu bouřlivě mění, bylo totiž možné naplno pocítit právě na brněnském výstavišti. Invex, Digitex a nově i Interkamera nenabídly od 6. do 9. října žádnou záplavu novinek, trendů nebo zajímavostí. Dojem z několika poloprázdných hal na rozlehlém brněnském výstavišti byl poměrně zdrcující a ani hodně skromný návštěvník nemohl být za vstupné 150 Kč (v případě Invexu dokonce 500 Kč) spokojen. Asi nejhůře dopadla nově zařazená výstava Interkamera: v jejím případě organizátorům nakonec nezbylo nic jiného než premiérový brněnský ročník dříve poměrně úspěšné pražské fotovýstavy pojmout jako komorní expozici fotografií a místo pro nezávazné workshopy.
NIC NAPLAT, jakýkoliv internetový obchod nebo prodejna výpočetní a fotografické techniky vám dnes nabídnou bohatší podívanou a v druhém případě i možnost si nejnovější zboží hned vyzkoušet. Pořadatelé kdysi úspěšného IT veletrhu sice investovali spoustu úsilí do doprovodného programu, přidali samostatnou výstavní část pracovních příležitostí nazvanou Job Fair, ale pocitu prázdnoty z návštěvy tím rozhodně nezabránili. Jedinou skupinou vystavovatelů, která byla alespoň částečně schopna v jediné hale vytvořit zdání bohaté výstavy, byli výrobci podnikových informačních systémů a překvapivě také subjekty státní správy.
CO BUDE DÁL? Troufám si tvrdit, že časy Invexu a Digitexu jako samostatných výstav jsou u konce. Pořadatelé sice v Brně hrdě avizovali datum konání dalšího ročníku, ale to se dá později lehce změnit. Jako elegantní odůvodnění se nabízí probíhající finanční krize a nejistota na trhu. Nostalgie není příliš namístě, dnes už asi nikdo odcházející slávy tuzemských IT veletrhů příliš litovat nebude. Koneckonců, hardware, software a spotřební elektronika se budou prodávat dál a informačních kanálů pro koncové uživatele i firemní zákazníky je už dnes více než dost.
Přeji vám hodně zábavy s listopadovým Chipem a doufám, že vám přinese i mnoho užitečných informací.
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz

ZAUJALO NÁS

+  NORTON INTERNET SECURITY 2009: Už dávno nás žádný program tak příjemně nepřekvapil. Bleskurychlá a snadná instalace, minimální hardwarové nároky, praktické ovládání – zkrátka bezpečnostní balík přesně podle našeho přání....
-  DALŠÍ ZÁBAVA NA TN.CZ: Ačkoliv portál TN.cz nelze i přes neustálou propagaci označit jako trhák, televize Nova se odhodlala k dalšímu kroku. Podle posledních informací naváže na TN.cz další zábavní portál...
+  EKOLOGIE V DOPRAVĚ IT: Společnost Fujitsu Siemens se stala prvním dodavatelem IT na světě, který bude dopravovat své produkty po 10 000 km dlouhém transeuroasijském železničním spojení z Číny přímo do Německa. Tato železniční linka, na které byl zahájen provoz koncem září, představuje dobrou kombinaci rychlé přepravy a ohledu k životnímu prostředí: železnice je o třetinu rychlejší než lodní doprava a vytváří méně než 5% množství CO2, které by vzniklo při přepravě letadlem.
+  KONEČNĚ V HD: Ze satelitu lze přijímat i české kanály ve vysokém rozlišení. Stejně tak je to možné ve čtvrtém testovacím multiplexu Telefónicy, ovšem jen se speciálními set-top boxy nebo TV tunery, které si poradí s MPEG-4. Chce to však navíc „vychytat“ pořady, které byly natočeny ve vysokém rozlišení, jinak se ohromující kvality nedočkáte.
-  TOXICKÉ LÁTKY V MAC PRO: Francouzský deník Libération varuje před používáním počítačů Mac Pro. V tomto počítači jsou obsaženy toxické látky jako styren, benzen a jeho přísady, které mohou vyvolat vážná onemocnění. Problém zkoumá Greenpeace, firma Apple se k situaci vyjádřila mailem, v němž tvrdí, že její inženýři na problému pracují.

Dokumenty ke staženíKomerční sdělení