Menu

Další dávka komfortu

Další dávka komfortu

Vážení čtenáři

představte si situaci, kdy sedíte doma a potřebujete si něco najít na internetu. Mladší, flexibilnější nebo akčnější uživatelé prostě z kapsy vytáhnou PDA či smartphone, přes Wi-Fi nebo rovnou přes rychlý mobilní internet se připojí a bravurně najdou, co potřebují. Ti, kteří jsou přece jen zvyklí na větší obrazovku, si sednou k notebooku nebo ke stolnímu PC. No a ti pohodlní, ne tak akční (jako třeba já), uvyklí spolehlivým, rychlým a samozřejmě už strašně zastaralým službám teletextu, by nejraději zůstali sedět, sáhli po dálkovém ovladači od televizoru a potřebné informace hledali rovnou z pohovky prostřednictvím TV připojené k internetu.
JÁ VÍM, SVĚTOVÍ VÝROBCI UŽ POD RŮZNÝMI OBCHODNÍMI NÁZVY NABÍZÍ NA SVÝCH TV v podobě tzv. widgetů omezený přístup k internetu. Z hlediska českých uživatelů je asi nejdál Panasonic, který ve spolupráci s TV Nova nabídl i čistě český obsah v podobě přístupu do internetového archivu jmenované stanice. Se surfováním na PC se to ale zatím nedá srovnat, a to nejen kvůli absenci nějaké vhodné kompaktní klávesnice s touchpadem.
NA JAŘE A V LÉTĚ SE OBJEVOVALY NADĚJNÉ ZPRÁVY o brzké integraci mediálního procesoru Intel CE 3100 do nových TV modelů světových výrobců. Tento procesor je vlastně malé kompletní PC a jeho integrace do televizorů by měla z hlediska internetové konektivity povýšit nová TV zařízení na plnohodnotný terminál s vlastním browserem a plným přístupem na internet. První takové modely se měly objevit na zářijové největší evropské výstavě spotřební elektroniky v Berlíně.
BOHUŽEL, ZATÍM SE NEOBJEVILY. Těžko přesně říci proč, zda hlavní důvody jsou technické, nebo spíše obchodní. Nicméně jisté je, že svět spotřební elektroniky upřel svou hlavní pozornost trochu jiným směrem. Přestože nemá ještě ani úplně vyřešeno vysílání ve vysokém rozlišení, vydal se dobývat nové zákazníky pomocí „revolučního“ 3D zobrazení. Nic se tentokrát neponechává náhodě, parametry pro označení 3D už stanovila i Blu-ray asociace, takže s 3D televizory se rozběhne i prodej Blu-ray disků s 3D filmy, příslušných 3D přehrávačů, 3D her a herních konzolí a možná i 3D kamer a 3D fotoaparátů.
CHÁPU, ŽE PRO VĚTŠINU UŽIVATELŮ BUDE 3D ASI VELKÉ LÁKADLO, zvláště poté, co se podaří vyřešit zobrazení třetího rozměru bez nutnosti nosit speciální brýle. Chápu i to, že průmysl spotřební elektroniky podobné impulzy potřebuje, zvláště když tohle odvětví žádné svoje šrotovné nedostalo a nedostane. Co se TV s počítačovými vlastnostmi týče, půjdeme tedy nejspíš cestou pomalejšího pokroku, jako je rozšiřování nabídky zmíněných widgetů, možnost přímého přehrávání DivX z externího USB disku nebo třeba integrace Bluetooth rozhraní pro prohlížení fotografií a videa z mobilů. Domácí PC prostě zatím zůstává nenahraditelné.

Přeji vám hodně zábavy s říjnovým Chipem, ve kterém doufám najdete i mnoho užitečných informací.
Josef Mika
josef.mika@chip.cz

ZAUJALO NÁS

-  EBAY PRODAL část svého podílu ve Skypu. Stále častěji se hovoří o tom, že v budoucnu bude služba zpoplatněna.
+  V HD ROZLIŠENÍ budou od olympijských her ve Vancouveru vysílat všechny státní televize - aspoň v Německu.
+  MOLEKULU pentacenu se podařilo vyfotografovat vědcům ve Švýcarsku. Právě molekulární elektronika bude nejspíš budoucí technologií výkonných mikroprocesorů.
-  DRZÍ PRODEJCI: Podle Microsoftu se začínají objevovat prodejci, kteří nabízejí počítače s nainstalovanými Windows 7 již nyní - ovšem s verzí Release Candidate. Běžný uživatel nemá šanci cokoliv poznat...
+  POČET UŽIVATELŮ MOBILNÍHO INTERNETU se v ČR za poslední rok téměř zdvojnásobil. V současné době ho využívá 1,5 milionu lidí. K připojení na internet je tak využívána každá devátá SIM karta.
+  KAPACITA 2,5“ PEVNÝCH DISKŮ SE UŽ ZVÝŠILA NA 640 GB. I v notebooku tedy budete mít dost prostoru pro data.
-  APPLE ZÁPLATUJE: Na adresu redakce nám pravidelně chodí e-maily o nebezpečných Windows a zcela bezpečných 'macích'. K tomu můžeme jen dodat: Na počátku září vydala společnost Apple balík 47 záplat pro svoje produkty. Více informací najdete v rubrice Bezpečnost.
+  NETBOOKY JSOU STÁLE POPULÁRNĚJŠÍ. Každý třetí prodaný přenosný PC v oblasti střední a východní Evropy je netbook. Jejich prodeje rostou dvakrát rychleji než prodeje klasických notebooků.
+  V PRAZE BYLA OTEVŘENA NÁRODNÍ TECHNICKÁ KNIHOVNA. Pojme 1,5 milionu knih, ročně ji má navštívit kolem 900 000 lidí. V celém objektu je Wi-Fi signál a navíc 250 počítačů pro veřejnost. Kromě vysokého komfortu pro studenty a čtenáře vyniká i velmi nízkými provozními náklady.

Dokumenty ke staženíKomerční sdělení