Menu

Boj (nejen) o kancelář

Boj (nejen) o kancelář

Vážení čtenáři,

asi nemá smysl se vás ptát, zda jste si prohlédli fotografie nového hardwarového zázraku MS Surface, se kterým se Microsoft pochlubil před letními prázdninami. Myslím si, že o této události si alespoň zběžně přečetli všichni, kdo se zajímají o počítače. Blesková ukázka nového tabletu/notebooku nejspíše splnila svůj účel – kromě upoutání zájmu veřejnosti především upozornila výrobce hardwaru i softwaru na možnosti dalšího vývoje zcela nových zařízení založených na Windows 8.
Úspěchy Applu a sláva jeho značky ve světle zmenšujících se prodejů stolních PC nedají Microsoftu spát. Vždyť jen od začátku roku stoupla cena akcií společnosti z Cupertina o 44 %. Apple je tak jako firma – měřeno tržní kapitalizací – v současné době dvakrát cennější než Microsoft. Je jasné, že měřit cenu společnosti a její vyhlídky něčím tak schizofrenním a proměnným, jako je cena akcií, není vždy směrodatné (viz aktuální cenové přemety Facebooku), přesto to mnohé napovídá. Zatímco doposud se zdálo, že Apple ovládá se svými iPady spíše trh zábavy a Microsoft zase kraluje ve firemních desktopech, nyní se může vše rychle změnit. MS Surface naznačil, že by se tablety a jim podobná zařízení mohly prosadit i v kancelářích k serióznější práci – což je něco, co se Applu s jeho iPady zatím moc nedařilo. (I když například podle záběrů z našeho Parlamentu bych řekl, že tady byl Apple hodně úspěšný a že každý druhý český poslanec nebo člen vlády ke své práci iPad nutně potřebuje.)
Někteří analytici nedávají tabletu od Microsoftu příliš šancí. Poukazují na omezenou nabídku aplikací na Marketplace (sotva pětina počtu apps nacházejících se na iTunes) a na to, že Microsoft nemá jako výrobce hardwaru dostatek zkušeností a jeho hardwarové pokusy – vyjma Xboxu 360 – skončily neslavně. Na druhou stranu se dohadují, zda tento tablet není jen takovým „pobídnutím a ukázkou“ pro zkušené výrobce hardwaru. Možná se Microsoft z trhu brzy stáhne a nechá hlavně pracovat svoje Windows 8. O ta mu přece jde nejvíc. Společně s novým balíkem Office a snadnou přenositelností a zpracováním kancelářských dokumentů na různých zařízeních založených na jeho platformě by mohl boj o tablety a konvertibilní ultrabooky v kancelářích vyhrát právě on. A to by mohlo určitě účinkovat i na akciovém trhu.
Letošní podzim prostě slibuje představení, které tady už dlouho nebylo. Windows 8 (i s pevně zabudovaným on­line Windows obchodem) se finalizují, probíhají poslední úpravy a výrobci hardwaru připravují odpovídající zařízení. Naproti tomu Apple i Google jsou dál – mají v téhle oblasti více zkušeností a jejich filozofie, která donutila Microsoft ke změnám ve vlastním těžkopádném myšlení, má už příliš mnoho příznivců i spolupracujících společností. Bude to boj, který stojí za to pozorně sledovat. A Chip se bude snažit vám všechny rychle se měnící trendy přibližovat a přinášet vám objektivní výsledky, testy a hodnocení.

Příjemný zbytek prázdnin s Chipem přeje
Josef Mika – šéfredaktor
josef.mika@chip.cz
Komerční sdělení