Menu

editorial

Editorial

VÁŽENÍ ČTENÁŘI,

konec prosince bývá příležitostí zamyslet se nad tím, co nám přinesl starý rok a co se dá očekávat od toho nového. Škoda jen, že předsváteční období je většinou tak hektické, že na takové zamyšlení nemáme dostatek času. Je potřeba koupit vánoční dárky, sehnat stromeček, zabít kapra, vybojovat nerovný zápas s rýmou a kašlem, zaplatit do konce roku stavební spoření... A než se nadějeme, jede se zase dál.
Ani moderní IT technologie na nikoho nečekají a jak řekl klasik: "Kdo chvíli stál, už navždy stojí opodál." Takže na co především se můžeme těšit příští rok?
Bude se zrychlovat internetové připojení a jeho dostupnost. Za stejné množství peněz získáme vyšší rychlosti, 6 Mb/s přes DSL už bude běžných. Rychlost zvýší díky nasazení technologií UMTS i mobilní operátoři, otázkou však zůstává cena.
Telefonování za paušál: VoIP se ještě více rozšíří (čtěte náš článek na straně 94) a k neomezenému telefonování nám bude stačit kvalitní internetové připojení.
Snad to pochopí i náš dominantní operátor a nabídne "stravitelný" paušál pro své hlasové služby.
Digitální a mobilní TV: Éra digitální televize už nastala, set-top boxy se prodávají jako o závod. Příští rok přibude programová nabídka, která přesvědčí i skeptičtější uživatele. Navíc se budou rozvíjet nové aplikace založené na digitálním vysílání. A to nemluvím o televizi na mobilech, kterou umožní právě technologie UMTS. Asi málokdo si zatím dokáže představit, jaké možnosti se v této oblasti skrývají.
Levné ploché obrazovky: Začalo to letos u LCD monitorů, kdy jejich cenový propad už naprosto vytlačil klasické OCR obrazovky, a pokračuje to u spotřební elektroniky. Příští rok si většina z nás pořídí LCD nebo plazmové televize za ceny, za které se před dvěma lety prodávaly lepší přístroje s katodovými obrazovkami.
Multimediální centra místo obyčejných domácích PC: S nástupem Windows XP Media Center Edition se zdá, že technologie PC už definitivně pronikla do světa spotřební elektroniky. PC, které se tváří jako luxusní multifunkční přístroje pro domácí zábavu, by ve spojitosti s moderními, plochými televizemi s vysokým rozlišením mohly z našich domovů vytlačit běžná videa, DVD přehrávače a hi-fivěže.
I standardní počítače budou mobilní: Už průběh roku 2005 jasně ukazuje, že notebooky začínají v prodejích dohánět stolní pécéčka (v ČR se ve 3. čtvrtletí prodalo 44 % notebooků). Souvisí to samozřejmě s poklesem cen a jen těžko budete v budoucnu hledat uživatele, který by se vracel od notebooku k desktopu. Kvůli mobilitě a spojení s funkcemi telefonu bude stoupat i používání PDA.
Zrychlí se softwarové aplikace: Díky novým verzím programů šitých na míru 64bitovým Windows bychom se mohli těšit z vyššího tempa práce na počítači téměř ve všech oblastech.
Nová verze Windows: Ano, příští rok je rokem uvedení nového operačního systému Windows Vista. První ukázky vzbuzují velké naděje, nový "majoritní" OS by měl být rychlejší, bezpečnější a uživatelsky přívětivější. Ale nechme se překvapit.
V podobném výčtu by se dalo pokračovat, určitě jsem něco dostatečně nepřipomněl, nebo se dokonce objeví něco nového, nečekaného. Můžeme vám však slíbit, že o všem důležitém z oblasti IT a digitální techniky vás Chip bude informovat i v příštím roce.
Vážení čtenáři, děkujeme vám za důvěru a přízeň, kterou jste nám po celý tento rok projevovali. Za celou redakci i za všechny další spolupracovníky, kteří se na finální podobě Chipu a na jeho cestě ke čtenářům podílejí, vám přeji hodně štěstí, zdraví, klidné Vánoce a úspěšný nový rok.

Josef Mika

Dokumenty ke staženíKomerční sdělení