Menu

Ať nás IT baví

Ať nás IT baví

Vážení čtenáři,

ani jsme si nestačili pořádně zvyknout na letopočet se dvěma jedničkami, a už je tu konec roku. Ten letošní s sebou přinesl snad ještě rychlejší vývoj než ty předcházející. Možná je to věkem, ale prostě mi připadá, že se vše kolem mě neustále zrychluje a navíc mění formu – a to i tehdy, když čekám na start svých zanedbaných Windows, snažím se smysluplně užívat chytrý telefon, který se mi už bohužel nevejde do kapsy, nebo si do malé čtečky zkouším stáhnout novou knihu z elektronického knihkupectví. Časy se prostě mění a je už jasné, že příští rok se budou měnit ještě víc. Čeká na nás zase spousta novinek – v IT naštěstí převážně pozitivních.
INTEL SI NENECHÁVÁ LÍBIT NÁSTUP TABLETŮ s úplně jinými než jeho procesory a podporuje vývoj ultrabooků – lehkých a tenkých přenosných počítačů s klávesnicí, poměrně velkým displejem a hmotností jen lehce přes jeden kilogram. Musejí umět startovat a připojit se k Wi-Fi do pěti sekund, čímž by se měly přiblížit schopnostem tabletů, předčit by je měly právě existencí klávesnice a větší nabídkou rozhraní. Zkrátka měly by se hodit i k "seriózní" práci, ale zároveň vypadat zatraceně dobře. První modely už ostatně dorazily i na český předvánoční trh – podívejte se na náš test na str. 74 a možná se dáte i zlákat.
SAMSUNG A NEJSPÍŠE I DALŠÍ VÝROBCI TELEFONŮ SLIBUJÍ, že v roce 2012 konečně přijdou s modely smartphonů, které budou mít ohebný displej. Po letech, kdy se o této technologii jen mluvilo a ukazovaly se pouze laboratorní vzorky, to vypadá na ostrý start, který by měl opět zásadně změnit svět mobilních zařízení. I firmy jako LG, Sony nebo Nokia mluví o svinovacích obrazovkách a skládacích noteboocích.
DOČKÁME SE OBŘÍCH FLASH PAMĚTÍ, běžné budou terabajtové SSD disky, které se budou připojovat přes nové rozhraní SATA Express, zvládající gigabajtové přenosové rychlosti. A klasické magnetické pevné disky? Ty už budou příští rok pro vaše stolní PC nabízet až 5 TB. Nové paměťové technologie jsou ostatně i jedním z hlavních témat tohoto Chipu – začíná na straně 34. Nezbývá než si přát, aby aktuální cenový šok způsobený záplavami v Thajsku, kde se naprostá většina pevných disků vyrábí, rychle pominul a ceny za 1 TB se opět dostaly na svou příjemně klesající křivku.
LEPŠÍ A RYCHLEJŠÍ BUDE I BEZDRÁTOVÉ WI-FI SPOJENÍ. Reálné budou díky novému standardu 802.11ac rychlosti v řádech Gb/s. Routery by měly být vybaveny až osmi anténami, které zajistí přenos pro více uživatelů najednou bez výpadků. Vzduchem bude bez problémů létat i HD video.
ZRYCHLÍ SE NÁM I PLACENÍ. Po zkušebním provozu by ve velkém měly nastoupit bezdotykové platby mobilem, největší propagace by se tomuto způsobu (snad až příliš podporujícímu jednoduché utrácení peněz) mělo dostat v olympijském roce 2012 v Londýně. Tam bude možné během olympijských her platit bezkontaktně téměř po celém městě.
ZRYCHLÍ SE NÁM I PLACENÍ. Po zkušebním provozu by ve velkém měly nastoupit bezdotykové platby mobilem, největší propagace by se tomuto způsobu (snad až příliš podporujícímu jednoduché utrácení peněz) mělo dostat v olympijském roce 2012 v Londýně. Tam bude možné během olympijských her platit bezkontaktně téměř po celém městě.
JE TOHO JEŠTĚ SPOUSTA. Čekají nás 3D televizory bez nutnosti nosit polarizační brýle, fotoaparáty pořizující "vše zaostřující" fotografie nebo nejspíše i první prodávaná zařízení s novými Windows 8. Nejdůležitější ale bude, aby nás všechny tyhle nové věci bavily a abychom si jich mohli užívat. A k tomu vám všem společně s celou redakcí Chipu přeji hodně zdraví, štěstí a pohody.
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz

ZAUJALO NÁS

+  AUSTRALSKÝ SOUD POVOLIL PRODEJ SAMSUNGU GALAXY TAB. Žalobu Applu zamítl. Doufejme, že na výběr mezi více vydařenými tablety dostanou i v dalších zemích, kde byl zatím prodej Galaxy Tab zakázán nebo pozastaven.
-  GOOGLE SI UDĚLAL PŘEDVÁNOČNÍ ÚKLID. Chystá se zbavit až 22 služeb, které se mu příliš nevydařily, není o ně zájem nebo se prostě ekonomicky nevyplatí. Patří mezi ně projekt komunikace budoucnosti Google Wave, pokus o konkurenci Wikipedii s názvem Google Knol nebo také průkopník fulltextového vyhledávání Google Desktop. Odpočívejte v pokoji.
+  PŘEDPLACENÉ KARTY se stávají nečekaně výhodnými. Ještě nedávno se s "předplacenkou" volalo cca za 7 Kč/minutu, dnes je cena poloviční. Platí to jen pro O2 a Vodafone.
+  V BRNĚ ZAČÍNÁ VZNIKAT STÁTNÍ ÚŘAD NA OCHRANU PŘED KYBERNETICKÝMI ÚTOKY, který bude mít zpočátku na starosti alespoň kontrolu a ochranu počítačových sítí ministerstev a dalších státních úřadů. (Plus udělujeme alespoň za náznak snahy.)
-  ADOBE KONČÍ S VÝVOJEM FLASH PLAYERU PRO MOBILNÍ ZAŘÍZENÍ. Prý tak chce přispět k rozvoji webového standardu HTML5. V podstatě tím ale přiznává svoji porážku, kdy se mu nepodařilo prosadit flash do zařízení s Apple iOS.
-  PODLE DENÍKU NEW YORK TIMES nezvládají hotelové Wi-Fi sítě velké množství tabletů, které se do nich připojují. Jen za poslední čtvrtletí se počet připojených tabletů zdvojnásobil.
+  KINECT (KONEČNĚ) I PRO PC: Microsoft zahájí v roce 2012 prodej svého bezdotykového herního ovladače Kinect i pro PC. Společně s tím zveřejní také speciální podporu pro softwarové tvůrce. PC verze Kinectu má být dokonce lepší než ta u současného Xboxu360: zařízení bude mít ostření už na vzdálenost půl metru a vyšší rozlišení kamery. Možnosti využití budou určitě široké.

 
Komerční sdělení