Menu

Optimismus 2009®

Optimismus 2009®

Vážení čtenáři,

možná ani ve vás začátek nového roku neprobouzí žádný výbuch euforie a sněhová nadílka vám při dojíždění do práce také na náladě nepřidá. Navíc všechna média na nás chrlí slova jako ekonomická krize, nezaměstnanost, válka na Blízkém východě, nedostatek plynu. Chtělo by to nainstalovat Optimismus 2009. Verzi 2008 bylo přitom minimálně do poloviny minulého roku možné všude stáhnout i jako freeware. Bohužel už ale nefunguje a nová zatím nikde není k nalezení, a to ani jako trial. Nechme ale stranou nářky a pojďme se raději podívat na to, co nás letos čeká v oblasti, která nás baví.
HNED ZPOČÁTKU TO BUDOU PRVNÍ OFICIÁLNÍ BETA VERZE NOVÝCH WINDOWS 7. To určitě spoustě uživatelů i mně osobně dává naději, že se svými počítači zcela záměrně přeskočíme jeden vývojový stupeň a z XP přesedláme rovnou na dokonalejší, vychvalovanou sedmičku. Pro ty ostatní, kteří – ať už dobrovolně, nebo pod nátlakem – podlehli kouzlu Visty, tu v první polovině roku 2009 bude už druhý servisní balíček. Kromě jiného by měl zjednodušit konfiguraci bezdrátových připojení, vylepšit vyhledávání dat, podporovat nový standard Bluetooth 2.1, umožnit bez dalšího zapisovat na Blu-ray média apod.
LETOS BYCHOM SI MĚLI POLEPŠIT, I CO SE INTERNETOVÉHO PŘIPOJENÍ TÝČE. Poskytovatelé slibují běžné rychlosti kolem 50 Mb/s a také Wi-Fi by se mělo díky duálním routerům, využívajícím paralelně dvě frekvenční pásma, zrychlit až o 100 %. Bude to koneckonců zapotřebí, když většina videí a filmů na webu bude v HD kvalitě. Také on-line kancelářské aplikace od Googlu a Microsoftu budou čile využívat internetové připojení a předpokládá se, že nabídka bezplatných programů provozovaných jako webové aplikace se výrazně rozroste. Možná se už letos dočkáme i takových lahůdek, jako by měla být např. Nokia Home Control, a přes mobil a malé přijímače budeme ovládat běžné domácí přístroje – zapínat a vypínat světla a televizi, zjišťovat teplotu vzduchu a regulovat topení.
TAKÉ POČÍTAČOVÝ HARDWARE SE BUDE VYVÍJET. Měla by nás prý zaplavit nabídka levných elegantních stolních „nettopů“. Jejich vybavení a schopnosti odpovídají současným netbookům, budou ale nabízet standardní klávesnice a často budou integrovány v monitoru s velkou obrazovkou. Současnému trendu úspory energie budou odpovídat nové grafické sady, sestávající z integrované grafiky a plnohodnotné grafické karty – samy rozeznají potřebný grafický výkon a přepnou se na odpovídající režim. A přenosné notebooky a netbooky? Ty díky úspornějším procesorům (třeba Atom Z530) a čipovým sadám vydrží pracovat na baterie běžně šest a více hodin.
ČEKÁ NÁS TOHO LETOS SAMOZŘEJMĚ JEŠTĚ SPOUSTA. Počítače všeho druhu budou opět cenově přístupnější a budou toho umět víc. Chtěl jsem tímto úvodem jen trochu odlehčit ne právě optimistický začátek tohoto roku a nalákat vás na další čtení. Takže už se nezdržujte a listujte dál nebo třeba využijte naše DVD. Optimismus 2009 tam sice nejspíš nenajdete, ale nabídka je jako vždy bohatá.
Přeji vám pěkných pár hodin zábavy s novým Chipem!
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz

ZAUJALO NÁS

+   LTE JE STANDARD. Rychlá mobilní data již mají pevnou a finální specifikaci a výrobci se mohou bez obav pustit do vývoje koncových zařízení. Dočká se někdy standardu i návrh rychlé Wi-Fi 802.11n?
-   VIRUS NAPADL TELEFONY Nokia s operačním systémem Symbian. Telefony pak nezobrazovaly příchozí SMS zprávy. V roce 2009 se objeví další viry, které budou mnohem více nebezpečné.
+  UPGRADE Z WINDOWS VISTA NA WINDOWS 7 bude nejspíš zadarmo. Bude chtít Microsoft neúspěšný operační systém vymazat z historie?
-   EVROPSKÁ UNIE UVAŽUJE O SPECIÁLNÍ DANI určené pro mobily a PDA. Kapesní zařízení by se tak zdražila až o 2 000 Kč.
+  NEOMEZENÁ SCHRÁNKA SEZNAMU: Každý uživatel už může mít takovou schránku, jakou potřebuje, tedy alespoň z hlediska kapacity. Na konci loňského roku totiž Seznam uživatelům nadělil neomezenou kapacitu schránky. Maximální velikost přílohy zůstala nezměněna.
-  TELEVIZI NOVA SE PŘÍLIŠ NEDAŘÍ S JEJÍM PROPAGOVANÝM ON-LINE ARCHIVEM. Z vybraného pořadu z nabídky archivu se vám v naprosté většině případů přehraje pouze úvodní reklama, načež se objeví chybová hláška, a to bez ohledu na využívaný operační systém, webový prohlížeč nebo způsob připojení k internetu. Že by to byl záměr? Na náš dotaz nám tiskové oddělení bohužel neodpovědělo.
+  OD 1. LEDNA 2009 VEŠLA V PLATNOST NOVÁ VYHLÁŠKA 408/2008 SB., která kromě jiného nově stanoví výši paušálních autorských odměn z prodávaných paměťových médií. Nově tak budeme platit 1,50 Kč za každý započatý 1 GB kapacity, nejvýše však 90 Kč, namísto dosavadních 6 Kč za každých započatých 512 MB. V praxi tak poplatek u 16GB flash paměti klesá z 228 Kč na 29 Kč. Konečně!

Dokumenty ke staženíKomerční sdělení