Menu

Cool lednice se skromným výkonem

Samsung chce pomocí chytré lednice řídit celou rodinu. A je tímto úkolem beznadějně zahlcen.

Štíhlá, vytáhlá a matně se lesknoucí v úpravě Art Hairline Steel, vydává chladnička Samsung RB 38K7998S4/EF (RB7000 Family Hub) v rohu kuchyně sotva slyšitelný zvuk 39 dBA (podle údajů výrobce). V horní dvířkách září výkonný 21,5palcový Full HD dotykový displej, který už sám o sobě naznačuje, že v této kombinované lednici za zhruba 3 500 eur (bezmála 95 000 Kč) vězí něco víc než v obyčejné tuctové chladničce. Se svými chytrými funkcemi by nám Family Hub chtěl sloužit jako správce potravin, nákupčí, středisko zpráv, chtěl by nám obstarat zábavu až do kuchyně i fungovat jako domácí řídicí centrála - a být dokonce místem, u kterého se bude setkávat celá rodina. Zda se mu to všechno podaří, to jsme se snažili během 14 dnů zjistit v praxi.

Jako kombinovaná lednička/mraznička plní Family Hub svůj domácí úkol bezezbytku. Spodní polovina obsahuje 130litrový prostor čtyřhvězdičkové mrazničky se třemi prostornými zásuvkami. Nahoře se nachází přehledná, 226litrová chladicí část včetně regálu na víno, prostoru pro zeleninu a extra zásuvky pro uchovávání čerstvých potravin, tzv. chef zóny. Obě části nabízejí tzv. Power-Cool, respektive Power Freeze funkce - pro případ, že bychom po velkém nákupu museli najednou uložit větší množství potravin, které je potřeba rychle vychladit/zamrazit.

Chytře propojená celá rodina

Family Hub připojíme k internetu pomocí Wi-Fi přes náš DSL router, první cesta vede na domovský server Samsungu. Zde si zakládáme účet a můžeme pak propojit smartphony všech členů rodiny (a i všech dalších, kteří to chtějí) s naším Family Hubem. Pomocí aplikace Smart Home (pro Android a iOS) pak spravujeme termíny ve společném kalendáři, nahráváme fotografie do alb, necháváme si zprávy na „whiteboardu“ dotykové obrazovky a sami ještě můžeme na denním nebo týdenním přehledu rychle zkontrolovat, co doma v lednici chybí - teoreticky!

Pokaždé když se dveře chladničky zavřou, pořídí tři zabudované kamery celkovou fotografii vnitřního prostoru. Tento obrázek ukazuje funkci Food Reminder (zbývající potraviny) na dotykové obrazovce nebo v aplikaci na smartphonu a informuje tak průběžně o chlazených zásobách - bohužel jen ze tří čtvrtin, neboť to, co leží v zásuvce na čerstvé potraviny (chef zóně) nebo je uloženo v přihrádkách ve dveřích, kamery nevidí.

Ještě méně přehledný je obraz v dalších funkcích Food Reminderu. Přes každý objekt na fotografii vnitřku lednice můžete na dotykové obrazovce natáhnout marker (vytyčovací oblast) a do něj zaznamenat trvanlivost nebo i jméno momentálně zde skladované potraviny. Nicméně tyto značky bohužel nenásledují svůj objekt. Takže už po týdnu je fotografie ledničky přeplněna kruhovými značkami, které už nikdo nesrovná na svá místa, protože jimi původně identifikované potraviny už dávno stojí jinde nebo byly spotřebovány. A už po druhém velkém nákupu se nikdo nenamáhá provádět nové pracné označování.

Bohužel mobilní aplikace neukládá svá data lokálně. Pokud je připojení k Family Hubu z jakéhokoliv důvodu přerušeno, vykáže aplikace „connection error“ a požádá „connect to a wi-fi system or mobile data“. To určitě není to, co potřebujete slyšet během spěchu při nakupování.

Bez bezdrátového spojení ztracen

Spoléhat se při síťovém připojení výlučně na Wi-Fi také není úplně chytrá volba. Problémy to nemusí způsobit jen mezi silnými cihlovými zdmi staršího domu; pokrytí Wi-Fi signálem není často optimální ani v moderních betonových budovách. Kromě toho v rodinách se školou povinnými nebo pubertálními členy bývá síť často nárazově přetížena a minimálně ve večerních hodinách je z pedagogických důvodů lepší ji vypínat. Zde by bylo výkonné LAN nebo powerline připojení mnohem lepší. Family Hub má kromě toho sloužit i jako zdroj rodinné zábavy v kuchyni. Bohužel jsme marně hledali možnost, jak přenášet zábavu z místního NAS do kuchyně.

Mediální přehrávač TuneIn vyhledá na webu pouze internetová rádia. Ani USB port skrytý nahoře na dveřích nemůže být využit jako alternativa možností přehrávání, je možné ho využít jen k prohlížení fotografií a jako zdroj pro aktualizace. Alespoň že integrovaný internetový browser přehraje všechna HTML5 média, díky čemuž se během krátké doby YouTube stalo naší nejoblíbenější ledničkovou aplikací. Existovala by sice ještě možnost přehrávat TV obraz z domácí televize, ale pouze tehdy, pokud vlastníte aktuální přístroj od Samsungu. Podobné to je i s dalšími domácími smart přístroji. Počítá se pouze s připojením zařízení Samsung a termostatu NEST. Naše řízení světel od Osramu nebo kamera Arlo monitorující domovní dveře se bohužel nechytají.

Samozřejmě u skutečně chytrého zařízení nemůže chybět ovládání hlasem - nicméně ani to nás nenadchlo. Na pozdrav „Hi Samsung“ zareaguje Family Hub, až když se před něj postavíte na dosah ruky - a i potom je porozumění spíše otázkou štěstí.

Skrovná nabídka aplikací

Situace by přitom byla daleko jednodušší, pokud by na Family Hubu běžel Android namísto systému Tizen od Samsungu. Každý výrobce chytrých domácích přístrojů nabízí pro systém Googlu nějakou aplikaci. My si ale musíme vystačit s tím, co je předinstalováno: zajímavá, ale jen anglická sbírka receptů z oficiálního klubu šéfkuchařů, který vlastní Samsung, dále portál receptů Allrecipes a Eataly - obchod dodavatele italských potravin.

+ Prostorná dispozice vnitřního interiéru, přístup na web, rodinný kalendář a zprávy, extrémně tichý provoz.
- Pouze Wi-Fi připojení, nedostačující kamery vnitřního prostoru, bez podpory DLNA, skromná nabídka aplikací.

***

VYZKOUŠENO

Atraktivní RB7000 Familiy Hub se vyžívá ve zbytečných maličkostech a přitom ztrácí v důležitých věcech.

***

RB 7000 Family Hub

TECHNICKÁ DATA

Model RB38K7998S4/EF
Kategorie kombinovaná chladnička (lednice + mrazák)
Výrobce Samsung
Energetická náročnost A++/268 kWh/rok
Hluk 39 dBA
Rozměry (š x h x v) 60 x 65 x 193 cm
Objem lednice 226 l Objem mrazničky 130 l
Hmotnost 84 kg
Zajímavosti dotyková obrazovka 21,5“, 1 080 x 1 920 bodů
Rozhraní Wi-Fi, BT, USB
Kamery vnitřního prostoru 3x
Operační systém Tizen
Cena (cca) 3 500 eur (95 000 Kč) v ČR se neprodává
Info: www.samsung.com

Foto popis| Lesk a skutečnost 1 Kamera vnitřního prostoru, která by vás měla informovat i mimo domov o aktuálních zásobách, zobrazuje jen 75 % prostoru chladničky. Co se nalézá v chef zóně (vlevo dole) a ve dveřích, zůstává utajeno. 2 Recepty oficiálního klubu šéfkuchařů Club des Chefs mohou být zdrojem inspirace, musíte ale dobře ovládat angličtinu.
Foto popis| Zprávy na obrazovce lednice můžete zanechávat z propojeného smartphonu pomocí aplikace Smart Home.

O autorovi| MARTIN JÄGER, autor@chip.cz


Příbuzná témata:  Komerční sdělení