Menu

Nové produkty V TESTU

Nové produkty V TESTU

Přinášíme vám pravidelný měsíční průřez novým hardwarem a softwarem. Jedná se sice o krátké články, ale předcházejí jim dlouhé a pečlivé testy. Zájemce o konkrétní produkty jistě potěší i informace o zajímavých alternativách.

* Hardware a komunikace: Ruční skener DocuPen RC8 se bude hodit především majitelům notebooků, kteří ocení jeho jednoduché používání a mobilitu (S91). Nejprodávanější notebooky pro domácí uživatele - Acer Aspire - se dočkaly nového designu, který rozhodně nejde na úkor funkčnosti (Acer Aspire 5920G-102G16N, S92). Malé atraktivní PC s nízkou spotřebou, ve stylu Apple Mac mini začala nabízet společnost Xerox. Minibox II Business je plně vybavený PC o velikosti zhruba 5,25" mechaniky (S94). Bezdrátový přenos TV signálu po bytě řeší duo receiver-transmiter Schwaiger AVS 5010 (S98). Kdo potřebuje pravidelně sledovat teplotu na dálku, toho potěší ethernetový teploměr TME s mnoha aplikacemi a otevřeným rozhraním s podporou . NET a C# (S99).
* Software: Převod textů z mnoha nejrůznějších komerčních formátů do prostého TXT řeší aplikace All2Txt (S100). Určitě máte ve vašem PC zdvojené soubory - s těmi by si poradil Duplicate File Remover. Uspoří vám tak vzácné místo na disku. S programem GameJackal Pro především razantně snížíte opotřebení a riziko poškození draze zakoupených originálních médií s hrami (S101). Internetový prohlížeč Safari nedávno společnost Apple uvolnila k použití pod Windows. Vyzkoušejte si vyšší rychlost a přívětivé uživatelské rozhraní (S102). Open-sourceový TrueCrypt umí zašifrovat data na virtuálních discích nebo fyzických oddílech pevných disků. To samé ale zvládne i na USB flash pamětech a dalších médiích (S103).

Jak Chip hodnotí:

V krátkých testech se snažíme představovat zcela nové nebo zvláště zajímavé produkty. Testy jsou orientovány na praxi, chválíme dobré nápady, ale i nemilosrdně ukazujeme případné slabiny testovaného hardwaru nebo softwaru. Stanovujeme, jak si daný produkt stojí ve srovnání s konkurencí, a naznačujeme alternativy. Pro informaci uvádíme nejdůležitější technická data a funkce, abyste si i vy sami mohli udělat vlastní názor.

MOBILNÍ SKENER

DOCUPEN RC800

HODNOCENÍ  ****

INFO/POSKYTL   Tespo / www.tespo.com
CENA VČ. DPH  7 937 Kč
POMĚR CENA/VÝKON  dobrý
TECHNICKÁ DATA
Rozlišení  100 - 400 dpi
Barevná hloubka   1bitová (čb.), 4- až 8bitová (grayscale), 12bitová Color, 24bitová Hi-Color
Rozměry/hmotnost  227 x 13 x 13 mm / 57 g
Paměť  8 MB (integrovaná), slot pro microSD kartu (max. 512 MB)
Napájení  Li-Ion, integrované
Podpora   OS Windows 2000/Me/XP

Ruční skenery jsou na trhu již velmi dlouho, avšak bezdrátových, přenosných a hlavně použitelných skenerů mnoho nenajdeme. Od většiny přenosných skenerů se DocuPen liší tím, že není průchodový, ale manuální: papír neprochází skenerem (poháněn motorkem), ale skenerem je třeba „přejet" skenovaný dokument. Výhodou ručního skeneru jsou menší rozměry a nižší cena, musíte se s ním však naučit správně pracovat.
Při testu tohoto skeneru jsme si vzpomněli na podobnou hračku, kterou pod názvem CapShare uvedla před řádkou let na trh firma HP. CapShare byl velmi drahý skener, takže jeho prodej byl zastaven po uvedení druhé verze, ale uměl toho o mnoho víc než DocuPen: především pracoval se systémem laserového zaměření, díky čemuž bylo možné skenovat jakkoliv velké předlohy. Uživatel pohyboval skenerem jako malíř štětkou a skener sám si pak výsledný dokument složil do původního tvaru. Protože se však CapShare nestal úspěšným zařízením, mluvit o něm už nebudeme a vrátíme se k modelu DocuPen.
Po snadné instalaci ovladačů a pomocného softwaru DocuPen Scanner Control a PaperPort připojíme skener k USB portu počítače a necháme jej nabít. Nabíječka se nedodává, skener je nutné nabíjet z PC. Veškeré ovládání skeneru je realizováno dvojicí neoznačených tlačítek a několika stavovými diodami, takže zpočátku budete muset nastudovat manuál.
Do integrované 8MB paměti se vejdou desítky černobílých skenů, v nejvyšším rozlišení 400 dpi a 24bitové barevné hloubce však uložíte jen jednu stranu A4. Kvalita je poté, co se se skenerem naučíte správně zacházet, lepší, než jsme čekali: pro opětovný tisk fotografií samozřejmě tento skener vhodný není, novinový článek s barevným snímkem však zvládne naskenovat poměrně dobře. Doporučujeme používat vyšší rozlišení - v nízkém a monochromatickém modu jsou skeny sice malé, ale téměř nepoužitelné. Přenos do připojeného počítače je mnohem pomalejší, než je rychlost standardu USB 2.0, takže 8 MB se přenáší cca půl minuty. Přibalený software PaperPort SE umožňuje snadný převod textu předlohy OCR programem, ten ale u našeho testovacího kousku neuměl rozpoznávat české znaky. Podle informací prodejce je však tento problém vyřešen a „ostré" kusy budou podporovat OCR převod znaků s českou diakritikou. Jinak musíme skener DocuPen pochválit za snadné ovládání a intuitivní export naskenovaných dokumentů do různých aplikací. Baterie dovolí skeneru sejmout několik desítek stran A4.
SHRNUTÍ: Rozhodně se jedná o zajímavý a použitelný skener. Chválíme jeho mobilitu, kterou ocení majitelé notebooků, do kancelářského provozu jej kvůli omezením daným kvalitou skenování a kvůli poměrně vysoké ceně nedoporučujeme. Pořiďte si k němu microSD kartu.
ALTERNATIVA: ScanShell 2000, IrisPen Translator, Plustec OpticSlim M12.
Michal Bareš

NOTEBOOK S NOVÝM DESIGNEM

ACER ASPIRE 5920G-102G16N

HODNOCENÍ  ****

INFO/ZAPŮJČIL   www.acer.cz
CENA VČ. DPH  cca 38 000 Kč
POMĚR CENA/VÝKON  velmi dobrý
TECHNICKÁ DATA
Procesor  Intel Mobile Core 2 Duo T7100, 1,8 GHz, 2048 KB L2 cache
Paměť  2048 MB DDR2, max. 4 GB, podpora TurboMemory
Čipová sada  Intel PM965 Express
Grafika  nVidia GeForce 8600M GT, 256 MB
Displej  15,4" WXGA displej 1280 x 800, lesklý
Disk / mechanika  Disk WD16000BEVS-22RST, 160 GB / DVD A DS8A1P
Vybavení  Wi-Fi 4965AGN, Bluetooth, čtečka karet, webkamerka
Porty  LAN, VGA, S-Video, HDMI, Express Card, 4x USB, S/PDIF, FireWire
Rozměry / hmotnost  364 x 270 x 30,8/43,7 mm / 3 kg

Nejprodávanější značkou notebooků na našem trhu je Acer. Tato firma dodává firemní přenosné počítače řady TravelMate, více se však prodává řada Aspire, určená pro domácí uživatele nebo malé kanceláře. Kupující si notebooky Aspire vybírali především kvůli dobrému poměru mezi cenou a výkonem, osvědčené značce a širokému zastoupení v obchodech. Z hlediska vzhledu tyto notebooky doposud příliš zajímavé nebyly. Acer však zapracoval i v tomto směru a nová řada notebooků Aspire vypadá opravdu dobře. Žádný „drahokam" v nových modelech sice nespatřuji (Acer uvádí, že „nový design notebooků Aspire vychází z koncepce drahokamu"), oproti starší řadě se však skutečně jedná o designérský pokrok, který navíc nejde na úkor funkčnosti.
Změnily se barvy, tvary, materiál i uspořádání konektorů a ovládacích tlačítek. Nově má Aspire vylepšený zvuk (na spodku je subwoofer), ve víku je kamerka, displej je širokoúhlý a lesklý. Klávesnice světlé barvy má kolem sebe aplikační a multimediální tlačítka podsvícená diodami. Pomocí nich také zapnete Wi-Fi nebo Bluetooth. Kromě VGA výstupu a S-Video konektoru má Aspire nově i HDMI konektor.
Výkon je výborný, i když jeho část pohltí náročný systém Windows Vista. Aspire je založen na nové platformě Intel Core Duo, a podporuje tedy třeba i paměť TurboMemory. Grafiku má na starosti samostatná karta nVidia GeForce 8600M GT s 256 MB paměti, takže ani v této oblasti není notebook špatný. Akumulátor s kapacitou 4800 mAh udrží notebook v provozu asi tři hodiny. Nová koncepce se Aceru povedla. Stejnou mají zatím i levnější modely 5720.
SHRNUTÍ: Výkonný multimediální notebook s moderním designem a novým Core 2 Duo.
ALTERNATIVA: HP Pavilion dv6300, Fujitsu-Siemens Amilo Pro V3545, Asus F3F-AP111
Pavel Trousil

LEHKÝ SUBNOTEBOOK

FUJITSU SIEMENS LIFEBOOK P7230

HODNOCENÍ  *****

INFO/ZAPŮJČIL   www.fujitsu-siemens.cz
CENA VČ. DPH  62 900 Kč
POMĚR CENA/VÝKON  dobrý
TECHNICKÁ DATA
Procesor/operační paměť/čipset  Intel Core Solo U1400 / 1,2 GHz / 1048 MB / Intel 945GMS
Displej/rozlišení/grafika  10,6“/1280 x 768/Intel 945GM Express
Porty a rozhraní  2x USB, FireWire, PC Card, audio in/out, D-Sub, čtečka otisků prstů, čtečka karet SD/MS Pro/xD, 1,3Mpx kamerka, Bluetooth
Baterie/výdrž [h:m]  Li-Ion 5200 mAh / 5:44
Výkon v SYSmark 2004SE  105 (ICC 112, OP 99)
Cinebench 2003 [body] / DivX / MP3  178 / 26:20 m / 3:05 m 
3DMark 2001/2003  3922 / 912
Pevný disk/přenosová rychlost [KB/s]/přístupová doba [ms]  Toshiba MK8007GAH/  80 GB/20,8/19,3
Rozměry/hmotnost  272 x 200 x 29 mm / 1368 g

Ultrapřenosné notebooky jsou určeny pro uživatele, kteří vědí, co chtějí - tedy maximální mobilitu, konektivitu a výdrž na baterie. Výkon CPU ani grafiky není v tomto případě tak důležitý - když dokáže zvládnout nároky operačního systému Vista, bude bohatě stačit na všechny kancelářské aplikace, které uživatelé na cestách potřebují.
Vše na notebooku je miniaturní, ale nic nechybí - 10,6" displej s LED podsvícením spotřebuje málo energie, podsvícení by však mohlo být o něco výkonnější. Rozlišení je s ohledem na menší úhlopříčku pro uživatele s horším zrakem možná až příliš jemné a vzhledem k tomu, že tento subnotebook je určen výhradně pro profesionální uživatele nás překvapuje použití lesklého povrchu. Klávesnice je logicky malá, ale dobře organizovaná; píše se pomocí ní snadno, navíc tlačítko Ctrl je na správném místě vlevo dole. Zbytečně malá nám připadala tlačítka touchpadu, mezi nimiž je umístěn senzor otisků prstů.
Velkou výhodou je integrovaná tenká optická mechanika, kterou lze modulárně zaměnit za druhou baterii a prodloužit tak výdrž na téměř deset hodin provozu. Přídavná baterie však není součástí dodávky a je jí třeba dokoupit. I v případě standardní baterie je však výdrž skvělá - notebook dokáže pracovat téměř šest hodin. Hmotnost notebooku je navíc pouhých 1368 gramů.
Co se výkonu týče, ULV procesor Intel Core Solo je slabší než Celeron M, takže žádné zázraky očekávat nelze a je skoro až s podivem, že notebook zvládne systém Vista s rozhraním Aero. Na cestách ale kromě WiFi a Bluetooth umí komunikovat i prostřednictvím UMTS/HSDPA modulu. Součástí dodávky je i dokovací stanice, která by však mohla mít DVI výstup notebooků s integrovanou optickou mechanikou.
SHRNUTÍ: Jeden z nejmenších notebooků na světě s vynikající bezdrátovou konektivitou, ale slabším výkonem.
ALTERNATIVA: Sony Vaio VGN-TZ11, Toshiba Portege R500
Michal Bareš

DOSTUPNÉ ČTYŘJÁDRO

PC KVAZAR KM4

HODNOCENÍ  ****

INFO/ZAPŮJČIL   Kvazar Micro / www.kmczech.cz
CENA VČ. DPH  29 400 Kč
POMĚR CENA/VÝKON  vynikající
TECHNICKÁ DATA
Procesor/patice  Intel Core 2 Quad Q6600 / 2400 MHz / LGA775
Operační paměť  4096 MB DDR2
Základní deska/čipset  Intel DP965LT / Intel 965
Výkon v SYSmark 2004SE [body]  368 (ICC 473, OP 278)
Cinebench 2003 [body]/DivX/MP3  1291 / 7:05 m / 1:26 m
3DMark 2003/05/06  16537 / 10678 / 5546

Velmi zajímavou volbou pro uživatele, kteří potřebují maximální výkon čtyř jader, ale musí se ohlížet na náklady, je po zlevnění z 22. července čtyřjádrový procesor Intel Core 2 Quad Q6600. Právě na tomto procesoru je založen počítač Kvazar, který jsme měli možnost vyzkoušet. Core 2 Quad Q6600 je postaven na 65nm jádru Kentsfield a včetně 8MB L2 cache paměti jej tvoří přes půl miliardy tranzistorů (582 mil.). Výkonnostní rozdíl mezi tímto procesorem a dvoujádrovou novinkou E6750, která se v oblasti nejvýkonnějších procesorů stala v červenci vítězem kategorie poměr cena/výkon našeho CPU přehledu, je znát především v aplikacích optimalizovaných pro ideální využití více jader (test Cinebench); pod klasickými benchmarky není výkon čtyřjádra o tolik vyšší. Běžným uživatelům E6750 bohatě stačí, pokud však pracujete s renderingem, je Q6600 za momentálních cca 8000 Kč vč. DPH opravdu zajímavou volbou (ještě před měsícem byla cena dvakrát vyšší).
PC Kvazar je postaveno na výkon. Kromě Q6600 obsahuje 4 GB operační paměti a velmi rychlý pevný disk WD Raptor s 10 000 otáčkami za minutu. Zatímco nejrychlejší 7200otáčkové disky Seagate Barracuda poskytují výkon čtení okolo 60 MB/s a přístupovou dobu 13,6 ms, rychlý Raptor přenese 80 MB/s a průměrná přístupová doba činí serverových 7,6 ms. Daní za rychlost je zde menší kapacita (150 GB) a vyšší hlučnost. Ta sice není nesnesitelná, nicméně když se disk roztočí, všimnete si toho.
O grafický výkon se stará karta Gigabyte s čipem nVidia GeForce 8600 GTS, 256 MB paměti DDR3, dvěma DVI výstupy a S-Videem. Výkonnostně nedosahuje tak vysoko jako CPU počítače, ale na hraní i nejnáročnějších her v rozumném rozlišení stačí. Karta má mohutné chlazení vyvedené do zadní části PC, takže je příjemně tichá, i když prakticky zabírá dvě pozice. Na základní desce najdeme ještě tři volné PCI a dva PCI Express sloty, celkem sedm vyvedených USB konektorů, FireWire i moderní eSATA.
SHRNUTÍ: Jedná se o velmi výkonný počítač za dobrou cenu. Za téměř 30 000 Kč bychom přesto ocenili trochu luxusu v podobě paměťové čtečky. Potřebujete-li čtyřjádrový procesor, je toto určitě ta nejlepší volba.
Michal Bareš

KAMERA DO DIVOČINY

PANASONIC SDR-S10

HODNOCENÍ  *****

INFO/ZAPŮJČIL   www.panasonic.cz
CENA VČ. DPH  12 295 Kč
POMĚR CENA/VÝKON  dobrý
TECHNICKÁ DATA
Objektiv  10x optický zoom a 700x digitální zoom,  ekv. 44,1 - 441 mm, F1,8 - F2,4
Snímač  1/6", CCD, 800 000 snímacích elementů
Záznamové médium  Secure Digital, SDHC
Displej barevný  2,7" LCD displej s rozlišením 123 000 bodů
Napájení  Li-Ion akumulátor 1000 mAh
Rozměry  31 × 63 × 114 mm
Porty  LAN, VGA, S-Video, HDMI, Express Card, 4x USB, S/PDIF, FireWire
Hmotnost  202 gramů (s akumulátorem a paměťovou kartou)

Záběry divoké přírody můžete nyní bez obav natáčet novou digitální videokamerou Panasonic SDR-S10. Tato kamera by měla být vodovzdorná a měla by odolat volnému pádu z výšky až 1,2 metru. Model působí bytelně a kompaktně. Ovládání je snadné i díky přehlednému českému menu. Praktická je možnost spustit natáčení dvěma různými spouštěmi.
Panasonic SDR-S10 nabízí 10x optické přiblížení, které můžete ještě zkombinovat s digitálním přiblížením 700x. Digitální přiblížení je však jen výřez, takže má vliv na kvalitu záznamu. K dispozici je pouze elektronická stabilizace obrazu (nepatrné chvění rukou je vyrovnáváno pouze posunem výřezu obrazu). Při práci s kamerou můžete manuálně nastavovat parametry expozice. Vybrat si můžete ze dvou hodnot clony a délku expozice lze nastavit v několika krocích. Manuálně lze dokonce nastavit i teplotu bílé, což oceníte zejména při filmování v interiéru při umělém osvětlení. Kamera ukládá videozáznam v DVD kvalitě ve formátu MPEG-2 na paměťové karty SD, lze však využít i velkokapacitní karty SDHC. Až na 200 minut záznamu v režimu LP se můžete těšit při použití karty SDHC o kapacitě 4 GB. Na 2GB SD kartu, kterou najdete v balení, uložíte v kvalitativně nejvyšším režimu XP cca 25 minut záznamu, ve standardním režimu SP (DVD kvalita) pak 50 minut a v režimu LP přibližně 100 minut. S kamerou lze také snímat fotografie, v podstatě jde však pouze o doplňkovou funkci, protože byly často neostré a mírně zrnité a jen v rozlišení 640 x 480 bodů. Záznam v rozlišení 720 x 576 bodů pořízený rychlostí až 50 snímků za sekundu byl dostatečně kvalitní: obraz byl ostrý a barvy odpovídaly realitě. Pouze noční záznamy byly více zrnité a neostré, a to i v případě využití barevného nočního režimu. Celkově bylo ostření velmi rychlé v exteriéru, v interiéru již bylo zaostření pomalejší.
SHRNUTÍ: Kamerka s malými rozměry, vysokou odolností, záznamem v DVD kvalitě na paměťové karty SD a otočným širokoúhlým 2,7" LCD displejem.
ALTERNATIVA: V podstatě neexistuje.
Marek Kuřina

MINIPOČÍTAČ

XEROX MINIBOX II BUSINESS

HODNOCENÍ  ***

INFO/ZAPŮJČIL   www.xerox.cz
CENA VČ. DPH  18 450 Kč
POMĚR CENA/VÝKON  dobrý
TECHNICKÁ DATA
Procesor  Intel Celeron M 430 (1,7 GHz, 533 MHz, 1 MB L2 cache)
Operační paměť  512 MB DDR2, max. 1024
Grafická karta  Intel GMA 950, sdílená paměť
Pevný disk  Toshiba NK8034GSX, 80 GB
Optická mechanika  Matsushita UJ-85JS
Porty  GLAN, 2x USB 2.0, DVI, FireWire, S-Video, audio
Operační systém  DOS (Windows za příplatek)
Rozměry  16,5 x 16,5 x 5 cm

Firma Xerox, která je známa především jako výrobce kopírek a tiskáren, stále rozšiřuje svoje portfolio produktů. Můžete tedy zakoupit i LCD monitory této značky a nově i osobní počítače. Kvůli odlišení od konkurence se firma zaměřila na specifickou oblast - malá atraktivní PC s nízkou spotřebou, ve stylu Apple Mac mini. Celý počítač má zhruba velikost 5,25" mechaniky a je v něm DVD optická mechanika typu slot in (se štěrbinou) a 2,5" pevný disk s různou kapacitou. Podle varianty můžete mít i bezdrátovou síťovou kartu (verze Business) nebo televizní tuner (verze Multimédia).
USB porty jsou jen dva, takže po připojení klávesnice a myši vám žádný volný nezůstane. Klávesnice a myš ve výbavě nejsou. Dodává se pouze dálkový ovladač vhodný pro systém Media Center. V zadní části naleznete ještě FireWire port, S-Video a samozřejmě LAN port, výstup na monitor a zvukové konektory (malý reproduktor je však integrován). Další rozšíření je samozřejmě dost obtížné, protože počítač nemá ani slot PC nebo Express Card.
Mobilní Celeron poskytuje dobrý výkon pro kancelářské aplikace. Grafické testy jako 3Dmark nebo herní test ani nebylo možné spustit, protože integrovaná grafika zvládne jen kancelářské úlohy. Minibox je kvůli nižší spotřebě (naměřili jsme 28 W při běžném provozu a 34 W při zátěži) a malému zahřívání založen na mobilní platformě (notebookové procesory, disky), protože komponenty jsou v počítači dost blízko u sebe. Přesto při spuštění testu pevného disku hlásil diagnostický program dost vysokou teplotu disku. Při běžném provozu se však tato chyba neprojevovala.
Předností tohoto řešení jsou malé prostorové nároky, nízká spotřeba a elegantní provedení, takže se Minibox může vyjímat někde na recepci (do běžné kanceláře je ho škoda). Jedná se však o dost nákladné řešení, protože za stejné peníze už dostanete slušný notebook.
SHRNUTÍ: Malý, designově zajímavý osobní počítač.
ALTERNATIVA: Fujitsu-Siemens ESPRIMO Q5000, Apple Mac mini
Pavel Trousil

VÝKONNÁ SANTA ROSA

HP COMPAQ 6710B

HODNOCENÍ  *****

INFO/ZAPŮJČIL    www.hp.cz
CENA VČ. DPH  38 000 Kč
POMĚR CENA/VÝKON  dobrý
TECHNICKÁ DATA
Procesor/operační paměť/čipset  Intel Core2 Duo T7500 / 2,2 GHz / 2048 MB / Intel 965GM
Displej/rozlišení/grafika  TFT 15,4" / 1680 x 1050 / Intel GMA X3100
Porty a rozhraní  4x USB, FireWire, D-Sub, Express Card, audio in/out, S-Video / čtečka karet SD, MMC, MS Pro, xD, Bluetooth
Baterie/výdrž  Li-Ion 5500 mAh / 4:21 h
Cinebench 2003 [ body]/DivX/MP3 680 / 0:08:44 m / 1:38 m
3DMark 2001/2003  6177 / 1741
Pevný disk/přenosová rychlost [KB/s]/přístupová doba [ms]  Hitachi HTS541616J9SA00/160 GB/39,9/18,1
Rozměry/hmotnost  358 x 267 x 40 mm/2814 g

Notebook HP Compaq 6710 se prodává v různých variantách a konfiguracích. My jsme měli možnost vyzkoušet velmi výkonný typ označený písmenem „b", který nabízí maximální výkon a výbavu. Uvnitř se skrývají nové vnitřnosti známé pod kódovým označením Santa Rosa, tedy kombinace mobilního procesoru Intel Core 2 Duo (Merom), čipové sady Intel 965 Express a bezdrátového síťového adaptéru Intel 4965AGN. Tento přenosný počítač je určen spíše do korporátního segmentu, o čemž kromě střízlivého a pečlivě provedeného designu svědčí i možnost připojení dokovací stanice, snímač otisků prstů a multibay jednotka pro připojení druhé baterie. Vzhledem k tomuto faktu nás však udivila absence přepínače bezdrátových sítí, který je například u některých státních zakázek považován za naprosto nezbytnou součást výbavy. Absence tohoto přepínače není podle nás diskvalifikující, rozhodně je ale škoda, že přepínač chybí, protože například při cestování letadlem se jedná o praktickou pomůcku. Testovaná konfigurace prokázala ohromný výpočetní výkon. Nová integrovaná grafika Intel X3100 stačí na provoz grafického rozhraní Vista Aero, i když je však ve srovnání s integrovanou grafikou předchozích čipových sad Intel 945 víc než o třetinu výkonnější, na hraní náročných her nestačí. Pro uživatele s dobrým zrakem je výhodou vysoké nativní rozlišení displeje (1680 x 1050 bodů; WSXGA+), ke kterému by se však podle nás hodil místo analogového D-Sub výstupu spíše digitální DVI, zvláště pokud by uživatel chtěl notebook připojit například k 22" LCD displeji.
SHRNUTÍ: Kvalitně vyrobený především korporátní notebook s povedeným střízlivým designem, vysokým výkonem a dlouhou výdrží akumulátorů.
ALTERNATIVA: Lenovo ThinkPad T61, Acer TravelMate 8215.
Michal Bareš

CHYTRÝ MOBILNÍ TELEFON

NOKIA N95

HODNOCENÍ  *****

INFO/ZAPŮJČIL   www.nokia.cz
CENA VČ. DPH  22 000 Kč
POMĚR CENA/VÝKON  velmi dobrý
TECHNICKÁ DATA
Displej 320 x 240 bodů, 16 milionů barev
Paměť  160 MB + rozšíření pomocí microSD
Technologie  GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, Wi-Fi, Bluetooth, USB, Symbian S60, Java a další
Rozměry  99 x 53 x 21 mm
Hmotnost  120 g

Nokia N95 představuje vrchol současné nabídky mobilních telefonů - najdete v ní snad vše, co si lze od telefonu přát. Jmenujme například podporu všech moderních technologií přenosu dat (GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, Wi-Fi, Bluetooth), podporu VoIP, videohovory v sítích 3G, 5MPx fotoaparát s diodovým bleskem, propracovaný přehrávač hudby a videa, rádio, navigaci GPS, 160 MB vnitřní paměti s možností rozšíření kartami miniSD nebo standardizovaný miniUSB konektor.
Operačním systémem telefonu je Symbian S60 s podporou Java aplikací, vybavený e-mailovým klientem, webovým prohlížečem, kancelářskými aplikacemi, přehrávačem multimédií a dalšími nástroji. K telefonu získáte i skvělý obslužný software Nokia PC Suite.
Nokia N95 nepatří k nejmenším a nejlehčím telefonům, s ohledem na její vybavení jsou však hmotnost i velikost telefonu více než příznivé. Svůj podíl na velikosti má samozřejmě také obří displej (40 x 53 mm) s automatickou korekcí jasu podle okolních světelných podmínek. Unikátní konstrukce telefonu s vysouváním na obě strany (a automatickým otáčením displeje) představuje výborný způsob oddělení „pracovních" a multimediálních funkcí telefonu.
Nokia prezentuje svoji vlajkovou loď jako „velmi osobní počítač". Je sice pravdou, že notebook zcela nenahradí, pro jednoduchou práci s kancelářskými aplikacemi nebo internetovým prohlížečem ale mnohým poslouží velmi dobře. Vždyť i hardwarové vybavení telefonu může směle konkurovat nejlevnějším notebookům.
SHRNUTÍ: Špičkový telefon s bezkonkurenční výbavou a bohatými možnostmi uživatelských nastavení. Jeho slabinou je malá výdrž baterie a nutnost připlatit si za plnohodnotnou GPS navigaci s hlasovým výstupem.
ALTERNATIVA: V konkurenci s Nokií N95 neobstojí žádný v současné době dostupný mobilní telefon. Nabízí se srovnání s Nokií N93i, která má však horší fotoaparát, menší paměť a nemá GPS.
Radek Kubeš

BLUETOOTH HANDSFREE

PAMA PNG 2300 SIGMA

HODNOCENÍ  **

INFO/ZAPŮJČIL   www.huramobil.cz
CENA VČ. DPH  2 260 Kč
POMĚR CENA/VÝKON  dostatečný
TECHNICKÁ DATA
Bluetooth  verze 1.2
Spárování  až 4 telefony
Výdrž baterie  5 - 6 hodin hovoru; 130 hodin pohotovostní režim
Rozměry  60 x 150 x 30 mm
Hmotnost  125 g

Bluetooth handsfree do auta přibývá jako hub po dešti. Pevné sady už nejsou tolik oblíbené a bezdrátové Bluetooth má přece jen řadu výhod. Nechcete-li volit robustní řešení typu Parrot nebo sluchátko za uši, které je zase málo pohodlné, zbývá vám přenosné hlasité handsfree, jako je například produkt Pama Sigma.
Podlouhlé zařízení umístěné na pevné sponě má na levé části velký reproduktor, vpravo jsou ovládací tlačítka a jednoduchý displej. Mikrofon je vpravo na výklopném kloubu. Na horní části se nachází přepínač pro zapínání, vedle něj je vstup pro napájení. Nepříjemné je to, že v základním balení není běžná 230V nabíječka, ale pouze adaptér do zapalovače u auta. Standardně lze tedy handsfree dobíjet jen v autě. Zjistili jsme však, že vstup je kompatibilní se staršími nabíječkami Nokia, takže pokud vám doma nějaká zahálí, můžete ji použít k dobíjení.
Konstrukce celého zařízení je bytelná a produkt by měl vydržet i pár pádů na zem. Kvalitní jsou i tlačítka, která se rozhodně snadno nepoškodí. Kvalita monochromatického displeje je podprůměrná, na zobrazení jména volajícího však bude stačit. Důvěru jsme neměli ke sponě, kterou se zařízení přichytává na sluneční clonu. Po celou dobu testování však držela výborně a vždy je možné nastavit optimální pozici.
Párování s mobilem je rovněž bezproblémové. Ovládání je trochu složitější, tlačítka nejsou příliš intuitivní a pohyb v menu je zbytečně složitý.
Kamenem úrazu je telefonování. Čekali jsme špičkový přednes a výbornou kvalitu jak díky velkému reproduktoru, tak díky nastavitelnému mikrofonu. Kvalita hovoru je však na hranici použitelnosti. Reprodukovaný zvuk je velmi zkreslený a nečistý, protější strana má potíže rozumět. Dobře lze zařízení používat, pokud vůz stojí. Při jízdě, kdy je v autě aerodynamický hluk nebo je slyšet zvuk motoru, je handsfree nepoužitelné.
SHRNUTÍ: Handsfree s kvalitní konstrukcí, které bych si ale nikdy nekoupil kvůli velmi špatné kvalitě hovoru.
ALTERNATIVA: Dražší, ale nesrovnatelně kvalitnější jsou pevná handsfree, jako je Parrot CK 3100.
Vratislav Klega

MP3 PŘEHRÁVAČ S MOBILEM

SAMSUNG SGH-F300

HODNOCENÍ  ***

INFO/ZAPŮJČIL   www.samsung.cz
CENA VČ. DPH  10 000 Kč
POMĚR CENA/VÝKON  dobrý
TECHNICKÁ DATA
GSM  Tri-band
Displeje  176 x 220 a 176 x 56, 262 144 barev
IrDA, Bluetooth, Wi-Fi  * / * / *
Paměťová karta  microSD
Fotoaparát  1600 x 1200, bez blesku
Podporované formáty  MP3, AAC, AAC+, WMA, H.263 (MPEG-4)
Rozměry  103,5 x 44 x 9,4 mm
Hmotnost  71 g

Spousta mobilních telefonů má ve své výbavě i funkci MP3 přehrávače. Často se jedná o doplňkovou funkci, na kterou není kladen příliš velký důraz. Samsung se vydal opačnou cestou - vytvořil kvalitní MP3 přehrávač a jen tak mimochodem přidal funkce telefonu.
To, čím Samsung bezesporu zaujme, je design. Tloušťka 9,4 mm z něj činí elegantní placičku, která se líbí všem - aspoň ze strany MP3 přehrávače. Zařízení je totiž koncipováno dvoustranně - z jedné strany je telefon a z druhé MP3 přehrávač. Mezi těmito mody se přepíná tlačítkem, není tedy možné mít zapnuté oba displeje. Ten větší je velmi kvalitní a má dostatečné rozlišení i pro přehrávání videa ve formátu MPEG-4. Malý displej slouží jen pro telefon. Díky svým miniaturním rozměrům poslouží dobře jen pro zobrazení volaného (či volajícího) čísla - pro čtení ani psaní SMS použitelný není. Kupodivu velmi kvalitní jsou klávesy, které se příjemně mačkají, takže napsání SMS zprávy je velmi snadné.
Multimediální část telefonu je velmi dobře vybavena. Interní 128MB paměť je možné rozšířit pomocí karty microSD, nebaví-li vás poslouchat MP3, k dispozici je i rádio. Dodávaná sluchátka fungují obstojně, naštěstí je ale možné vyměnit je za libovolná jiná se standardním jackem 3,5 mm. Využít lze i průměrný fotoaparát s výborným rozlišením 1600 x 1200. Ten může fungovat na obě strany. Jelikož je optika umístěna na telefonní části, poslouží v modu telefonu jen pro autoportrét (videotelefonování není podporováno). V modu MP3 přehrávače pak jako digitální fotoaparát - velký displej fotografování usnadňuje.
SHRNUTÍ: Kupovat si SGH-F300 jako mobilní telefon by byla hloupost. Pokud však hledáte kvalitní MP3 přehrávač a zároveň sháníte druhý telefon jen na volání, můžeme vám SGH směle doporučit.
ALTERNATIVA: Sony Ericsson W880i
Vratislav Klega

PŘENAŠEČ A/V SIGNÁLŮ

SCHWAIGER AVS 5010

HODNOCENÍ  ****

INFO/ZAPŮJČIL   www.schwaiger.cz
CENA VČ. DPH 1  480 Kč
POMĚR CENA/VÝKON  výborný
TECHNICKÁ DATA
Dosah  jako Wi-Fi (max. 100 m)
Rozhraní  3x cinch, IR (dálkové ovládání)
Výstupní výkon  10 dBm/CE
Rozměry  103 x 52 x 113 mm
Hmotnost  130 g

V dodávce Recevier, Transmiter, 2x 230 V adaptér, 2x A/V kabel,  2x redukce cinch - SCART, 1x externí IR
Stále to samé - hromada kabelů, jeden zamotaný do druhého, a když chcete přivést signál z počítače do televize, zaručeně vám bude chybět 30 cm.
Tyto problémy řeší zařízení méně známého výrobce Schwaiger. Princip je zcela jednoduchý. Na jedné straně (Transmiter) přivedete běžné AV signály, ty se přemodulují a pošlou na vlně o frekvenci 2,4 GHz (stejně jako Wi-Fi) do druhého zařízení (Receiver), které signál přemění zpět na audio a video. Je to jednoduché a funkční.
Recevier má tři cinch výstupy (obraz a dva zvukové kanály). Kromě toho obsahuje i IR přijímač. Důvod: Pokud přenášíte obraz třeba ze set-top boxu ve vedlejší místnosti, potřebujete měnit programy. Ovladač od set-top boxu namíříte na Recevier, ten signál přijme a pošle jej druhému zařízení. To obsahuje vysílač IR (na dlouhém drátku), takže příkaz z ovladače předá příslušnému zařízení. Kromě IR vysílače obsahuje samozřejmě i tři cinch vstupy.
Výhodou zařízení jsou jeho miniaturní rozměry. Ač se to podle obrázku nezdá, výška je pouhých 115 mm! Zařízení je napájeno dodávaným trafem o napětí 9 V, přičemž maximální odběr je 400 mA. Největší odběr je tak 3,6 W, což odpovídá televizi ve stavu standby - nemusíte se tedy bát mít zařízení trvale zapnutá.
Výborně se taková zařízení hodí i pro spojení počítače a televizoru. Zatímco počítač má své místo v pracovně, televizor bývá většinou v obývacím pokoji a natažení dlouhého kabelu není pohodlné, navíc ani neprospívá kvalitě obrazu a zvuku. Nevýhodou je, že Schwaiger nepřenáší S-Video, které bývá u PC komponent běžnější. Tento problém jsme však vyřešili a v návodu na S122 naleznete řešení.
SHRNUTÍ: Skvělý nápad, výborná funkčnost, příznivá cena. Než tahat dráty z místnosti do místnosti, raději sáhnu po bezdrátovém řešení.
ALTERNATIVA: Philips SLV3100
Vratislav Klega

BEZDRÁTOVÝ IP TELEFON

SIEMENS GIGASET CE450 IP R

HODNOCENÍ  *****

INFO/ZAPŮJČIL  www.siemens.cz
CENA VČ. DPH  3 990 Kč
POMĚR CENA/VÝKON  velmi dobrý
TECHNICKÁ DATA
Rozhraní  2x RJ45
VoIP  6 SIP účtů; 2 hovory současně
Displej sluchátka   101 x 64 bodů, 4096 barev
Telefonní seznam  100 kontaktů
Čeština  ano
Dosah  DECT 50 - 300 m
Rozměry sluchátka  141 x 53 x 28 mm

Gigaset je už léta známou značkou bezdrátových telefonů Siemens. Tyto telefony byly vždy zárukou kvalitního provedení, komfortního ovládání a vysoké ceny. Tentokrát se nám dostal do rukou model CE450IP R.
Jedná se o DECT telefon, který však není určen pro běžné telefonování, ale pro moderní VoIP. U základové stanice tedy nenaleznete telefonní konektor, ale dva ethernetové porty RJ45. Když má zařízení dva porty, je zřejmé, že je průchozí. R v názvu však napovídá, že se jedná o model vybavený routerem, může se tedy stát vstupní branou do vaší sítě.
Samotná základna je poměrně velká, uprostřed má modře podsvícené tlačítko pro paging (vyhledání sluchátka), podsvícení informuje o stavu zařízení.
Sluchátko je velmi dobře zpracované, k ovládání nemáme výhrady, pouze barevný displej patří k podprůměru - ve srovnání s mobilními telefony. Reprodukce hlasu je čistá a nezkreslená, vše je samozřejmě ovlivněno kvalitou VoIP.
K jedné základně je možné registrovat až šest sluchátek, z nichž každé může mít svůj odlišný SIP účet. Výhodou je detailní management sluchátek a účtů. Pro každé sluchátko lze nastavit libovolný SIP účet pro odchozí hovory a vyzvánění libovolného účtu je možné provést na jakémkoliv počtu sluchátek. Jedno telefonní číslo tedy může vyzvánět na všech sluchátkách, jiné jen na jednom.
Zajímavou službou je Gigaset.net. Jedná se o konkurenci Skypu, která je určena jen pro majitele nejnovějších Gigasetů. Vysvětlení: Majitel Gigasetu se jednoduše zaregistruje do komunity Gigaset. net a získá přístup k seznamu dalších uživatelů.
Cena tohoto modelu Siemens je sice vyšší, je však třeba počítat s tím, že obdobné funkce žádné jiné zařízení nenabídne. Navíc DECT je pro telefonování vhodnější než rozšířené Wi-Fi.
SHRNUTÍ: Za kvalitu se vyplatí si připlatit. Telefon bych si koupil, pokud by ho měli i moji přátelé nebo rodina. Snadno bychom si telefonovali zadarmo, navíc kvalitněji než v případě Skypu.
ALTERNATIVA: ZyXEL P-2000W V2
Vratislav Klega

IP TEPLOMĚR

TME - ETHERNETOVÝ TEPLOMĚR

 HODNOCENÍ  *****

INFO/ZAPŮJČIL  www.papouch.com
CENA VČ. DPH  3 558 Kč
POMĚR CENA/VÝKON  dobrý
TECHNICKÁ DATA
Měření teploty  -55 °C až +125 °C, rozlišení 0,1 °C
Rozhraní  RJ45
Integrované funkce  web, WAP, XML, HTTP GET, SNMP, e-mail, MODBUS, SOAP, ASCII
Napájení  5 V (trafo součástí dodávky)
Rozměry  54 x 33 x 24 mm

Teploměr je všední součástí našeho života. Asi každý z nás se ráno podívá, jaká je venku teplota, aby věděl, co si vzít na sebe. Zapomeňte však na rtuťové nebo lihové teploměry, je zde IP teploměr.
Malá kovová krabička má na jedné straně port RJ45 pro připojení do LAN, na druhé straně je třímetrový kabel, na jehož konci se nachází teplotní čidlo (délku kabelu je možné za příplatek změnit od 1 až po 20 metrů). Instalace je velice jednoduchá. Teploměr připojíte do své sítě a do prohlížeče napíšete IP adresu teploměru. Tím se dostanete k jednoduchému webovému rozhraní, které ukazuje aktuální teplotu.
K teploměru je dodáváno i CD plné nejrůznějších aplikací. Většinou se jedná o jednoduché prográmky. Ty umí například v pravidelných intervalech snímat teplotu a ukládat údaje do souboru. Dále je možné sledovat, zda nebyla překročena předem daná teplota, samozřejmě s notifikací na e-mail. To je praktické třeba v případě serveroven, kde IP teploměr může hlídat kritickou teplotu.
Řadu uživatelů určitě potěší podpora . NET a C#. K dispozici je dokonce zdrojový kód DLL knihovny, včetně nápovědy a ukázky jednoduché aplikace. Zručnější bastlíř si tak klidně může vytvořit automatické ovládání klimatizace nebo topení. Velmi zajímavé je umístění teploty na webové stránky. Na dálku tak můžete hlídat teplotu třeba na chatě, ve sklepě, nebo jen doplnit záběr z webkamery o aktuální teplotu. Možností je celá řada.
Testovali jsme teploměr s rozhraním LAN a USB, k dispozici ještě teploměr pro sériový port. Možnosti všech tří teploměrů jsou prakticky identické, LAN verze nepotřebuje ke svému provozu počítač, verze pro sériový port se zase spokojí i se vyřazeným strojem bez USB portů.
SHRNUTÍ: Naleznete-li praktické využití teploměru, můžeme vám jej jen doporučit. Bezpochyby potěší hardwarové bastlíře, kterým díky otevřenému rozhraní nabízí zcela volné ruce.
ALTERNATIVA: Přímá konkurence není, nejbližší je Conrad WS-2307.
Vratislav Klega

PŘEVODY SOUBORŮ DO TXT

ALL2TXT 2.0

HODNOCENÍ  ****

INFO  www.jimisoft.com
VELIKOST SOUBORU  cca 1,5 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM  Win 2k/XP/Vista
CENA  29 USD
POMĚR CENA/VÝKON  velmi dobrý

All2Txt je univerzální nástroj na převod textů z různých typů dokumentů do formátu TXT - tedy čistého textu. Aplikace - v závislosti na verzi, a tedy i ceně - spolupracuje s dokumenty ve formátu PDF, Microsoft Office (DOC, DOCX, XLS, XLSX, PPT, PPTX), RTF, HTML i HLP. Dvě hlavní výhody programu spočívají jednak v bezchybné podpoře českých znaků při převodu mezi formáty, jednak v možnosti převodu dokumentů vytvořených komerčními aplikacemi, které ovšem díky All2Txt nemusíte mít koupené a nainstalované.
Převod textů z dokumentů pomocí All2Txt je jednoduchý. Stačí zvolit soubory k převodu, určit cílovou složku a případně i znakovou sadu (pokud ji All2Txt nerozpozná automaticky). Aplikace pracuje dávkově, můžete tedy zvolit více souborů k převodu . Zašifrované soubory (např. PDF dokumenty) pochopitelně nelze převádět bez znalosti příslušného hesla.
Funkce programu All2Txt mohou být velmi užitečné. Především převod textů z dokumentů ve formátu PDF, prezentací a tabulek není bez pomoci speciálního nástroje úplně snadný. Se získaným textem můžete dále libovolně pracovat, a to i bez komerčního textového editoru (nabízí se například bezplatný kancelářský balík OpenOffice.org).
SHRNUTÍ: All2Txt je velmi jednoduchý, ale - pracujete-li hodně s texty - také velmi užitečný program. Testovací verze převede text vždy pouze z části dokumentů.
ALTERNATIVA: Alternativní programy slouží většinou k převodu textů z PDF dokumentů - jedná se například o ABBYY PDF Transformer nebo Solid Converter PDF.
Radek Kubeš

DŮKLADNÁ ANALÝZA PC

AUSLOGICS SYSTEM INFORMATION 1.0.4

HODNOCENÍ  ****

INFO  www.auslogics.com
VELIKOST SOUBORU  cca 1,6 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM  Win 2k/XP/Vista
CENA  freeware
POMĚR CENA/VÝKON  výborný

Aplikace Auslogics System Information slouží k detailní analýze hardwarové konfigurace počítače a k získání přehledu o instalovaném softwaru.
Auslogics System Information poskytuje jednak souhrnné informace o systému (BIOS, procesor, RAM, verze operačního systému), jednak podrobnější údaje o jednotlivých zařízeních. Program zobrazuje například detailní informace o základní desce, technologiích, které podporuje procesor, grafickém čipu a displeji, velikosti pevných disků a stavu jejich zaplnění a dalších vstupních či výstupních zařízeních (tiskárny, zvuková zařízení atd.). Podrobné informace lze získat také o instalovaném softwaru (verze operačního systému, DirectX, OpenGL, MS Office, Internet Exploreru...) a důležitých ovladačích. Nechybí ani kompletní seznam instalovaných programů a aktualizací systému Windows. Přehled síťových zařízení zahrnuje především MAC a IP adresy a popis jednotlivých síťových adaptérů. Všechny získané informace umí aplikace přehledně prezentovat v HTML, TXT či XLS formátu.
Auslogics System Information rovněž sleduje počítač v reálném čase a nabízí graf zatížení procesoru a využití operační paměti i stránkovacího souboru.
SHRNUTÍ: Analýza systému pomocí programu Auslogics System Information nepatří k těm úplně nejdetailnějším, přesto spolehlivě postačí pro informaci o konfiguraci stroje nebo při zjišťování verze hardwaru kvůli novým ovladačům.
ALTERNATIVA: Z mnoha různých alternativních programů jmenujme například nedávno testovanou aplikaci SysJewel, dále Fresh Diagnose nebo EVEREST Home Edition.
Radek Kubeš

SNÍMÁNÍ OBRAZOVKY

ADOBE CAPTIVATE 2

HODNOCENÍ  ***

INFO  www.adobe.com  
VELIKOST SOUBORU  470 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM  Win 2k/XP/Vista
CENA  13 015 Kč
POMĚR CENA/VÝKON  velmi dobrý

Možná jste se už také dostali do situace, kdy jste potřebovali demonstrovat většímu počtu uživatelů určitý postup v některém z programů, avšak neměli jste k dispozici učebnu, o volném čase potenciálních participantů „kurzu" ani nemluvě. Právě to je situace, pro kterou byl vytvořen Adobe (dříve Macromedia) Captivate. Jeho pomocí můžeme nahrát dění na obrazovce, přičemž výsledek našeho snažení bude v kapacitně úsporném a navíc editovatelném formátu. Captivate se totiž neomezuje na pouhé nahrávání dění na obrazovce, to dnes zvládne lecjaký volně šiřitelný program, ale nabízí toho mnohem víc. Vytvořené instruktážní video je editovatelné - kurzor myši tak můžeme dle libosti přesouvat, do jednotlivých snímků je možné doplnit popisky, vytvořené video lze „prostříhat". Právě popisky jsou další vymožeností softwaru Captivate - při nahrávání program sleduje, jaké položky nabídky vybíráme, a podle toho automaticky doplňuje instruktážní text (bohužel v angličtině), který lze v budoucnu upravit. Prezentované znalosti je také možné ihned prozkoušet: do sekvence snímků stačí integrovat modul pro generování kvízů. Jeho pomocí během několika minut vytvoříme sekvenci testových otázek se závěrečnou informací o úspěšnosti. Výslednou interaktivní prezentaci pak můžeme exportovat do formátu Flash či samospustitelného souboru bez nutnosti instalace dodatečných doplňků.
SHRNUTÍ: Zdařilý nástroj pro tvorbu interaktivních prezentací a výukových programů, určený pro široké spektrum uživatelů.
ALTERNATIVA: Pro klasické snímání obrazovky lze využít řadu sharewarových a freewarových programů typu HyperSnap (viz Chip 4/07).
Petr Vostrý

ODSTRANĚNÍ ZDVOJENÝCH SOUBORŮ

DUPLICATE FILE REMOVER

HODNOCENÍ  ****

INFO  www.duplicatefileremover.com
VELIKOST SOUBORU  2,1 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM  Win 2k/XP/Vista
CENA  29,99 USD
POMĚR CENA/VÝKON  velmi dobrý

Možná byste byli překvapeni, kolik místa na vašich pevných discích zbytečně zabírají duplicitní soubory. Vícenásobně uložené soubory ovšem nemusíte vyhledávat ručně - pomůže vám s tím nástroj Duplicate File Remover.
Aplikace Duplicate File Remover porovnává názvy, typ i obsah souborů v různých formátech. Analýza je velmi podrobná, proto můžete být bez obav, že byste snad jako duplicitní smazali jen zdánlivě podobný soubor. Podporovány jsou formáty běžných typů dokumentů, soubory s hudbou, videem i obrázky. U hudebních souborů porovnává Duplicate File Remover také obsah tagů.
Při vyhledávání duplicit stačí jen zvolit typ souborů, které chcete porovnávat, disky a složky k prohledání, případně ještě blíže specifikovat kontrolované typy souborů. Po analýze vypíše aplikace seznam duplicit, se kterými můžete naložit podle svého uvážení (smazat, přesunout, překopírovat nebo k nim vytvořit odkazy). Duplicate File Remover zároveň vypíše, kolik místa na pevném disku odstraněním duplicit získáte. K přehlednému zobrazení duplicitních souborů slouží vygenerovaný report ve formátu HTML, ze kterého lze duplicitní soubory přímo prohlížet či přehrávat.
Duplicate File Remover můžete bez zaplacení používat 30 dní, jeho funkce nejsou nijak omezeny.
SHRNUTÍ: Prostoru na discích se většinou nedostává, je tedy zbytečné jím plýtvat na několik kopií identických souborů. Duplicate File Remover je výkonným pomocníkem pro odstranění nežádoucích duplicit.
ALTERNATIVA: Podobnou funkci zastanou například aplikace NoClone, AcueFinder a další.
Radek Kubeš

SPOUŠTĚNÍ HER BEZ CD

GAMEJACKAL PRO 2.9

HODNOCENÍ  ****

INFO  www.slysoft.com
VELIKOST SOUBORU  3 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM  Win 98/2k/XP/Vista
CENA  634 Kč
POMĚR CENA/VÝKON  výborný

Většina dnešních počítačových her vyžaduje ke svému spuštění vložení originálního CD či DVD do počítače, ať už z důvodu použití ochrany proti kopírování, nebo kvůli průběžnému načítání dat z média. Obtěžující povinnosti žonglovat s disky pokaždé, když si chcete zahrát, vás zbaví GameJackal Pro.
Aplikace GameJackal Pro obsahuje desítky přednastavených profilů pro spouštění nejznámějších počítačových her, instalovaných ve vašem počítači, bez použití instalačních médií. Další profily her stále přibývají, můžete je získat aktualizací aplikace. Hry, které potřebují instalační médium kvůli průběžnému načítání dat, umí GameJackal Pro zkopírovat na pevný disk a spouštět je bez CD či DVD.
GameJackal Pro nabízí také další zajímavé funkce - například omezení spouštění vybraných her pomocí blokování jejich profilů heslem. Velmi snadno je také možné nastavovat čas, kdy lze jednotlivé hry hrát, a jak dlouho mohou být spuštěné.
Vytváření a nastavování profilů her i případných omezení je v aplikaci GameJackal Pro velmi snadné, pomůže vám s tím průvodce. Program můžete testovat 21 dní
SHRNUTÍ: S programem GameJackal Pro především razantně snížíte opotřebení a riziko poškození draze zakoupených originálních médií s hrami. Užitečná je ovšem i možnost plné kontroly nad spouštěním her ve vašem počítači.
ALTERNATIVA: Alternativním způsobem, jak se vyhnout neustálému používání originálních CD a DVD s hrami a programy obecně, je například aplikace Virtual CloneDrive od stejného výrobce, která uloží kompletní obrazy médií na pevný disk počítače.
Radek Kubeš

VIRTUÁLNÍ POČÍTAČ

PARALLELS WORKSTATION 2.2

HODNOCENÍ  ****

INFO  www.parallels.com
VELIKOST SOUBORU  19,7 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM  Win 2k/XP
CENA  1 302 Kč
POMĚR CENA/VÝKON  velmi dobrý

Parallels Workstation je aplikace, která na vašem počítači zprovozní virtuální stroj, který pracuje s některým z dlouhé řady podporovaných operačních systémů jako zcela samostatný počítač. Virtuální počítač se hodí pro mnoho účelů, například při testování kompatibility nových aplikací s různými operačními systémy, při provozování více operačních systémů kvůli speciálním aplikacím atd. Velká výhoda virtuálního počítače spočívá také v tom, že jakákoliv změna konfigurace virtuálního stroje neovlivní nastavení a funkčnost vašeho počítače.
Parallels Workstation umí vytvořit virtuální počítač s libovolnou verzí operačního systému Windows, různými verzemi Linuxu (SUSE Linux, Red Hat, Mandriva, Debian...) i dalšími operačními systémy (Solaris, FreeBSD, OS/2 atd.). S vytvořením virtuálního stroje vám pomůže průvodce, prostřednictvím něhož si nadefinujete verzi hostovaného operačního systému a hardwarové prostředky, které budou virtuálnímu stroji vyhrazeny (především operační paměť a prostor na pevném disku). Pak již stačí jen instalovat operační systém z příslušného CD či DVD a poté můžete s virtuálním strojem pracovat jako s běžným počítačem.
Pro vyzkoušení aplikace Parallels Workstation je třeba se zaregistrovat na stránkách výrobce a získat tak klíč na 15denní testování.
SHRNUTÍ: Snadno ovladatelný virtualizační nástroj vyniká především rozsáhlou podporou různých typů hostovaných operačních systémů.
ALTERNATIVA: Na Chip DVD jsme vám nabídli plnou verzi virtualizačního nástroje Microsoft Virtual PC 2007 zdarma, další alternativou je např. VMware.
Radek Kubeš

BEZPEČNOSTNÍ PROVĚRKA

PC SECURITY TEST 2007

HODNOCENÍ  *****

INFO  www.pc-st.com
VELIKOST SOUBORU  1 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM  Win 9x/2k/XP
CENA  freeware
POMĚR CENA/VÝKON  výborný

Používáte-li nějaký software k zabezpečení počítače, neznamená to, že jste stoprocentně chráněni. Prověřit stav zabezpečení počítače proti útokům vám pomůže PC Security Test.
Aplikace PC Security Test simuluje nejběžnější typy útoků, se kterými se váš počítač může kdykoliv setkat. Jde o test antivirového programu, antispywaru a firewallu. V průběhu testu můžete být bez obav, nejsou totiž používány žádné skutečné vzorky virů ani spywaru. Výsledkem testu je index připravenosti vašeho systému na odvrácení těchto typů útoků. Stav zabezpečení svého počítače můžete posoudit také podle toho, zda vám během testu instalované bezpečnostní aplikace hlásí pokus o průnik či napadení. Jestliže antivir, antispyware a firewall mlčí, jistě není něco v pořádku.
PC Security Test nabízí ještě speciální test antivirové ochrany před zavirovanými e-maily, test zabezpečení internetového prohlížeče nebo také nástroje, které vám ukážou, jaká data o vás mohou zjistit aplikace sbírající osobní data uživatelů. Opět se jedná o neškodné ukázky reálných možností napadení systému a odcizení citlivých dat.
U výsledků testů najdete také tipy a doporučení na zabezpečení vašeho počítače.
SHRNUTÍ: PC Security Test je užitečný nástroj, který vám pomůže se zabezpečením počítače proti běžným hrozbám z internetu. Plné verze antivirů, antispywarových aplikací, firewallů a dalších bezpečnostních aplikací vám pravidelně nabízíme na Chip DVD v rubrice Servis pro PC.
ALTERNATIVA: K otestování zabezpečení počítače slouží i nejrůznější internetové služby, jako jsou například Symantec Security Check, Audit My PC nebo webová služba Shields UP.
Radek Kubeš

NOVÝ INTERNETOVÝ PROHLÍŽEČ

SAFARI 3.0.2

HODNOCENÍ  ***

INFO  www.apple.com
VELIKOST SOUBORU  8,2 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM  Win XP/Vista
CENA  freeware
POMĚR CENA/VÝKON  výborný

Společnost Apple nedávno uvolnila internetový prohlížeč Safari, používaný v operačním systému Mac OS X, pro použití pod Windows. Safari pro Windows je v současné době ve stadiu beta verzí, proto zatím přes různé chybičky a nedotaženosti nemohou naplno vyniknout přednosti tohoto rychlostí se pyšnícího prohlížeče. Podívejme se, na co se můžeme ve finální verzi těšit.
Vzhledem uživatelského rozhraní zapadá Safari do rodiny Apple produktů pro Windows (iTunes, QuickTime), má tedy daleko do fádního designu běžných Windows aplikací. Základní ovládací prvky prohlížeče jsou ovšem na obvyklých místech a většinu z nich lze uživatelsky nastavit.
Safari nabízí vcelku standardní funkční výbavu, zahrnující surfování pomocí záložek, RSS čtečku, správce stahování, okno pro vyhledávání na internetu pomocí oblíbeného vyhledávače, automatické vyplňování formulářů připravenými daty, mazání pozůstatků po činnosti uživatele a blokování pop-up oken či cookies. Velmi pěkně je řešeno vyhledávání výrazů na otevřených stránkách, kdy celý obsah webu ztmavne a zvýrazní se pouze hledaný výraz. Chybí například podpora ovládání prohlížeče pomocí gest myši a pochopitelně nejsou dostupné ani různé pluginy rozšiřující funkce prohlížeče, známé třeba z Firefoxu.
SHRNUTÍ: Po vychytání všech chybiček beta verze a snad i přeložení do češtiny může být Safari zajímavou a výkonnou alternativou k dnes nejpoužívanějším internetovým prohlížečům.
ALTERNATIVA: Alternativou k Safari jsou všechny tři nejrozšířenější prohlížeče pod Windows - Internet Explorer, Mozilla Firefox a Opera.
Radek Kubeš

ŠIFROVÁNÍ DISKŮ

TRUECRYPT 4.3

HODNOCENÍ  ****

INFO  www.truecrypt.org
VELIKOST SOUBORU  1,5 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM  Win 2k/XP/Vista
CENA  open-source, GPL
POMĚR CENA/VÝKON  výborný

Program TrueCrypt umí zašifrovat data na virtuálních discích nebo fyzických oddílech pevných disků. Neoprávněný uživatel, který nezná příslušné heslo, nemá k souborům na šifrovaných discích přístup, ani je v systému nevidí. TrueCrypt je rovněž schopný zašifrovat data na přenosných USB flash discích a dalších médiích. Šifrování a dešifrování souborů probíhá v reálném čase a nijak uživatele nezdržuje od práce.
Vytvoření šifrovaného disku je velmi snadné. Nejdříve je třeba zvolit mezi klasickým šifrovaným virtuálním diskem nebo diskem skrytým uvnitř dalšího šifrovaného disku. Dále si vyberte, zda virtuální disk bude tvořit jeden zašifrovaný soubor, celý fyzický oddíl pevného disku, USB flash disk, či jiné médium. TrueCrypt nabízí osm různých šifrovacích algoritmů a jejich kombinací, jejichž rychlost na vašem počítači můžete okamžitě otestovat. V následujícím kroku zvolte velikost šifrovaného disku a poté heslo k otevření souborů. Namísto klasického hesla lze použít také libovolný soubor, jehož část se použije jako heslo - může jít například o obrázek, který budete nosit na USB flash disku. Pak již zbývá jen šifrovaný disk naformátovat požadovaným souborovým systémem. Se šifrovaným diskem můžete pracovat stejně jako s kterýmkoliv jiným, data na něm jsou ale v naprostém bezpečí.
SHRNUTÍ: TrueCrypt je skvěle vybavená aplikace se zajímavými možnostmi nastavení a použití. I vzhledem k dostupnosti jako open-source je tato aplikace vhodná pro všechny typy uživatelů.
ALTERNATIVA: Programů s podobnou funkcí jako TrueCrypt je mnoho, většina z nich je však placených - jako třeba nedávno testovaný Cryptic Disk.
Radek Kubeš

KONTROLA INTERNETOVÝCH STRÁNEK

TRUSTPORT WEBFILTER 5

HODNOCENÍ  ****

INFO  www.aec.cz
VELIKOST SOUBORU  28,6 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM  Win 2k/XP/2003
CENA  416 Kč/rok
POMĚR CENA/VÝKON  výborný

Aplikace TrustPort WebFilter slouží ke kontrole a klasifikaci obsahu internetových stránek a k jejich následnému blokování v případě, že obsahuji nevhodný či nepovolený obsah. Aplikace je primárně určena k instalaci na servery (vstupní brány do internetu), nic vám ovšem nebrání v jejím použití na domácím počítači či pro malou domácí síť.
Blokování internetových stránek aplikací TrustPort WebFilter vychází z hodnocení jejich obsahu pomocí sady filtrů a ze seznamu povolených a zakázaných stránek či serverů. TrustPort WebFilter nabízí desítky kategorií obsahu a sadu několika filtrů, včetně například i uživatelského filtru, heuristického a časového filtru (omezuje filtrování podle času a dne v týdnu). Všechny filtry je možné velmi podrobně nastavit podle požadavků administrátora nebo samotného uživatele. Nepřetržitý monitoring otevíraných stránek generuje například statistiky nejčastěji navštěvovaných stránek, nejvíce využívaných počítačů v síti i nejaktivnějších uživatelů.
TrustPort WebFilter se spravuje a nastavuje pomocí přehledného webového rozhraní, přístup je do něj je chráněn heslem. Řešení je možné dále rozšiřovat, například o antispamový či antivirový filtr.
SHRNUTÍ: TrustPort WebFilter je velmi užitečný nástroj na zvýšení bezpečnosti domácí i podnikové počítačové sítě a zastavení přílivu reklamních či nevhodných internetových stránek do počítačů zaměstnanců nebo dětí.
ALTERNATIVA: Nástrojů na filtrování obsahu internetových stránek je mnoho, jmenujme například český nástroj 602LAN SUITE Web Content Filter, Net Nanny, CYBERsitter atd.
Radek Kubeš


Dokumenty ke stažení