Menu
CHIP Speedtest

Trezor na hesla

Vaše přihlašovací jména a především hesla k internetovým službám by se neměla opakovat. Abyste si je ale nemuseli všechna pamatovat, použijte pro jejich ukládání správce hesel. 

Steganos Password Manager patří k nejlepším a nejspolehlivějším správcům přihlašovacích údajů a hesel k internetovým službám i jakýchkoli dalších citlivých údajů, u kterých je důležité jejich uchování v soukromí. Díky doplňkům pro internetové prohlížeče Firefox a Chrome pomůže Steganos Password Manager s rychlým, ale zároveň bezpečným přihlašováním na webu. V dalších prohlížečích a aplikacích pak můžete využít plovoucí okno s tlačítky pro rychlé vkládání uživatelských jmen a hesel.

Steganos Password Manager umožňuje různé způsoby zabezpečení šifrované databáze hesel i její export na USB flash disk, abyste mohli mít všechny potřebné přihlašovací údaje, čísla platebních karet i další osobní data vždy k dispozici a zároveň bezpečně chráněné - i pro případ, že USB flash disk s šifrovanou databází hesel ztratíte. Díky dostupnosti mobilních variant aplikace Sticky Password pro Android a iOS lze synchronizovat databázi hesel mezi všemi používanými zařízeními prostřednictvím běžných cloudových úložišť jako OneDrive, Disk Google nebo Dropbox. Do cloudu putuje databáze hesel bezpečně zašifrovaná, takže se o svá osobní data nemusíte bát.

Jak na to

1 Instalace a aktivace

Instalace programu Steganos Password Manager probíhá prostřednictvím jednoduchého průvodce, kde není třeba cokoli nastavovat. Po instalaci se Steganos Password Manager automaticky spustí a je třeba aktivovat jeho plnou verzi. V úvodním okně klikněte na »I have a serial number« a do dalšího okna zadejte sériové číslo získané registrací na webu, podle postupu uvedeného v popisu programu na Chip DVD nebo v elektronické verzi Chipu. Aktivaci potvrďte tlačítkem »OK« a můžete začít program využívat. Požadavek na zadání e-mailu pro zasílání novinek můžete přeskočit tlačítkem »Not now«.

2 Hlavní heslo

Hned při prvním spuštění programu Steganos Password Manager je třeba si zvolit hlavní heslo k šifrované databázi, obsahující všechna další hesla a údaje. Volba tohoto hesla je extrémně důležitá, jelikož jeho úkolem je chránit všechny ostatní údaje před zneužitím. Zvolte proto dostatečně silné heslo (nejméně osm znaků v kombinaci číslic, velkých a malých písmen a speciálních znaků) a heslo si velmi dobře zapamatujte. Při jeho ztrátě byste totiž přišli současně i o přístup ke všem dalším údajům v databázi. Steganos Password Manager vám rovnou ukáže, jak je zvolené heslo silné a nabídne i generátor hesel podle zvolených parametrů (délka hesla, sada použitých znaků).

Zároveň dostanete na výběr z různých metod zabezpečení přístupu k databázi hesel. Ve výchozím nastavení se používá jen ochrana heslem, k dispozici je však také autorizace pomocí klíče na USB flash disku nebo pomocí obrázkového hesla. Využití USB flash disku jako klíče k databázi je velmi komfortní, protože se Steganos Password Manager automaticky odemkne, jakmile USB klíčenku připojíte k počítači. Stejný USB flash disk navíc můžete použít i pro ukládání jiných dat. Uložení klíče k databázi na USB flash disku nijak neomezuje možnost používání hlavního hesla pro přístup k šifrované databázi osobních dat. Tato možnost je obzvláště důležitá, pokud USB klíčenku s heslem ztratíte. Hlavní heslo si proto opravdu dobře zapamatujte, můžete jej kdykoli později změnit v nabídce »Settings / Password Manager / Change password«.

3 Ukládání hesel

Program Steganos Password Manager dělí uložené údaje do čtyř skupin - přihlašovací jména a hesla k internetovým službám, bankovní účty, platební karty a adresy oblíbených webových stránek, které si chcete nechat jen pro sebe a neukládat je přímo do internetových prohlížečů. U hesel k webovým službám lze vyplnit i adresu přihlašovací stránky, abyste se na ni dostali rychle přímo ze správce hesel. Steganos Password Manager vás také může v pravidelných intervalech upozorňovat na změnu hesla, čímž dále zvýšíte úroveň zabezpečení daného on-line účtu. Záznamy v databázi si můžete sami třídit do skupin a Steganos Password Manager v nich umí také vyhledávat. Okno vyhledávače najdete vpravo nahoře.

4 Rychlé přihlašování

Přihlašovací jména a hesla uložená v šifrované databázi programu Steganos Password Manager můžete samozřejmě vkládat do přihlašovacích polí na webových stránkách prostřednictvím systémové schránky. Steganos Password Manager ale nabízí i jiné, pohodlnější a rychlejší možnosti. V první řadě jde o miniaplikaci v samostatném plovoucím okně, ve kterém lze zvolit uložené přihlašovací údaje, vyvolat příslušnou webovou stránku a pak jednoduchým přetažením na příslušné místo na stránce provést přihlášení. Nabídka hesel v miniaplikaci se přitom řídí podle toho, jakou kategorii údajů máte v hlavním okně programu Steganos Password Manager právě otevřenou.

5 Integrace s prohlížeči

Druhou možností rychlého vkládání přihlašovacích údajů k webovým službám je integrace aplikace do internetových prohlížečů Chrome a Firefox. Po instalaci příslušných doplňků zvládne Steganos Password Manager automaticky vyplňovat přihlašovací údaje na webových stránkách nebo naopak z vámi zadaných uživatelských jmen a hesel vytvářet nové záznamy v šifrované databázi. Také máte hned k dispozici seznam oblíbených webových stránek, který je rovněž uložený v programu Steganos Password Manager.

6 Synchronizace se smartphony

Přihlašovací údaje a hesla samozřejmě potřebujete mít k dispozici nejen v počítači, ale také v mobilních zařízeních. Proto Steganos Privacy Suite spolupracuje s cloudovými úložišti Dropbox, Disk Google a OneDrive, jejichž prostřednictvím synchronizuje šifrovanou databázi hesel s mobilními zařízeními. Nastavení této funkce najdete v nástroji »Password Manager« pod nabídkou »Settings / Cloud connection«. Funkce v »Portable Password Manager« vám pomohou s uložením hesel na USB flash disku.

Abyste mohli používat hesla uložená ve správci hesel a synchronizovaná prostřednictvím cloudu i ve svém tabletu či smartphonu s iOS nebo Androidem, je třeba si do mobilního zařízení instalovat aplikaci Steganos Mobile Privacy z Obchodu Play nebo App Storu a povolit jí přístup ke zvolenému úložišti. Synchronizace je pouze jednosměrná, takže můžete záznamy ve správci hesel přidávat a upravovat pouze v počítači.

***

Plnou verzi programu Steganos Password Manager 18 najdete na CHIP-DVD

O autorovi| RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz


Příbuzná témata: