Menu

Využije svůj mobil či tablet na maximum.

Praktické tipy, jak využít mobilní telefony na maximum a pracovat s nimi efektivně a chytře.

21 Android Přidání ikony »Moje aplikace« na domovskou obrazovku

Nabídka »Moje aplikace« v Obchodě Play vás zavede k seznamu aplikací instalovaných ve vašem mobilním zařízení s Androidem. Kromě přehledu o instalovaných aplikacích pak na stejném místě můžete zkontrolovat a případně spustit i jejich aktualizace. Ikonu zástupce nabídky »Moje aplikace« si můžete umístit i na domovskou obrazovku svého mobilního zařízení. Musíte v něm ale mít instalovaný Android ve verzi 7.1 nebo novější.

Začněte tím, že si, pokud ji tam ještě nemáte, umístíte na obrazovku ikonu Obchodu Play. Pak na této ikoně přidržte prst, čímž vyvoláte kontextovou nabídku, obsahující i položku »Moje aplikace«. Chytněte tuto položku prstem a pak ji přetáhněte na libovolné volné místo na domovské obrazovce.

22 Android Rychlý přechod k informacím o aplikaci

Každá z instalovaných aplikací má v nastavení Androidu vlastní „stránku“ se základními informacemi, systémovým nastavením i možností smazání dat aplikace nebo kompletního odinstalování. Běžně se k těmto nabídkám dostanete prostřednictvím »Nastavení«, kde je třeba přejít na »Aplikace a oznámení / Zobrazit všechny aplikace«. Existuje ale i mnohem rychlejší cesta. Pokud daná aplikace běží na pozadí Androidu, a najdete ji tedy v nabídce multitaskingu, nalistujte si její okno a pak přidržte prst na ikoně aplikace. (Je třeba se trefit opravdu na ikonu, protože přidržením prstu na rámu okna aplikace vyvoláte funkci rozdělené obrazovky.) V pravé části rámu okna aplikace se zobrazí tlačítko »i«, prostřednictvím kterého přejdete do systémových nastavení aplikace.

23 Android Gesta na senzoru otisků prstů

Některé varianty Androidu v telefonech různých výrobců, jako je třeba EMUI ve smartphonech Huawei, podporují ovládání prostřednictvím gest na senzoru otisků prstů, kterým jsou dnes vybaveny téměř všechny nové smartphony. Pokud zrovna operační systém ve vašem smartphonu ovládání gesty na senzoru otisků nepodporuje, nezoufejte - tak jako snad ve všech případech si i nyní můžete pomoci šikovnou aplikací.

Zkuste například aplikaci Fingerprint Quick Action, která je zdarma dostupná v Obchodě Play. Obsahuje sice reklamní banner, ale to nám v tomto případě nijak nevadí. Po přidělení příslušných oprávnění si můžete v aplikaci Fingerprint Quick Action nastavit funkce vyvolané gesty nebo poklepáním na senzor otisků. Aplikace Fingerprint Quick Action rozlišuje jedno klepnutí, rychlé přejetí prstem a klepnutí nebo dvojité klepnutí. Na výběr je pak více než desítka akcí, které mohou být gestem vyvolány (přehled multitaskingu, režim rozdělené obrazovky, pořízení snímku obrazovky atd.).

24 Android Zrychlení smartphonu vypnutím animací

Vypnutím přechodových animací Androidu můžete zvýšit svižnost méně výkonného smartphonu. Předtím si ale musíte aktivovat tzv. vývojářský režim, který vám zpřístupní pokročilá systémová nastavení. Otevřete »Nastavení« a přejděte do nabídky »Systém / Informace o telefonu«. Pak celkem sedmkrát klepněte na položku »Číslo sestavení«, až se objeví oznámení o aktivaci vývojářského režimu.

Následně přejděte do nově aktivované položky nastavení, označené jako »Pro vývojáře«, a zde vyhledejte předvolbu »Vykreslování / Měřítko animace přeměny« Výchozí hodnotu »1x« změňte na »0,5x nebo použijte možnost »Animace je vypnuta«. Při dalším používání smartphonu byste měli zaznamenat jeho vyšší výkon.

25 Android Vyhledávání telefonních čísel na internetu

Telefonní aplikace v Androidu má velmi užitečnou funkci vyhledávání telefonních čísel firem, obchodů nebo třeba restaurací ve vašem okolí, o které možná nevíte nebo ji nemáte aktivovanou. V telefonní aplikaci klepněte na tlačítko se třemi tečkami v pravém horním rohu a přejděte do »Nastavení«. Úplně na konci seznamu nabídek nastavení pak najdete i položku »Místa v okolí«. Ujistěte se, že je tato funkce aktivována a že má aplikace Telefon povolen přístup k informacím o aktuální poloze vašeho smartphonu (»Nastavení polohy«). Když pak do vyhledávače v telefonní aplikaci zadáte například »restaurace«, budou vyhledána nejen telefonní čísla na restaurace, která máte uložena ve svém telefonním seznamu, ale také telefony do restaurací ve více či méně vzdáleném okolí. Úspěšnost vyhledávání telefonních čísel na internetu samozřejmě závisí na tom, zda jsou v Googlu informace o firmách, restauracích nebo třeba obchodech dostupné.

26 Android Mírnější způsob blokování

V telefonní aplikaci v Androidu nechybí samozřejmě funkce blokování vybraných telefonních čísel, ze kterých vás třeba obtěžují různá call centra nebo kdokoli jiný. Možná ale máte třeba přátele, kteří vám často volají v nevhodnou dobu, nebo si prostě jen chcete od jejich telefonátů na chvíli odpočinout, aniž byste ale jejich telefonní číslo přímo zablokovali. Pak se vám může hodit funkce automatického přesměrování telefonátů ze zvoleného čísla do hlasové schránky.

Vyhledejte si v telefonním seznamu kontakt, jehož telefonáty chcete směrovat do schránky, otevřete si jej a pak klepněte na tlačítko se třemi tečkami vpravo nahoře. Z nabídky funkcí pak už jen zvolte »Směrovat do hlasové schránky«. Toto nastavení můžete kdykoli později změnit volbou »Nesměrovat do hlasové schránky«.

27 Android Informace pro případ nouze

Smartphone vám může pomoci i v případě, že se dostanete do potíží. Může jít o nehodu, úraz či zdravotní indispozici. Android vám za tímto účelem umožní uložit si do smartphonu důležité informace o zdravotním stavu, stejně jako kontakty, na které se vaši zachránci mohou obrátit.

Tyto údaje je možné zpřístupnit na zamykací obrazovce smartphonu, musíte je ale nejprve do svého telefonu zadat. Otevřete si »Nastavení« a přejděte do nabídky »Uživatelé a účty«. Zde se pod seznamem uživatelských účtů, které ve svém mobilním zařízení používáte, se nachází i položka »Nouzové informace«.

Foto popis| 21 Rychlý přístup k aplikacím Do nabídky »Moje aplikace« se dostanete nejrychleji prostřednictvím příslušné ikony.
Foto popis| 22 Informace o aplikaci Po přidržení prstu na ikoně aplikace se zobrazí tlačítko »i« pro rychlý přístup k informacím o aplikaci.
Foto popis| 23 Ovládání gesty Senzor otisků prstů může sloužit k rychlejšímu ovládání smartphonu.
Foto popis| 24 Rychlejší telefon Především u méně výkonných smartphonů může vypnutí přechodových animací zvýšit jejich rychlost.
Foto popis| 25 Místa v okolí Telefonní aplikace v Androidu nevyhledává jen v adresáři kontaktů.


Příbuzná témata: