Menu

Mobilní aplikace 4.2018

Krátké testy zajímavých a praktických aplikací pro mobilní telefony.

Vyčištění smartphonu

SBerserk Clean

Mezi hlavní funkce aplikace SBerserk Clean patří analýza obsahu úložiště vašeho mobilního zařízení a identifikace dat, která je možné smazat, abyste získali místo pro další fotografie, hudbu či instalace aplikací. SBerserk Clean vyhledává například data z vyrovnávací paměti instalovaných aplikací či jiné zbytečnosti, ale umí odstranit třeba i multimediální soubory z komunikátoru WhatsApp nebo pročistit zbytečnosti z klientské aplikace Facebooku. Mezi další funkce aplikace SBerserk Clean patří i uvolnění kapacity operační paměti ukončením aplikací běžících na pozadí nebo třeba možnost uzamknutí přístupu k vybraným aplikacím pro zvýšení ochrany vašeho soukromí.

Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (1,4)

Notové zápisy

Scorefolder

Aplikace Scorefolder se jistě bude zamlouvat všem hudebníkům, kteří si rádi zahrají klasiku světových skladatelů. V aplikaci je totiž možné vyhledávat v notových zápisech více než 14 000 světových komponistů. Kromě skladeb pro jeden nástroj jsou přitom k dispozici i další kompozice, ovšem s notovými party pro různé nástroje. Vedle fulltextového vyhledávání můžete používat i zařazení skladatelů na seznam oblíbených, abyste měli k jejich hudebním dílům rychlejší přístup. Notové záznamy se stahují ve formátu PDF, takže jednou stažené skladby budete mít k dispozici v paměti svého smartphonu či tabletu i bez připojení k internetu.

Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (1,3)

Firemní komunikátor

WhatsApp Business

Celosvětově nejpopulárnější internetový komunikátor má nakročeno do podnikového sektoru. Nová aplikace WhatsApp Business, dostupná aktuálně jen pro platformu Android, je určena pro menší firmy a podnikatele, kteří chtějí zjednodušit a zefektivnit svoji komunikaci se zákazníky. WhatsApp Business funguje prakticky stejně jako klasická klientská aplikace WhatsApp, tedy včetně svázání s telefonním číslem, ale má několik užitečných funkcí navíc. Patří mezi ně například možnost vytvoření firemního profilu a rychlých odpovědí na běžné dotazy a zprávy. Šikovné jsou i funkce pro automatické odpovědi v nepřítomnosti a statistika zpráv.

Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (1,7)

Konec závislosti

Thrive

Úlohou bezplatně dostupné mobilní aplikace Thrive je pomoci vám zbavit se neustálého nutkání kontrolovat notifikace vašeho smartphonu, hrát si s aplikacemi nebo komunikovat s dalšími lidmi prostřednictvím telefonu, internetových komunikátorů či SMS zpráv. Thrive totiž s vaším svolením zablokuje všechna oznámení, hovory i další formy mobilní komunikace s výjimkou kontaktů nebo aplikací, u kterých jejich používání i přes aktivitu aplikace Thrive povolíte. Sami si můžete nastavit dobu aktivity aplikace Thrive, stejně jako si aktivovat režim Super Thrive Mode, kdy jsou blokovány opravdu všechny aplikace, hovory i další formy komunikace.

Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (1,3)

Platby mobilem

Google Pay

Google přejmenoval svoji platební aplikaci Android Pay na Google Play a společně s tímto rebrandingem ji také kompletně přepracoval - alespoň co se uživatelského rozhraní týče. Aplikace Google Pay nyní přehlednějším způsobem zobrazuje vaše platební karty, se kterými můžete pohodlně platit pouhým přiložením smartphonu k platebnímu terminálu, i přehled posledních uskutečněných transakcí. Funkce aplikace zůstaly prakticky beze změny, takže v Google Play můžete spravovat nejen platební karty bank, které umožňují tento způsob placení, ale také různé věrnostní zákaznické karty obchodníků. Stejný zůstává i okruh bank, které u nás zatím platby přes Google Pay podporují.

Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,2)

Krátce

GTasks

Jednoduchá aplikace pro pohodlné vytváření seznamů úkolů s různými způsoby jejich zobrazení a třídění. Nechybí možnost doplnit důkladný popis úkolu a samozřejmě i termín jeho splnění. (Android; zdarma)

Readably

Profesionálně zpracovaná čtečka RSS kanálů sice není levná, ale na druhou stranu nabídne vysoký komfort čtení zpráv a článků ze sledovaných webů. Mezi funkcemi je k dispozici například i přepínání denního a nočního režimu uživatelského rozhraní, nastavení písma atd. (Android; 120 Kč)

Vyjmenovaná slova

Aplikace obsahuje jak výukovou část se shrnutím problematiky českých vyjmenovaných slov, tak i část testovou, kde je možné trénovat gramatiku spojenou s psaním i a y po vyjmenovaných slovech. K dispozici je i tabulka pro dlouhodobé sledování výsledků testů. (Android; zdarma)

Ringtone Maker Pro

Vyspělá aplikace pro vytváření vlastních vyzvánění pro smartphony s Androidem uspokojí šířkou svých funkcí a nástrojů opravdu náročné skladatele vyzvánění. Můžete přitom použít jak různé hudební soubory, tak i začít zcela od nuly. (Android; 95 Kč)

Lens Distortions

Další z řady aplikací pro úpravy pořízených fotografií pomocí palety efektů sází především na detaily a realistický vzhled, spíše než na vtipné samolepky a efekty pro vystavení snímků v sociálních sítích. Samotná aplikace je zdarma, připlácí se za další efekty a filtry. (Android, iOS; zdarma)

Swype Keyboard

Nestává se příliš často, aby byl ukončen vývoj populární aplikace s miliony stažení, ale klávesnice Swype Keyboard je výjimkou. Firma Nuance Communications oznámila, že aktuální verze dostupná v Obchodě Play je zároveň její poslední. (Android; 29 Kč)

Samsung Internet Browser

Internetový prohlížeč od Samsungu dlouho nepředstavoval konkurenci pro mobilní Chrome či Firefox. S funkcí jako Web Bluetooth, vylepšeným download managerem a dalšími drobnostmi ale začíná být zajímavou alternativou. (Android; zdarma)

Virtuální realita v mobilu

Papírové nebo plastové - brýle pro zážitek z virtuální reality, do kterých se vkládá smartphone, stojí pár (sto)korun. Přibývají i aplikace, se kterými se můžete do virtuálního světa vydat. Podívejme se na ty nejzajímavější z nich, které jsou navíc většinou dostupné zcela zdarma.

Cardboard

Konfigurace brýlí

Základní výbavou pro majitele jakýchkoli brýlí pro virtuální realitu, tedy nejen papírových Cardboard od Googlu, je aplikace Cardboard.

Zde si nakonfigurujete typ používaných brýlí (pomocí QR kódu, který byste měli na svých brýlích najít) a vyzkoušíte základní způsob ovládání aplikací virtuální reality. Další úlohou aplikace Cardboard je správa aplikací virtuální reality instalovaných ve vašem smartphonu a pak také vyhledávání a instalace aplikací nových. Instalované aplikace virtuální reality lze spouštět přímo z prostředí aplikace Cardboard a při instalaci nových se rovnou otevře příslušná stránka v Obchodě Play.
Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,1)

Street View

Procházka v ulicích

Řada aplikací virtuální reality pochází přímo od Googlu, jako třeba v případě Street View. Aplikace Street View funguje samozřejmě i bez brýlí pro virtuální realitu, ale teprve s nimi získáte lákavou příležitost virtuálně si projít známá místa, ale třeba i lokality, do kterých se teprve chystáte na výlet či za prací. Můžete si přitom vybrat mezi volným pohybem v ulicích, jejichž snímky pořizují vozidla Googlu vybavená kamerami, nebo prohlížením 360stupňových fotografií, pořízených na různých místech uživateli z celého světa. Právě díky sférickým fotografiím se můžete podívat i do míst, kam se vozidla Googlu nedostanou (interiéry budov, vestibuly metra atd.).
Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,0)

Expedice

Výuka i zábava

Přestože je aplikace Expedice, která také pochází přímo od Googlu, určena primárně pro školní výuku, jistě by neměla chybět ve smartphonu žádného majitele brýlí pro virtuální realitu. Aplikace Expedice totiž zprostředkuje virtuální prohlídku stovek zajímavých míst po celém světě. Může přitom jít o světová muzea, archeologická naleziště, korálové útesy, továrny a další zajímavá místa. Princip aplikace Expedice spočívá v tom, že učitel provádí žáky sbírkami 360stupňových a 3D snímků a dává jim k nim výklad. Proto lze vzájemně přes Wi-Fi propojit několik smartphonů a synchronizovat zobrazovaný obsah.
Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,1)

AAA VR Cinema

Virtuální kino

Bezplatně použitelný přehrávač AAA VR Cinema je zajímavý tím, že prakticky jakékoli video uložené v paměti smartphonu nebo ve vašem NAS serveru převede do zobrazení vhodného pro přehrávání v brýlích pro virtuální realitu. Mimo to ale AAA VR Cinema podporuje i přehrávání 180- a 360stupňových videí, samozřejmě včetně sledování pohybů hlavy, i filmů ve 3D formátu. České uživatele jistě potěší i možnost přehrávání titulků v externích souborech ve standardním formátu SRT, pokud jsou uloženy ve stejné složce s videem. Rovněž je možné přehrávat videa pořízená kamerou smartphonu, uložená v galerii Fotky Google.
Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (1,5)

Apollo 15 Moon Landing VR

Přistání na Měsíci

K výročí 45 let od mise Apollo vznikla aplikace Apollo 15 Moon Landing VR, která přibližuje přistání na Měsíci v prostředí virtuální reality. K dispozici je několik různých scén, od přistání modulu na Měsíci přes procházku po měsíčním povrchu až po jízdu lunárním vozítkem. Jako zdroj posloužily videonahrávky NASA, takže dojem přítomnosti na Měsíci je skutečně věrný. Přehrávání obsahu aplikace Apollo 15 Moon Landing VR je hodně náročné na hardware smartphonu, proto bude u telefonů se slabším procesorem vhodné přepnout obraz na nižší rozlišení, abyste si mohli užít virtuální prohlídku bez nepříjemného trhání.
Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (1,5)

Cardboard Camera

Fotografování ve 3D

Obsah pro prohlížení v brýlích pro virtuální realitu nemusíte jen konzumovat, ale můžete jej také sami vytvářet. Pomůže vám s tím aplikace Cardboard Camera, další aplikace virtuální reality z dílny Googlu. K použití aplikace Cardboard

Camera budete potřebovat jen běžný smartphone, resp. jeho fotoaparát. Cardboard Camera vás pak provede jednoduchým pořizováním 360stupňových, nebo chcete-li sférických snímků. Stačí jen následovat pokyny aplikace Cardboard Camera a podle nich nafotit okolí. Pak dojde k automatickému složení sférického snímku a jeho uložení ve formátu vhodném pro následné prohlížení pomocí brýlí pro virtuální realitu. Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,2)

Titans of Space

Výlet do vesmíru

Mezi dlouhodobě nejpopulárnější aplikace pro brýle pro virtuální realitu patří i Titans of Space, aplikace, která vás provede celou sluneční soustavou. V aplikaci nechybí detailní popisky planet, jejich měsíců či dalších vesmírných těles a kromě volného pohybu ve virtuálním prostředí je k dispozici řada dalších užitečných funkcí a možností, například i porovnávání velikosti planet či měsíců. Většina nejdůležitějších funkcí aplikace Titans of Space je k dispozici zdarma, ale například za namluvený komentář průvodce (v angličtině) je třeba zaplatit. Aplikace Titans of Space je určena především pro výkonnější smartphony.
Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (1,3)

Fulldive VR

Brána k 3D obsahu

Aplikace Fulldive VR představuje komplexní prostředí pro pohyb ve virtuální realitě. Jakmile si nasadíte brýle pro virtuální realitu a spustíte aplikaci Fulldive VR, můžete začít procházet obsah z různých koutů internetu. Fulldive VR podporuje vyhledávání a přehrávání videí z YouTube určených pro brýle pro virtuální realitu, prohlížení sférických snímků nebo spouštění aplikací virtuální reality. K tomu nechybí ani možnost vyhledávat a hrát hry z oblasti virtuální reality nebo pořizovat snímky. S výběrem aplikací vám pomohou doporučení a různé žebříčky zajímavého, zdarma dostupného obsahu.
Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,4)

Within

Virtuální videa

V aplikaci Within najdete množství obsahu pro přehrávání ve vašich brýlích pro virtuální realitu. Within nabízí dokumentární či přírodovědecké filmy natočené 360stupňovými kamerami, hudební videa, virtuální procházky po zajímavých místech nebo třeba sportovní videa. Ovládání aplikace a výběr obsahu může probíhat přímo ve virtuálním prostředí s nasazenými brýlemi a při přehrávání zvoleného obsahu si můžete vybrat, zda bude stažen do paměti vašeho smartphonu, nebo streamován přímo z internetu. Druhá z možností je jistě zajímavá, jelikož videa pro virtuální realitu jsou zpravidla velká minimálně několik stovek MB.
Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (1,4)


Příbuzná témata: