Menu

Mobilní krátké testy 7.2018

Krátké testy mobilních aplikací, které redakci Chipu zaujaly v uplynulém měsíci.

Mobilní kancelářská sada

OfficeSuite Pro + PDF

Oproti Microsoftu nebo Googlu, které svoje kancelářské aplikace nabízejí jednotlivě, obsahuje OfficeSuite Pro všechny nástroje a funkce pro práci s textovými dokumenty, tabulkami a prezentacemi v jediné aplikaci. Velkou výhodou OfficeSuite Pro přitom je, že tato aplikace podporuje všechny běžné formáty souborů z kancelářských aplikací - ať už z Microsoft Office, nebo LibreOffice. Problém jsou ale chybějící fonty, typicky Arial či Calibri, bez kterých se musíte buďto obejít, nebo je za dalších cca 250 korun dokoupit. Kromě zahrnutí všech funkcí kancelářského balíku do jediné aplikace má OfficeSuite Pro ještě jednu důležitou výhodu - umí totiž pracovat i s dokumenty v univerzálním formátu PDF, podporuje všechny běžné typy cloudových úložišť a také dokáže digitalizovat papírové dokumenty s použitím fotoaparátu smartphonu.

I přes rozsáhlou nabídku funkcí zůstávají nástroje aplikace OfficeSuite Pro dobře ovladatelné a uživatelské rozhraní aplikace je bez problému přehledné. Jistě tomu pomáhají i ovládací prvky a tlačítka, připomínající svým vzhledem do značné míry aplikace Microsoft Office. Z pohledu výkonu nemáme aplikaci OfficeSuite Pro co vytýkat. Ba právě naopak - potěšilo nás, jak je práce s rozsáhlými dokumenty i na starších a méně výkonných smartphonech či tabletech svižná a plynulá.

Jediným problémem tedy zůstává vysoká cena. I když je třeba přiznat, že bezplatné alternativy od Microsoftu či Googlu nemají tolik funkcí, většina uživatelů si s nimi vystačí. Pokud ale hledáte univerzální kancelářskou aplikaci s podporou pokročilých funkcí, jako je třeba sledování změn v dokumentech, podmíněné formátování tabulek nebo třeba vyplňování interaktivních formulářů v PDF, nemáte v mobilním světě jinou alternativu než OfficeSuite Pro.

Platforma 500 Kč 500 Kč
Známka Chipu dobrý (1,5)

Foto popis| OfficeSuite Pro je hodně drahá aplikace, ale oproti bezplatným alternativám od Microsoftu a Googlu nabídne mnoho funkcí navíc.

 

Anonymní komunikátor

Briar

Komunikační aplikace Briar sází nejen na vysokou úroveň zabezpečení zasílaných zpráv, ale nabízí i možnost propojení s ostatními uživateli bez použití internetu. Zatímco běžné komunikátory typu WhatsApp se neobejdou bez serverů provozovatele komunikační služby, Briar využívá peer-to-peer přenosy přes anonymní síť Tor. Komunikace přes službu Briar je tedy prakticky nevystopovatelná. Uživatelský účet u komunikační služby Briar není vázán na telefonní číslo, vystačíte si se jménem a heslem. Nové kontakty pak lze přidávat výhradně prostřednictvím QR kódů, sejmutých z obrazovek smartphonů lidí, se kterými chcete bezpečně komunikovat. Komunikaci lze navázat i přes Bluetooth nebo Wi-Fi bez připojení k internetu.

Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (2,5)

 

Zamykání aplikací

Norton App Lock

Aplikace od výrobce bezpečnostního softwaru má velmi jednoduchou funkci - ochrání spouštění vybraných aplikací, instalovaných v androidovém smartphonu či tabletu, před jejich neoprávněným spouštěním. Nastavení zámku aplikací je přitom velmi jednoduché - stačí zvolit aplikace k uzamčení a k tomu i způsob jejich odemykání. Může to přitom být PIN kód, vzor nakreslený prstem na displeji nebo lze používat i otisk prstu. S aplikací Norton App Lock tak snadno zajistíte, že se děti hrající hry ve vašem smartphonu nedostanou k pracovním e-mailům, zprávám ve WhatsApp ani nikam jinam. Odemykání aplikací je navíc velmi rychlé, takže vás Norton App Lock nebude nijak zdržovat v práci.

Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (1,4)

 

Filmová zábava

Letterboxd

Především pro filmové fanoušky je určena aplikace Letterboxd, která v sobě kombinuje prvky internetové databáze filmů a seriálů se sociální sítí. Jakmile si v aplikaci Letterboxd vytvoříte uživatelský účet, můžete procházet profily filmů a seriálů a vytvářet si průběžně doplňovaný seznam zhlédnutých titulů. K dispozici jsou popisy, přehledy herců a filmových tvůrců, stejně jako trailery a hodnocení od ostatních diváků - dalších uživatelů aplikace Letterboxd. Na základě dříve zhlédnutých titulů vám bude aplikace nabízet další filmy a seriály podle vašeho vkusu, a navíc se můžete orientovat podle žebříčků a novinek v nabídce, popřípadě si nastavit vlastní filtry pro nově nabízený obsah.

Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,9)

 

Zbavte se závislosti

Forest: Stay focused

Zajímavý způsob, jak zvýšit vaši koncentraci při práci a zbavit se nutkání neustále kontrolovat smartphone a sociální sítě či zprávy, nabízí aplikace Forest: Stay focused. V aplikaci si nastavíte časový interval (minimálně 10 minut), během kterého nebudete se svým smartphonem vůbec manipulovat. Aplikace pak začne na displeji zobrazovat postupně rostoucí strom. Jakmile ale začnete svůj smartphone používat, strom zmizí a musíte začít znovu. Ve verzi Premium za 60 korun nezobrazuje aplikace reklamní banner a nabízí i řadu dalších funkcí. Patří mezi ně například synchronizace uživatelského účtu s dalšími zařízeními prostřednictvím cloudu.

Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,3)

 

Kontrola duplicit

Cleaner

S aplikací Cleaner - Merge Duplicate Contacts můžete důkladně zkontrolovat adresář kontaktů ve svém smartphonu a odhalit duplicitní kontakty, které vám v něm dělají nepořádek. Aplikace přitom umí prohledávat kontakty nejen v hlavním seznamu, ale také na SIM kartách i v různých komunikačních aplikacích. Duplicity jsou identifikovány podle telefonních čísel, takže odhalíte i kontakty uložené pod různými jmény. Nalezené duplicity lze sloučit pod jeden kontakt a nepotřebné záznamy smazat. Cleaner - Merge Duplicate Contacts označí i zbytečné kontakty, tedy kontakty bez telefonních čísel a e-mailů. Práce s aplikací je velmi snadná.

Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (1,5)

 

Bezpečné řízení

Driving Detectvie

Aplikace Driving Detective automaticky detekuje, že jedete autem, a potlačí všechna oznámení příchozích hovorů a zpráv, které by vás mohly při řízení zbytečně rozptylovat. Samozřejmě můžete i nadále přijímat příchozí telefonické hovory, ale nebude vás rušit hlasité vyzvánění smartphonu. Aplikaci Driving Detective je nutné povolit požadovaná oprávnění v Androidu, ale pak již pracuje zcela automaticky. Jakmile zastavíte, aplikace to pozná a obnoví původní nastavení notifikací vašeho smartphonu. Podobnou funkci, jako má aplikace Driving Detective, najdete také přímo v základní výbavě operačního systému iOS pro iPhony pod názvem »Při řízení nerušit«.

Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (1,8)

 

Retro snímky

BlackCam Darkroom

Různých aplikací pro kreativní úpravy fotografií ve smartphonech existují stovky a málokterá z nich je něčím originální. Aplikace BlackCam Darkroom ale za pozornost stojí, přestože není k dispozici zdarma jako řada jejích alternativ. BlackCam Darkroom totiž umí snímky upravovat prostřednictvím filtrů, vyvinutých podle skutečných filmů do klasických analogových fotoaparátů. Svým fotografiím tedy můžete vtisknout jedinečnou retro atmosféru, umocněnou vadami obrazu i nedokonalostmi poškozených okrajů starých snímků z rodinných alb. Mimo to nechybí ani funkce pro korekci jasu a kontrastu nebo třeba vyvážení bílé barvy a korekci expozice.

Platforma - 75 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,8)

 

Krátce

Tabulky do kapsy

Česká aplikace je elektronickou verzí matematických, fyzikálních a chemických tabulek, důvěrně známých všem studentům. Obsah tabulek je členěn do logických kategorií a nechybí ani funkce vyhledávání. Verze bez reklamy přijde na necelých 30 korun. (Android; zdarma)

Wallrox Wallpapers

Pokud rádi střídáte tapety na zamykací obrazovce a pozadí displeje vašeho smartphonu, najdete v aplikaci Wallrox Wallpapers další rozsáhlý zdroj snímků a obrázků, rozdělených do řady tematických kategorií. (Android; zdarma)

Úkoly Google

Nástupce aplikace Google Keep obsahuje funkce pro jednoduchou správu úkolů v mobilních zařízeních, které po jejich splnění jednoduše „odškrtnete“. Aplikace je propojena s Gmailem i Kalendářem Google. (Android, iOS; zdarma)

17TRACK

Bezplatně použitelná aplikace umožňuje sledování pohybu zásilek v systémech 250 dopravců z celého světa. Konkrétní dopravce je identifikován na základě čísla zásilky a aplikace pak může při každé změně jejího stavu posílat upozornění. (Android, iOS; zdarma)

OneClock

V aplikaci OneClock si můžete nastavit opakované buzení či upozornění ve zvoleném intervalu. K výchozímu času aplikace automaticky vytvoří až osm následujících upozornění. Aplikace může fungovat také jako stopky s mezičasy a má i několik barevných témat uživatelského rozhraní. (Android; zdarma)

Keepsafe VPN

Nástroj na ochranu a anonymizaci internetové komunikace zajistí bezpečné, šifrované spojení i během připojení k internetu prostřednictvím veřejných Wi-Fi sítí. Použití aplikace je velmi snadné a týden si ji můžete zkoušet zdarma. (Android; 270 Kč/měsíc)

Dropbox

Klientská aplikace cloudového úložiště přichází s několika novinkami a vylepšeními. Ke každému souboru je nově k dispozici přehled posledních aktivit - úprav, nastavení sdílení atd. Vylepšena byla i funkce náhledů souborů. (Android, iOS; zdarma)

 

To nejlepší z Obchodu Play

Stejně jako každý rok i letos Google vyhlásil nejlepší aplikace z nabídky Obchodu Play v několika kategoriích. O vítězných aplikací z nominovaných zástupců rozhodují přímo zaměstnanci Googlu, takže se pojďme podívat, které aplikace je tentokrát zaujaly.

Simple Habit Mediation

Srovnejte si myšlenky

Aplikace Simple Habit Meditation zvítězila v kategorii Zdravý životní styl a rozvoj osobnosti. Simple Habit Meditation povzbuzuje i velmi zaneprázdněné lidi k tomu, na chvíli se zastavit a srovnat si myšlenky při meditaci. Tvůrci aplikace se zaměřují na snížení stresu, zlepšení spánku, zvýšení pozornosti při práci a celkově šťastnější život. Základem jsou pětiminutové meditační kurzy vedené (v angličtině) profesionálními lektory, zaměřené na oblast relaxace nebo třeba zbavení se špatných návyků (prokrastinace, stres atd.). Šťastný život bez stresu ale něco stojí - aplikaci Simple Habit Meditation si můžete 30 dní zdarma zkoušet, následné roční předplatné ale vyjde na 1 600 korun.
Platforma 1 600 Kč/rok 1 600 Kč/rok
Známka Chipu dostatečný (1,5)

Be My Eyes

Pomoc nevidomým

V kategorii přístupnosti, tedy mezi aplikacemi, které mají nějakým způsobem pomáhat lidem se zdravotními handicapy, zvítězila aplikace Be My Eyes, určená pro zrakově postižené lidi. Myšlenka aplikace Be My Eyes spočívá v propojení zrakově postižených lidí s dobrovolníky, ochotnými jim na dálku pomáhat. Při jednoduché registraci, která zahrnuje i výběr jazyků, ve kterých mohou uživatelé komunikovat, zvolíte, zda budete potřebovat pomoc, nebo zda jste naopak ochotni pomáhat. Zrakově postižený uživatel si pak může vyžádat pomoc po telefonu formou videohovoru, kdy například nasměruje kameru svého smartphonu na text, který by potřeboval na dálku přečíst.
Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,2)

Khan Academy

Názorná videa

Ocenění za aplikaci s největším sociálním dopadem si od Googlu letos odnesla aplikace Khan Academy. Khanova škola obsahuje obrovské množství videí, která vysvětlují problematiku základní i středoškolské matematiky, fyziky, chemie, biologie či ekonomie. Zaměstnanci Googlu ocenili, že prostřednictvím aplikace Khan Academy může studovat nebo se doma doučovat kdokoli, kdo má smartphone a přístup k internetu. Khanova škola má také svou českou verzi, najdete ji na adrese khanovaskola.cz, obsahující mnoho výukových videí v češtině. Bohužel, mobilní aplikace pro českou verzi Khanovy školy neexistuje.
Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,1)

Old Man‘s Journey

Nejlepší indie hra

Tzv. indie hry (z anglického independent video game) jsou hry vyvíjené malými týmy, bez podpory velkých vývojářských studií. Většinou neohromují hráče realistickou grafikou nebo obrovským rozsahem herního světa, ale spíše zajímavým nápadem a hratelností. Právě takovou hrou je i Old Man‘s Journey, která získala ocenění jako nejlepší indie hra pro rok 2018. Příběh hry je založen na životě a dobrodružstvích starého pána. Během hry s báječnou ručně animovanou grafikou je třeba projít celou řadou úkolů, které staříka posunou dále v jeho putování. Hra opatřená poutavým soundtrackem je určena pro smartphony i tablety, vyžaduje však alespoň středně výkonná zařízení s nejméně 1 GB operační paměti.
Platforma 130 Kč 140 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,2)

Episode

Tvořte vlastní příběh

Další hrou oceněnou Google Play Awards 2018, je titul Episode -Choose Your Story. Hlavním lákadlem hry Episode - Choose Your Story je možnost vývoje příběhu podle vlastních rozhodnutí - od úplného počátku v podobě výběru vzhledu a povahy herní postavy až po rozhodnutí při následných konverzacích s dalšími postavami. Vývoj děje pak záleží na tom, jakou cestu nastoupíte - můžete se rozhodnout pro dobrodružnou cestu za odhalením tajemství, nebo si tvořit vlastní romantický příběh zakončený velkou láskou. K dispozici jsou desítky epizod, které můžete postupně projít. Hra ovládaná prostřednictvím výběru akcí nebo odpovědí je k dispozici zdarma, ale za odemknutí všech dostupných epizod je třeba zaplatit.
Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,1)

BBC Earth: Life in VR

Svět ve virtuální realitě

Jako nejlepší aplikace využívající virtuální realitu byla vybrána aplikace BBC Earth: Life in VR. Tato aplikace vás povede přírodními divy celého světa - od nejzábavnějších zvířat žijících na naší planetě přes život na mikroskopické úrovni až po bohatý podvodní svět kalifornského pobřeží. Aplikace BBC Earth: Life in VR je s celým svým bohatým obsahem k dispozici zdarma, ale její použití má přece jen jeden háček. Nevystačíte si totiž s papírovými brýlemi Google Cardboard pro vložení smartphonu nebo s nějakou jejich plastovou obdobou za pár stokorun, ale budete potřebovat brýle Google Daydream, které v českých e-shopech přijdou zhruba na 2 500 korun.
Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (1,3)

Flipkart

Nákupy v Indii

Aplikace Flipkart sice získala ocenění za svoji užitečnost pro obrovské množství uživatelů, ale majitelům smartphonů v České republice, a ostatně i ve většině světa, není naprosto k ničemu. Ačkoliv je totiž Flipkart velmi robustní a obsáhlá obchodní platforma, je určena jen zákazníkům v Indii. Nečekejte tedy obdobu čínských obchodů typu AliExpress či GearBest, které doručují pořízené zboží prakticky kamkoli po světě. Flipkart vás sice nechá založit si uživatelský účet a procházet nepřebernou nabídku obchodníků, sahající od spotřebního zboží přes elektroniku až třeba po nábytek, ale pro doručení lze zvolit pouze adresy v Indii.
Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,4)

Canva

Grafické šablony

Aplikace Canva získala ocenění Google Play Awards 2018 nikoli za svoji nabídku funkcí, ale za obrovský nárůst hodnoty australského start-upu, který ji vyvinul. Jde totiž o jednu z mála nových australských technologických firem, které byly oceněny tržní hodnotou přes miliardu dolarů. A co tak úžasného aplikace Canvas umí? Jedná se o soubor grafických šablon, se kterými můžete ze svých fotografií velmi rychle vytvářet pozvánky, pohlednice, blahopřání, koláže nebo třeba snímky a grafiku pro vystavení na Facebooku, Instagramu či Twitteru. Aplikace Canvas nejen že umí nahradit drahé grafické editory, ale také se s ní mnohem snadněji pracuje.
Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,1)

Empires & Puzzles

Mobilní RPG

Hra Empires & Puzzles má jen v Obchodě Play přes 10 milionů stažení a dostupná je také v App Storu pro iOS.
Oceněna byla právě za svůj raketový růst v počtu uživatelů, kteří si ji stáhli. Jde o dobrodružnou RPG (Role Playing Game) hru, ve které v roli různých postav plníte mise a zároveň vylepšujete své zázemí. Boje se odehrávají formou logické hry a komplexnost umocňuje i těžba zdrojů a pořizování speciálních předmětů. Hrdinové hry po vyhraných soubojích postupují na další úrovně a získávají větší sílu i nové schopnosti. Postup ve hře lze urychlit nákupy za peníze, ale bez problému je možné hrát i zcela zdarma.
Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,2)


Příbuzná témata:  Komerční sdělení