Menu

Softwarové krátké testy – SWK 4.2018

Testy programů a aplikací, které redakci Chipu zaujaly za uplynulý měsíc.

Údržba PC pro celou rodinu

S. A. D. mytuning utilities 2018

Nástroje na údržbu a vyladění výkonu počítačů s Windows slibují vrátit váš stroj do perfektní kondice. Větší význam přitom mají spíše pro starší počítače, které nemají tak mohutnou výkonnostní rezervu jako moderní PC. Můžete vyzkoušet celou řadu placených i volně použitelných nástrojů tohoto typu, my jsme se ale tentokrát důkladněji podívali na aplikaci mytuning utilities, která má velkou výhodu ve způsobu svého licencování. Jednu licenci totiž můžete použít pro průběžnou správu hned pěti počítačů.

Základní sada funkcí je u aplikací pro optimalizaci počítačů s Windows prakticky vždy stejná. Najdete zde nástroje na vyčištění registru operačního systému, vyhledání a odstranění zbytečných dat na pevných discích nebo odstranění pozůstatků po surfování na internetu či práci s různými programy. Program mytuning utilities k tomu přidává například i nástroje na obnovu nechtěně smazaných dat, spolehlivou likvidaci nepotřebných souborů jejich opakovaným přepsáním náhodně vygenerovanými daty nebo třeba optimalizaci obsahu pevného disku pro rychlejší načítání dat ke zpracování. Nicméně ne všechny nástroje programu mytuning utilities jsou nějakým způsobem zajímavé. Například funkce pro zrychlení spouštění operačního systému nenabízí nic jiného než správce automaticky spouštěných aplikací ze základní výbavy Windows.

Po úvodní analýze obsahu počítače je možné jedním kliknutím myší spustit základní kroky optimalizace. Zajímavé jsou ale také předvolby, které najdete hned ve výchozím okně aplikace a prostřednictvím kterých lze přepnout počítač do ekonomického módu s minimální spotřebou, nebo naopak turborežimu s maximálním výkonem pro náročné aplikace a hry. Na první pohled vypadá uživatelské rozhraní aplikace mytuning utilities velmi přehledně, ale pokud proniknete do hloubky konkrétních funkcí, možná vám bude chybět jejich detailnější popis. Platí to například pro funkci vyhledávání duplicitních souborů, kde bychom rádi viděli podrobnější a přehlednější nastavení. Celkově jsme ale s rozsahem funkcí i ovládáním aplikace mytuning utilities spokojeni.

+ Mnoho funkcí pro údržbu počítačů s OS Windows, licence pro pět počítačů.
- Funkce nejsou vždy dobře popsány, prakticky zanedbatelný vliv na výkon počítače.

***

S. A. D. mytuning utilities 2018

TECHNICKÁ DATA

Operační systém Windows 7/8/10 (32/64 b)
Jazyk angličtina, němčina
Moduly optimalizace, čištění, odstranění zbytečných dat, oprava problémů, analýza stavu
Speciální funkce bezpečné mazání/obnova souborů, oprava chyb na pevných discích, návrat k předchozímu nastavení
Info s-a-d.de

HODNOCENÍ

Celkem 92,6
Nabídka funkcí (40 %) 90
Výkon (30 %) 92
Ovládání (30 %) 90
Cena cca 800 Kč (pro 5 počítačů)
Známka Chipu velmi dobrý (1,3)

Výborný (100-90,0) Velmi dobrý (89,9-75,0) Dobrý (74,9-60,0) Dostačující (59,9-45,0) Nelze doporučit (44,9-0) Všechna hodnocení v bodech (max. 100); * ano * ne

Rozpohybované fotografie

PhotoDirector 9 Ultra

Ani v nejnovější verzi s číslem 9 neopouští program PhotoDirector osvědčenou koncepci přehledného uživatelského rozhraní s kartami obsahujícími funkce pro správu, editaci, prezentaci nebo tisk fotografií. Dále byla ale rozšířena již v předchozích verzích bohatá nabídka efektů pro vylepšení snímků, stejně jako možnost úprav fotografií s využitím vrstev. Od verze 9 jsou podporovány i 360stupňové fotografie, pro jejichž úpravy je připravena celá řada nástrojů, včetně možnosti vytvářet tzv. sférické snímky, tedy panoramata zcela obklopující pozorovatele. Panoramatické snímky je možné vytvářet i z videozáběrů. PhotoDirector 9 Ultra umí také snímky rozpohybovat, a to hned několika způsoby: ve formě GIF animace nebo přidáním efektu pohybu kamery. Velmi se nám líbila i funkce, která ze série snímků automaticky vytváří efektní animace. Pokud například z jednoho místa vyfotíte provoz na ulici, budou se ve výsledném snímku pohybovat pouze auta či chodci. GIF animace lze vytvářet i z videozáznamů - použitím jednotlivých snímků videa.

***

CyberLink PhotoDirector 9 Ultra

TECHNICKÁ DATA

Operační systém Windows 7/8/10 (32/64 b) / macOS 10.9
Jazyk angličtina
Podporované formáty všechny běžné typy fotografií a obrázků
Profily úprav kolem 40 předvoleb, rozsáhlé možnosti manuálního nastavení
Speciální funkce podpora RAW formátů řady výrobců, práce s vrstvami, 360° snímky, převod snímků na video
Info cyberlink.com

HODNOCENÍ

Celkem 91,2
Nabídka funkcí (50 %) 92
Výkon (25 %) 90
Ovládání (20 %) 91
Dokumentace (5 %) 90
Cena cca 1 300 Kč
Známka Chipu výborný (1,4)

Komprimované archivy

PowerArchiver 2018

Profesionální aplikace pro práci s komprimovanými archivy nabízí v nové verzi, označené číslem 2018, dva styly uživatelského rozhraní - klasické a moderní s pásem karet. Počítat můžete s podporou několika desítek typů komprimovaných archivů a samozřejmě i s dalšími pokročilými funkcemi, jako je šifrování archivů silným AES algoritmem a tradičně velmi rychlá extrakce komprimovaných souborů do jejich výchozí podoby. Za další funkce, jako je třeba vestavěný FTP klient nebo práce s ISO obrazy disků, které najdete ve verzích Professional a Toolbox, je třeba si ještě připlatit. (Cena: cca 600 Kč, powerarchiver.com)
Známka Chipu dobrý (1,9)

Záchrana disků

CDRoller 11

Aplikace CDRoller může představovat jedinou záchranu ve chvíli, kdy se vám nedaří načíst důležitá data z poškozeného (nejčastěji poškrábaného) CD, DVD či Blu-ray disku. CDRoller používá různé postupy pro čtení a rekonstrukci dat, aby pro vás z poškozeného optického média získal maximum použitelných souborů. V nové verzi, označené číslem 11, byla přidána podpora pro vysokokapacitní, dvouvrstvé i čtyřvrstvé Blu-ray disky, stejně jako optická média, vypálená pomocí vypalovací funkce ve Windows 10. Došlo také k drobné úpravě designu uživatelského rozhraní a opravám odhalených chyb. (Cena: cca 1 000 Kč, cdroller.com)
Známka Chipu velmi dobrý (1,5)

Ochrana počítače

Zemana AntiMalware 2.74

Díky kontrole souborů v reálném čase pracuje Zemana AntiMalware jako klasický antivirový program, který je navíc propojen s cloudovou službou pro odhalování nových typů škodlivého softwaru. Do cloudu se nahrávají potenciálně nebezpečné soubory, k jejichž jasné identifikaci zatím nemá aplikace instalovaná v počítači dostatek informací. Zemana AntiMalware umí odhalit i sledovací cookies, které nejsou samy o sobě škodlivými programy, ale představují ohrožení pro vaše soukromí. Kromě kontroly v reálném čase lze v programu Zemana AntiMalware plánovat i pravidelné kontroly nebo nechat zkontrolovat jednotlivé soubory. (Cena: cca 460 Kč/rok, zemana.com)
Známka Chipu velmi dobrý (1,5)

Generátor ID3 tagů

Tagman 2018

Správnou hudební sbírku dělá až pečlivé popsání jednotlivých skladeb ID3 tagy, které budou obsahovat název skladby, interpreta, album, rok vydání či žánr. Popsat ručně rozsáhlou sbírku alb by ale představovalo hodiny práce, od které vás aplikace Tagman 2018 snadno uchrání. Tento jednoduše ovladatelný program analyzuje obsah adresářů s hudbou, identifikuje jednotlivé skladby a pečlivě je popíše. Popisky můžete samozřejmě kdykoli později ručně změnit, ale asi to nebude nutné. Při našem testu trvalo aplikaci rozpoznání a popsání 72 souborů kolem 20 minut, což sice není velká rychlost, ale lepší než popisovat skladby ručně. (Cena: cca 800 Kč, abelssoft.com)
Známka Chipu dobrý (1,9)

Označení citlivých dat

Confidental

S aplikací Confidential si můžete označit soubory štítky podle typu jejich obsahu, který lze označit za tajný, důvěrný, bezpečný ke sdílení po internetu atd. Značky se přiřazují prostřednictvím funkcí v kontextové nabídce pravého tlačítka myši v Průzkumníku souborů. Označené soubory lze poté zobrazit a třídit přímo v aplikaci Confidental, jejíž rozhraní je Průzkumníku velmi podobné. Účelem aplikace je samozřejmě především chránit citlivá data, takže vás Confidental, upozorní například v okamžiku, kdy budete chtít odeslat označený dokument například e-mailem. Značky lze přiřazovat i na základě pravidel. (Cena: cca 800 Kč, confidental.tech)
Známka Chipu dobrý (1,8)

Univerzální přehrávač

GOM Player Plus

Má v konkurenci výborných, bezplatně použitelných přehrávačů jako VLC nebo Media Player Classic smysl platit za přehrávač videa? Autoři aplikace GOM Player Plus se nás snaží přesvědčit, že ano. GOM Player Plus podporuje všechny běžně používané formáty videa, a pokud by si snad s nějakým exotickým formátem poradit nedokázal, stáhne si potřebný kodek. Dále jsou podporována 360stupňová videa i videa z aplikací pro virtuální realitu a nechybí ani funkce pro stahování titulků. Nadstandardní jsou funkce pro úpravu obrazu videa. Celkově nás ale GOM Player Plus o nutnosti platit za aplikaci tohoto typu příliš nepřesvědčil. (Cena: cca 400 Kč, player.gomlab.com)
Známka Chipu dostatečný (1,8)

Alternativa Googlu s ochranou soukromí

DuckDuckGo

Celosvětově je Google samozřejmě nejpopulárnějším vyhledávačem, kterému v počtu položených dotazů na webové stránky nemůže ani zdaleka žádný jiný konkurovat. Značnou nevýhodou Googlu je ale jeho lačnost po uživatelských datech. Také proto roste pozice alternativního vyhledávače DuckDuckGo, který v současné době odbaví kolem 20 milionů dotazů každý den. DuckDuckGo přitom nabízí i všechny nezbytné funkce spojené s vyhledáváním na webu, jako například omezení výsledků na webové stránky, obrázky či videa, stejně jako třeba dotazy na počasí nebo konverzi měn přímo v prostředí internetového vyhledávače. DuckDuckGo přitom, na rozdíl od Googlu, neuchovává ani IP adresy uživatelů, ani konkrétní dotazy zadané do vyhledávače. A jelikož zde nejsou vytvářeny uživatelské profily, získají různí uživatelé s různými koncovými zařízeními na stejný dotaz vždy stejné odpovědi. Pro někoho to možná může znamenat snížení komfortu vyhledávání na internetu, jiní uživatelé ale zase ocení výsledek nezkreslený jejich předchozími vyhledáváními a pohybem na webu.

Vyhledávání přes DuckDuckGo je kvalitní, přestože Googlu zcela konkurovat nemůže. Méně jsme už ale byli spokojeni s funkcemi aplikace DuckDuckGo, dostupné pro mobilní zařízení s Androidem a iOS. Samotnou aplikaci téměř nelze přizpůsobit vlastním potřebám z hlediska designu a funkcí. V internetovém prohlížeči pak chybí například i funkce blokování internetových reklam nebo možnost surfovat ve více samostatných panelech. Také proto vám doporučujeme DuckDuckGo sice používat, ale spíše jako výchozí vyhledávač v nějakém kvalitnějším internetovém prohlížeči, typicky ve Firefoxu. Využívat aplikaci DuckDuckGo pro běžné surfování na internetu by bylo spíše frustrující.

Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (3,2)

Foto popis| Vyhledávač označuje stránky s placenou pozicí ve vyhledávání a obsahuje i různé užitečné nástroje jako třeba on-line konverzi měn.

Zálohování fotografií

Photos Companion

Pro mnoho uživatelů je dnes samozřejmostí zálohování fotografií z mobilních zařízení do cloudu, typicky prostřednictvím služeb jako Fotky Google, OneDrive atd. Nemalý podíl majitelů smartphonů a tabletů se ale nechce smířit s tím, že by své snímky předávali do rukou poskytovatelů cloudových služeb. Jistě i proto přichází Microsoft s aplikací Photos Companion, která se umí přes domácí Wi-Fi propojit s aplikací Fotky ze základní výbavy Windows 10 a následně velmi pohodlně zálohovat pořízené snímky v rámci domácí sítě. Nastavení aplikace Photos Companion je velmi snadné a počítač se s mobilním zařízením spáruje prostřednictvím QR kódu.

Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,3)

Deník s časovou osou

Stories

Aplikace Stories přináší přehledný způsob, jak si vést osobní deník. Jednotlivé záznamy se postupně řadí na časovou osu a kromě samotného textu deníkového záznamu mohou obsahovat také fotografie, lokalizaci polohy místa pořízení záznamu a další upřesňující informace. Mohou k nim patřit například různé ikony znázorňující konkrétní činnosti, stejně jako emoce spojené s daným záznamem. Díky záznamu emocí je následně možné procházet si přehledné statistiky nálad v různých časových obdobích. Mezi další šikovné funkce patří například i možnost rozdělování záznamů do více samostatných deníků, automatické přepínání uživatelského rozhraní do tmavého, nočního motivu nebo ochrana přístupu k deníku PIN kódem či otiskem prstu.

Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (1,4)


Příbuzná témata:  Komerční sdělení