Menu

BLU-RAY disky - Zkopírujte obsah Blu-ray disku

BLU-RAY disky - Zkopírujte obsah Blu-ray disku

Filmy ve vysokém rozlišení se na dlouhých cestách mohou stát dokonalým zdrojem zábavy - tedy pokud nejsou uloženy na disku Blu-ray. Nicméně nadešel čas je i z těchto médií uvolnit!
MANUEL SCHREIBER

Ač nejsou tak staré, svou koncepcí jsou Blu-ray disky zastaralé. Zatímco naše smartphony a tablety mohou cestovat kamkoli s námi, osobní videotéka zůstává v zajetí „předmobilní“ éry zábavy. Existuje však i řešení tohoto problému: profesionální nástroje umožní zkopírovat film z optického disku a nahrát ho na téměř jakékoli zařízení v tom nejlepším a nejvhodnějším rozlišení. Technicky možné to je a není to tak složité. Možná si však pokládáte otázku, zda je to vůbec legální. Pouze profesionální nástroje vám umožní správně vybalancovat na jedné straně kvalitu obrazu a na druhé straně velikost výsledného souboru. To proto, že v těchto aplikacích můžete každý parametr zadat ručně.
Na první pohled se může zdát ovládání těchto aplikací poměrně komplikované, pomocí našeho návodu se jim však rychle „dostanete na kloub“. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší aplikace. Například pomocí programu MeGUI snadno zkopírujete firmy z Blu-ray disku a uložíte je jako soubory typu MKV.

MeGUI: Filmový nástroj od profesionálů

Program MeGUI vám poskytne plnou kontrolu nad kvalitou výsledného souboru. Aby bylo zajištěno, že program poběží bez problémů, je nutné pro něj počítač trochu připravit. Jde o to, nainstalovat vhodné kodeky a také sbírku skriptů: AviSync, ffdshow a NeroAAC. Dále budete potřebovat nástroj eac3to pro extrahování zvukové stopy. Vše potřebné najdete na našem Chip DVD pod indexem Blu-ray.
Program MeGUI se nemusí instalovat - použijte však příkaz „Update“. Při aktualizaci dojde k chybové hlášce, která se týká kodeku NeroAAC. To můžete snadno vyřešit. Musíte ručně vložit cestu k tomuto kodeku, a to v části „Options - Settings - External Program Settings“. Pro dosažení optimální kvality obrazu doporučujeme vybrat univerzální kontejner MKV. Pokud vaše zařízení tento formát nepodporuje, použijte formát MP4.

JAK NA TO
1 Najděte soubory s filmem  Pro zkopírování dat z Blu-ray disku na pevný disk budete muset nejprve soubory najít. Snadno je naleznete například podle velikosti (většina souborů na disku má jen několik MB, film na Blu-ray gigabajty).
2 Nahrajte film do MeGUI  V programu MeGUI klikněte na „Tools - AVS Script creator“ a v části „Video Input“ vyberte soubor s videem. Formát originálního videa najdete v části „Input DAR“.
3 Ořez  Nyní můžete zatrhnout volbu „Crop“ a pak „Autocrop“ - v tom případě se automaticky odstraní případné černé pruhy kolem filmu.
4 Snížení rozlišení  Pokud chcete ušetřit místo, můžete snížit rozlišení výsledného videa na 720p. Změnu provedete v části „Input DAR“. V části Resize (zaškrtněte) zadejte rozlišení 720p a vyberte „Suggest Resolution (mod 16)“.
5 Optimální komprese  V záložce „Script“ můžete rozšířit AviSynth skript o „ConvertToYV12 ()“. Tento příkaz nastavuje barevný prostor a zlepšuje kompresi. Nastavení si uložte. Pro více informací o tom, jak psát skripty, se podívejte na str. 119.
6 Nalezení zvukové stopy  Dostaňte se do příkazové řádky příkazem „cmd.exe“a potvrďte pomocí [Enter]. Pak se pomocí příkazu cd (change directory) dostaňte například do složky eac3to - „cd C:\Downloads\eac3to\“. Zvukovou stopu lze určit pomocí příkazu „eac3to C:\cesta k videu \Video.m2ts“.
7 Uložení individuálních zvukových stop  Program vypíše všechny zvukové stopy a přiřadí k nim čísla. V našem příkladu jsme vybrali anglickou AC3 stopu, tedy číslo 3. Tuto zvukovou stopu uložíte do souboru pomocí „3: c:\cesta k uložení\ English.ac3“. Pokud byste do výsledného MKV souboru chtěli integrovat několik jazykových verzí, proces opakujte.
8 Nahrání AviSynth skriptu  Aby program MeGUI použil videoprofil vytvořený v bodu 5, nahrajte ho v hlavní nabídce pod „AviSynth script“.
9 Určení videokontejneru  Pod „File format“ (formát souboru) vyberte kontejner „MKV“. Pokud vaše zařízení MKV nepodporuje, vyberte formát „MP4“.
10 Vypočtěte velikost souboru  Nyní dokončete všechna nastavení - je tedy čas k tomu, všechno doladit a také definovat velikost výsledného souboru. Abyste to provedli, otevřete „Bitrate Calculator“ v nabídce „Tools“ a jako první nahrajte zvukový soubor.
11 Definujte datový tok  Nalezení vhodného bitratu je tak trochu umění. Pokud zvolíte rychlost jen pár bitů za sekundu, soubor bude sice malý, ale kvalita obrazu dramaticky klesne - s HD to pak už nebude mít nic společného. Pokud ale zase bude datový tok příliš vysoký, bude velikost souboru hodně velká, ale kvalita videa už se přitom nezlepší. Ze zkušenosti vám můžeme doporučit pro rozlišení 720p přenosovou rychlost 4 000 až 8 000 kb/s. Pro rozlišení 1 080p je pak vhodnější tok 8 000 až 14 000 kb/s. V našem příkladu jsme se rozhodli použít tok 8 000. Výsledný soubor bude mít tedy velikost 7,65 GB, což je na 120minutový film v kvalitě HD slušné číslo.
12 Optimalizace kodéru  V záložce „Input“ programu MeGUI vyberte u položky „Encoder Settings“ volbu „x264: *scratched* a potom klikněte na tlačítko „Config“. Zkušenější uživatelé pak mohou jednotlivé položky zadat sami. Méně zkušení uživatelé mohou použít posuvník a volit podle odhadu mezi vysokou kvalitou a dlouhou dobou zpracování (Very slow) a krátkou dobou zpracování a nižší kvalitou. V našem případě a na našem počítači (Intel Core 2 Quad 2,66 GHz, 6 GB RAM) trvalo zpracování 90minutového videa asi devět hodin. Pokud tedy spěcháte, dosáhnete dobrého výsledku i v případě, že posuvník dáte zhruba doprostřed. Dál už ale pokud možno posuvník nedávejte, protože kvalita pak velmi rychle klesá.
13 Vytvoření MKV  Máte-li všechna nastavení provedena, je čas pustit se do vytvoření MKV souboru. Klikněte v záložce „Input“ na tlačítko „Enqueue“ a kódování videa spusťte kliknutím na „Start“ v záložce nazvané „Queue“ (fronta).
14 Propojení audia a videa  Soubor MKV je teď na vašem pevném disku, ale neobsahuje žádnou audiostopu. Abyste přesunuli AC3 soubor vytvořený v bodě 6 a 7 do MKV kontejneru, použijte nástroj MKV Muxer (Tools - Muxer - MKV Muxer) a vyberte oba potřebné soubory (video a audio). Potom opět klikněte na „Queue“ v hlavním okně a poté i na tlačítko „Queue - Start“. Váš film - v té nejlepší audio- a videokvalitě - je teď na pevném disku a můžete ho přesunout na jiné zařízení.

POSTUP
- Najděte uložený film a nastavte rozlišení
- Konvertujte videa
- Extrahujte audiostopu
- Vytvořte MKV kontejner
NÁSTROJE
- MeGUI: Nástroj na konverzi videosouborů
- AviSynth, ffdshow, NeroAAC, eac3to
Chip DVD Index: BLURAY


NALEZNĚTE OPTIMÁLNÍ HD FORMÁT
Kromě standardních rozlišení 16:9 (1,777:1) a 4:3 (1,333:1) existuje ještě mnoho dalších formátů pro HD filmy. Obě tabulky vám pomohou najít správné rozlišení videa a zmenšit původní soubor do 720p bez zkreslení a bez černých filmových pásů. Při čtení od bodu 3 najdete pokyny, jak zvolit správný formát a jak se zbavit černých pásů.

PRO DVD PŘEHRÁVAČE
Přehrávání filmů
Chcete-li přehrávat své vlastní HD video (například z kamery) na DVD nebo na Blu-ray přehrávači, musíte vypálit soubory ve vhodném formátu na prázdný disk DVD nebo Blu-ray. S tím vám pomůže nástroj tsMuxeR GUI - můžete pomocí něj převést video z MKV kontejneru do souborů a struktury adresářů vhodných pro optický disk, a v případě potřeby dokáže i video rozdělit na několik disků DVD. Vzhledem k tomu, že tento freewarový program film nijak nepřevádí, vytvoří se DVD verze velmi rychle (během několika sekund) a kvalita obrazu zůstane beze změny.
Kromě toho, že program tsMuxeR GUI dokáže připravit video a optický disk, můžete ho také použít pro vložení nebo odebrání několika zvukových stop, vložení a odebrání titulků nebo propojení několika videostreamů.
Pro vypálení filmů na DVD můžete použít běžný program pro vypalování. Pokud žádný nemáte, můžete použít například některý vhodný nástroj z našich Chip DVD nebo si stáhněte z internetu třeba Ashampoo Burning Studio 6 FREE.

Foto popis| NASTAVENÍ ODDÍLŮ Pro pohodlnou navigaci ve filmu při přehrávání vytvořte při vypalování sekce. Optimální je perioda pět minut.
Foto popis| ROZDĚLENÍ FILMU Videa v kvalitě HD jsou obecně pro běžný disk DVD příliš velká. V záložce „Split & Cut“ můžete film rozdělit na několik disků DVD.
Foto popis| NASTAVENÍ FORMÁTU Vyberte volbu „AVCHD disk“, aby se film konvertoval do adresářové struktury, která je kompatibilní s DVD přehrávači, a potom stiskněte „Start muxing“.


PSANÍ VLASTNÍCH VIDEOSKRIPTŮ
V bodě 5 na straně 117 už jsme si popsali, že je možné snadno vytvořit krátký AviSynth skript, který upravuje barvy filmu a zaručuje jeho optimální kompresi. Teoreticky umožňuje AviSynth provádět takto všechny úkoly související s videem, tedy například konverzi, kompresi a oříznutí - na to je ale tento nástroj příliš komplikovaný. Nicméně těžko najdete lepší nástroj na optimalizaci obrazu. Výhodou AviSynthu je, že uživatel může nastavit každý jednotlivý parametr pro konkrétní film. Například tak můžete vylepšit starší film - nastavením jasnějších barev, potlačením šumu nebo doostřením obrazu. Tento postup samozřejmě není vhodný pro jiný film. Zase taková „legrace“ to ale není - tyto skripty nenapíšete během několika minut. Mohou totiž obsahovat stovky řádků plných kódu, a to ve speciálním programovacím jazyce. Začátečníci mohou samozřejmě použít návody a standardní skripty, které jsou k dispozici na oficiálních webových stránkách avisynth.org.
Ti, kteří se psaní skriptů chtějí věnovat podrobněji nebo hledají konkrétní skripty, mohou využít jiné webové stránky, konkrétně fórum Doom9 na adrese forum.doom9.org. Tato velmi aktivní komunita již zveřejnila on-line množství skriptů a téměř každý den se tam objevují nové kousky kódu.


BLU-RAY DECRYPTER
Jak dostat film na Blu-ray do počítače? S naším programem stačí jedno kliknutí. Vložit Blu-ray a kliknout na »Run«. To je vše, co stačí k převodu filmu. Program si automaticky poradí i s různými ochranami filmů, a protože film není nijak konvertován, je převod Blu-ray filmu dokončen za 25 minut. Pro případnou konverzi videa do jiných videoformátů můžete také použít HD Video Converter z Chip DVD.
Plná verze na Chip DVD


STREAMOVÁNÍ FILMŮ
Windows 7 a mobilní telefony
DLNA protokol je pro streamování videa ve vlastní domácí síti celkem šikovný. Možný je dokonce bezdrátový přenos videa z vašeho NAS serveru například do televizoru. Výrobci jako Synology a QNAP také nabízí aplikace pro Android a iOS. Sledovat video pak můžete i na mobilních zařízeních.
Pokud nemáte server, můžete klidně použít počítač s Windows 7 - nic dalšího už nemusíte instalovat - vše potřebné zde najdete. Stačí, když do řádky „Prohledat programy a soubory“ zadáte „datový proud“. Najděte nastavení nazvané „Možnosti vysílání datového proudu médií“ a povolte vysílání datového proudu. V případě potřeby pak samozřejmě můžete vysílání zablokovat. Můžete také vybírat, zda se má vysílat pouze hudba, obrázky, video, nebo nahrané pořady. Kromě nástrojů Windows můžete samozřejmě použít i alternativní DLNA servery, jako je například volně šiřitelný program TVersity nebo Serviio. Pro zařízení s OS Android můžete použít aplikaci BubbleUPnP, která nabízí funkce serveru i klienta. Media Link Player Lite zase můžete použít, pokud máte zařízení s iOS.

Foto popis| Aplikace pro Android nazvaná BubbleUPnP streamuje hudbu a video do mobilních telefonů.


CO JE LEGÁLNÍ?
Programy jako AnyDVD nebo DVDFab jsou běžně dostupné na internetu a pomohou uživatelům vyhnout se ochraně proti kopírování optických disků DVD nebo Blu-ray. Podle autorského zákona je obcházení DRM ochrany proti kopírování nelegální, nicméně nevíme o případu, že by byl někdo za kopírování vlastního disku DVD nebo Blu-ray odsouzen. Zatím šlo v případě stíhání pouze o lidi, kteří takto zkopírované filmy dále distribuovali nebo je nabízeli ke stažení na internetu. Legální je pořizování kopie z analogového záznamu, například z Blu-ray přehrávače. I tomu se však snaží mediální průmysl zabránit a od roku 2013 nebude patrně možné přehrávat chráněné snímky přes analogové výstupy.

 

Komerční sdělení