Menu

Nejlepší počítač za rovných 7 500 Kč

Za 7 500 Kč pořídíte průměrný tablet nebo smartphone, výkonný počítač už ale sotva. Ze značkových komponent jsme postavili rychlou sestavu s SSD diskem, čtyřjádrovým procesorem, rychlými pamětmi a všemi moderními porty. Díky značkovým a kvalitním dílům je Chip PC rychlý, tichý a spolehlivý stroj.

MICHAL BAREŠ, FREDERIK NIEMEYER

Koupit barebone, nebo dokonce i hotový počítač za cenu do 7 500 Kč není zas takový problém, většinou se ale musíte smířit s kompromisy na straně výkonu a kvality použitých komponent. Nejlevnější barebone počítače slibují sice tichý chod, ale používají málo výkonné procesory, které jsou napevno připojené k základní desce a nelze je vyměnit či upgradovat. Klasické PC sestavy s cenou do 7 500 Kč pak bývají uloženy do laciných skříní a složeny z nejlevnějších, neznačkových a často zastaralých a hlučných komponent. Rozhodli jsme se, že zkusíme co nejlevněji, ale z moderních a spolehlivých součástek postavit kvalitní, tichý a rychlý počítač. Pro případ, že by vám naše konfigurace v něčem nestačila a byli byste ochotni připlatit pár korun, připravili jsme pro vás i seznam o něco dražších alternativ.

Rychlý pevný disk je pro svižný provoz počítače mnohem důležitější než výkonný procesor. Nic tak nezpomaluje chod operačního systému jako pomalý magnetický disk. Výrobci stále montují rychlé SSD disky pouze do nejdražších sestav, i když na trhu jsou k dostání cenově dostupné SSD modely, jako je např. SanDisk SSD 64 GB. Jeho kapacita je sice hodně omezená, ale na operační systém, všechny základní aplikace a pracovní data v klidu stačí. Zbytek můžete uložit na externí disk. Pokud by se vám ale 64 GB zdálo příliš málo, můžete se poohlédnout po 120GB disku Samsung SSD 840, který lze koupit cca za 2 400 Kč a který dodnes představuje jeden z nejrychlejších flashových disků našich srovnávacích tabulek.

Procesor sice není pro svižný chod systému tolik podstatný jako SSD disk, přesto ale důležitý je. Není pochyb, že našim srovnávacím testům dlouhodobě vévodí výkonné procesory z produkce Intelu, pokud však sháníte CPU do 2 500 Kč, nejlepší poměr mezi výkonem a cenou nabízí čtyřjádrové procesory AMZ z řady A8, například model A8–5500. Tento tzv. APU obsahuje integrovanou grafickou kartu Radeon HD 7560D, která je dostatečně rychlá na to, aby zvládala přehrávání všech typů multimediálních souborů, digitální úpravu obrázků a videa, a v rozumném rozlišení dokonce i hraní 3D her. Optimálního využití APU dosáhnete, pokud do základní desky vložíte dva rychlé dvoukanálové moduly RAM s frekvencí 1 886 MHz. V tabulce napravo můžete vidět výsledky praktických herních testů i naměřené hodnoty spotřeby a rychlosti námi sestaveného stolního počítače.

U sestavy s cenou do 7 500 Kč nemůžete počítat s dokonalým herním zážitkem ve Full HD rozlišení. Ten zajistí jedině dedikovaná grafická karta, jako je například Radeon HD 7750 s 1 GB rychlé paměti GDDR5, kterou lze sehnat za necelé 2 000 Kč. Rozhodnete-li se pořídit si ji, můžete místo námi navrhovaného procesoru AMD A8–5500 koupit model Athlon X4 740, který je stejně rychlý jako A8, ale nemá integrovanou grafiku, a je tedy o 400–500 Kč levnější. Používá stejnou patici FM2 jako A8, takže jej lze zasadit do stejné základní desky.

Vyšší rychlost za méně peněz

Základní deska ASRock FM2A75 Pro4-M je vybavena veškerými rozhraními v jejich nejrychlejší verzi a najdete na ní USB 3.0, eSATA, SATA 3 i gigabitový LAN. Praktickou drobností je možnost přetaktování prostřednictvím rozhraní UEFI. Zde můžete zrychlit frekvenci operační paměti na 2 400 MHz, což nepomůže ani tak moc výpočetnímu výkonu, ale o něco urychlí grafický výkon APU AMD A8–5500. Ideální energetickou úspornost sestavy zajistí použití značkového zdroje s certifikací 80 Plus, jako je námi zvolený model be quiet System Power L7. Díky více než 80procentní účinnosti ušetří oproti lacinějším a méně úsporným modelům několik desítek korun za roční spotřebu elektrické energie, ale hlavně je při provozu příjemně tichý.

 

KOMPONENTY

SOLIDNÍ SKŘÍŇ

Minitower Zalman ZM-T1 lze sehnat za velmi dobrou cenu. Přitom je poměrně decentní, má příjemný povrch a rozumné uspořádání.

Orientační cena: 500 Kč

MOŽNOSTI UPGRADU:
DVD vypalovačka Samsung SH-225DB (cca 400 Kč), 2TB datový pevný disk WD Green (cca 2 000 Kč).

TICHÝ ZDROJ

Pro konfiguraci naší sestavy stačí 300W zdroj. Značkový zdroj be quiet System Power L7 má vysokou účinnost a hlavně je tichý.

Orientační cena: 1 000 Kč

MOŽNOSTI UPGRADU:
Upgrade není třeba.

ZÁKLADNÍ DESKA

USB 3.0, Gbit LAN, SATA 3, eSATA, UEFI, HDMI, zvuk 7.1. Motherboard ASRock FM2A75 Pro4-M nabízí všechny moderní vymoženosti.

Orientační cena: 1 500 Kč

MOŽNOSTI UPGRADU:
Grafická karta střední třídy s rozumnou cenou okolo 2 000 Kč, např. AMD Radeon HD 7750.

PROCESOR AMD

Čtyři jádra procesoru AMD A8–5500 pracují na frekvenci 3,2 GHz. Úsporný APU čip s integrovanou a poměrně výkonnou grafikou Radeon HD 7560D.

Orientační cena: 2 000 Kč

MOŽNOSTI UPGRADU:
Alternativní CPU pro počítač se samostatnou grafickou kartou: AMD Athlon X4 740 (cca 1 600 Kč).

RYCHLÁ RAM

Z vyšší frekvence operační paměti bude mít radost hlavně grafika integrovaná v procesoru AMD. Doporučujeme dvoukanálové zapojení, například dva 2GB moduly Kingston HyperX DDR3–1866.

Orientační cena: 1 100 Kč

MOŽNOSTI UPGRADU:
Kingston HyperX Predator 2× 4 GB DDR3–2400 (cca 2 300 Kč).

SVIŽNÝ SSD DISK

SanDisk SSD zajistí rychlé spouštění aplikací a počítači dá okamžitou odezvu. Do 64GB kapacity se vejde operační systém i nejdůležitější aplikace.

Orientační cena: 1 400 Kč

MOŽNOSTI UPGRADU:
120GB superrychlý disk Samsung SSD 840 přijde jen na 2 400 Kč, ale má dvojnásobnou kapacitu a ještě vyšší rychlost.

MULTIMEDIÁLNÍ PC

Rychlý, výkonný a tichý počítač. Náš počítač se hodí jak pro přehrávání multimediálních souborů, tak pro práci či hraní 3D her v rozumném rozlišení.

Orientační cena: 7 500 Kč


 


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení