Menu

Vyčištěný registr je rychlejší

Vyčištěný registr je rychlejší

Jakmile začnou Windows pokulhávat, svádíme to na zanesený registr. Zkoumali jsme, zda nástroje na jeho čištění opravdu pomohou.
    THOMAS LITTSCHWAGER & MARTIN JÄGER 

MÝTUS: Pokud často instalujete a odinstalováváte programy, zůstávají po nich v registru Windows záznamy, které zpomalují start a způsobují problémy při chodu operačního systému. Existují ale nástroje, které dokážou zbytečné zápisy z registru vymazat a obnovit tak bezproblémový chod operačního systému.
PRAVDA: Registr Windows je v podstatě databáze, do které se ukládají důležité informace o nastavení instalovaných programů, o cestách k programům a souborům i o hardwarových prostředcích. Proto se jedná o jednu z nejdůležitějších součástí Windows, a to již od verze Windows 3.1. Instalací nových programů dochází k postupnému rozrůstání registru. Při odinstalaci dochází i k odstranění většiny záznamů z registru, některé málo používané zápisy však v registru zůstávají. Pokud byste pod delší dobu provozovaným systémem spustili utilitu pro čištění registru, objeví až stovky nepoužívaných záznamů registru. Je tedy pravda, že objem registru postupem času narůstá. Mohou ale tyto záznamy zpomalit načítání Windows, popřípadě ohrozit plynulý chod systému?
Na rovinu řečeno, nemohou. Obava z přebujelého registru je pouhým mýtem, alespoň co se rychlosti systému týče. I pokud často instalujete a odinstalováváte velké množství aplikací, záznamy, které po nich zůstanou v registru, tvoří jen zanedbatelné množství položek. Během testu jsme do čistého systému nainstalovali třicet různých aplikací a poté jsme je všechny zase odebrali. Použili jsme program CCleaner, který po odinstalování všech aplikací našel jen 400 reziduálních záznamů, přičemž celý registr se skládá z přibližně 500 000 záznamů. Odstranění tak malého množství záznamů nemůže nijak zásadně urychlit ani načítání systému, ani jeho chod. Již od verze Windows XP navíc systém načítá do RAM pouze ty záznamy, které jsou pro jeho chod v danou chvíli podstatné. Protože se během startu Windows zbytečný balast vůbec nenačítá, nemůže ani zpomalovat jejich chod.
Přesto mají nástroje na čištění registrů určité využití. V ojedinělých případech totiž mohou nefunkční záznamy v registru způsobit chyby nebo pády systému při instalaci jiných programů nebo ovladačů. Pokud na svém počítači zkoušíte velké množství nového softwaru nebo hardwaru, může vám občasné pročištění registru pomoci, ale rozhodně neurychlí jeho běh.

TEST ČIŠTĚNÍ REGISTRU
Po instalaci a opětovné odinstalaci třiceti aplikací jsou Windows opět stejně svižná jako na začátku. Nepotřebujete žádný cleaner.

KOLIK MÍSTA ZABERE REGISTR
Dokonce i v případě, že by systém nahrál do paměti celý registr, zabral by pouze její zanedbatelnou část.

STRUKTURA A VYUŽITÍ REGISTRU
Registr je rozdělen do tzv. včelích úlů. Windows nahrávají pouze ty úly, které v danou dobu potřebují. Zbytek záznamů odinstalovaných programů vůbec není do paměti načítán.


Dokumenty ke staženíKomerční sdělení