Menu

Hardwarové krátké testy, HWK – 2.2017

Krátké testy zařízení, která se za uplynulý měsíc dostala do testovací laboratoře Chipu.

Goliáš a David

Acer Predator GX21-71 a Predator 15

Těsně před uzávěrkou nám do testovací laboratoře dorazily dvě horké novinky v podobě herních notebooků Acer, vybavených na CESu představenými mobilními procesory Intel Kaby Lake. Zajímavé jsou ale i z řady jiných důvodů.
Herní notebooky bývají velké a drahé, ale tak velký a tak drahý notebook jsme v testlabu nikdy neměli - a pravda, ani tak výkonný. Acer Predator GX2171 je maximální ve všech ohledech, což jsme si uvědomili již v okamžiku, kdy nám jej kurýr přinesl, vlastně spíše dotáhl, do redakce. Notebook je totiž uložen ve velkém pojízdném kufru, který provedením a rozměry připomíná spíš cestovní obal na nějakou zbraň hromadného ničení.

Uvnitř se, obalen bohatým polstrováním, nachází 21“ supervýkonný notebook s hmotností přes osm kilogramů a řada doplňků, včetně dvou 330W napájecích adaptérů. Hlavním z důvodů tak pečlivé ochrany je samozřejmě cena, která se pohybuje okolo 300 000 Kč vč. DPH. V době testu se notebook zatím oficiálně neprodával a nebyla stanovena ani jeho přesná koncová cena, nicméně ta se bude pohybovat blízko okolo uvedené částky.
První prototyp Predatoru GX21 ukázal Acer již na loňském veletrhu IFA, nyní se nám ale dostala do ruky finální prodejní verze. Na první pohled působí Predator X21 díky ohromnému prohnutému displeji, téměř retro klávesnici a mohutným ventilačním otvorům jako kulisa ze StarTreku.

Při pohledu na specifikace však máme co do činění s nejmoderněji osazeným přenosným počítačem. Jeho srdcem je 45W procesor Intel Kaby Lake Core i7-7820HK s frekvencí 2,9-3,9 GHz a osmi výpočetními vlákny (4 jádra + HT), který spolupracuje s 32 GB RAM, dvěma grafickými kartami Nvidia GeForce 1080 v SLI režimu, 512GB superrychlým SSD diskem a 1TB 7 200otáčkovým HDD. Pod 21“ prohnutým matným displejem s rozlišením 2 560 x 1 080 bodů se nachází systém Tobii eye-tracking pro sledování pohybu očí. Před displejem je velká neosazená plocha s průhledovým oknem na jeden z řady ventilátorů a až na samotném okraji notebooku se nachází herní klávesnice s vysokými a odolnými tlačítky. Touchpad se pod ní už nevešel, takže je umístěn do modulárního slotu vedle klávesnice. Je vyjímatelný a otočný, z druhé strany má numerickou klávesnici. Součástí dodávky je přídavná podložka pod zápěstí, která se s ohledem na výšku notebooku a umístění klávesnice přímo u kraje notebooku hodí. 

Vzhledem k energetické náročnosti grafických karet jsou pro napájení notebooku nutné dva rozměrné 330W adaptéry (každý váží 1,3 kg), příkon notebooku při vytížení v herním benchmarku 3DMark Unlimited se totiž pohybuje okolo 400 W. V klidovém stavu běhu Windows pak činí příkon cca 60 W. Na baterii vydrží Predator GX21 v PCMarku pracovat okolo hodiny a půl, při běžné kancelářské práci lze dosáhnout dvou a půl hodiny, při hraní náročnějších her se ale výdrž na akumulátor pohybuje pouze v desítkách minut. Pro provoz na baterii však není tento notebook určen. Pokud si jej bude někdo pořizovat, nejspíše jej bude převážet pouze na herní turnaje. ¨

Se vším respektem k notebooku, za jehož cenu byste si mohli pořídit slušný automobil, nás nejprve zajímal výkon nového procesoru Intel Core i7-7820HK a jeho porovnání s minulou generací. První mobilní procesory Kaby Lake Intel představil již na podzim, ale teď na CESu uvedl tzv. standard voltage modely, určené do výkonných notebooků. Jedná se o 14nm čipy s vyšším 45W TDP, Core i7-7820HK je druhý nejvýkonnější z nich a zároveň je to nejvýkonnější mobilní procesor, který jsme v naší testovací laboratoři kdy měřili. V testech Cinebench dosahuje rekordních výkonů, za které by se nemohl stydět ani nejlépe vybavený herní desktop. Oproti „ultraúsporným“ Kaby Lake modelům Intel Core i7-7Y75 nabízí více než trojnásobný výkon. V porovnání s minulou generací srovnatelného modelu Skylake Core i7-6820HK je přibližně o 15 procent výkonnější, přesné porovnání najdete v přiložené tabulce.

Výpočetní výkon je jedna věc, u herního notebooku je ale ještě důležitější výkon grafický. Do gigantického těla Predatoru GX21-71 se vešly hned dvě karty Nvidia GeForce 1080, které dávají notebooku mnohem vyšší výkon, než jeho 21“ displej s rozlišením 2 560 x 1 440 bodů dokáže zpracovat. Prakticky jakoukoliv nejnovější hru tedy lze na tomto stroji provozovat v nejvyšších detailech. Maximální grafický výkon se ale hodí, když k notebooku připojíte externí monitor s 4K UHD rozlišením, což je možné realizovat prostřednictvím dvou DisplayPort konektorů a USB-C portu s podporou Thunderbolt 3. Většinu nejmodernějších her v 4K rozlišení zvládne SLI tandem dvou GeForce 1080 karet také při maximálních detailech, ale v tomto případě se již může refresh rate ve složitějších scénách zhoupnout pod 60 fps. Každopádně v současnosti mobilní herní počítač s výkonnější grafikou neseženete. Za výpočetním a herním výkonem nezaostává ani systémový SSD disk, který je tvořen dvěma M.2 NVMe moduly zapojenými do režimu RAID. V něm dosahují přenosových rychlostí 2 668 MB/s při čtení a 1 691 MB/s při zápisu.

Daní za vysoký výpočetní a herní výkon je (kromě vysoké ceny) i mohutné chlazení. V notebooku je nainstalováno množství ventilátorů, které se nechají slyšet. Hlučnost není otravně vysoká, ale je všudypřítomná a ventilace aktivně pracuje i během obyčejné práce s operačním systémem. Portová výbava je vzhledem k rozměrnému tělu bohatá, nechybí nejnovější USB-C (Thunderbolt 3) konektor, dva DisplayPort videovýstupy i dostatek USB 3.0 zdířek. Co však překvapivě chybí, je optická mechanika, vzhledem k rozměrům a zakřivenému displeji s vysokým rozlišením bychom Blu-Ray mechaniku rozhodně přivítali.

Dalším rekordem Aceru Predator GX21 je, že se jedná o první sériově vyráběný notebook s prohnutým displejem. 21“ IPS panel má sice „jen“ rozlišení 2 560 x 1 440 bodů (i když by si snad zasloužil 4K displej), ale s jeho parametry jasu a kontrastu jsme byli naprosto spokojeni. Poloměr zakřivení dodává uživateli pocit uzavřeného soukromí, při hraní her, ve kterých se pohybujete v širé krajině, máte pocit, že jste součástí děje, letecký simulátor je ještě přirozenější, prostě herní zážitek par excellence.

I Predator GX21 má ale své chyby. Nepočítáme k nim vyšší hlučnost a nehodnotíme ani jeho cenu, ale kromě zmíněné absence BD mechaniky a 4K displeje nám nejvíce vadil otočný modul s touchpadem a numerickou klávesnicí. Na rozlehlé ploše notebooku by se jistě našlo místo jak na touchpad, tak na numerický blok, protože při hrách se hodí obojí zároveň. I zvuk by mohl být lepší. Není špatný, notebook je vybaven čtyřmi reproduktory a subwooferem, ale například Predator 15 zní lépe.

Levnější Acer Predator 15

Spolu s gigantickým Predatorem GX21 k nám dorazil i další nový herní notebook od Aceru, který sice nenabízí tak extrémně vysoký herní výkon, ale vzhledem k tomu, že jeho cena činí prakticky pouze DPH z Predatoru GX21, představuje mnohem rozumnější volbu.

Predator 15 je rovněž osazen nejmodernějším procesorem z rodiny Kaby Lake. Procesor Intel Core i7-7700HQ pracuje na jen o něco málo nižší frekvenci než Core i7-7820HK a má menší L3 cache, ale dosahuje téměř stejného výkonu a nevyžaduje tak intenzivní chlazení. Predator 15 má jen jednu grafickou kartu, ale výkon GeForce 1070 s 8 GB dedikované grafické paměti zajistí až do rozlišení displeje notebooku stejně plynulé přehrávání her. Rozdíl je hlavně ve 4K rozlišení, ve kterém je dvojice GeForce 1080 více než dvakrát vyšší. Na provoz i těch nejnáročnějších her ve Full HD při plných detailech ale GeForce 1070 bohatě stačí a dosahuje přitom vyšších než 60Hz obnovovacích frekvencí.

Predator 15 vypadá na rozdíl do GX21 jako běžný notebook. Váží „jen“ 3,8 kilogramu a na baterii dokáže v kancelářském režimu pracovat více než čtyři hodiny, lze jej tedy považovat za přenosný počítač, i když vzhledem k 1,3kg napájecímu adaptéru bychom se s ním neradi tahali v batohu. Díky 15“ úhlopříčce je ale notebook poměrně kompaktní, zvlášť když vedle něj stojí 21“ Predator GX21-71. Matný nedotykový IPS panel disponuje vysokým jasem a kontrastem. Klávesnice je klasická, s nízkými tlačítky a touchpadem na svém místě, je praktičtější než ta od GX21-71. Portová výbava odpovídá nejmodernějším trendům, nechybí USB-C s podporou Thunderbolt 3, DisplayPort ani dostatek USB 3.0 konektorů a slot pro vložení buď DVD mechaniky, nebo přídavného ventilačního modulu, který se dodává v ceně zařízení.

Vysoký výkon použitého procesoru a grafické karty ještě akceleruje rychlý SSD M.2 disk, připojený přímo ke sběrnici PCIe, který dosahuje vysokých průměrných přenosových rychlostí čtení (1 786 MB/s) i zápisu (1 191 MB/s). I díky němu Predator 15 v pracovním skóre benchmarku PCMark dokonce překonal výsledek Predatoru GX21.
Šedesát tisíc korun za notebook není málo, ale s ohledem na nejmodernější výbavu a vysoký výkon lze Predator 15 považovat mezi herními notebooky za vynikající nabídku.

***

Acer Predator GX21-71

TECHNICKÁ DATA

CPU / RAM Intel Core i7-7820HK (2,9Š3,9 GHz) / 32 GB
Grafika 2 x Nvidia GeForce 1080 + HD Graphics 630
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 21“ / 2 560 x 1 080 / IPS / matný / nedotykový / SSD / HDD / ODD
prohnutý 512 GB SSD (2 x 256 RAID 0) / 1 TB HDD / *
Porty 4 x USB 3.0, USB-C (Thunderbolt 3), 2 x DisplayPort, LAN, 2 x audio, SD
PCMark 8 (Home / Work): 1:14 / 1:26 h:m
PCMark 8 (Home / Work): 4 464 / 4 990 bodů
3DMark FS / FSE / FSU 19 853 / 13 596 / 8 624
Cinebench R9.5 / R10 / R15 4 057 / 29 341 / 755 bodů
Rozměry a hmotnost 57 x 31,5 x 5,7 cm, 8,2 kg
Cena cca 300 000 Kč
Známka Chipu dostatečný (1,1)

Acer Predator 15

TECHNICKÁ DATA

CPU / RAM Intel Core i7-7700HQ (2,8Š3,85 GHz) / 16 GB
Grafika Nvidia GeForce 1070 + HD Graphics 630
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 15,6“ / 1 920 x 1 080 / IPS / matný / nedotykový
SSD / HDD / ODD 256 GB SSD (PCIe) + 1 TB HDD / DVD-RW
Porty 4 x USB 3.0, USB-C (Thunderbolt 3), HDMI, DP, LAN, audio, SD
PCMark 8 (Home / Work): 3:29 / 4:09 h:m
PCMark 8 (Home / Work): 4 578 / 5 199
3DMark FS / FSE / FSU 11 773 / 7 330 / 3 891
Cinebench R9.5 / R10 / R15 3 866 / 28 072 / 726
Rozměry a hmotnost 39 x 30 x 3,9 cm, 3,8 kg
Cena 59 990 Kč
Známka Chipu výborný (1,1)

Acer Predator GX21-71 Acer Predator 15 (G9-593-71EB) Acer Predator 17 X 

CPU Intel Core i7-7820HK / 2,9-3,9 GHz / 4+4 Intel Core i7-7700HQ / 2,8-3,85 GHz / 4+4 Core i7-6820HK / 2,7-3,6 GHz
Cena v době uvedení 300 000 Kč 59 990 Kč 84 990 Kč
Cinebench R9.5 4 057 3 866 3 214
Cinebench R10 29 341 28 072 24 903
Cinebench R11.5 8,34 / 69,48 8,05 / 56,87 7,09 / 56,63
Cinebench R15 755 / 103,12 726 / 58,41 648 / 73,67
GPU 2 x Nvidia GeForce 1080 Nvidia GeForce 1070 Nvidia GeForce GTX 980 M (8GB)
3D Mark Cloud Gate 27 844 11 685 13 090
3DMark Sky Diver 32 166 12 684 14 891
3D Mark Fire Strike 19 853 11 773 10 740
3DMark FSE 13 596 7 330 5 728 3DMark FSU 8 624 3 891 3 033

Huawei předběhl konkurenci

Huawei Mate 9

Poprvé v historii dosáhl Huawei s telefonem Mate 9 na první místo našich srovnávacích testů smartphonů. Podařilo se mu vyrobit tenký kovový smartphone, který je dokonalý prakticky v každém detailu a přitom je (s ohledem na cenu konkurenčních vlajkových lodí) k dostání za relativně příjemnou cenu těsně pod 19 000 Kč. Mate 9 obsahuje nejnovější verze LTE Cat. 12, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.2, čtyři mikrofony, sdílený slot pro dvě nanoSIM karty nebo jednu SIM kartu a jednu microSD kartu. Kapacita velmi rychlého (7 328 bodů v testu PCMark Storage dvojnásobně převyšuje konkurenci) interního úložiště činí 64 GB, operační paměť je 4GB, nechybí dvojitý fotoaparát, špičkový displej a Android 7 s nejnovější verzí nadstavby EMUI 5. X. Základem nového Matu 9 je velice výkonný procesor Kirin 960, který se svými osmi jádry v testech překonává jak Snapdragony 810, tak Exynos 8890 z Galaxy S7. Kirin 960 je nejen rychlý, ale i stabilní, nezaznamenali jsme žádné prodlevy nebo nečekané pády systému.

Stejně jako předchozí verze Mate 8 nabízí i Mate 9 řadu vylepšení standardního Androidu, která usnadňují práci s operačním systémem i aplikacemi. Kromě uživatelsky definovatelných gest a řady přídavných funkcí přesného snímače otisků prstů se nám v menu velmi líbila položka „Zdvojení aplikací“, která na Mate 9 umožňuje zároveň provozovat dvě instance například Instagramu nebo Facebooku, což je praktická funkce, kterou Android běžně nedisponuje. Stejně jako u telefonu Huawei P9 má i Mate 9 fotoaparát s dvěma objektivy, na jehož vývoji se podílela firma Leica. Objektivy však tentokrát nejsou umístěny vedle sebe na horní hraně telefonu, ale praktičtěji nad sebou a dál od okrajů. Horní čočka slouží pro záznam černobílých fotografií v rozlišení 20 Mpx a spodní pořizuje klasické barevné fotografie s 12Mpx rozlišením. Pořízené fotografie jsou impresivní a ve většině případů lepší než u konkurenčních vlajkových lodí, nicméně nás v testovací laboratoři v některých případech překvapily absencí důležitých detailů.

Ve většině případů ale s Matem 9 pořídíte skvělé fotografie. Záleží hlavně na tom, jaké fotografie preferujete. Galaxy S7 má objektiv s lepší světelností, takže produkuje méně šumu u nočních záběrů nebo snímků z tmavších interiérů, při dobrém světle je ale Mate 9 naprosto srovnatelný a možnost pořizovat skvěle prokreslené černobílé fotografie s vysokou světelností je něco, co nikdo jiný v této kvalitě nenabízí. Zadní fotoaparát umožňuje záznam videa ve 4K rozlišení a přední selfie fotoaparát má rozlišení 8 Mpx a lze jej kombinovat s řadou „kreativních“ režimů, které však kvalitu záznamu spíše zhoršují. S 5,9“ úhlopříčkou spadá Mate 9 jasně do kategorie „phabletů“. Displej má sice jen Full HD rozlišení, ale z hlediska naměřených parametrů patří k absolutně nejlepším, ladění atmosféry a barevnosti obrazu může uživatel upravovat. Velký displej a vysoký výkon mají většinou negativní vliv na výdrž na baterii, ale díky 4 000mAh akumulátoru dokázal telefon v testu na plný jas přehrávat video téměř 10 a půl hodiny. V reálném provozu nám smartphone na jedno nabití vydržel dva pracovní dny a věříme, že řada uživatelů by dokázala přístroj udržet v provozu i tři dny. Pomocí dodávané nabíječky se nabije za 2 hodiny a 10 minut.

***

Huawei Mate 9

TECHNICKÁ DATA

Mobilní sítě GSM, GPRS, Edge, UMTS, LTE Cat. 12
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 5,9“ / IPS / 1 920 x 1 080 bodů
CPU / GPU / RAM Kirin 960 (8 x 900-2 400 MHz) / Mali-G71 / 4 GB
Výbava 2 x nanoSIM (1 x nanoSIM + microSD), Wi-Fi 802.11ac, USB-C (2.0), BT 4.2, 20+12+8 Mpx, NFC
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 64 GB (52,66 GB) / microSD / ano
PCMark 1.0 8 037 bodů / 10:14 h:m
3DMark (ISU) / AnTuTu 27 095 / 142 867 bodů
3DMark (SS/SSU) 2 601 / 2 238 bodů
PCMark Storage / CV 7 885 / 3 365 bodů
Operační systém Android 7.0 + EMUI 5
Rozměry a hmotnost 157 x 79 x 8,2 mm, 194 g
Cena 18 980 Kč
Známka Chipu výborný (1,1)

Foto popis| Velký, ale přesto tenký 8mm tloušťka už dnes není rekordně nízká, přesto ale Mate 9 patří k nejtenčím phabletům. 

Foto popis| Výborná sedmička Huawei Mate 9 používá Android 7.0 s příjemnou nadstavbou EMUI 5, která nabízí řadu praktických funkcí navíc, například možnost zdvojení aplikací.
Foto popis| Dvojitá kamera od Leicy Mate 9 je osazen vynikajícím dvojitým fotoaparátem, laděným firmou Leica. Většinou produkuje skvělé snímky, ale v některých situacích ztrácí detaily.

Perfektní bedýnky

Acoustique Quality AQ M23D

Kvalitních reproduktorových sestav pro připojení k počítači, které svojí kvalitou uspokojí i nároky náročných posluchačů, není za cenu okolo 5 000 Kč mnoho. Jedny z nejlepších pochází od tuzemské společnosti Acoustique Quality. Dřevěné reproduktory AQ M23D nejsou určeny pouze pro připojení k PC, spolehlivě zastanou svoji roli i po boku domácího televizoru nebo gramofonu. Díky integrovanému digitálnímu zesilovači a výkonu 2x 30 W skvěle ozvučí i smartphone nebo MP3 přehrávač.

Dvoupásmové reproduktory tvoří 5“ středobasový reproduktor v kombinaci s 0,5“ výškovým reproduktorem a předním bassreflexem. Ke zvukovým zdrojům se připojují dvěma sadami cinch (RCA) konektorů, součástí balení je i kabel RCA na 3,5“ jack a dálkové ovládání. Hlasitost lze samozřejmě ovládat i otočnými regulátory na přední straně reproduktorů. Reproduktory hrají překvapivě přirozeně, přičemž jim nechybí výkon, prostor ani plnost, a to jsme je provozovali hlavně napřímo, bez externího D/A převodníku. Nelibují si v přehnaných basech ani vytažených výškách, mají rády spíš vokály a akustické nástroje než elektronickou nebo rockovou hudbu, i tu však reprodukují lépe než většina sestav této cenové kategorie.

***

Acoustique Quality AQ M23D

TECHNICKÁ DATA Typ soustavy 2.0

Reproduktory basový 5“ - polypropylenová membrána, výškové 2 x 0,5“
Jmenovitý RMS výkon 2 x 30 W
Harmonické zkreslení zesilovače < 0,3 % v pásmu 50 Hz-18 kHz
Vstupy 2x RCA (cinch)
Rozměry 160 x 296 x 215 mm Hmotnost (L / P) 3,6 / 3,7 kg
Příslušenství v balení 1 x kabel Jack 3,5 mm - 2 x RCA, 1 x dvoužilový kabel na propojení reprosoustav, dálkové ovládání, napájecí adaptér
Cena 5 490 Kč
Známka Chipu výborný (1,2)

Rychlá multifunkce

Xerox WorkCentre 3345

Černobílé laserové multifunkce vyšší cenové kategorie si pořizují hlavně uživatelé, kteří požadují primárně vysokou odolnost a rychlost a nízké náklady na tisk. Důležitá je samozřejmě i výbava v podobě ADF podavače, duplexního a síťového tisku, dostatečně kapacitních podavačů papíru a dnes neodmyslitelného dotykového displeje, díky němuž lze zařízení částečně provozovat i bez připojeného počítače. Xerox WorkCentre 3345 je vstupní kapacitou papírového zásobníku určen hlavně pro menší a střední kanceláře.

Ačkoliv výrobce slibuje měsíční zátěž až 80 000 stran, při reálné rychlosti mezi 30-35 stránkami za minutu by při větším vytížení bylo nutné standardní 250listový zásobník plnit několikrát za hodinu. K zařízení lze ale dokoupit doplňkový zásobník na 550 listů A4. První stránku vytiskne za 11 sekund, 10stránkový dopis za 27 sekund, v režimu draft zvládne zpracovat 18 stran za 37 sekund. V duplexním režimu zabere oboustranný tisk 10stránkového dopisu 46 sekund. Kvalita tisku i nejmenších fontů je výborná. Rychlosti a ceně zařízení odpovídají i tiskové náklady. S tonerem na 8 500 stran stojí stránka A4 s 5% pokrytím necelých 40 haléřů, s tonerem na 15 000 stran pak přijde na 30 haléřů.

***

Xerox WorkCentre 3345

TECHNICKÁ DATA

Funkce tiskárna, skener, kopírka, fax
Připojení USB 2.0, Wi-Fi, gigabit LAN
Nat. rozlišení tisku 600 x 600 dpi
Kapacita zásobníku papíru (vstup / výstup) 250+50 / 150
Výbava duplexní tisk, duplexní ADF
Rozměry a hmotnost 47 x 44 x 48 cm, 17 kg
Tiskové náklady ČB (min. / max.) 0,30 Kč / 0,38 Kč
První strana / 10 stran / 18 stran PDF 11 s / 27 s / 43 s
Spotřeba ve stand-by 3,5 W
Cena 14 500 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,5)

Firemní notebook

Toshiba Tecra A50-C-1G2

Tato Tecra je vhodná pro uživatele, kteří neradi pracují na notebooku s malým, 13,3-14“ displejem, ale potřebují relativně snadno přenosný pracovní počítač s možností zapojení do dokovací stanice. Šasi notebooku je robustní a pevné, víko displeje, panty a povrch okolo klávesnice jsou vyrobeny z hliníku, ačkoliv rámeček okolo displeje a spodek notebooku jsou plastové. S hmotností těsně pod 2,2 kg se dá i často přenášet. Při běžné práci lze čekat výdrž okolo šesti hodin, v benchmarcích jsme naměřili minimální výdrž čtyř až pěti hodin.

Displej se při torzním tlaku ohýbá jen minimálně, vydává ale přitom nepříjemné zvuky. Na spodní straně notebooku bohužel vedle dokovacího konektoru nenajdeme dvířka pro přístup k disku nebo pamětím. Na „korporátně“ laděném notebooku bychom je čekali. Rozložení klávesnice je neutrální a čisté, tlačítka s rozměry 15,2 x 15,2 mm ale nemají příliš přesnou odezvu, klávesnice se při psaní trochu prohýbá, nepochopitelně chybí možnost podsvícení. Rozsah intenzity podsvícení displeje je ale příjemně široký, na obrazovku se tak dá pohodlně dívat jak při plném slunečním světle, tak v zatemněné místnosti.

***

Toshiba Tecra A50-C-1G2

TECHNICKÁ DATA

CPU / RAM Intel Core i5-6200U (2,3Š2,8 GHz) / 8 GB
Grafika Nvidia GeForce 930M + HD Graphics 520
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 15,6“ / 1 920 x 1 080 / IPS / matný / nedotykový
SSD / HDD / ODD 256 GB / * / *
Porty 2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, HDMI, VGA, SD, LAN, audio, Secure Card, DVD-RW, dokovací konektor, čtečka otisků prstů, webcam
PCMark 8 (Home / Work) 3:56 / 5:16 h:m
PCMark 8 (Home / Work) 2 829 / 4 107
3DMark SD / CG / FS 5 216 / 5 111 / 1 332 bodů
Cinebench R9.5 / R10 / R15 1 101 / 9 053 / 216 bodů
Rozměry a hmotnost 38 x 26 x 2,4 cm, 2 178 g
Cena 9 999 Kč
Známka Chipu dobrý (1,7)

Z očí do očí

Acer Predator Z271T

27“ herní monitor s prohnutým displejem a technologií G-Sync se od jiných herních monitorů liší přítomností systému Tobii Eye Tracking, který umožňuje ovládání kompatibilních her a aplikací pohybem očí. Zařízení by si vlastně zasloužilo dvě samostatné recenze: samotného monitoru a snímací technologie se zajímavým potenciálem do budoucna.

Z herního hlediska je to povedený monitor, který sice disponuje pouze Full HD rozlišením, zato má výrazně prohnutý panel, který uživatele přímo vtahuje do dění na obrazovce. Poloměr zahnutí činí 180 cm, což znamená, že kdybychom postavili bok po boku několik takových monitorů, jejich obrazovky by vytvořily kruh o poloměru 1,8 metru. Acer sice nabízí i podobný 27“ monitor s 4K rozlišením, ten ale není zahnutý a stojí o 2 000 Kč víc. Pokud tedy vyloženě neplánujete hrát hry ve 4K, doporučujeme spíše model s Full HD rozlišením.

Prakticky stejný monitor bez technologie Tobii Eye Tracking vyjde na 16 000 Kč. Acer Predator Z271T si zasloužil vysoké hodnocení z hlediska ergonomie. Nenabízí sice možnost natočení obrazu na výšku, to ale od primárně herního monitoru s prohnutou obrazovkou není proč očekávat. Zato jej ale lze nastavit na výšku (spodní hrana obrazu v rozmezí od šesti do 19 cm nad plochou stolu), naklopit v rozsahu 5-25° a do boku natočit v úhlu -30 až +30°. Ačkoliv má ovládání monitoru na starosti několik neoznačených tlačítek na zadní straně zařízení, pohyb v nabídkách je díky miniaturnímu intuitivnímu joysticku příjemný. V menu najdeme hned tři herní režimy (akční, sportovní a závodní), stejně jako několik běžných režimů (standardní, eco, video a grafika), plus jeden režim uživatelský.

Menu umožňuje vypnutí modrého světla, zesílení tmavých ploch a hlavně možnost nastavení barev v rozsahu RGB i CMY. Použitý PVA panel s 4ms odezvou a nominálním jasem 300 cd/m2 má rovnoměrné podsvícení. Monitor disponuje jen jedním HDMI (2.0) a bohužel jen jedním DP (1.4) portem, takže nenabízí možnost řetězení více monitorů vedle sebe, což je vzhledem k výraznému prohnutí škoda. Na druhou stranu, řetězit monitory s technologií sledování pohybu očí nemá smysl. Ve výbavě nechybí dva slušné 7W reproduktory a tříportový USB 3.1 rozbočovač. Monitor dále podporuje technologii G-Sync, která mu ve spolupráci s kompatibilními grafickými kartami od Nvidie zajistí 144Hz obnovovací frekvenci.

Hlavní zajímavostí tohoto monitoru je ale schopnost sledování pohybu očí uživatele prostřednictvím snímačů Tobii EyeTracking. Acer na tuto technologii poměrně sází, protože ji využil i v superdrahém herním notebooku Predator GX21-71, který jsme měli možnost těsně před uzávěrkou rovněž vyzkoušet, ale podpora ze strany herních vývojářů je zatím slabá. Tato technologie se potýká se stejným problémem jako podobný, ale zdaleka ne stejný systém Intel RealSense. Zatímco Intel RealSense slouží k měření vzdálenosti a sleduje pohyby rukou a hlavy, Tobii Eye Tracking hlídá jen pohyb zorniček a sleduje pouze to, kam se uživatel dívá. Zatímco využití tohoto systému ve hrách má jistě zajímavý potenciál, ještě raději bychom viděli jeho propracovanou nástavbu, která by umožňovala ovládání počítače osobám s fyzickým postižením, omezenou hybností končetin, kvadruplegikům.

Dnes již sice existují speciální počítače, které lze ovládat pouze zrakem, ale jedná se vesměs o unikátní řešení, které si mohou dovolit zaplatit pouze pojišťovny, bohužel však ne každému potřebnému zájemci. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně nový systém, doufáme, že se do budoucna nabídka aplikací pro ovládání operačního systému vylepší. Zatím lze stáhnout doplňky, které pohyby očí umožňují (po kalibraci na jednotlivé uživatele), poměrně přesně ovládat kurzor a simulovat stisknutí myši. Od toho je jen kousek k tomu, aby například v kombinaci s virtuální klávesnicí Windows 10 mohli jakýkoliv počítač s tímto OS ovládat pomocí Tobii Eye Tracking systému ovládat i nehybní uživatelé. Bohužel většina ovládacích prvků Windows je umístěna blízko okrajům obrazovky, což je prostor, který tento systém zatím zvládá jen s obtížemi. Na testovaném monitoru (i notebooku Predator GX21-71) jsme měli problém zavést kurzor právě do prostoru hraničícího s rámečkem displeje, krajní dva centimetry jsou zatím nepřesné a oči uživatele musí výrazně překračovat přes hranici rámečku. Při hrách to nevadí, ale pro jemnější ovládání Windows by bylo potřeba tuto technologii ještě vylepšit. Doufejme, že se tak stane, v takovém případě by nám Tobii Eye Tracking udělalo ještě větší radost, než jakou jsme zažívali při sestřelování mimozemských vesmírných plavidel.

***

Acer Predator Z271T

TECHNICKÁ DATA

Displej / rozlišení 27“, matný, PVA / 1 920 x 1 080 bodů
Max. jas / kontrast 300 cd/m2 / 1 000:1
Poloměr zahnutí 180 cm
Doba odezvy 4 ms
Videovstupy DisplayPort 1.4, HDMI 2.0
Další výbava Tobii Eye Tracking, Nvidia G-Sync, 2 x 7W repro
Spotřeba - eco / běžný režim 25 W / 35 W
Cena 19 990 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,4)

Rozumná volba

Optoma HD142X

Domácí Full HD DLP projektor s integrovaným 10W reproduktorem nabízí v kompaktním těle a za rozumnou cenu vysoký kontrast i jas s technologií pro zesílení reprodukce černé barvy. Výhodou je i dlouhá životnost halogenové lampy, která by podle výrobce měla ve standardním režimu vydržet 5 000 hodin provozu, v eco režimu pak až 6 000 hodin, což při dvouhodinovém denním provozu znamená životnost v délce přibližně devíti let. Externí zdroje obrazu a zvuku lze k projektoru připojit pomocí dvou HDMI konektorů s podporou MHL, takže Optoma HD142X dokáže promítat multimediální obsah i z mobilních telefonů a tabletů.

Díky 144Hz obnovovací frekvenci (podporuje i 3D zobrazení) si bez zadrhávání poradí i s projekcí sportovních událostí nebo her (pro hry má speciální přednastavený režim). Díky rozměrům 30 x 23 x 9,7 cm a hmotnosti pod 2,5 kg lze projektor snadno přenášet. Minimální projekční úhlopříčka činí 71 cm (při projekci z 1 m), maximální úhlopříčka z 10 m dosahuje 775 cm. Zajímavou funkcí je podpora ISF módů, což jsou předkalibrované režimy pro denní a noční provoz. Přímo do projektoru lze připojit i dálkově ovládané chytré zařízení s HDMI konektorem (miniPC, Chromecast atd.), a pro tento případ disponuje projektor napájeným USB portem, který dokáže minipočítač napájet. Projektor umí pracovat v rozsahu REC.709, což je mezinárodní HDTV standard pro reprodukci barevné kvality.

***

Optoma HD142X

TECHNICKÁ DATA

Výkon lampy / projekční technologie 3 000 ANSI lm / DLP
Nativní rozlišení 1 920 x 1 080 bodů
Projekční vzdálenost 1-10 metrů
Kontrast / životnost lampy 23 000:1 / 6 000 hodin
Rozhraní 2 x HDMI (1 x s MHL), 1 x USB 2.0
Spotřeba provoz / standby cca 220 W / < 0,5 W
Rozměry a hmotnost 30 x 23 x 9,7 cm / 2,38 kg
Cena 17 490 Kč
Známka Chipu výborný (1,3)

Tiskne skoro zdarma

Epson L605

Inkoustová multifunkční zařízení Epson jsou v poslední době oblíbená hlavně díky vysokokapacitním, snadno plnitelným inkoustovým zásobníkům, které minimalizují tiskové náklady majitelů v reálném případě prakticky na nulu. Spolu se zařízením totiž výrobce dodává dvě kompletní sady tří barevných 70ml inkoustových lahviček a ještě větších 140ml lahviček černého inkoustu.

V ceně multifunkčního zařízení je tedy inkoust, který vystačí cca na 11 000 černobílých stran s 5% pokrytím, respektive barevných s 20% pokrytím. Většina uživatelů pravděpodobně nebude muset nikdy inkoust dokupovat, pokud by jim ale došel, další lahvičky jsou k dostání cca za 350 Kč (K), resp. za 150 Kč (C, M, Y). Do vytištění úvodních dvou sad tedy budou náklady nulové, po nákupu nových budou činit necelých šest haléřů na černobílou, resp. 12 haléřů na stranu barevnou. Pravda, multifunkční zařízení stojí 7 390 Kč, takže si je pořídí asi hlavně uživatelé, kteří tisknou poměrně hodně dokumentů.

Ve výbavě kromě tiskárny a skeneru nechybí možnost duplexního tisku a připojení jak prostřednictvím USB kabelu, tak pomocí LAN nebo Wi-Fi. Přístroj neobsahuje fax a oproti tvrzení některých prodejců na něm nenajdete ani automatický podavač dokumentů (ADF) - pozor na to. Výrobce se chlubí vysokou rychlostí tisku, ta ale není ani teoretická. V reálném provozu jsme naměřili devět až deset stran barevného obchodního dokumentu za minutu, v nejrychlejším černobílém režimu „koncept“ zvládne zařízení zpracovat 18 stran za 53 sekund. Duplexní tisk 10stránkového dokumentu zabere 102 sekund, tisk fotografie formátu A4 (s 3mm rámečkem, bezrámečkový režim nepodporuje) na fotopapír trvá ve standardní kvalitě necelé tři minuty, v nejvyšší pak tři minuty a 40 sekund. Kvalita tisku kancelářských dokumentů a textu je na inkoustovou tiskárnu výborná (kromě prakticky zbytečného draftu), díky pigmentovému inkoustu odolává černobílý tisk i rozmazání pod vodou a vydrží i méně intenzivní zvýraznění lihovým fixem. Kvalita fotografií je vynikající, takže i středně nároční uživatelé mohou v klidu tisknout fotografie na formát A4. Profesionálové dají přednost tisku na stroji se šesti inkousty. Ovládání zajišťuje řada tlačítek v kombinaci s nedotykovým displejem, řízeným směrovými šipkami, což ale prakticky vůbec nevadí. V klidovém stavu se příkon spící tiskárny pohybuje okolo 1,1 W.

***

Epson L605

TECHNICKÁ DATA

Funkce tiskárna, skener, kopírka, fax
Připojení USB 2.0, Wi-Fi, LAN
Nat. rozlišení tisku 1 200 x 4 800 dpi
Kapacita zásobníku papíru (vstup / výstup) 150 / 150
Výbava duplexní tisk, 2 x sada inkoustů
Tiskové náklady K / CMYK 0,06 Kč / 0,12 Kč
První strana / 10 stran / 18 stran PDF 7 s / 67 s / 116 s
Spotřeba (stand-by / sleep) 3,5 W / 1,1 W
Cena 7 390 Kč
Známka Chipu výborný (1,6)

Nejlepší Moto s doplňky

Lenovo Moto Z

Lenovo Moto Z je v mnoha ohledech jedinečné. Špičkový telefon má extrémně tenké tělo, znamenitý displej a samozřejmě i vysoký výkon, ale hlavně je to první použitelný modulární smartphone. Na rozdíl od konkurence nešlo Lenovo při vývoji tohoto telefonu cestou modulárních vnitřností, ale magneticky přichycených rozšiřujících doplňků, umístěných na zádech smartphonu.

Ze všeho nejdřív nás na tomto telefonu zaujal jeho extrémně štíhlý profil. Telefon má „v pase“ pouhých 5,2 mm a váží 138 g. To už je na 5,5“ smartphone spíše za hranicí praktické použitelnosti, takže výrobce k němu pro lepší držení v ceně dodává i magnetický zadní kryt, jehož zvrásněný povrch brání nechtěnému vyklouznutí telefonu z ruky. Tento základní „Moto Mod“ nic neumí, nemá v sobě druhou baterii ani reproduktor. Slouží jen k tomu, aby Moto Z ztloustlo na lépe udržitelných 7,5 mm a ztěžklo na 162 g. My jsme telefon samozřejmě raději nosili bez tohoto krytu, kromě nižší hmotnosti se nám na něm líbila industriální krása obnažených konektorů pro připojení přídavných modulů, a když už má člověk v ruce telefon se šířkou jen 5 mm, chce si to užít.

Přes poněkud anorektické tělo je díky kombinaci nerezové oceli a hliníku konstrukce telefonu mimořádně pevná. Téměř celou přední stranu (jen s minimálními rámečky) zabírá vynikající 5,5palcový AMOLED displej s rozlišením 2 560 x 1 440 bodů. Nabízí výborně ostrý a sytý obraz, na který je radost pohledět.
Díky vysokému jasu má skvělou čitelnost i za jasného dne, v noci jej však lze stáhnout prakticky na minimum, takže se dobře používá i ve tmě.

Lenovo Moto Z pohání nový čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 820 s integrovanou grafikou Adreno 530, který v kombinaci s 4GB operační pamětí dosahuje téměř rekordních výkonnostních hodnot. V benchmarcích vyrovnává, a dokonce lehce překonává i oslavovaný Samsung Galaxy S7 Edge, o trochu výkonnější je dnes jen Huawei Mate 9.

PkPy

Úložný prostor má kapacitu 32 GB nadstandardně rychlých flashových buněk, z níž je volných cca 23 GB, ale připojit lze i microSD kartu nebo externí OTG flash disk s konektorem USB typu C. I další výbava telefonu náleží ke špičce. O přenos dat se stará modem X12 (4G+), který podporuje LTE Cat. 13 s max. rychlostí 150 Mb/s (uplink), LTE Cat. 12 s max. rychlostí 600 Mb/s (downlink), a nechybí ani Wi-Fi standardu 802.11ac a Bluetooth 4.1.
Přítomna je samozřejmě i čtečka otisku prstů (ta by mohla být přesnější) a NFC. Rychlé napájení zajišťuje praktický 3A adaptér s napevno připojeným USB-C kabelem. Pomocí dodávané nabíječky lze telefon plně nabít přibližně za hodinu a čtvrt, na třetinu kapacity baterie stačí 15 minut. 

S ohledem na tenké tělo je 2 600mAh kapacita interní baterie vlastně příjemným překvapením. Je to sice o nějakých 500 mAh méně než u konkurence, ale přes velký a svítivý displej s vysokým rozlišením, výkonný procesor a velmi slušnou komunikační výbavu nám při intenzivním používání telefon vydržel od rána do večera (pravda, rezerva nebyla velká, do 20 procent). Při běžném provozu ale nebude mít většina uživatelů problém přijít domů z práce s třetinou zbývající energie, tedy pokud nebudou moc hrát hry nebo sledovat video při maximálním jasu displeje.
Moto Z osadil výrobce 13Mpx hlavním fotosnímačem s objektivem o světelnosti f/1,8 s optickou stabilizací a laserovým ostřením.

Díky vysoké světelnosti pořizuje telefon i v místnosti a při umělém osvětlení vynikající prokreslené snímky prakticky bez šumu, večerní snímky sice již šum vykazují, ale se stativem jsou velmi dobré. Laserové ostření ale není tak rychlé, zvlášť za horších světelných podmínek, a u snímání dětí jsme zaznamenali časté rozmazání. Celkově ale interní fotoaparát hodnotíme výrazně nadprůměrně. Zadní kamera s rozlišením 13 Mpx umožňuje také video v rozlišení 4K nahrávat, a to při snímkové frekvenci 30 snímků za sekundu. Vzhledem k ultratenkému tělu chybí na telefonu 3,5“ audiojack, ale zařízení se dodává s USB-C konverzí. Do slotu na horním okraji rámečku lze vložit buď dvě nanoSIM karty, nebo jednu nanoSIM a jednu microSD kartu. Zklamáni jsme byli z horšího zvuku interního reproduktoru.

Modulární Moto Mods

Sám o sobě je model Lenovo Moto Z vynikající smartphone, ale pomocí neodymových magnetů a konektoru na zadní straně k němu lze navíc připojit řadu externích zařízení, zvaných Moto Mods. Spolu s telefonem jsme měli možnost vyzkoušet všechny v současné době dostupné doplňky, konkrétně LED projektor Moto Insta-Share Projector (8 999 Kč), 2 x 3W stereoreproduktor JBL SoundBoost (3 199 Kč), přídavnou 2 200mAh baterii Incipio (2 299 Kč) a konečně přídavný fotoaparát Hasselblad True Zoom s 10násobným optickým zoomem a možností ukládání snímků do formátu RAW (8 990 Kč).

Nejvíc jsme si vyhráli právě s přídavným fotoaparátem. Logo luxusního výrobce fotoaparátů nás lákalo, i když při pohledu na technické specifikace objektivu (f/3,5-6,5) jsme nečekali žádný zázrak. Přídavný fotomodul tvoří tělo, ve kterém se nachází objektiv s 10násobným optickým zoomem, xenonový blesk, spoušť a ovladač přiblížení, a samozřejmě 12Mpx snímací čip s optickou stabilizací. Fotoaparát nemá vlastní baterii ani úložiště, takže jej nelze používat samostatně, nemluvě o tom, že o zpracování obrazových dat se stará obrazový procesor telefonu.

Rozměrově (152 x 73 x 15 mm) fotoaparát logicky odpovídá velikosti telefonu. Modul má hmotnost 143 gramů a spolu s telefonem tak zařízení váží celkových 281 gramů, stále je tedy poměrně lehké a díky dodávanému obalu se i dobře přenáší a vejde se do větší kapsy. Při provozu nám vadilo, že pro focení je nejprve nutné spustit fotoaplikaci na telefonu, teprve poté můžeme fotit. Zoomování by mohlo být rychlejší a přesnější, vzhledem k tomu, že během pořizování snímků je stále aktivní displej telefonu, často jsme se jej omylem dotkli, přepnula se aplikace, fotomodul se vypnul, objektiv zajel a museli jsme začít znovu. To ale není nic, co by se nedalo napravit v nějaké příští aktualizaci firmwaru.

Co nás ale zajímalo nejvíce, byla kvalita pořizovaných snímků. Vzhledem k nižší světelnosti objektivu nemá prakticky smysl Hasselblad True Zoom používat v interiéru, tam produkuje mnohem lepší snímky integrovaný fotoaparát telefonu. Spokojenější jsme byli při venkovním focení, i když i zde by se nám nějaké řešení pro uchycení zařízení do stativu hodilo. Díky optické stabilizaci byly i snímky pořizované na maximální přiblížení dostatečně ostré, se stativem by ale byly lepší. Díky 10x zoomu jsme mohli na vzdálených objektech zachytit detaily, o které bychom bez optického přiblížení přišli. Celkově vzato nás ale tento doplněk moc nezaujal. Za cenu 8 990 Kč lze sehnat lepší kapesní fotoaparát, jen na sobě nebude mít nápis Hasselblad.

Další zajímavý Moto Mod představuje DLP LED projektor se světelným výkonem 50 lm a kontrastem 400:1. Tento doplněk je praktický, protože umožňuje promítat videa a fotografie větší skupině lidí. Rozlišení WXGA (854 x 480 bodů) je spíš informační než kvalitní, ale na streamované video stačí. Na 1 100mAh integrovaný akumulátor dokáže pracovat přibližně hodinu, poté začne ucucávat energii z telefonu. Teoreticky je tak možné bez přerušení sledovat i dvouhodinový film. Projektor využívá elektroniku telefonu a nemá vnitřní úložiště, takže nedokáže fungovat samostatně, při práci je aktivně chlazen miniaturním ventilátorem, ale hluk není vysoký. LED lampa má životnost 10 000 hodin. Na těle projektoru lze ručně regulovat zaostření, geometrie obrazu se upravuje automaticky. Samotný projektor o rozměrech 153 x 74 x 11 mm váží 123 gramů, v kombinaci s telefonem pak 261 gramů. I zde ale vyvstává otázka, proč si raději za podobné peníze nekoupit samostatný LED projektor s baterií, kartovým slotem a HDMI (MHL) konektorem.

Vzhledem k omezené kapacitě akumulátoru telefonu Moto Z se může jako zajímavá volba jevit i nákup krytu s integrovanou 2200mAh baterií a hmotností 93 gramů. Dohromady má pak uživatel k dispozici celkem 4 800 mAh, což už stačí na dva až tři pracovní dny. Moto Z s připojeným krytem Incipio váží ještě rozumných 221 gramů a má tloušťku necelých 12 mm. Akumulátor se nabíjí po dobití interní baterie telefonu, při vybíjení zůstává baterie telefonu na plné kapacitě až do vybití krytu, což je ideální.

Hlavně mladé může zaujmout externí stereoreproduktor JBL SoundBoost. S ohledem na špatnou kvalitu interního reproduktoru Moto Z to může znít jako ideální volba, ale my jsme ani s reprodukcí přídavného modulu nebyli moc spokojeni. Rozhodně ne do míry, která by ospravedlňovala cenu 3 199 Kč. I zde platí, že za menší peníze můžete koupit lepší Bluetooth reproduktor. JBL SoundBoost má dostatečný výkon pro ozvučení pokoje, ale při maximálním zesílení praská, celkově má zastřený zvuk, výšky jsou plechové, basy nedotažené.

Bez ohledu na naše výtky k výkonu a ceně v současnosti dostupných Moto Mods přídavků je Lenovo Moto Z vynikající smartphone a cenou 16 990 Kč ostře atakuje značkovou konkurenci. Koneckonců nic nenutí uživatele některý z externích modulů pořizovat, a komu se líbí, ať si je klidně pořídí. My bychom si ale vystačili se samotným smartphonem, kvalitními Bluetooth sluchátky a klasickým USB powerpackem.

***

Lenovo Moto Z

TECHNICKÁ DATA

Mobilní sítě GSM, GPRS, Edge, UMTS, LTE Cat. 12
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 5,5“ / 2 560 x 1 440 bodů / AMOLED
CPU / GPU / RAM Snapdragon 820 (4 x 307-1 820 MHz) / Adreno 530 / 4 GB
Výbava 2 x nanoSIM (1 x nanoSIM + microSD), Wi-Fi 802.11ac, USB-C (2.0), BT 4.1, 13+5 Mpx, NFC
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 32 GB (23,63 GB) / microSD /*
PCMark 1.0 / 2.0 7 215 / 5 821 bodů
3DMark (ISU) / AnTuTu 24 885 / 126 673 bodů
3DMark (SS/SSU) 2 528 / 2 014 bodů
PCMark Storage / CV 7 328 / 2 946 bodů
Operační systém Android 7.0
Rozměry a hmotnost 155,3x75,3x5,3 (7,5) mm, 138 + 24 g
Cena 16 990 Kč
Známka Chipu výborný (1,2)

Foto popis| Přídavný fotomodul Hasselblad se vzhledem k nižší světelnosti hodí spíš k fotografování venku. V místnosti vykazuje znatelný šum, ale za dobrého světla fotí parádně.
Foto popis| Díky 10násobnému optickému zoomu se stabilizací se za dobrého světla dají z ruky pořídit detaily.
Foto popis| Lenovo Moto Z může mít na zádech projektor, vydrží hodinu až dvě promítání.

Krabička do auta

Chytré auto

Pod názvem Chytré auto se skrývá malá černá krabička, která zajistí propojení vašeho automobilu s vaším smartphonem. Vše, co musíte udělat, je zapojit krabičku do diagnostického (OBD) portu auta, kterým je vybavena většina vozů vyrobených po roce 2001, a spárovat ji se smartphonem, do kterého si předem instalujete aplikaci Motion, dostupnou pro platformy Android a iOS. Kompatibilitu Chytrého auta s vaším vozem a umístění OBD portu si můžete předem ověřit na webu t-mobile.cz/ chytre-auto.

Spárování chytré krabičky se smartphonem se nám povedlo zcela bez problémů na první pokus. Stačí si jen vytvořit nový uživatelský účet pomocí e-mailu a hesla a pak krabičku připojit k vozu. K jednomu uživatelskému účtu (smartphonu) může být navíc připojeno hned několik vozů, takže můžete snadno sledovat všechna auta v rodině nebo malé firmě. Spojení mezi krabičkou v autě a smartphonem funguje po mobilní síti a T-Mobile si za něj účtuje 75 korun měsíčně - včetně roamingu v rámci celé Evropy. Ve smartphonu přitom samozřejmě můžete mít SIM kartu od jakéhokoli mobilního operátora, podmínkou pro spojení s vozem je ale pochopitelně dostupnost připojení k internetu.

A jaké parametry Chytré auto vlastně sleduje? Především vám vždy ukáže aktuální polohu vozu a zároveň archivuje veškeré jízdy. V seznamu jízd najdete trasu znázorněnou na mapě, datum, čas a dobu jízdy, vzdálenost a průměrnou či maximální rychlost. Sledování jízdy se aktivuje automaticky, jakmile se auto pohne. Při našem testování bylo zaznamenáno například i několikasekundové popojetí na parkovišti jen o pár metrů. Ukončení jízdy je hlášeno s několikaminutovým zpožděním, aby se jízda nerozdělovala na úseky například při zastavení na semaforech.

Vestavěná čidla informují také o prudkém brždění a ostrých rozjezdech, ovšem funkce indikátoru „volnoběh“ nám poněkud uniká. Jestliže s autem nejedete vy, ale někdo jiný, hodí se možnost zasílání notifikací o zahájení a ukončení jízdy, stejně jako možnost nastavení maximální rychlosti, při jejímž překročení se zobrazí notifikace, stejně jako možnost definice oblasti na mapě, kdy se zobrazí notifikace, když do ní auto vjede, nebo z ní naopak vyjede. Jednotlivé jízdy lze v seznamu odlišit na soukromé a pracovní a jejich kompletní seznam můžete exportovat do CSV souboru pro další zpracování v počítači.

Nepříliš spolehlivě funguje spolupráce Chytrého auta s diagnostikou vozu. Aplikace sice hlásí chyby diagnostiky (takže se včas dozvíte o případných závadách na autě), ale u našeho auta zcela mylně ukazovala stav paliva nebo nerozpoznala datum výroby vozu a stav ujetých kilometrů. Šikovná, obzvlášť teď v zimě, je funkce na sledování stavu akumulátoru auta. Ten mimochodem krabička Chytrého auta nijak nezatěžuje, protože má jen minimální odběr a k tomu i vlastní malý akumulátor.

Chytré auto může sloužit i jako velmi efektivní prvek ochrany auta před odcizením, tedy pokud si případný zloděj nevšimne zařízení zapojeného v OBD portu vozu. Právě připojení sledovací krabičky k diagnostickému portu je jednou z hlavních nevýhod Chytrého auta. Kolem OBD portu totiž zpravidla nenajdete dostatek místa, aby krabička nikde nevyčnívala a nepřekážela třeba nohám řidiče. Tvůrci Chytrého auta ale na tento problém tak trochu mysleli, takže k němu T-Mobile nabízí i prodlužovací kabel, který pomůže s hledáním lepšího umístění krabičky v autě.
T-Mobile slibuje, že bude Chytré auto a aplikaci Motion nadále rozšiřovat o další funkce. My bychom v první řadě doporučovali vytvořit webové rozhraní, aby bylo možné spravovat vozy a procházet jízdy nejen ze smartphonu, ale i v počítači.

***

Chytré auto

TECHNICKÁ DATA

Připojení OBD port
Podpora vozů od roku výroby 2001
Aplikace Android 4.0.3 a vyšší, iOS 9 a vyšší
Senzory pohyb, otřesy
Rozměry a hmotnost 45 x 66 x 30 mm; 56 g
Cena cca 2 600 Kč + 75 Kč / měsíc
Známka Chipu velmi dobrý (1,9)

Foto popis| V rámci měsíčního předplatného je zahrnut i roaming po celé Evropě, takže můžete sledovat také jízdy za hranice ČR. 

Foto popis| V aplikaci Motion zjistíte, kde je váš vůz zaparkován a kdy byl naposledy v pohybu. Bez připojení k internetu se nespustí.
Foto popis| Notifikace upozorní na zahájení a ukončení jízdy, ale třeba také na odtah nebo nabourání auta na parkovišti. Nikoli ale na otevření dveří.
Foto popis| Indikátor paliva ve spojení s naším autem nefungoval, sledování stavu akumulátoru, stejně jako hlášení poruch z diagnostiky ale ano.

Slabinou je čtečka

ARCHOS 55 Diamond Selfie

ARCHOS 55 Diamond Selfie na první pohled upoutá kovovým rámečkem a černými zády ve vysokém lesku (která jsou extrémně náchylná na otisky upatlání). Robustní zpracování a 3 000mAh akumulátor stojí za poněkud vyšší hmotností, ale na tu si celkem snadno zvyknete. Displej s úhlopříčkou 5,5 palce má Full HD rozlišení a díky svému vysokému jasu je výborně čitelný i na ostrém slunci. Smartphone pohání 8jádrový procesor Qualcomm Snapdragon 430, dopovaný 4 GB operační paměti.

ARCHOS 55 Diamond Selfie sice výkonnostní rekordy netrhá, ale jeho provoz je plynulý a svižný. V této cenové kategorii je velmi příjemná je i 64GB kapacita vnitřního úložiště, kterou lze ještě dále rozšířit microSD kartou. Operačním systémem je prakticky čistý Android 6, ale ani tak s aktualizacemi příliš nepočítejte. Poslední je z července 2016. Na smartphonu ARCHOS 55 Diamond Selfie nás zklamaly dvě věci. Tou první je velmi nespolehlivá a pomalá čtečka otisků prstů, kterou jsme raději ani nepoužívali. Druhou slabinou je hlavní fotoaparát, u kterého s ubývajícím osvětlením velmi rychle klesá kvalita snímků. Za dobrého světla jsou ale snímky velmi pěkné. Přední selfie fotoaparát nabízí řadu různých režimů focení, takže si s ním fanoušci sociálních sítí užijí hodně zábavy.

***

ARCHOS 55 Diamond Selfie

TECHNICKÁ DATA

Sítě GSM, GPRS, WCDMA, EDGE, HSPA, UMTS, LTE
Výbava Wi-Fi 802.11b / g / n, 2x SIM, GPS, microUSB 2.0, Bluetooth 4.0, 16 + 8Mpx fotoaparát, senzor otisků prstů
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 5,5“ IPS LCD / 1 080 x 1 920 bodů
CPU / GPU / RAM Qualcomm Snapdragon 430 (8x 1,4 GHz) / Adreno 505 / 4 GB
Uživatelská paměť (interní / externí) 64 GB / microSD
Operační systém Android 6.0.1
Výkon (AnTuTu / 3DMark ISU / PCMark Work / PCMark Battery) 44 231 / 9 469 / 3 444 / 6:28 h
Rozměry a hmotnost 77 x 155 x 8 mm, 148 g
Cena cca 6 700 Kč
Známka Chipu Velmi dobrý (1,9)

Vibrační sluchátka

Trust GXT 353

Herní sluchátka Trust GXT 353 mají na první pohled poměrně masivní konstrukci, která ale nadměrně nezatěžuje hlavu a především zvyšuje pohodlí při dlouhodobém nošení. Herní povahu sluchátek zdůrazňuje i červené osvětlení mušlí. Výrobce sluchátka Trust GXT 353 prezentuje jako doplněk k herní konzoli Sony PlayStation, takže na konci 3 metry dlouhého, dostatečně silného kabelu nenajdete klasický sluchátkový jack konektor, ale USB koncovku. I tak ale můžete sluchátka Trust GXT 353 používat i se svým počítačem, jelikož se po připojení k USB portu vašeho stroje zcela automaticky instalují jako další zvukové zařízení - nepotřebujete k tomu stahovat a instalovat žádné další ovladače.

Specialitou sluchátek, jejichž mušle jsou opatřeny aktivními měniči o průměru 40 mm, jsou vibrační basy. Výbuchy a střelbu ve hrách či filmech můžete díky tomu vnímat nejen svým sluchem. Když vás vibrace omrzí, můžete je vypnout přepínačem na zadní straně levé mušle, kde se nachází rovněž ovladač hlasitosti a vypínač mikrofonu. Směrový mikrofon je umístěn na flexibilním tykadle na přední straně levé mušle, dobře tlumí okolní ruchy a když jej nepoužíváte, můžete jej odpojit. Komfortně vystlané a koženkou potažené náušníky dobře izolují od okolí a uzavřou posluchače do světa hutného zvuku s výraznou basovou složku. Trust GXT 353 se samozřejmě nejlépe cítí ve hrách a akčních filmech, které obohatí o nový rozměr zážitku, ale dobře interpretují i taneční nebo rockovou hudbu.

***

Trust GXT 353

TECHNICKÁ DATA

Výbava mikrofon, ovládání hlasitosti
Konstrukce circumaurální, uzavřená
Připojení USB 2.0
Hmotnost 480 g
Cena cca 2 200 Kč
Známka Chipu Velmi dobrý (1,8)

Náramek pro lepší kondici

Fitbit Charge 2

Fitness náramek je následníkem úspěšných modelů Charge a Charge HR. Novinkou je především větší (OLED, monochromatický) displej, který je dotykový a společně s tlačítkem na levém boku slouží k ovládání funkcí náramku. Fitbit Charge 2 nemá vestavěný GPS senzor, ale je vybaven snímačem srdečního tepu a dechu. Běžné sportovní aktivity jako běhání nebo jízdu na kole rozpozná náramek automaticky, stejně jako spánek. Fitness měří samozřejmě i kroky, a to poměrně přesně - při testování jsme naměřili 98,2% přesnost.

Ovládání prostřednictvím displeje spoléhá nikoli na dotykovou vrstvu, ale na akcelerometr, takže se displej rozsvítí třeba i v případě, kdy klepnete rukou o stůl. Náramek nemá noční režim, takže displej občas svítí i při spánku. Při běžném používání vydrží Fitbit Charge 2 v chodu nejvýše šest dní, dobití akumulátoru do plné kapacity pak zabere asi hodinu. Potřebujete k němu ale speciální dobíjecí kolébku. Kromě kroků měří náramek i počet vystoupaných schodů a v pravidelných intervalech svého nositele upozorní na nutnost pohybu. Nošení náramku Fitbit Charge 2 je i díky jeho nízké hmotnosti, velmi pohodlné a k dispozici jsou nejen různé velikosti písků, ale i řada barevných variant.

***

Fitbit Charge 2

TECHNICKÁ DATA

Funkce hodiny, počítání kroků, vzdálenosti a kalorií, senzor srdečního tepu, notifikace hovorů a SMS, budík
Displej 1,5“ OLED
Vodotěsnost odolnost proti stříkající vodě
Připojení Bluetooth 4.0, Android, iOS, Windows 10 Mobile
Hmotnost 35 g
Cena cca 4 000 Kč
Hmotnost 35 g
Cena cca 4 000 Kč
Známka Chipu Dobrý (1,7)

Streamovací kamera

Logitech C922 Pro Stream

IP kamera Logitech C922 Pro Stream je určena především hráčům počítačových her, kteří streamují průběh hraní po internetu svým fanouškům na serverech jako Twitch a YouTube. Proto je kamera, která jinak svým designem a výbavou vychází z úspěšného modelu C920, vybavena softwarem Personify ChromaCam pro dynamickou náhradu pozadí, automatickou korekcí nedostatečného osvětlení a rovněž i tříměsíční licencí na softwaru XSplit na streamování a ukládání videí.

Čistý přenos zvuku pak zajišťují dva všesměrové mikrofony, a kromě klipu pro umístění kamery na horní hranu displeje je v balení kamery ještě praktický stativ se třemi teleskopickými nožkami. Pro úpravu nastavení IP kamery slouží aplikace Logitech Gaming Software, ve které lze ovládat profily konfigurace a také integraci s hrami. Záznam lze pořizovat buďto ve Full HD rozlišení s 30 snímky za sekundu, nebo v HD s 60 snímky. IP kameru Logitech C922 Pro Stream lze samozřejmě používat nejen pro streamování her, ale také pro videohovory přes Skype či jiný internetový komunikátor s vysokou kvalitou obrazu i zvuku. Stejný účel ale splní i o několik stokorun levnější model Logitech HD Pro Webcam C920 s podobnými parametry, ale bez stativu a doplňkového softwaru.

***

Logitech C922 Pro Stream

TECHNICKÁ DATA

Komprese videa H.264
Maximální rozlišení 1 920 x 1 080 bodů, 30 sn./s
Funkce klíčování pozadí, automatická korekce nedostatečného osvětlení, streamování po internetu
Připojení USB 2.0
Rozměry a hmotnost 44 x 95 x 71 mm, 162 g
Cena cca 2 500 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,4)

Přesná myš

Cooler Master MasterMouse S

Svoji příslušnost k hernímu světu myš Cooler Master MasterMouse S velmi dobře skrývá a tváří se jako běžná kancelářská myš. Jde ale o jednodušší a o několik stokorun levnější myš oproti modelu Cooler Master MasterMouse L s výměnnými součástkami a rozlišením optického senzoru až 12 000 DPI. Cooler Master MasterMouse S úpravy tvaru svého těla neumožňuje a vystačí si s maximálním rozlišením 7 200 DPI, ale zachovala si možnost programování tlačítek a nastavení profilů i maker ve speciálním ovládacím softwaru, které se následně ukládají do 512KB paměti vestavěné v myši.

V tomto softwaru se pak ovládá i barva a styl podsvícení myši, tedy jejího kolečka a proužku na zadní straně. Při připojení myši Cooler Master MasterMouse S k jinému počítači ji tedy nebudete muset znovu programovat - pouze je třeba mít i v tomto stroji instalovaný ovládací software. Hlavní tlačítka myši jsou dimenzována na 20 milionů kliknutí a za kolečkem se nachází tlačítko pro přepínání rozlišení snímače za chodu. Dvě přídavná tlačítka na levém boku jinak symetrické myši určují, že je Cooler Master MasterMouse S vhodná jen pro praváky. Leváci by se museli těchto tlačítek vzdát, nebo je ovládat prsteníčkem. Myš má příjemný matný povrch, klasický tvar a dobře se s ní manipuluje nejen ve hrách, ale také v běžných aplikacích. Celkově můžeme Cooler Master MasterMouse S doporučit spíše rekreačním hráčům, kteří se po práci chtějí odreagovat u rychlé střílečky. Za cenu kolem 1 000 Kč jde o velmi dobou koupi.

***

Cooler Master MasterMouse S

TECHNICKÁ DATA

Výbava 2 přídavná tlačítka, přepínač rozlišení
Rozlišení 400-7 200 DPI
Připojení USB 2.0
Rozměry a hmotnost 117 x 64 x 38 mm, 121 g
Cena cca 1 000 Kč
Známka Chipu Velmi dobrý (1,7)

Obří NAS

Netgear ReadyNAS 526X

V Chipu se nejčastěji věnujeme NAS serverům s jednou, dvěma či nejvýše čtyřmi šachtami na pevné disky. Ale co když potřebujete ukládat opravdu masivní objemy dat? Pak musíte zalovit v podnikových řadách výrobců síťových úložišť. Netgear ReadyNAS 526X je zařízení určené primárně pro firemní použití, kdy k němu budou současně přistupovat řádově desítky uživatelů současně (výrobce doporučuje nejvýše 80 současně připojených uživatelů).

Celková hrubá kapacita NAS serveru, osazeného šesti 10TB disky může činit 60 TB, ale správce bezpochyby zvolí některý z režimů RAID s automatickým zálohováním dat. O provoz úložiště Netgear
ReadyNAS 526X se stará dvoujádrový serverový procesor Intel, podporovaný 4 GB operační paměti s možností rozšíření až na 64 GB. To jsou více než dostatečné parametry pro nejnáročnější úlohy, včetně virtualizace a práce s videem v ultra-vysokém rozlišení. Data proudí do sítě skrze dvě rozhraní s propustností 10 Gb/s, takže výsledky měření na gigabitovém Ethernetu nejsou pro posouzení celkového výkonu NAS serveru příliš relevantní. Základní parametry konfigurace lze zkontrolovat na displeji umístěném na dvířkách zařízení, nastavení se pak odehrává v administraci systému ReadyNAS OS, který nabízí prakticky stejně přehledné rozhraní a doplňkové aplikace, jako běžné řady NAS serverů tohoto výrobce.

***

Netgear ReadyNAS 526X

TECHNICKÁ DATA

CPU / RAM Intel D-1508 2 x 2,6GHz / 4 GB DDR4
Šachty na disky 6 x 3,5“ disk, až 10 TB
Přenosová rychlost (čtení / zápis) 112 / 108 MB/s
Spotřeba (provoz) 88 W
Rozhraní 2x 10Gigabit LAN, 3x USB 3.0, 1x eSATA
Rozměry a hmotnost (bez disků) 192 x 288 x 259 mm, 8 kg
Cena (bez disků) cca 40 000 Kč
Známka Chipu Velmi dobrý (1,9)

Kompaktní pokladna

Axescard EET pokladna Standard Mini

Povinnost elektronické evidence služeb (EET) se bude postupně rozšiřovat na další obory podnikání a lze ji splnit různými způsoby. My jsme vyzkoušeli kompaktní přenosnou tlačítkovou pokladnu Axescard EET pokladna Standard Mini od českého výrobce, určenou pro vystavování a evidenci účtenek v pohostinství, maloobchodě nebo třeba na tržnicích. Pokladna je vybavena všemi nezbytnými funkcemi včetně termotiskárny na tisk účtenek, Wi-Fi modulu pro připojení k internetu a do systému EET a také akumulátoru, se kterým pokladna zvládne vytisknout zhruba 300 účtenek.

Pokladna může fungovat i v off-line režimu, kdy se transakce ukládají na microSD kartu a k jejich odeslání do systému EET dojde při prvním připojení k internetu. Velmi důležitá je úvodní konfigurace pokladny, kdy se do její paměti zakládají účty pokladníků (může jich být až 16), jednotlivé položky zboží a služeb (až 15 000) s cenami a DPH a samozřejmě i certifikát pro připojení k systému EET. Tato úvodní konfigurace se řeší velmi pohodlně v prostředí internetového prohlížeče a webového rozhraní pokladny. Pokud má navíc daná provozovna více pokladen, lze mezi nimi nastavení snadno přenášet. Pokladnu můžete nastavovat v širokém rozsahu, včetně například i textu a loga na účtenkách. Nemáte-li k dispozici počítač, je možné vše potřebné nastavit i přímo na pokladně, ale zabere to více času. Účtování s pokladnou je snadné a intuitivní, stačí jen pochopit základní logiku ovládání. Zařízení obsahuje dva podsvícené displeje (pokladníka a pro zákazníka) a podsvícená jsou i tlačítka. Konstrukce je dostatečně robustní, aby ustála i pád na zem.

***

Axescard EET pokladna Standard Mini

TECHNICKÁ DATA

Počet programovatelných položek zboží a služeb 15 000
Rozhraní Wi-Fi, USB-A, USB-B, microSD
Možnosti příslušenství čtečka čárových kódů, zásuvka na peníze, váha
Výdrž akumulátoru cca 300 účtenek
Rozměry a hmotnost 192 x 91 x 58 mm, 0,7 kg
Cena (bez disků) cca 6 650 Kč
Známka Chipu Výborný (1,3)

Chytrý detektor kouře

D-Link DCH-Z310

Firma D-Link nedávno rozšířila svoji produktovou řadu mydlink Home, zahrnující zařízení inteligentní domácnosti, resp. internetu věcí, o detektor kouře, označený jako mydlink Home Smoke Detector (DCH-Z310). Detektor kouře ve formě zařízení určeného k montáži na strop funguje zcela samostatně na jednu 3V baterii typu CR123A a jeho 85dB, opravdudostatečně výkonná, siréna se rozezní kdykoli v místnosti hrozí riziko požáru. Baterie vydrží v zařízení přibližně jeden rok a o blížícím se vyčerpání její energie předem informuje blikající kontrolka.

Zařízení inteligentní domácnosti dělá z detektoru kouře možnost připojení ke ConnectedHomeHubu (DCH-G020), tedy obdobě routeru, který na protokolu Z-Wave a frekvenci 868,40 MHz komunikuje se zařízeními internetu věcí a prostřednictvím připojení k internetu umožňuje jejich ovládání na dálku prostřednictvím smartphonů a tabletů. V případě detektoru kouře jde především o možnost kontroly jeho funkčnosti a odesílání notifikací (nejen při aktivaci požárního poplachu, ale i při docházející baterii) do aplikace mydlink Home ve smartphonu. Spárování s hubem probíhá snadno prostřednictvím QR kódu, který přečtete fotoaparátem smartphonu. ConnectedHomeHub přijde přibližně na 1 800 korun, ale určitě nemá smysl pořizovat si jej pouze k chytrému detektoru kouře. Jeho nákup se vyplatí pouze v případě, že si pořídíte a budete používat i další zařízení řady mydlink Home, jako jsou detektory pohybu, senzory otevření dveří a oken nebo přes internet ovládané zásuvky.

***

D-Link DCH-Z310

TECHNICKÁ DATA

Přenosová technologie Z-Wave, 868,40 MHz
Mobilní aplikace Android 4.1 a vyšší, iOS 7 a vyšší
Napájení baterie CR123A
Rozměry a hmotnost 120 x 53 mm, 130 g
Cena cca 1 700 Kč
Známka Chipu Velmi dobrý (1,6)

Výkonný opakovač

TP-Link RE350

Wi-Fi extender TP-Link RE350 slouží pro posílení signálu bezdrátové sítě v odlehlých částech bytu či domu a jeho celková teoretická propustnost je díky podpoře standardu 802.11ac a současnému vysílání v pásmech 2,4 a 5 GHz přes 1,2 Gb/s. Samotné zařízení je poměrně velké a navíc má i výklopné antény, takže jej asi budete chtít zapojit do zásuvky za gaučem nebo někam, kde nebude tolik vyčnívat. S nalezením vhodné polohy vám přitom pomůže barevný LED indikátor a k připojení do vaší současné domácí Wi-Fi sítě stačí zmáčknout jediné tlačítko. Výhradu máme jen k osazení LAN rozhraní, které je sice gigabitové, ale nevhodně umístěné na horní straně zařízení. (cz.tp-link.com, cca 1 500 Kč) Známka Chipu Velmi dobrý (1,9)

Bluetooth sluchátka

Jabra Elite Sport

Apple není jediný, kdo nabízí bezdrátová sluchátka do uší. Velmi zajímavá, i když hodně drahá, jsou i sluchátka Jabra Elite Sport, vhodná pro poslech hudby i telefonování. Sluchátka se dodávají s několika výměnnými špunty různých velikostí, takže by měla sedět snad každému. Jakmile si najdete jejich optimální polohu, budou vám v uších nejen dobře držet i během sportovních aktivit, ale navíc i velmi dobře hrát (zasloužila by si jen poněkud výraznější basovou složku). Sportovního ducha sluchátek podtrhuje i integrace snímače tepové frekvence, takže sluchátka Jabra Elite Sport, společně s aplikací Jabra Sport Life, do značné míry nahradí i fitness náramek. Sluchátka jsou voděodolná a jedno z nich obsahuje tlačítka pro ovládání reprodukce hudby. (jabra.cz, cca 6 000 Kč) Známka Chipu Velmi dobrý (1,6)


Příbuzná témata:  Komerční sdělení