Menu

HWK, hardwarové krátké testy – 4.2017

Krátké testy zařízení, která se za uplynulý měsíc dostala do Testovací laboratoře Chipu.

V malém těle velký notebook

Asus Zenbook 3 (UX390UA-GS052R)

Zenbook 3 je s tloušťkou 12 mm a hmotností 914 gramů jedním z nejtenčích a nejlehčích notebooků na světě. V kompaktním šasi se ale skrývá výkonný notebook, který s přehledem zvládne provozovat i nejnáročnější pracovní aplikace. Osazen je procesorem Intel Kaby Lake Core i5-7200U, 8 GB RAM a rychlým, 512GB SSD diskem, takže nemá problém se vyrovnat i s velkým množstvím zároveň otevřených oken a přitom je při práci většinou naprosto tichý. To, že se uvnitř těla skrývá aktivní chlazení, jsme zjistili až během výkonnostních testů, ale i během nich vydával notebook jen slabý a nijak nerušivý hluk, kterého jsme si sotva všimli.

Nový systém chlazení s ventilátorem osazeným 0,3 mm tenkými lopatkami z kapalných krystalů polymeru a tepelným potrubím s 0,1 mm tlustými stěnami opravdu funguje dobře. Pohledné modré šasi je vyrobeno z leteckého hliníku a bezpečně chrání displej i další komponenty.

Kvůli co nejmenším rozměrům je notebook osazen 12,5“ Full HD IPS displejem, který je bohužel lesklý a nedotykový. Na displeji s touto úhlopříčkou se stále dá rozumně pracovat, velikost nabídek a ikon lze pod Windows 10 snadno upravit, ale při celodenní práci se již bez externího monitoru neobejdete. Vzhledem k tomu, že je Zenbook 3 osazen pouze jedním USB-C (Thunderbolt 3) konektorem, doporučujeme ideálně pořídit jeden z nových monitorů s tímto rozhraním, který poslouží i jako dokovací stanice pro připojení klávesnice, myši a případně i drátové LAN. Pokud byste nechtěli investovat do nového a stále ještě relativně drahého monitoru s USB-C, lze použít k notebooku přibalenou konverzi s HDMI, USB-A a USB-C portem, jejímž prostřednictvím se dá notebook i napájet.

Tento doplněk je praktický, většina výrobců jej ale k notebookům s omezenou portovou nabídkou a USB-C konektorem nedodává v ceně a uživatelé si jej musí dokupovat. Kromě jednoho USB-C portu na pravém boku obsahuje Zenbook 3 už jen 3,5mm audiozdířku pro připojení headsetu nebo sluchátek. Vzhledem k tomu, že okolo displeje ještě zbyl relativně prostorný rámeček (8 mm z boků, 11 mm nahoře), je webkamerka umístěna klasicky uprostřed horní části nad zobrazovacím panelem. V příští generaci by možná výrobce mohl displej „natáhnout“ i na 13“ úhlopříčku. Kromě výhrady ke zbytečně lesklému povrchu máme pro displej pouze slova chvály, úhly pohledu jsou dostatečně široké, podsvícení homogenní a jas je dostatečně vysoký.

Možná by neuškodilo, kdyby jej bylo možné stáhnout ještě o trochu níž než pod jeho minimum, prodloužilo by to výdrž na baterie a při noční práci šetřilo zrak. Práci v zatemněném prostředí usnadňuje podsvícená klávesnice s příjemně černo-žlutými tlačítky. Tlačítka jsou i přes malé rozměry notebooku dostatečně velká (17,5 x 15 mm) a dají se na nich bez problému psát i delší texty. Nechybí pruh s funkčními klávesami, Shifty, Enter, BackSpace jsou dostatečně prostorné, trochu nám vadil vypínač hned nad BackSpacem, ale ten je dostatečně velký, takže jsme počítač omylem při práci nevypínali.

Takto malý, lehký a tenký notebook je určen hlavně pro používání na cestách, proto jsme byli hodně zvědavi na výdrž akumulátoru. V tomto ohledu nás ale Zenbook 3 trochu zklamal. V náročných benchmarcích vydržel pracovat okolo tří hodin, to je ale nutné brát pouze jako minimální výdrž. Notebook jsme v reálném provozu používali déle než měsíc a při práci s kancelářskými aplikacemi, internetem a občasném streamování videa a audia vydrží bez problémů pět až šest hodin. V případě nejvyšší nouze se s aktivovaným letovým režimem a displejem staženým na minimum dostaneme i k sedmi hodinám provozu, ale to pouze při práci s kancelářskými aplikacemi. Pro pár hodin výdrže navíc bychom klidně obětovali něco hmotnosti a klidně i milimetr či dva tloušťky navíc. Kromě o trochu slabší výdrže na baterii je ale úžasné, jaký výkon a výbavu Asus v tomto modelu dokázal do tak kompaktního těla dostat.

Asus Zenbook 3 (UX390UA-GS052R)

TECHNICKÁ DATA

CPU / RAM Intel Core i5-7200U / 2,5-3,1 GHz / 8 GB
Grafika Intel HD Graphics 620
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 12,5“ / 1 920 x 1 080 / lesklý / nedotykový
SSD / HDD / ODD 512 GB SSD / * / *
Porty 1 x USB-C (Thunderebolt 3), 1xaudio
PCMark 8 (Home / Work) 2:51 / 2:58 h:m
PCMark 8 (Home / Work) 3 471 / 4 567 bodů
3DMark IS / CG / SD 41 455 / 3 933 / 1 992 bodů
Cinebench R9.5 / R10 / R15 2 090 / 12 671 / 271 bodů
Rozměry a hmotnost 296 x 193 x 12 mm, 914 g
Cena 39 990 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,4)

Foto popis| Nezbytná nutnost Asus Zenbook 3 je osazen pouze jediným USB-C portem, který slouží i pro napájení. Na rozdíl od konkurence ale v ceně přidává nepostradatelnou redukci s HDMI, USB a USB-C konektorem. Volitelně lze za 2 490 Kč dokoupit i lépe vybavenou stanici Asus Universal Dock s HDMI, VGA, LAN, 2 x USB-A, USB-C, audiokonektory a čtečkou SD karet.

Přehrávač i herní konzole

Nvidia Shield TV

Společnost Nvidia, která je známá spíše díky svým grafickým kartám, rozšiřuje svůj sortiment i služby. Do prodeje se teď dostala nová verze jejího zařízení Shield TV, která je oproti té starší mnohem menší a má lepší dálkový ovladač Shield Remote. Jde o multimediální přehrávač a herní konzoli v jednom, založenou na systému Android TV. Můžete na ni tedy instalovat všechny aplikace pro Android TV, přehrát si na ní filmy v rozlišení až 4K nebo si je třeba pustit prostřednictvím služeb Netflix nebo YouTube. Doinstalovat pak lze třeba televizi Stream.cz (iVysílání ale pro Android TV není). Za pozornost stojí i podpora HDR. Snadno si tedy díky Shield TV uděláte z hloupé televize chytrou.

Zařízení ale skvěle poslouží i k domácí zábavě. Dodává se k němu herní ovladač Shield Controller, podobný tomu, jaký dodává ke své konzoli PlayStation firma Sony. Zahrát si můžete všechny hry pro Android TV (například pěkné závody Real Racing, nebo střílečku Modern Combat 5: Blackout), ale hlavním trhákem je nová služba GeForce Now. Pokud máte dostatečně rychlý internet, připojíte se prostřednictvím této služby k serverům Nvidia, na kterých hry běží, a do konzole putuje už vyrenderovaný obraz.

Na malé konzoli si tedy klidně zahrajete i nejnovější herní pecky, na což byste jinak potřebovali výkonný počítač nebo Xbox či PlayStation. Musíte si ale u této služby vytvořit účet. První měsíc hraní je zdarma, poté musíte platit 9,90 eura měsíčně. K dispozici jsou pak většinou už starší tituly jako Tomb Raider: Anniversary, Just Cause 2, Hitman, Sniper Elite 2 nebo Batman: Arkham City. Za nejnovější áčkové tituly si ale ještě budete muset zaplatit navíc. Zahrát si pak ale můžete hry jako The Witcher 3, Diluvion, Mad Max, Risen 3 nebo hry ze série Lego.

Hra naběhne během několika sekund. Pokud je připojení pomalejší, Shield ohlásí slabší připojení, rozlišení je nižší a případně i obraz cuká. Při dostatečně rychlém připojení je hraní perfektní a žádné zpoždění není znát. Pro hraní v rozlišení Full HD při 60 fps budete potřebovat připojení 50 Mb/s. Kvůli nižší latenci je dokonce herní ovladač bezdrátově připojen nikoli přes Bluetooth, ale přes WiFi Direct. Bez internetu si ale samozřejmě pustíte jen nainstalované hry pro Android TV.

Mezi další funkce Shieldu TV patří podpora Google Cast. Ta nabízí možnost streamovat video a zvuk z mobilního telefonu, tabletu, PC nebo NAS serveru. Herní ovladač Shield Controller můžete využít i k ovládání a vyhledávání. Je totiž vybaven mikrofonem (dálkový ovladač také), takže na něj stačí mluvit, a konzole najde požadovanou hru či video na YouTube. Šikovné také je, že je vybaven audiovýstupem, takže pokud nechcete při hraní rušit okolí, můžete k němu připojit sluchátka.

Cena je u tohoto zařízení vyšší, než kolik stojí běžné multimediální přehrávače založené na Androidu, a jen o něco nižší než například u herní konzole PlayStation 4 Slim (cena od 6 500 Kč) nebo Xbox One (cca 7 000 Kč), pro které jsou ale drahé herní tituly - ty si však na rozdíl od Shield TV zahrajete i bez připojení k internetu. Jde každopádně o výkonné multimediální zařízení se zajímavými funkcemi, které konkurence nenabízí.

Nvidia Shield TV

TECHNICKÁ DATA

Operační systém Android TV 7
Procesor / paměť RAM Nvidia Tegra X1/3 GB
Úložiště flash 16 GB
Rozhraní Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.1, GLAN, HDMI 2.0b, 2 x USB 3.0
Rozměry a hmotnost 9,8 x 15,9 x 2,6 cm, 250 g
Cena 6 000 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,3)

Slušná sluchátka

JBL E35

Cestovní sluchátka s funkcí headsetu a oddělitelným nemotavým kabelem nabízejí s ohledem na velikost a nízkou hmotnost velmi dobrý zvuk, zvláště pokud do nich pustíte kvalitní zdroj v podobě hudby ve formátu FLAC. Při přehrávání výrazněji komprimované nebo streamované hudby ale mají spíše průměrný zvuk. Oceňujeme vyrovnanou reprodukci, při které nepřevažují basy nebo neruší nedotažené či zkreslené výšky. JBL E35 mají příjemně neutrální podání a nenadržují žádnému hudebnímu stylu.

Stejně tak dobře hrají klasiku a vokální skladby, jako tvrdší rock. 40mm měniče nabízejí dostatečný výkon pro přehlušení okolní kulisy, i když neumožňují potlačení okolního ruchu. Při silnější hlasitosti proniká hudba lehce do okolí, ovšem ne na úrovni, která by vadila spolucestujícím v městské dopravě. Praktická při cestách je možnost sklopení náušníků. Při používání by ani nemělo hrozit poškození při vytržení audiokabelu, který je připojen k 2,5mm zdířce sluchátek a lze jej snadno vyměnit. Standardně dodávaný 1,2metrový kabel obsahuje mikrofon a dvojtlačítko pro příjem a pokládání hovorů, posun ve skladbách (dvojitý stisk dopředu, trojitý dozadu) a při delším podržení slouží pro diktování textu do vyhledávače. Sluchátka s hmotností 159 gramů drží na hlavě pevně, při rychlejším pohybu hlavy nemají tendenci padat a náušníky netlačí a působí příjemně. S ohledem na cenu těsně pod 2 000 Kč se jedná o velmi dobrou volbu.

JBL E35

TECHNICKÁ DATA

Typ sluchátek supraaurální
Frekvenční rozsah a impedance 20-20 000 Hz, 32 Ohm
Hmotnost 159 gramů (včetně kabelu)
Cena 1 990 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,6)

Velký a zajímavý

Lenovo Phab 2 Plus

Phablety s úhlopříčkou displeje větší než 6“ jsou dnes oblíbenou kategorií smartphonů. Dají se sehnat v cenové relaci již od cca 3 000 Kč. V takovém případě se ale informace na velkém displeji zobrazují v nízkém rozlišení 960 x 540 nebo 1 280 x 720 bodů, ve výbavě najedeme jen 1 GB RAM a interní úložiště má omezenou kapacitu 8 GB. Takové phablety trochu postrádají význam, protože je pohání pomalé procesory s limitovaným grafickým čipem, takže nejsou vhodné na hraní her. Lenovo Phab 2 Plus patří s cenou okolo 8 000 Kč do kategorie střední třídy, takže nás příjemně překvapila bohatá výbava.

Telefon je osazen Full HD displejem, osmijádrovým MediaTekem MTK 8783, 3 GB RAM, 32GB úložištěm, čtečkou otisků prstů, dvojitým zadním fotoaparátem, FM rádiem, slotem na dvě SIM karty a 4 050mAh akumulátorem. Skvělá výbava. Z hlediska výkonu se telefon nemůže samozřejmě rovnat nejnovějším modelům vyšší třídy, ale jedná se o slušný průměr, který stačí na plynulý provoz systému Android 6.0 i na netrhané hraní středně náročných her. Díky velké operační paměti nemá telefon problém s přepínáním mezi větším množstvím oken a aplikací.

Displej je velmi dobrý. S ohledem na 6,4“ úhlopříčku je Phab 2 Plus ideální na sledování filmů a videoklipů, při kterém jsme ocenili i velmi slušný zvukový doprovod. Telefon sice disponuje pouze jedním reproduktorem, ten je ale dostatečně hlasitý a neztrácí na detailech ani při maximálním zesílení, mezi smartphony této cenové kategorie patří bezpochyby k nejlepším. Součástí balení jsou navíc značkové handsfree pecky JBL.

Jednou z hlavních zajímavostí je zadní fotoaparát se dvěma 13Mpx snímači, který umožňuje pořizovat snímky s proměnlivou hloubkou ostrosti a navíc podporuje tzv. augmentovanou neboli rozšířenou realitu. V tomto případě funguje tak, že si do fotografované scény můžeme vypustit kočičku, psa, draka nebo vílu, které na pořizovaných fotografiích provádějí různé veselé kousky. Dospělé uživatele ale bude spíše zajímat kvalita fotografií a možnosti manuálního nastavení. Obojí je s ohledem na cenu na vysoké úrovni. Fotografie jsou ostré, dobře prokreslené, za dostatečného světla vynikající a za horšího osvětlení stále použitelné.

Jednoduše řečeno, Lenovo Phab 2 fotí překvapivě dobře. Výdrž na baterii je lehce nadprůměrná, na dva dny intenzivnějšího používání to však není. Při klasickém režimu provozu s dobíjením přes noc ale 4 050mAh akumulátor dokáže s přehledem celý den telefon uživit, aniž by se majitel musel nějak omezovat nebo výrazně potlačovat jas displeje. Nebylo by úplně fér vyčítat phabletu příliš velké rozměry. Na to, že má Phab 2 Plus 6,4“ displej, není zbytečně veliký a hmotnost 218 gramů je opodstatněná, ale přece jen to není telefon pro každého. Kvůli větším rozměrům se špatně vejde do kapsy, hůř se drží a ve funkci primárního telefonu bychom raději používali stroj s maximálně 6“ displejem. Škoda že Lenovo nenabízí za podobnou cenu telefon s dvojitým fotoaparátem a podobnou výbavou v nějakém menším modelu, ideálně s 5,2“ úhlopříčkou.

Lenovo Phab 2 Plus

TECHNICKÁ DATA

Mobilní sítě GSM, GPRS, Edge, UMTS, LTE
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 6,4“ / 1 920 x 1 080 bodů / IPS
CPU / GPU / RAM MediaTek MT8783 (8 x 299Š1 300 MHz) / Mali-T720 / 3 GB
Výbava 1 x nanoSIM + 1 x microSD, nebo 2 x nanoSIM, Wi-Fi 802.11ac (2,4 + 5 GHz), microUSB, BT 4.0, 13+13+8 Mpx
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 32 GB (24,52 GB) / microSD / *
PCMark 1.0 4 259 bodů / 10:21 h:m
PCMark 2.0 2 964 bodů / 9:13 h:m
3DMark (ISE/ISU) / AnTuTu 4 361 / 7 164 / 38 764 bodů
Operační systém Android 6.0
Rozměry a hmotnost 174 x 88 x 9,8 mm, 218 g
Cena 7 990 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,7)

Miniprojektor

Ricoh PJ WXC1110

Miniaturní projektor Ricoh PJ WXC1110 váží bez napájecího adaptéru 437 gramů a nabízí bohaté vstupní možnosti a na použitou technologii i velmi dobrý světelný výkon. Na produktovém letáku je mylně uvedeno, že obsahuje interní akumulátor, díky kterému může pracovat i bez elektrické zásuvky, ve skutečnosti ale interní baterii nemá, má interní paměť o kapacitě 2,8 GB, do níž je možné uložit nejen videa a fotografie, ale i pracovní dokumenty (Office, PDF), které pak dokáže prezentovat i bez připojeného počítače. Stejně tak umí přehrávat obsah z připojeného USB disku nebo microSD karty. K počítači jej lze připojit přes HDMI kabel (s podporou MHL pro projekci z mobilních zařízení).

Na zadním panelu je dále IrDA snímač pro dálkové ovládání a 3,5mm audiojack pro připojení externích reproduktorů. Interní reproduktor je malý a zvuk tomu odpovídá, ale nouzově se o ozvučení menší místnosti postará a přehluší i poměrně slyšitelný hluk ventilátoru. Ten zmizí po přepnutí do režimu Eco, kde se ale výkon projektoru snižuje z 65 W na 18 W a tomu odpovídá i jas a kontrast obrazu. Při provozu v běžném režimu je ale obraz dostatečně světlý i kontrastní pro osvětlenou místnost. Zařízení dokáže z necelého půl metru od projekční plochy pokrýt 50“ (125cm) úhlopříčku, maximální úhlopříčka je 200“ (5 metrů). Životnost lampy činí 20 000 hodin v běžném režimu nebo 30 000 hodin v eco režimu, nativní rozlišení obrazu je 1 280 x 800 bodů. Vylepšit by si zasloužil dálkový ovladač. Je příliš malý, odezva tlačítek je špatná (opakují se). OSD menu neumí česky.

Ricoh PJ WXC1110

TECHNICKÁ DATA

Projekční technologie / svítivost DLP LED / 600 ANSI lm
Nativní rozlišení 1 280 x 800 bodů
Životnost LED lampy 20 000 / 30 000 h
Projekční vzdálenost 0,43Š3,4 m
Porty HDMI (MHL), USB, microSD, audio
Kapacita interní paměti 2,8 GB
Rozměry a hmotnost 12,5 x 5,5 x 10,5 cm, 437 g
Cena 20 900 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,7)

Ještě rychlejší

OKI MC573dn

Nové multifunkční zařízení OKI MC573dn přináší v porovnání s předchozí generací řadu vylepšení. Má vylepšený tiskový systém LED diod s hardwarovým rozlišením 1 200 x 1 200 dpi, který zajistí ještě lepší prokreslení fontů a grafiky. Značný pokrok doznal i tiskový engine, který nyní dosahuje i v reálném provozu rychlosti 30 stran za minutu i při barevném tisku. MC573dn je výkonnější při zpracování složitějších tiskových úloh a při práci s automatickým podavačem dokumentů. V praxi je při zpracování 18stránkového PDF dokumentu téměř o třetinu rychlejší než předchozí MC562. Z hlediska zpracování dokumentů v podstatě nezáleželo, jak složitý soubor jsme tiskli.

Rychlosti 18 stran za 42 sekund dosáhla tiskárna jak při tisku náročného barevného PDF dokumentu, tak 18stránkového černobílého textu v režimu draft. V kancelářském provozu uživatelé ocení i zrychlené kopírování za pomoci automatického oboustranného podavače dokumentů. Ten dokáže okopírovat 10 jednostranných listů dopisu s barevným logem za pouhých 33 sekund, tedy o třetinu rychleji než u předchozího modelu. OKI MC573dn je primárně firemní kancelářské zařízení, takže nabízí bohaté možnosti tisku ze sítě a z mobilních zařízení. Praktický je i displej, který umožňuje pohodlné ovládání bez prostřednictví připojeného počítače. Na velkém 7“ dotykovém displeji lze snadno nastavit skenování dokumentů do e-mailu a do síťových složek. Samozřejmostí je možnost zabezpečeného tisku do paměti multifunkčního zařízení, kdy si uživatel vytiskne dokument s citlivým obsahem až po přihlášení prostřednictvím pinu nebo pomocí dokoupitelného modulu pro identifikaci pomocí karty či otisku prstu.

Data jsou při přenosu mezi uživatelem a tiskárnou šifrovaná. Asi nejdůležitější novinkou je podpora otevřené softwarové platformy sXP, která umožňuje úpravu dotykového rozhraní pro potřeby firmy. Pro větší společnosti umožní tato zajímavá funkce zautomatizovat zpracování standardních formulářů. Úpravu rozhraní sXP ale musí provádět obchodní partner OKI, majitelé ji nemohou provádět sami. Velký 7“ dotykový displej usnadňuje prostřednictvím jednoduchých videonávodů základní správu zařízení a řešení běžných provozních problémů, jako je například výměna tonerů. Multifunkční zařízení spolupracuje s tonery o kapacitě 1 500 stran nebo 6 000 stran (7 000 stran K). V závislosti na kapacitě tonerové kartridže se tiskové náklady pohybují od 0,44 Kč (K) a 3,31 Kč (CMYK) za stránku A4 s 20% pokrytím do 0,53 Kč, resp. 4,18 Kč. V základní konfiguraci disponuje tiskárna vstupním zásobníkem na 250 listů A4 a multifunkčním zásobníkem na 100 listů (gramáž až 220 g/m2), volitelně lze přikoupit přídavný zásobník s kapacitou 530 listů. Výstupní prostor pak pojme až 150 listů formátu A4, kapacita ADF činí 50 listů.

OKI MC573dn

TECHNICKÁ DATA

Rozlišení tisk / skener 1 200 x 1 200 dpi / 600 x 600 dpi
Rychlost tisku 30 stran A4 / min.
Připojení USB 2.0, Gigabit LAN, Wi-Fi 802.11n
Kapacita vstupní / výstupní 250 + 100 + 50 (ADF) / 150 + 100 listů A4
Rozměry a hmotnost 58 x 75 x 43 cm, 31 kg
Tiskové náklady min. / max. 0,44 Kč (K), 3,31 Kč (CMYK / 0,53 Kč (K), 4,18 Kč (CMYK)
Rychlost tisku (10 str., 18 str. PDF) 38 s / 42 s
Duplexní tisk (10 stran A4) 52 s
Kopírování z ADF (10 stran A4) 33 s
Cena cca 16 000 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,2)

SD čtečka pro iOS

Transcend Smart Card Reader RDA 2

Absence čtečky paměťových karet je jednou ze zásadních nevýhod iPhonů a iPadů. Majitelé zařízení s iOS jsou na to už zvyklí, takže se tváří, že jim přeposílání fotografií a videí pořízených mobilním zařízením od Applu přes iTunes nebo Wi-Fi nevadí, ale možná by občas i oni ocenili možnost stáhnout fotografie snadno a rychle na microSD nebo SD kartu. K tomu poslouží malá čtečka s Lightning konektorem, která právě sloty pro obě zmíněné karty obsahuje. Pro spolupráci s iOS zařízením je nutné stáhnout aplikaci Transcend Smart Reader (odkaz na stažení z AppStoru vyskočí automaticky po zasunutí čtečky do Lightning konektoru).

Aplikace s ohledem na možnosti systému iOS neumožňuje úplně plnohodnotnou práci s paměťovou kartou, takže nelze například přehrávat hudbu nebo videa, integrace s iTunes chybí. Na druhou stranu je ale možné na kartu zálohovat fotografie a videa z fotoaparátu iPhonu nebo iPadu, prohlížet fotografie na kartě v telefonu, otevírat běžné typy kancelářských dokumentů, a dokonce zálohovat kontakty z mobilního zařízení. Užitečná je možnost ukládat na kartu záznamy hlasových poznámek nebo šifrovat soubory. Vcelku snadno je také možné posílat soubory z karty do cloudu (Dropbox a Google Drive). Do čtečky lze vložit buď microSD, nebo velkou SD kartu, ale funguje vždy jen jedna, maximální podporovaná kapacita je 256 GB. Při výměně kartičky je také nutné aplikaci shodit a spustit znovu.

Transcend SCR RDA 2

TECHNICKÁ DATA

Podporované karty microSDHC, microSDXC, SDHC, SDXC
Max. kapacita 256 GB
Rozměry a hmotnost 41 x 41 x 10,5 mm, 15 g
Rozhraní / délka kabelu Lightning / 15 cm
Podporovaná zařízení iPhone 5+, iPad Mini+, iPad Air, Air 2, Pro, iPod touch 5+
Cena cca 800 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,6)

Sympatický telefon

Samsung Galaxy A5 (2017)

Samsung nedávno představil dvojici telefonů s označením A5 (2017) a A3 (2017). Jako první jsme vyzkoušeli větší a o trochu lépe vybavený model A5 (2017). Ten je osazen 5,2“ Super AMOLED displejem s Full HD rozlišením a výbornými hodnotami jasu a kontrastu. Výkon mu dodává osmijádrový procesor Exynos 7880, pracující ve frekvenčním rozsahu 449 MHz až 1,87 GHz, který sice nepatří k nejrychlejším mobilním CPU, ale v kombinaci s 3 GB RAM dodává telefonu dostatek výkonu pro hladkou a netrhanou práci s Androidem 6.0, nadstavbou TouchWiz i větším množstvím otevřených aplikací a oken.

Aktualizaci na Android 7 Samsung plánuje, nicméně zatím dostupná není. Procesor není nejrychlejší, zato je úsporný, a telefon s 3 000mAh akumulátorem nás překvapil dlouhou výdrží. Ta je špičková nejen v testu PCMark, kde dosahoval při opakovaných měřeních úrovně 14-15 hodin, ale i v praktickém provozu, při kterém nám telefon vydržel na jedno nabití od rána jednoho dne do večera dne druhého. Při našem standardním testu streamování videa z internetu při maximálním jasu displeje vydržel telefon výrazně nadprůměrných 11 hodin a 27 minut. Pozitivní vliv na delší výdrž může mít i funkce Always On Display, která na ztemnělém displeji telefonu v pohotovostním režimu zobrazuje čas, takže jej uživatelé nemusí tolikrát zbytečně budit, jen aby se dozvěděli, kolik je hodin. Kromě ukazatele času se na spícím displeji nově zobrazují i další hlášení (např. příchozí zprávy, zmeškané hovory atd.) a lze na něj připnout i kalendář. S dodaným napájecím adaptérem se A5 (2017) plně dobije za 1 hodinu a 54 minut, což je rovněž vynikající výsledek.

Zásadní a praktickou inovací je voděodolné tělo, splňující standard IP68, díky kterému musí zařízení vydržet bez problému i půlhodinovou koupel v hloubce jednoho metru. Přesto má telefon otevřený 3,5“ audiojack i nekrytý USB-C konektor a dva šuplíky pro zasunutí nanoSIM a microSD karty (až o kapacitě 256 GB). Velice užitečnou novinkou, se kterou se pravděpodobně setkáme i u Galaxy S8, je Zabezpečená složka, která na telefonu umožňuje provozovat zároveň dvě identity, tedy například dva samostatné facebookové, e-mailové nebo WhatsApp účty. Tato složka je navíc šifrovaná a chráněná nezávislým heslem - velmi praktická záležitost. O bezdrátovou komunikaci se stará Wi-Fi adaptér standardu 802.11ac, LTE modem Cat. 6 s maximální propustností 300 Mb/s a Bluetooth ve verzi 4.2. Napájecí konektor používá rozhraní USB 2.0 v podobě USB-C portu, součástí výbavy je i NFC, čtečka otisků prstů a FM rádio. Hlavní fotoaparát má rozlišení 15,9 Mpx s optickou stabilizací a s autofokusem jsme mu naměřili zpoždění závěrky na úrovni 1,15 sekundy. Minimální vzdálenost ostření je 8 cm.

Fotoaparát nás potěšil vysokou světelností (f/1,9), kvalita pořízených fotografií však nedosahuje úrovně špičkových smartphonů. Je dobrá, avšak ne výborná. Stejně vysoké světelnosti dosahuje i přední selfie fotoaparát s rovněž 16Mpx rozlišením, který si ve své kategorii zaslouží pochvalu. Výborná je nízká naměřená hodnota vyzařování SAR na úrovni 0,52 W/kg, citlivější osoby nebudou mít s telefonem potíže. Nová „á pětka“ se Samsungu opravdu povedla, je to ve všech odhledech příjemný telefon, ale s cenou 11 990 Kč to nebude mít na trhu lehké.

Samsung Galaxy A5 (2017)

TECHNICKÁ DATA

Mobilní sítě GSM, EDGE, UMTS, VoLTE, LTE Cat. 6
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 5,2“ / 1 920 x 1 080 bodů / AMOLED
CPU / GPU / RAM Exynos 7880 (8x 449Š1 870 MHz) / Mali-T830 / 3 GB
Výbava 1x nanoSIM, microSD, Wi-Fi 802.11ac, USB-C, BT 4.2, 16+16 Mpx
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 32 GB (23,58 GB) / microSD / *
Displej (max. jas / kontrast) 447,1 cd/m2 / 145:1
PCMark 1.0 4 875 bodů / 14:14 h:m
3DMark (ISU) / AnTuTu 13 292 / 60 467 bodů
Rozměry a hmotnost 146 x 71 x 8,4 mm, 160 g
Cena 11 990 Kč
Známka Chipu dobrý (1,6)

Dostupná značka

Sony Xperia E5

V nabídce Sony představují telefony Xperia E základní modely, nedá se však o nich říct, že by působily laciným dojmem. Telefon je vybaven pěkným 5“ HD IPS displejem, který nabízí syté barvy a široké zorné úhly. Nižší cena se projevuje plastovým zadním krytem, na kterém se po několika týdnech používání objevily škrábance. Telefon se dobře drží a lze jej snadno ovládat jednou rukou. Podporuje vložení pouze jedné nanoSIM karty, ale nabízí i microSD slot, který se vzhledem k menší kapacitě úložiště bude hodit.

Akumulátor má kapacitu 2 300 mAh a v testu PCMark vystačil na sedm a půl hodiny, což není špatné. V praxi vydrží cca jeden a půl dne provozu. Použitý procesor má omezený výkon, ale v kombinaci s 1,5 GB RAM méně náročným uživatelům na plynulý provoz Androidu 6.0 stačí. Ačkoliv je 16 GB dnes základní kapacita, vzhledem k nízké ceně si zaslouží pochvalu. 13Mpx fotoaparát pořizuje na denním světle pěkné fotografie. Ve výbavě je i LTE modem a NFC. Sháníte-li levný telefon bez větších kompromisů, zbystřete.

Sony Xperia E5

TECHNICKÁ DATA

Mobilní sítě GSM, GPRS, Edge, UMTS, LTE
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 5“ / 1 280 x 720 bodů / IPS
CPU / GPU / RAM Mediatek MT6735 (4 x 1,3 GHz) / Mali-T720 / 1,5 GB
Výbava 1 x nanoSIM, microSD, Wi-Fi 802.11n, microUSB, BT 4.1, 13+5 Mpx
Uživatelská paměť (int. / ext. / USB OTG) 16 GB (10,62 GB) / microSD / *
PC Mark 2.0 2 753 bodů / 7:24 h:m
3DMark (ISU) / AnTuTu 5 182 / 31 594 bodů
Operační systém Android 6.0
Rozměry a hmotnost 143,5 x 70,1 x 8,6 mm, 141 g
Cena 3 990 Kč
Známka Chipu výborný (2,0)

Vyvážený notebook

Acer Swift 5

V minulých měsících jsme měli možnost otestovat nejvyšší i nejnižší modely z nové řady notebooků Acer Swift, nyní přišla řada na prostřední model s označením Swift 5. K testu nám dorazila levnější varianta s procesorem Core i5-7200U, 8 GB RAM a rychlým, 256GB SSD diskem (1 250 MB/s čtení, 556 MB/s zápis), která nám s ohledem na cenu připadá jako zajímavější volba než dražší verze s jen o trochu málo výkonnějším procesorem Core i7-7500U a 512GB SSD diskem. 256 GB úložného SSD prostoru nestojí za rozdíl 6 000 Kč. Naopak námi testovaná konfigurace nabízí za 24 990 Kč vynikající poměr mezi výkonem, výbavou a výdrží na baterii.

Výpočetní výkon notebooku není třeba komentovat, stačí prakticky na vše, včetně náročnější grafické práce a renderování. Integrovaná grafika není určena na hraní her, ale výsledky benchmarků ukazují, že středně náročné tituly by notebook se sníženými detaily zvládl. V běžném provozu je notebook naprosto tichý, ventilátor se ozve jen krátkodobě při maximálním vytížení CPU v rámci benchmarků. Při práci nás ale nerušil vůbec. Naměřená minimální výdrž baterie v testu PCMark dosahuje až šesti hodin, v praxi jsme s notebookem při práci s kancelářskými aplikacemi, internetem a občasným streamováním videa při trochu staženém jasu displeje vydrželi přes deset hodin, slibovaných 13 hodin jsme ale zdaleka nedosáhli.

Testovaná verze s černým šasi působí elegantně, kovová část okolo klávesnice je pevná. Kryt displeje je bohužel pouze plastový (zůstávají na něm otisky prstů) a při prohýbání poněkud křupal, na displej je tedy dobré dát pozor. Klávesnice je příjemná, s dostatečně velkými a přesnými tlačítky, prakticky nám na ní nic nevadilo. Portová výbava je s ohledem na tloušťku notebooku slušná, kromě HDMI a dvou velkých USB 3.0 portů je zde i USB-C (3.1), tentokrát ale bez podpory Thunderbolt 3, nejde přes něj tedy posílat obraz do externího monitoru. IPS displej je vynikající, nabízí vysoký jas i kontrast, bohužel je však lesklý a odráží se na něm světlo. Škoda že se Acer nerozhodl stejně jako u Swiftu 3 pro matnou verzi. Celkově se nám ale notebook velmi líbil. Za požadovanou cenu nabízí nekompromisní výkon, pěkný vzhled a dlouhou výdrž na baterii.

Acer Swift 5

TECHNICKÁ DATA

CPU / RAM Intel Core i5-7200U / 2,5-2,7 GHz / 2 + 2 jádra / 8 GB
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 14“ / 1 920 x 1 080 / lesklý / nedotykový SSD / HDD / ODD 256 GB SSD / * / *
Porty 1 x USB-C, 2 x USB 3.0, HDMI, audio, SD, čtečka otisků prstů
PCMark 8 (Home / Work) 4:36 / 5:55 h:m
PCMark 8 (Home / Work) 3 496 / 4 124 bodů
3DMark CG / SD 6 317 / 3 953 bodů
Cinebench R9.5 / R10 / R15 2 156 / 14 321 / 327 bodů
Rozměry a hmotnost 327 x 228 x 14,5 mm, 1 320 g
Cena 24 990 Kč
Známka Chipu výborný (1,5)

Vynikající multifunkční zařízení

Canon Maxify MB2750

Inkoustové multifunkční zařízení Canon Maxify MB2750 rozhodně patří k nejlepším zařízením tohoto typu a cenové kategorie na trhu. Pracuje rychle, kvalitně a má bohatou výbavu, kterou ocení především uživatelé, kteří hodně tisknou. Díky drátovému i bezdrátovému síťovému adaptéru lze tuto tiskárnu snadno zapojit do domácí nebo firemní infrastruktury a automatický ADF podavač ulehčí práci při skenování a kopírování vícestránkových dokumentů. Tiskárna Maxify MB2750 je zajímavá díky výbornému poměru mezi cenou a výbavou.

V porovnání se stejně cenově nastavenými konkurenčními produkty nabízí robustní konstrukci, dva prostorné vstupní zásobníky papíru (každý na 250 listů A4), duplexní jednotku pro automatický oboustranný tisk a také podavač ADF s kapacitou na 50 listů papíru, který zajišťuje automatické oboustranné podávání papírových předloh pro kopírování a skenování. Hlavně v domácím prostředí uživatelé ocení možnost tisku z USB flash disku a mobilních zařízení. Ovládání probíhá převážně přes 7,6cm barevný dotykový displej s česky komunikujícím rozhraním, vedle kterého jsou pouze základní tlačítka pro spuštění barevného a černobílého kopírování a tlačítko pro návrat na domovskou stránku.

Uživatelé, kteří dávají přednost dedikovaným tlačítkům, mají v tomto případě smůlu, zvláště pokud častěji faxují.
Kvalita tisku textu je výborná, znaky jsou přesně ohraničeny a dobře čitelné jsou i drobné fonty. Multifunkční zařízení si výborně poradí i s barevnou grafikou a překvapivě slušně (s ohledem na rychlost) tiskne i fotografie, bohužel ale neumožňuje bezokrajový tisk. Tisk i kopírování jsou velmi rychlé. Náš testovací 10stránkový dopis s logem opustil zařízení za 44 s, při oboustranném tisku za 62 sekund. Černobílá textová kopie je venku za pouhých šest sekund a kopírování barevné fotografie zabralo jen 14 sekund.

Díky inkoustovým náplním PGI-1500XL s dostatečně velkou kapacitou tiskne Maxify MB2750 (zvláště co se barevného tisku týče) za vynikající cenu. Barevná stránka A4 s 20% pokrytím vyjde na 2,01 Kč, černobílá strana s 5% pokrytím na 57 haléřů.

Canon Maxify MB2750

TECHNICKÁ DATA

Rozlišení tisk / skener 600 x 1 200 dpi / 1 200 x 1 200 dpi
Rychlost tisku (K/CMYK) 24 / 15 stran A4 / min.
Připojení USB 2.0, Gigabit LAN, Wi-Fi 802.11n
Kapacita vstupní / výstupní 2 x 250 + 50 (ADF) / 100 listů A4
Rozměry a hmotnost 46 x 39 x 32 cm, 12 kg
Tiskové náklady 0,57 Kč (K), 2,01 Kč (CMYK)
Rychlost tisku (10 str., 18 str. PDF) 44 s / 65 s
Duplexní tisk (10 stran A4) 62 s
Cena 3 800 Kč
Známka Chipu výborný (1,4)

AMD vstává z popela

AMD Ryzen 7 1800X a 1700X

Těsně před uzávěrkou dorazil do našeho testlabu první finální procesor nové generace AMD Ryzen. Na základě prvních provedených testů můžeme potvrdit, že napjaté očekávání procesorů AMD řady Ryzen (arcitektura Summit Range) bylo opodstatněné a AMD tentokrát své příznivce v žádném případě nezklame. Nejvýkonnější z nedávno uvedených CPU s označením Ryzen 7 1800X se totiž dokáže vyrovnat nejvýkonnějšímu procesoru Intel Core i7-6900X (architektura Haswell-E), a je přitom o více než polovinu levnější.

Pokud se ukáže, že i další připravované procesory AMD Ryzen budou tak dobré, bude mít Intel problém, velký problém. Pokud by se navíc AMD podařilo převést architekturu Ryzen s podobným výkonem na mobilní platformu při zachování dostatečné úspornosti, což by vzhledem k 14nm výrobnímu procesu nemusel být tak velký problém, znamenalo by to pro Intel problém doslova existenciální. Ale konkurenční boj vždy napomáhal vývoji a bylo již načase, aby Intel dostal dostatečný důvod pro to, aby zbytečně neohýbal vlastní Moorův zákon.

Pod kapotou procesorů AMD se od generace Bulldozer změnilo prakticky vše, podrobnější technologické informace o inovacích použitých v architektuře Ryzen můžete najít v minulém Chipu na straně 10. Do doby, dokud jsme nemohli v praxi vyzkoušet finální verzi procesorů Ryzen, jsme si ale nemohli být jisti, zda se změny v architektuře opravdu odrazí do slibovaného výkonnostního nárůstu. Naše první testy však potvrzují, že AMD tentokrát narazilo na zlatou žílu. Prakticky ve všech provedených testech se totiž Ryzen 7 1800X směle vyrovná mnohem dražšímu (a momentálně nejvýkonnějšímu) procesoru Intel Core i7-6900K. AMD u generace Ryzen použilo podobnou techniku virtualizace výpočetních jader, jakou už dlouho používá pod označením HyperThreading Intel, ale AMD ji nazývá SMT (Simultaneous Multi Threading), takže osm fyzických jader procesoru Ryzen 7 1800X se v systému jeví jako jader šestnáct.

Díky tomu dosahuje tento procesor extrémních hodnot v benchmarcích, které dokážou vytěžit výkon CPU na maximum. Známý test Cinebench R15 dokončí tento procesor ve vícevláknovém režimu za 2,5 sekundy (1 618 bodů), přičemž procesoru Intel Core i7-6900K to trvá 2,4 sekundy (1 654 bodů). PCMark 8 procesoru naměřil celkem 3 931 bodů, Core i7-6900K získal 4 070 bodů. Rozdíly jsou tedy pouze marginální. V testu PovRay 3.7 RC3 bez AA a při rozlišení 1 280 x 1 024 bodů dokonce AMD Ryzen 1800X dosáhl o trochu vyššího výkonu 3 397 pixelů za sekundu, zatímco Core i7-6900K zvládl 3 354 pixelů za sekundu. Benchmark TrueCrypt 7.1 AES Twofish Serpent naměřil Ryzenu 7 1800X rychlost 573 MB/s, procesoru Core i7-6900K pak o trochu méně, 541 MB/s. V testu Handbrake 0.9.5 dosáhl Ryzen 7 1800X výsledku 119,0 fps, Core i7-6900K výsledku 127,3 fps.

Výsledky testů tedy potvrdily, že nová architektura AMD Ryzen dokáže směle konkurovat nejvýkonnějším „Extreme Edition“ speciálům od Intelu, a to při méně než poloviční ceně. Zatímco Ryzen 7 1800X stojí 14 990 Kč a deska s čipsetem X370 cca 5 000 Kč, za Core i7-6900K chce Intel téměř 32 000 Kč a je k němu potřeba dokoupit desku s čipovou sadou X99 za cca 7 000 Kč. Desky s čipsetem AMD X370 obsahují všechna moderní rozhraní včetně USB 3.1 a USB-C konektoru, M.2 slotu a sběrnice PCI Express 3.0, navíc podporují paměťové moduly typu DDR4 až do frekvence 2 666 MHz a kapacity 64 GB.

Za necelých 30 000 Kč se na procesoru Ryzen 7 1800X a desce s čipovou sadou X370 dá postavit extrémně výkonný stolní počítač, který nabídne stejný výkon jako Haswell-E sestavy za 60-70 000 Kč. V kategorii nejvýkonnějších procesorů dnes Ryzen 7 1800X nabízí skvělý poměr mezi výkonem a cenou.

Ještě o trošku lepší poměr mezi výkonem a cenou ale nabídne nižší verze Ryzen 7 1700X, která se od modelu 1800X liší o trochu nižší frekvencí (3,4-3,8 GHz) a stojí 11 990 Kč. Dosahuje přitom jen o pár procent nižšího výkonu než Ryzen 7 1800X a je o dost výkonnější než Core i7-6850K (cca 18 900 Kč). Cinebench R15 dokončil Ryzen 7 1700X za 2,7 sekundy (1 541 bodů), v PCMarku 8 získal 3 860 bodů, v testu Handbrake jsme mu naměřili 105,4 fps a testy PovRay a TrueCrypt vykázaly 3 200 pixelů/s, resp. 534 MB/s. Oba procesory lze díky otevřenému násobiči za pomoci kvalitního chlazení snadno přetaktovat.

AMD Ryzen 7 1800X 

TECHNICKÁ DATA

Patice / frekvence / jádra CPU AM4 / 3,6-4,0 GHz / 8+8
L2/L3 cache 8 x 512 KB / 16 MB
Výrobní proces / TDP 14 nm / 95 W
Cinebench R15 1 618 bodů / 2,5 s
PCMark 8 / Handbrake 3 931 bodů / 119,0 fps
Cena 14 990 Kč
Známka Chipu výborný (1,1)

AMD Ryzen 7 1700X

TECHNICKÁ DATA

Patice / frekvence / jádra CPU AM4 / 3,4-3,8 GHz / 8+8
L2/L3 cache 8 x 512 KB / 16 MB
Výrobní proces / TDP 14 nm / 95 W
Cinebench R15 1 541 bodů / 2,7 s
PCMark 8 / Handbrake 3 860 bodů / 105,4 fps
Cena 11 990 Kč
Známka Chipu výborný (1,2)

Dvě baterie

Lenovo V310

Lenovo V310 je zajímavé kombinací dostupné ceny, slušné výbavy a velkého displeje s matným povrchem. Na jednu stranu je díky dostatečně velké klávesnici s numerickým blokem, DVD mechanice a velkému displeji vhodný do pozice domácího počítače, na stranu druhou dokáže po výměně DVD mechaniky za druhou baterii pracovat dlouho i v terénu. Matný 15,6“ displej má Full HD rozlišení, bohužel však používá pouze TN panel, který na rozdíl od dnes již téměř standardních IPS displejů nenabízí tak syté barvy a disponuje malými zornými úhly. S ohledem na cenu pod 15 000 Kč ale nemáme výhrady.

Nižší cena se negativně neprojevila na výkonu, který zajišťuje dvoujádrový 2,3GHz Skylake Core i5-6200U s integrovanou grafikou HD Graphics 520, kromě ní má notebook ale i dedikovanou grafiku AMD Radeon R5 M430, takže na něm jdou hrát i středně náročné hry. Při pohledu na cenovku nepřekvapuje pouze HDD disk, portová výbava je dobrá. Ve výbavě je překvapivě i snímač otisku prstů, který usnadňuje logování do Windows 10. Na primární baterii vydržel notebook v PCMarku 8 jen dvě a půl hodiny, s druhou baterií se výdrž prodlouží až na šest a půl hodiny. Líbila se nám pohodlná klávesnice, na které se dobře píší i delší texty. Vzhledem k ceně pod 15 000 Kč je Lenovo V310 hodně zajímavá nabídka.

Lenovo V310

TECHNICKÁ DATA

CPU / RAM Intel Core i5-6200U / 2,3 GHz - 2,8 GHz / 6 GB
Grafika Intel HD Graphics 620 + AMD Radeon R5 M430
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 15,6“/ 1 920x1 080 bodů/ TN/ matný/ nedotykový
SSD / HDD / ODD * / 1 TB / DVD-RW
Porty 2x USB 3.0, 1x USB 2.0, HDMI, D-Sub, SD, snímač otisku prstů
PCMark 8 (Home) 2 950 bodů / 2:28 / 6:23 h:m
3DMark IS / CG / SD 42 587 / 4 468 / 3 623 bodů
Cinebench R9.5 / R10 / R15 1 776 / 12 078 / 287 bodů
Rozměry a hmotnost 380 x 261 x 25 až 27 mm, 2 100 g
Cena 14 990 Kč
Známka Chipu výborný (1,8)

Nejlepší dostupná 4K TV

Sony KD-49XD8005

Špičkový UHD televizor s 49“ úhlopříčkou a bohatou výbavou lze dnes sehnat za velmi dobrou cenu. V případě televizoru Sony KD-49XD8005 je to cena dokonce výborná, zvlášť vezmeme-li v potaz vynikající kvalitu obrazu, podporu HDR, rozsáhlou portovou výbavu a připojení k internetu pomocí systému Android TV. Úlitbou za nižší cenu je absence 3D, ale to už dnes snad ani nikoho nezajímá. Obrazovka vykázala vynikající hodnoty v podobě max. jasu na úrovni 571 cd/m2 a šachovnicového kontrastu 195:1, dynamický kontrast činí 2 904:1.

Praktická je výbava v podobě dvojitého tuneru (2 x DVB-S, 2 x DVB-T2, 2 x DVB-C), díky níž je možné sledovat jeden kanál a z druhého nahrávat. Na zadní straně najdeme hned čtyři HDMI 2.0 konektory pro připojení externích zařízení, z nichž jeden jsme během testu použili pro spojení s novou herní konzolí PlayStation 4 Pro, s podporou 4K rozlišení. Zážitky z 4K zábavy s novou hrou Horizon Zero Dawn přineseme v příštím čísle spolu s recenzí konzole. Pro ovládání rozhraní Android TV bychom ale ocenili dálkový ovladač s plnohodnotnou klávesnicí. Televizor podporuje moderní kodeky HEVC a H.264, ale z nějakého důvodu neumí přehrávat DivX a MP3, to je snad největší výtka k jinak vynikající TV s (ve své kategorii) momentálně nejlepším poměrem mezi výkonem a cenou.

Sony KD-49XD8005

TECHNICKÁ DATA

Obrazovka 49“ / IPS Triluminos / 3 840 x 2 160 bodů (UHD)
Rozhraní 4 x HDMI 2.0, Scart, Wi-Fi, LAN, 3 x USB, 2 x DVB-T2/S/C
Max. šachovnicový kontrast 195:1
Max. jas 571 cd/m2
Reproduktory 2 x 10 W
Max. úhly pohledu při 1/2 kontrastu (vert. / hor.) 63° / 75°
Spotřeba (provoz / spánek) 79 W / 0,3 W
Rozměry 109 x 69 x 22 cm
Cena 21 990 Kč
Známka Chipu výborný (1,3)

Zajímavá volba

BenQ EW2775ZH

BenQ EW2775ZH patří k cenově nejdostupnějším 27“ monitorům, přitom velmi dobře vypadá a nabízí slušný obraz. Díky technologii Low Blue Light Plus, která redukuje množství vyzařovaného modrého světla, tolik nenamáhá oči uživatele, čemuž dále napomáhá aktivace „Inteligence jasu“. Ta v praxi automaticky upravuje jas a kontrast displeje v závislosti na okolním osvětlení. Líbilo se nám, že OSD menu monitoru komunikuje s uživatelem česky a má přehlednou strukturu.

Pro ovládání menu slouží pět tlačítek u pravé strany spodního okraje displeje, z nichž jedno je určeno pro rychlou aktivaci a deaktivaci senzoru intenzity okolního osvětlení. Přes rozměrný 27“ panel je monitor energeticky úsporný, při práci si v závislosti na zvoleném režimu řekne od 20 do teoretických 31 wattů (maximální jas a kontrast). Výborná je kvalita obrazu, nabízejícího syté barvy i široké úhly pohledu. Vděk za to patří technologii AMVA+ a matnému povrchu displeje. V souladu s moderním bezrámečkovým trendem dosahuje zobrazovací panel po stranách a nahoře až téměř k okrajům monitoru, přičemž rámeček má tloušťku pouze 8 mm. Prakticky jediná výtka směřuje k pevnému podstavci, který neumožňuje výškové nastavení displeje, a k absenci DisplayPortu. Ale to už bychom na monitor s cenou okolo 5 500 Kč měli příliš vysoké nároky.

BenQ EW2775ZH

TECHNICKÁ DATA

Displej / rozlišení 27“ / 1 920 x 1 080 bodů / matný / AMVA+
Max. jas / kontrast 300 cd/m2 / 3 000:1
Doba odezvy 4 ms Videovstupy 2x HDMI, D-Sub
Úhly pohledu (vodorovně / svisle) 178° / 178°
Spotřeba - běžný provoz / max. 20 W / 31 W
Cena 5 699 Kč
Známka Chipu výborný (1,7)

Duální fotoaparát ve střední třídě

Honor 6X 32 GB

Čínský Huawei používá značku Honor pro cenově dostupné, ale zároveň velmi dobře použitelné smartphony nižší a střední třídy. Do této kategorie spadá i nový Honor 6X, který za rozumnou cenu nabízí opravdu kvalitní výbavu a vlastnosti. Tento model má 5,5palcový displej s Full HD rozlišením (403 ppi), kontrastem 135 : 1 a velmi dobrým jasem 513,0 cd/m2. Displej je zasazen v kovovém těle a celý smartphone je tak kvalitně zpracován, že si jej snadno spletete s některým z dražších příslušníků vyšší třídy. Velké tělo smartphonu skrývá akumulátor s kapacitou 3 340 mAh, který udrží přístroj v provozu bezmála 9 hodin při surfování po internetu. Kvůli absenci technologie rychlého dobíjení si ale na doplnění energie počkáte 2,5 hodiny.

Honor 6X má úložiště s kapacitu 32 GB, které lze microSD kartou rozšířit až o dalších 128 GB. Huawei si vyrábí vlastní mobilní procesory, takže model Honor 6X pohání procesor HiSilicon Kirin 655, podporovaný v této kategorii nadstandardně velkou, 3GB operační pamětí. Provoz operačního systému Android 6 (aktualizace na verzi 7 se očekává, ale Huawei zatím neoznámil, kdy bude dostupná) s nadstavbou EMUI je zcela plynulý, stejně jako používání aplikací a běžných her.

Specialitou smartphonu z této cenové kategorie je osazení duálního hlavního fotoaparátu, jehož objektivy se nacházejí nad čtečkou otisků prstů na zádech přístroje. Zatímco hlavní fotoaparát má rozlišení 12 Mpx, sekundární si vystačí jen se 2 Mpx. Jeho rolí je dodat fotkám větší hloubku ostrosti, zejména při focení za horších světelných podmínek. V automatickém režimu toho ale duální fotoaparát příliš nepředvede a produkuje po všech stránkách průměrné snímky. Snímky pořízené za denního světla jsou dostatečné ostré, ale mohly by mít jasnější barvy. Při horších světelných podmínkách se efekt vyšší hloubky ostrosti vytrácí. Změna nastane, pokud aktivujete profesionální režim fotoaparátu, který poskytuje skutečně rozsáhlé možnosti nastavení. Když si s nimi důkladně pohrajete, získáte barevně věrnější a ostřejší snímky.

Cenově výhodný Honor 6X má ale i své slabiny. Zmínili jsme sice kvalitní zpracování těla smartphonu, ale jeho displej ani tělo nejsou extra odolné proti poškrábání, resp. ohýbání. Slot pro druhou SIM kartu je hybridní, takže si musíte vybrat, zda použít druhou SIM, nebo microSD kartu. Umístění čtečky otisků a fotoaparátu těsně nad sebou znamená, že budete matlat prstem po objektivu. To vše jsou ale s ohledem na cenu jen marginálie, přes které je Honor 6X dobrou koupí.

+ Perfektní zpracování, profirežim duálního fotoaparátu.
- Zatím bez aktualizace na Android 7, chybí režim rychlého dobíjení.

Honor 6X 32 GB

TECHNICKÁ DATA

Sítě

GSM, GPRS, WCDMA, EDGE, HSPA, UMTS LTE (Cat. 4)

Výbava 2 x SIM, Wi-Fi 802.11b/g/n, GPS, USB 2.0, Bluetooth 4.1, 12 + 2 + 8Mpx fotoaparát, senzor otisků
Displej (úhlopříčka/rozlišení) 5,5“ LTPS IPS LCD / 1 080 x 1 920 bodů
CPU / GPU / RAM HiSilicon Kirin 655 (4 x 2,1 GHz +4 x 1,7 GHz) / Mali-T830MP2 / 3 GB
Uživatelská paměť (interní / externí) 32 GB / microSD
Volná paměť na data 23,4 GB
Operační systém Android 6.0 + EMUI 4.1
Výdrž na akumulátor (on-line) 8:51 hod.
Rozměry a hmotnost 76 x 151 x 8 mm, 165 g

HODNOCENÍ

Celkem 82,6
Výkon a ovládání (35 %) 91
Výbava (25 %) 76
Akumulátor (15 %) 83
Displej (15 %) 82
Fotoaparát (10 %) 71
Cena cca 7 000 Kč
Známka Chipu dobrý (2,0)

Foto popis| Full HD displej Konkurence sice nabízí na 5,5palcovém displeji vyšší rozlišení než 1 080 x 1 920 bodů, ale rozhodně ne za tak dobrou cenu jako Honor 6X.
Foto popis| Dvojitý objektiv PPPP Sekundární fotoaparát s rozlišením 2 megapixely se stará o lepší hloubku ostření. Přesvědčivých výsledků ale dosáhnete jen v profesionálním režimu.
Foto popis| Velký, ale tenký Obří displej i akumulátor s výbornou výdrží se vejdou do těla tenkého jen 8 milimetrů.

Voděodolný obr

HTC 10 evo

Odolnost dle standardu IP57 znamená, že si smartphone HTC 10 evo můžete vzít s sebou třeba i do bazénu. Neublíží mu ani krátkodobý pobyt až v 1,5metrové hloubce. K tomu má odolné kovové tělo, jasný (480,3 cd/m2) 5,5palcový displej s ultravysokým rozlišením (538 ppi) a velmi dobrý fotoaparát s rychlým ostřením a optickou stabilizací, který za denního světla pořizuje perfektně ostré snímky plné detailů a intenzivních barev.

Také při horších světelných podmínkách jsou snímky z HTC 10 evo přinejmenším nadprůměrné. Slabinou je starší, 8jádrový procesor Qualcomm Snapdragon 810, který má sice velmi vysoký výkon, ale společně s QHD displejem rychle vysaje energii z 3 200mAh akumulátoru. Opětovné dobití pak trvá skoro 2,5 hodiny. Podobně jako iPhonu 7 chybí novince od HTC sluchátkový jack, ale přibalená sluchátka s konektorem USB-C hrají velmi dobře. Ze tří barevných variant je u nás dostupná HTC 10 evo dostupné jen v černé.

HTC 10 evo

TECHNICKÁ DATA

Sítě GSM, GPRS, WCDMA, EDGE, HSPA, UMTS LTE (Cat. 6), LTE-A
Výbava Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, GPS, USB Type-C, Bluetooth 4.2, 16 + 8Mpx fotoaparát, senzor otisků prstů
Displej (úhlopříčka / rozlišení) 5,5“ Super LCD3 / 1 440 x 2 560 bodů
CPU / GPU / RAM Qualcomm Snapdragon 810 (4 x 2,0 GHz + 4 x 1,5 GHz) / Adreno 430 / 3 GB
Uživatelská paměť (interní / volná / externí) 32 GB / 22,5 GB / microSD
Operační systém Android 7 + HTC Sense 8
Výdrž na akumulátor (on-line) 6:03 hod.
Rozměry a hmotnost 78 x 153 x 9 mm, 179 g

HODNOCENÍ

Celkem 85,9
Výkon a ovládání (35 %) 90
Výbava (25 %) 89
Akumulátor (15 %) 65
Displej (15 %) 86
Fotoaparát (10 %) 94
Cena cca 15 000 Kč
Známka Chipu dobrý (1,8)

ŠPIČKOVÁ TŘÍDA (100-90,0) VYŠŠÍ TŘÍDA (89,9-75,0) STŘEDNÍ TŘÍDA (74,9-45,0) NELZE DOPORUČIT (44,9-0) VŠECHNA HODNOCENÍ V BODECH (MAX. 100) / * ANO * NE

Chytré ukazovátko

Logitech Spotlight

Ovladač prezentací Logitech Spotlight je k dispozici ve třech různých barvách a jeho štíhlé tělo s palcem snadno dosažitelnými tlačítky působí velmi elegantně. Na konci ovladače je poutko, za které vytáhnete miniaturní USB adaptér, určený pro propojení ovladače s počítačem. Kromě USB adaptéru, který využívá proprietární přenosovou technologii firmy Logitech, lze ovladač propojit s počítačem i prostřednictvím Bluetooth. Pro použití všech funkcí ovladače Spotlight je také nezbytné instalovat si software Logitech Presentation.

Ovladač má vestavěný akumulátor, který se dobíjí prostřednictvím kratičkého USB kabelu, připojovaného do portu skrytého pod vytahovacím USB adaptérem. Rychlé dobíjení přes USB-C zajistí, že již po třech minutách připojení bude mít Spotlight dostatek energie na hodinovou prezentaci. Jinak nás ale použití USB-C konektoru příliš netěší. Zatím není příliš rozšířen, takže budete muset nosit kabel s sebou, namísto abyste ovladač připojili k jakékoli microUSB nabíječce.

Logitech Spotlight spolupracuje například s aplikací PowerPoint, cloudovou aplikací Prezentace Google, prohlížečem PDF souborů Adobe Reader a dalšími aplikacemi. Hlavní ovládací tlačítka slouží pro posun snímků vpřed a vzad a například i spouštění multimediálního obsahu vloženého do prezentace. V ovládacím softwaru lze nastavit časovač prezentace a ovladač vás vibrací upozorní na blížící se konec. Zajímavým způsobem je řešeno ukazovátko, které namísto běžného laserového paprsku umožňuje zvětšit konkrétní místo na snímku a/nebo ztmavit zbývající část snímku.

Logitech Spotlight

TECHNICKÁ DATA

Připojení Bluetooth, USB-C
Podporované OS Windows 7/8/10; macOS 10.10 a novější, Chrome OS, Linux, Android 5.0 a novější
Podporované aplikace PowerPoint, Adobe Reader, Keynote, Prezentace Google, Prezi ad.
Senzory 3D akcelerometr, gyroskop
Rozměry a hmotnost 131 x 28 x 12 mm; 49 g
Cena cca 3 400 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,4)

AC modemrouter

AVM FRITZ!Box 7560

Nový AC Wi-Fi router přináší další z možných kombinací výbavy v těle, které je zcela shodné s dalšími modely aktuální produktové řady. Základem je DSL modem s podporou vectoringu, se kterým se lze po telefonní lince připojovat k internetu rychlostí až 100 Mb/s. Ethernetovou část představují čtyři gigabitové LAN porty a bezdrátové přenosy zajišťuje AC Wi-Fi ve specifikaci 450 Mb/s v pásmu 2,4 GHz a 866 Mb/s v pásmu 5 GHz.

K routeru lze připojit i jeden analogový telefon, ale zároveň může sloužit jako DECT základna pro nejvýše šest bezdrátových telefonů. Kombinace DSL modemu, AC Wi-Fi routeru a DECT základny je na trhu ojedinělá a německý výrobce AVM si za ni nechá dobře zaplatit. Za nemalou cenu ale získáte spolehlivé zařízení schopné rychlých bezdrátových přenosů, které je zároveň jako jedno z prvních vybaveno novým firmwarem FRITZ!OS 6.80, který je připraven nejen na provoz mobilních zařízení, ale také na připojení zařízení internetu věcí a inteligentní domácnosti i zabezpečení domácí sítě.

Při testování jsme byli spokojeni nejen s přehledností a rozsáhlými možnostmi nastavení routeru, ale také s přenosovou rychlostí v pásmu 5 GHz, kde jsme i s více připojenými klienty trvale dosahovali propustnosti přes 350 Mb/s. AVM FRITZ!Box 7560 má jen jeden USB port ve specifikaci 2.0, což například pro připojení tiskárny stačí. Připojení externího disku je spíše nouzovým řešením, protože rychlost čtení dat je kolem 20 MB/s a jejich zápis je ještě pomalejší.

AVM FRITZ!Box 7560

TECHNICKÁ DATA

Wi-Fi standardy 802.11a/b/g/n/ac
Porty 1 x Gigabit WAN, 4 x Gigabit LAN, 1 x USB 2.0
DSL modem *
Naměřené přenosové rychlosti 318-458 Mb/s
Technologie DECT, DHCP, DynDNS, QoS, firewall, NAT
Spotřeba (stand-by / přenos) 7 / 10 W
Rozměry (bez antén) a hmotnost 226 x 160 x 47 mm; 358 g
Cena cca 6 200 Kč
Známka Chipu dobrý (2,1)

Ostře nabitá sluchátka

HyperX Cloud Revolver S

Nový model sluchátek Kingston HyperX Cloud Revolver S napravuje všechny výhrady, které jsme měli k předchozímu modelu bez „S“ v názvu. Konstrukce byla mírně upravena, takže již není tolik slyšet každý dotyk a klepnutí do hlavového mostu, a na připojovacím kabelu nově najdeme krabičku zvukového procesoru, který produkuje prostorový zvuk ve specifikaci Dolby 7.1. Kabeláž je navíc řešena chytře, takže sluchátka nemusí být připojena jen USB konektorem, ale k dispozici je i čtyřpólový 3,5mm jack, a nejste tedy omezeni pouze na připojení k počítači. Procesor prostorového zvuku funguje pochopitelně jen ve spojení s počítačem, do kterého ale není třeba instalovat ovladače ani jiný software. Sluchátka se automaticky instalují jako nové zvukové zařízení a Dolby zvuk, stejně jako třípolohový ekvalizér, se ovládá tlačítky na krabičce zvukového procesoru.

My bychom si ale ke sluchátkům ovládací software přáli, třeba podobný, jako mají sluchátka Logitech s prostorovým zvukem, aby bylo možné zvukový výstup uživatelsky nastavit. Zvukový projev sluchátek Cloud Revolver S zůstal prakticky stejný - tedy stejně dobrý. Prostorový zvuk má při sledování filmů se zvukovými efekty a při hraní her opravdu význam a rozdíl oproti klasickému stereu je velmi znatelný. Předvolby ekvalizéru pro poslech hudby ve stereu zvýrazňují basovou složku, která byla u původních sluchátek Cloud Revolver poněkud mělčí. Celkově představují Cloud Revolver S sluchátka, která výborně hrají a posluchače neunavují.

HyperX Cloud Revolver S

TECHNICKÁ DATA

Výbava odpojitelný mikrofon, ovládání hlasitosti na kabelu, procesor prostorového zvuku
Konstrukce circumaurální, uzavřená
Frekvenční rozsah a impedance 12-28 000 Hz, 30 ohmů
Hmotnost 360 g Cena cca 4 500 Kč
Známka Chipu výborný (1,1)

Multimediální NAS

Asustor AS6102T

Dvoušachtové síťové úložiště Asustor AS6102T zaujme na první pohled velkým množstvím portů, které najdeme na zadní straně zařízení. Celkem napočítáme pět USB portů, další dva externí disky lze připojit k eSATA rozhraní a pro připojení k domácímu kinu slouží porty HDMI s možností přenosu obrazu v rozlišení až 4K a S/PDIF (optický zvukový výstup). Dvě gigabitová síťová rozhraní jsou v této kategorii NAS serverů standardem. Procesor Intel Celeron s novou architekturou Braswell podporují v základu 2 GB operační paměti s možností rozšíření až na 8 GB.

O dostatek výkonu je tedy postaráno a NAS přenáší data rychlostí na samé hranici propustnosti gigabitového Ethernetu. Další zrychlení umožní jen agregace LAN portů a připojení k odpovídajícímu síťovému přepínači. NAS Asustor AS6102T je vybaven i infračerveným senzorem pro dálkový ovladač, který ale v balení nenajdete. Jeho pořízení vyjde cca na 600 korun. Pak se vám ale bude velmi hodit možnost připojení NAS serveru přímo k televizi nebo AV receiveru domácího kina a dostupnost mediacentra Kodi. AS6102T pak může sloužit jako zcela samostatné domácí multimediálně centrum s podporou videa v ultravysokém rozlišení a prostorového zvuku. Kromě Kodi jsou navíc k dispozici i klientské aplikace streamovacích služeb Netflix, Spotify a YouTube, stejně jako mediacentrum Plex.

Asustor AS6102T

TECHNICKÁ DATA

CPU / RAM Intel Celeron 2 x 1,6-2,48 GHz / 2 GB DDR3
Šachty na disky 2 x 3,5“ disk, až 10 TB
Přenosová rychlost (čtení / zápis) 112 / 103 MB/s
Spotřeba (provoz / stand-by) 21 / 17 W
Rozhraní 2 x Gigabit LAN, 2 x USB 2.0, 3 x USB 3.0, 2 x eSATA, 1 x HDMI, 1 x S/PDIF
Rozměry a hmotnost (bez disků) 164 x 108 x 230 mm, 2 kg
Cena (bez disků) cca 8 500 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,3)

NAS pro 4K video

Synology DS416play

Síťová úložiště Synology DiskStation s označením „play“ jsou vždy primárně zacílena na uživatele s velkými nároky na práci s videem. Nejinak je tomu u nového modelu DS416play, který je poháněn moderním dvoujádrovým procesorem Intel Celeron N3060 (Braswell). Tento NAS si například poradí i se streamováním videa ve 4K rozlišení nebo s převodem zdrojových videí až do tří souběžných streamů ve Full HD rozlišení v reálném čase. Přímo v úložišti je video převáděno do vhodného formátu a rozlišení pro konkrétní klientské zařízení.

Díky tomu můžete video sledovat i v zařízeních, která nativně nepodporují jeho výchozí formát nebo třeba zobrazení titulků. Video i další multimediální obsah lze z NAS serveru streamovat přes DLNA nebo do zařízení s podporou AirPlay a protokolu Google Cast. Při pohledu na zadní stranu zařízení nás ale opět zamrzí absence HDMI portu pro přímé připojení NAS serveru k televizi nebo receiveru domácího kina. Synology dlouhodobě sází především na streamovací technologie a nevidí NAS jako další součást aparatury v obýváku. Jakkoli je rozumnější zavřít NAS do komory a veškeré přenosy řešit po Ethernetu nebo Wi-Fi, konkurenti dávají svým zákazníkům na výběr a svá zařízení střední a vyšší třídy HDMI rozhraním osazují. NAS severu s cenou přes 10 000 korun by slušelo více než 1 GB RAM, ale je pravda, že při běžném používání vás kapacita operační paměti asi omezovat nebude.

Synology DS416play

TECHNICKÁ DATA

CPU / RAM Intel Celeron N3060 2 x 1,6-2,48 GHz / 1 GB DDR3
Šachty na disky 4 x 3,5“ disk, až 40 TB
Přenosová rychlost (čtení / zápis) 111 / 108 MB/s
Spotřeba (provoz / stand-by) 28 / 13 W
Rozhraní 2 x Gigabit LAN, 3 x USB 3.0
Rozměry a hmotnost (bez disků) 165 x 203 x 233 mm, 2 kg
Cena (bez disků) cca 11 500 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,5)

Profesionální videokonference

Logitech Group

Ve videokonferenční sadě Logitech Group najdete vše potřebné - tedy kameru s Full HD rozlišením, zoomem a naklápěním i otáčením v širokém rozsahu, zařízení pro ovládání hovorů a hlasitý odposlech i rozbočovač pro propojení jednotlivých komponent (včetně například i dokoupených rozšiřujících mikrofonů) či dálkový ovladač. Nabízí se přitom především dva režimy použití. Tím prvním je videokonference vedená prostřednictvím softwaru jako Skype for Business, Cisco Jabber či WebEx, kdy využijete možnost připojení sady Logitech Group a její fungování jako kvalitní webkamery s mikrofonem.

Druhou možností je připojení ke smartphonu přes Bluetooth a použití při konferenčních telefonických hovorech. Kamera zabírá účastníky videokonference v úhlu 90 stupňů a její otáčení a zoom lze řídit dálkovým ovladačem. Kameru lze umístit na stůl či stativ nebo ji lze pomocí dodávaného držáku přidělat na zeď. Díky vysoké světelnosti objektivu a Full HD rozlišení je přenášený obraz velmi kvalitní, ale zároveň díky kompresi H.264 neklade extrémně vysoké nároky na šířku přenosového pásma. Pokud by pro početnější osazenstvo nestačily čtyři všesměrové mikrofony vestavěné v zařízení pro hlasitý odposlech, lze připojit další. S kvalitou zvuku jsme byli spokojeni, zařízení se především podařilo potlačit ozvěnu, která je nejčastějším problémem telekonferencí.

Logitech Group

TECHNICKÁ DATA

Kamera rozlišení Full HD 1 080p, 30 sn./s, 10 x zoom, motorizované otáčení, dálkové ovládání
Hlasitý odposlech 4 všesměrové mikrofony, technologie potlačení šumu a ozvěny, informační LCD, Bluetooth, NFC
Podpora OS Windows 7/8.1/10; macOS 10.7 a vyšší
Připojení 802.11g/n Wi-Fi
Rozměry a hmotnost (kamera) 130 x 170 x 138 mm, 585 g
Rozměry a hmotnost (hlasitý odposlech) 240 x 65 x 240 mm, 1 223 g
Rozměry a hmotnost (rozbočovač) 50 x 120 x 12 mm, 83 g
Cena cca 30 000 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,6)

Širokoúhlý dohled

D-Link DCS-960L

Specialitou IP kamery D-Link DCS-960L je panoramatický záběr použitého objektivu (plných 180 stupňů horizontálně a 120 stupňů vertikálně), díky kterému lze pro pokrytí celé místnosti použít jedinou bezpečnostní kameru. Jde o objektiv se zkreslením typu rybí oko, takže je obraz v krajích poměrně značně deformován, ale pro daný účel kamery DCS-960L to nikterak nevadí. Kamera snímá obraz v HD rozlišení (1 280 x 720 bodů) při 30 snímcích za sekundu, včetně zvuku. Přenos zvuku je ale pouze jednosměrný, kamera je vybavena mikrofonem, ale nikoli reproduktorem. Infračervené diody umožňují snímat obraz na vzdálenost až 5 metrů i při úplné tmě.

Pro připojení kamery k Wi-Fi síti (LAN rozhraní k dispozici není) slouží mobilní aplikace mydlink Lite, dostupná pro platformy Android, iOS a Windows 10 mobile, a kartička s QR kódem, který stačí načíst fotoaparátem smartphonu. Následně lze ve smartphonu sledovat živý přenos záběru kamery, ovládat detekci pohybu a zvuku nebo nastavovat nahrávání na microSD kartu (v balení najdete i 16GB kartičku). Kromě spouštění záznamu může detekce pohybu a zvuku zobrazovat i upozornění na smartphonu s instalovanou aplikací mydlink Lite. Stojánek kamery a otočný kloub umožňuje umístění kamery prakticky v libovolné pozici, například i na zdi nebo pod stropem.

D-Link DCS-960L

TECHNICKÁ DATA

Snímač 1/2,7“ CMOS
Maximální rozlišení 1 280 x 720 bodů, 30 sn./s
Funkce Detekce pohybu a zvuku, časovač záznamu, notifikace, záznam na microSD
Připojení 802.11a/g/n/ac Wi-Fi
Rozměry a hmotnost 138 x 96 x 96 mm, 165 g
Spotřeba 4 W Cena cca 4 600 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,4)

Outdoor Wi-Fi AP

TP-Link CPE220

Síťové zařízení TP-Link CPE220 je určeno pro použití v exteriéru a může plnit hned několik různých rolí. Použít jej lze jako klienta pro příjem signálu bezdrátové sítě, opakovač pro posílení signálu Wi-Fi a především také jako přístupový bod (access point), jestliže chcete mít spolehlivou a rychlou Wi-Fi k dispozici nejen v domě, ale i na zahradě. V balení najdete všechny součástky nezbytné k instalaci zařízení: stahovací pásky pro uchycení access pointu na sloupku antény na střeše i externí PoE (Power over Ethernet) adaptér, který zajistí napájení zařízení, do kterého pak stačí připojit pouze síťový kabel, a není tedy potřeba k němu zavádět elektřinu.

Je to velká výhoda, protože PoE adaptér zpravidla nebývá součástí výbavy ani mnohem dražších zařízení. Kromě napájení umožňuje PoE adaptér i restart access pointu do továrního nastavení, abyste v případě nutnosti resetu nemuseli lézt na střechu. Uvítali bychom ale možnost instalace access pointu nejen na trubku, ale třeba i přímo na zeď. Šikovný uživatel si s tím však bez problému poradí. CPE220 se konfiguruje v přehledném uživatelském rozhraní, kde se přepínají režimy provozu nebo nastavuje zabezpečení Wi-Fi sítě. Access point umožňuje vytvoření více samostatných bezdrátových sítí a třeba také sledování aktuálního využití připojení do internetu koncovými zařízeními. TP-Link CPE220 pracuje jen v pásmu 2,4 GHz (v nabídce výrobce jsou i modely s podporou 5GHz Wi-Fi) a automaticky volí vysílací kanál (který můžete ručně změnit).

TP-Link CPE220

TECHNICKÁ DATA

Wi-Fi standardy 802.11b/g/n
Porty 2 x 100 Mb/s LAN
Funkce PoE, Multi-SSID, WPS, WPA/WPA 2
Spotřeba 10 W
Rozměry a hmotnost 276 x 79 x 60 mm; 843 g
Cena cca 1 700 Kč
Známka Chipu výborný (1,4)


Příbuzná témata:  Komerční sdělení