Menu

Mobilní aplikace – 4.2017

Krátké testy a představení mobilních aplikací, které za poslední měsíc zaujaly redakci Chipu.

Dokonalé úpravy snímků

Snapseed

Aktuální verze aplikace Snapseed, kterou v roce 2012 koupil Google společně s německou firmou stojící za jejím vývojem, představuje funkčně nejrozsáhlejší nástroj na úpravy fotografií ve smartphonech a tabletech s Androidem a iOS, který je svou výbavou srovnatelný s Photoshopem na počítači. Kromě rozsáhlé sady nástrojů na úpravy fotografií a dlouhé řady efektů a filtrů nabízí Snapseed i inovativní způsob ovládání, plně využívající možnosti dotykových obrazovek mobilních zařízení. Díky tomu můžete snadno upravovat například jas, sytost barev, kontrast, ostření nebo vyvážení bílé barvy prostým posunem prstu po obrazovce. Kromě toho lze velmi jednoduše opravovat například i naklonění horizontu snímků nebo fotografie otáčet, ořezávat a měnit oblast jejich zaostření.

Snapseed dále nabízí funkce, pomocí nichž můžete rychle vytvářet efektní retro nebo černobílé fotografie nebo opatřit snímky dnes velmi populárním HDR efektem, aniž byste k tomu potřebovali sadu snímků pořízených s různým nastavením expozice. Důležité je, že jakýkoli efekt či filtr je možné v aplikaci Snapseed precizně nastavit, a navíc můžete pracovat jen s vybranou částí snímku. Snadno tak můžete opravit třeba přeexponované části fotografie, nebo naopak zesvětlit tmavá místa. Samostatná sada funkcí je připravena pro úpravy portrétních fotografií a zahrnuje více než dvě desítky filtrů aplikovatelných na tvář. Nechybí ani možnost pracovat se snímky ve formátu RAW dat, který podporuje stále více smartphonů s kvalitními fotoaparáty. Snapseed uchovává všechny postupné kroky úprav, takže se můžete kdykoli vrátit zpět k předchozí podobě snímku a upravit jej přesně podle svých představ.

Platforma zdarma zdarma -
Známka Chipu výborný (1,0)

Foto popis| Díky obrovské nabídce funkcí pro úpravy snímků s detailním nastavením získává aplikace Snapseed naše nejvyšší doporučení.

Zálohování dat

Nero BackItUp

O nezbytnosti zálohování obsahu smartphonu asi pochybuje málokdo, ale ne každý se chce o svoje fotografie, videa či další obsah dělit s poskytovateli cloudových služeb. Mobilní zařízení s Androidem sice můžete kompletně zálohovat pomocí nástrojů a aplikací poskytovaných Googlem, ale pro ochranu soukromí vám doporučujeme provádět spíše zálohování v rámci vaší domácí sítě. Po instalaci aplikace Nero BackItUp do smartphonu či tabletu s Androidem a klientské aplikace do vašeho počítače můžete mobilní zařízení s počítačem spárovat prostřednictvím QR kódu a pak zálohovat fotografie, videa, kontakty, seznamy hovorů, SMS zprávy nebo systémová nastavení v rámci své domácí sítě.

Platforma - zdarma -
Známka Chipu výborný (1,1)

Ilustrované počasí

Wild Weather

V záplavě aplikací zobrazujících aktuální povětrnostní podmínky a předpověď počasí na několik následujících dní je aplikace Wild Weather zajímavá především svou grafickou stránkou. V aplikaci Wild Weather je totiž pro každý typ počasí připravena ilustrace, která ale ne vždy nutně souvisí s místem, pro které je počasí zobrazeno, nebo s konkrétními povětrnostními podmínkami. Detailní předpověď počasí je k dispozici na následujících 24 hodin, orientační předpověď na dalších pět dní. Kromě počasí pro aktuální umístění lze přidat předpovědi pro další místa dle vlastní volby. Wild Weather rozhodně není nejšikovnější aplikací pro předpověď počasí a například aplikace Počasí ze standardní výbavy iOS má více funkcí, ale pokud se vám její grafika líbí, není cena zase tak vysoká.

Platforma 1,99 eur 52 Kč -
Známka Chipu dostatečný (2,7)

Skrývání fotografií a videí

Gallery Vault

Před zvědavýma očima ochrání fotografie a videa v paměti vašeho smartphonu bezplatně použitelná aplikace Gallery Vault. Obsah, který nechcete zpřístupnit nikomu, kdo se náhodou dostane k vašemu telefonu či tabletu, bude zašifrován ve skryté složce, k jejímuž otevření bude nezbytné znát příslušný PIN. Aby bylo ukrytí fotografií a videí ještě víc nenápadné, je možné skrýt i samotnou aplikaci, ke které se pak dostanete jen zadáním kódu nebo prostřednictvím internetového prohlížeče. Zajímavou funkcí je i možnost stahovat prostřednictvím vestavěného internetového prohlížeče fotografie a videa přímo z internetu a následně je rovnou umístit do šifrované složky. Obsah z paměti zařízení se do šifrované složky umístí jednoduše použitím funkce sdílení.

Platforma ]- zdarma -
Známka Chipu výborný (1,1)

Práce s daty

Paragon UFSD root mounter

Pomocí aplikace Paragon UFSD root mounter získáte ze svého smartphonu či tabletu přístup k diskům se souborovými systémy HFS+ a NTFS, používanými ve světě macOS a Windows. Zatímco aplikace Paragon UFSD root mounter potřebuje ke své funkci zařízení s odemknutým administrátorským účtem (tzv. root), její alternativa v podobě aplikace ExFAT NTFS FAT32 USB Android funguje jako doplněk souborového manažeru Total Commander pro Android i bez rootu. Díky podpoře souborových systémů HFS+ a NTFS je možné například zálohovat data na přenosná paměťová média, která následně použijete na platformě PC či Mac.

Platforma - 33 Kč -
Známka Chipu výborný (1,1)

Pošta v hodinkách

Spark

E-mailový klient Spark, určený pro platformu iOS, je dostupný nejen pro iPhony, ale má také verzi vhodnou pro iPady a podporuje rovněž zobrazování obsahu příchozích e-mailů na displeji chytrých hodinek Apple Watch. Kromě poštovní schránky na serveru iCloud lze aplikaci Spark propojit s mnoha dalšími e-mailovými servery včetně Gmailu a dalších. Spark spravuje nejen elektronickou poštu, ale také váš kalendář a lze jej propojit s řadou dalších cloudových služeb. Například přílohy lze rovnou ukládat do internetových úložišť Disk Google, Dropbox, Box či OneDrive nebo do aplikací Pocket, Evernote a OneNote. Navíc umí Spark exportovat e-maily do dokumentů ve formátu PDF.

Platforma zdarma - -
Známka Chipu výborný (1,3)

Ovládání iTunes v Androidu

Retune

Majitelé iPhonů a iPadů mohou již delší dobu ovládat přehrávání multimédií v iTunes prostřednictvím svého smartphonu či tabletu s iOS. Díky aplikaci Retune ale nejsou o podobnou možnost ochuzeni ani majitelé mobilních zařízení s Androidem. Aplikace Retune má přitom velmi podobné funkce jako její předobraz v iOS. Především je tedy možné procházet knihovnu médií v iTunes a ovládat jejich přehrávání v počítači. Podporováno je i přehrávání hudby a videa v zařízení Apple TV. Šikovnou funkcí je pozastavení přehrávání během příchozího hovoru, a to do okamžiku, kdy můžete opět poslouchat. Pro pohodlnější ovládání jsou k dispozici také widgety na domovskou a zamykací obrazovku smartphonu či tabletu.

Platforma - zdarma -
Známka Chipu výborný (1,5)

Zpracování videa a fotografií

Flipagram

S aplikací Flipagram můžete velmi snadno vytvářet videoklipy z fotografií a videozáběrů pořízených smartphonem, doplnit je o zvukový podkres a následně sdílet po internetu. Při své tvorbě můžete navíc využít i řadu dostupných efektů. Flipagram tvoří vlastní sociální síť, kde můžete nejen sdílet svoje videoklip, ale také sledovat a hodnotit tvorbu ostatních uživatelů. Kromě toho můžete videoklipy z aplikace Flipagram sdílet třeba i na Facebooku. Aplikace Flipagram se celkem snadno ovládá a jednoduchý videoklip si s ní vytvoří i uživatelé, kteří se jinak střihem videa vůbec nezaobírají. Ostatně funkce pro střih a pokročilejší úpravy videí v aplikaci zcela chybí, stejně jako možnost sdílení výsledků na Instagram.

Platforma zdarma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (2,7)

Krátce

CNN

Aplikace zpravodajské televizní stanice prošla kompletním redesignem uživatelského rozhraní. Nově je kladen největší důraz na videoreportáže a další obrazový materiál. Úvodní obrazovka obsahuje minimum textu, ale soustředí se na titulky zpráv a fotografie. (Android, iOS; zdarma)

Moon+ Reader Pro

Majitelé mobilních zařízení s novým Androidem 7 Nougat mohou nyní používat šikovnou čtečku elektronických knih i v režimu rozdělené obrazovky a mít tak během čtení k dispozici i další aplikace. K dispozici je i bezplatná verze s omezenou funkcionalitou. (Android; 150 Kč)

Chameleon Color Adapting

Zajímavá aplikace upravuje barevné ladění pozadí domovské obrazovky smartphonu podle barevnosti okolního prostředí. Pro snímání okolí je využíván fotoaparát smartphonu, takže uživatele jistě potěší, že aktualizace snižuje energetickou náročnost.
(Android, iOS; 36 Kč)

TouchRetouch

Aplikace s bohatou nabídkou funkcí pro retušování fotografií přímo ve smartphonu či tabletu má v nové verzi zásadně přepracované uživatelské rozhraní. Novinkou je také vylepšený algoritmus pro odstranění nežádoucích objektů ze snímků. (Android, iOS; 60 Kč)

Fotoaparát Z

Alternativní aplikace pro fotografování smartphony přináší ve své nové verzi ještě více efektů a filtrů. Rovnou v aplikaci také můžete tvořit zajímavé koláže i další kreativní výstupy, například fiktivní časopis s vaší fotkou na titulní stránce. (Android, iOS; zdarma)

Deezer

Aktuální verze klientské aplikace hudební streamovací služby, která je velkým konkurentem Spotify, umožňuje mimo jiné rychle vytvářet playlisty oblíbených skladeb. Ve spodní části obrazovky se také nově ukazují návrhy souvisejících alb. (Android, iOS; zdarma)

Telegram

Bezpečnější alternativa k internetovému komunikátoru WhatsApp přináší v nové verzi sdružování souvisejících chatů a přehledněji zobrazuje stažený obsah. (Android, iOS; zdarma)

Aplikace pro jarní výlety

Letošní zima byla celkem krátká a rychle přichází jaro. Je čas vyrazit ven, samozřejmě se smartphonem vybaveným aplikacemi pro navigaci i zábavu na cestách. Pokud se chystáte na delší výlet, nezapomeňte si do batohu přibalit i powerbanku, ať nezůstanete uprostřed divočiny bez GPS.

Mapy.cz

Turistické mapy

Naprosto zásadní výbavou smartphonu na cesty je aplikace Mapy.cz, která obsahuje nejen klasické, ale i turistické, cyklistické nebo vodácké mapy s možností stažení do paměti smartphonu, abyste se obešli i bez připojení k internetu. V aplikaci najdete nejen tipy na výlety a informace o turistických zajímavostech, ale také funkci nazvanou Stopař, která zaznamenává trasy vašich výletů. Mapy.cz obsahují i 3D mapy měst a panoramatické fotografie pro názornou navigaci na místě, plánovač cest s výběrem druhu dopravy i hlasovou navigaci. Navíc jsou Mapy.cz dostupné i pro platformu Windows 10 Mobile.

Platforma zdarma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,0)

Triphood

Výlety s příběhem

Nová aplikace Triphood představuje katalog výletů, roztříděných do několika kategorií (poznávací, s dětmi, autem, na kole ad.), s možností filtrování podle lokality. Výlety mají jednotlivé zastávky s popisem daného místa a příběhem, který se k němu vztahuje. Výletníci pak mohou postupně odkrývat celý příběh a třeba i odpovídat na otázky a zjišťovat tajenku. Aplikace měří čas potřebný k absolvování výletu i vzdálenost, kterou jste na cestě urazili. Aktuálně je k dispozici několik desítek výletů, jejichž databáze se průběžně doplňuje. Výlety si můžete přidávat i sami. Aplikace Triphood je k dispozici zdarma, za jednotlivé výlety se ale platí kredity, které je třeba nakoupit.

Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,3)

Geocaching

Pro lovce kešek

Originální aplikace serveru Geocaching.com je k dispozici pro platformy Android a iOS a je plně lokalizována do češtiny. Do lovení kešek se můžete pustit ihned po vytvoření nového uživatelského účtu nebo registraci přes Facebook. Bezplatná verze aplikace Geocaching má jen základní funkce, ale začínajícím uživatelům bez problému postačí. Za cca 800 korun ročně si můžete pořídit Premium členství, které znamená přístup ke všem typům keší, lepší možnosti hledání a filtrování, notifikace, pokročilou statistiku nebo například i možnost stahovat seznamy a mapy keší do paměti mobilního zařízení pro off-line použití.

Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu velmi dobrý (1,2)

Turistický průvodce Galileo

Místopis ČR

Aplikaci pro Android, nazvanou Turistický průvodce Galileo, najdete pod názvem Mobilní turistický průvodce i v obchodech s aplikacemi pro iOS a Windows 10 Mobile. Do aplikace si můžete stáhnout data o regionu, kam se chystáte cestovat, která společně s mapou zahrnují i velmi obsáhlou databázi podrobných informací o bodech zájmu (kromě turistických zajímavostí také restaurace, firmy, školy ad.) a nahrávky hlasového výstupu, který vám odříká základní informace o objektech na mapě. Škoda jen, že úroveň pokrytí regionů České republiky není vždy na stejné úrovni. Některá místa nejsou pokryta vůbec, jinde najdete jen základní informace.

Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (2,2)

Maurerův výběr Grand Restaurant

Kde se najíst

Aplikace Maurerův výběr Grand Restaurant vám na cestách zprostředkuje informace ze známého průvodce po českých restauracích. Kromě základních informací o restauracích (adresa, otevírací doba) si v aplikaci můžete přečíst také o specialitách a zvláštnostech restaurací a samozřejmě si projít hodnocení kvality kuchyně od předchozích návštěvníků. Pokud se stanete registrovaným uživatelem, můžete sami navštívené restaurace hodnotit. K dispozici je mapa a také žebříčky nejlepších restaurací podle různých kritérií. Podobné funkce má i aplikace Restu, která slouží nejen jako průvodce po okolních restauracích, ale zároveň je v ní možné rovnou zadat rezervaci.

Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,4)

Hrady a zámky, Maxův průvodce

Putování historií

Aplikace zabere v paměti mobilního zařízení celkem dost místa (přes 300 MB), protože si při prvním spuštění stáhne informace a fotografie stovky nejzajímavějších českých hradů a zámků. Obsah aplikace je členěn abecedně, podle krajů nebo na časové ose. K dispozici je na 650 fotografií interiérů, exteriérů a okolí hradů a zámků, stejně jako odkazy na jejich oficiální stránky a přesná poloha. Aplikace nemá jen informativní část, ale obsahuje také kvíz s bezmála třemi stovkami otázek z historie i zajímavostí kolem hradů a zámků. Aplikace má i fulltextové vyhledávání a ovládá se gesty, ale verze pro iOS je bohužel dostupná jen pro iPad, do iPhonu ji nenainstalujete.

Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,3)

c:geo

Open-source geocaching

Podobné služby jako aplikace Geocaching nabízí zdarma open-source klient webu Geocaching.com v podobě aplikace c:geo, dostupné jen pro platformu Android. Aplikace c:geo využívá mapy od Googlu a OpenStreet map, včetně možnosti ukládání map pro off-line použití, a nabízí vyhledávání keší pomocí různých filtrů a vyhledávacích kritérií a ukládání kompletních informací do paměti smartphonu. Pro navigaci lze využívat vestavěný kompas a souřadnice lze přenášet i z dalších navigačních a mapových aplikací. Majitelé iPhonů mohou jako alternativu k aplikaci Geocaching zvolit třeba Geo Bucket, Geocaching Buddy nebo Geocaching with Geosphere.

Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (1,3)

Místa Paměti národa

Po stopách historie

Velmi nevšedního turistického průvodce připravuje nadace Post Bellum ve spolupráci s Českým rozhlasem a dalšími institucemi. Aplikace Paměť národa vás provede místy významných událostí 20. století, spojených především s fašistickou a později i komunistickou diktaturou. Kromě mapy a fotografií obsahuje aplikace celé příběhy s audionahrávkami vyprávění očitých svědků a účastníků historických událostí. Připraveny jsou i celé trasy vedoucí významnými místy, takže se můžete například vydat ve stopách hrdinných parašutistů Gabčíka a Kubiše. Další obsah je dostupný na webu Paměť národa (pametnaroda.cz).

Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,2)

Výletář

Kam na výlet?

Šikovná aplikace Výletář čerpá informace ze známého webu Kudy z nudy (kudyznudy.cz). Stačí si jen zvolit kraj či více krajů, kam byste se rádi vypravili, a hned můžete začít procházet přehled akcí na hradech a zámcích či v dalších turistických lokalitách. Samostatná nabídka (nejen) víkendových aktivit zahrnuje koncerty, výstavy, jarmarky nebo třeba dětské dny. Akce, které se chystáte navštívit, si můžete přidat k oblíbeným a také si rovnou do kalendáře zadat upozornění na termín jejich konání. Pro podrobnější popis akcí lze rovnou z aplikace přejít na web Kudy z nudy, kde najdete kompletnější informace a někdy i aktuálnější obsah.

Platforma - zdarma
zdarma Známka Chipu výborný (1,5)


Příbuzná témata:  Komerční sdělení