Menu

Nejlepší aplikace pro Chromecast

Levné zařízení Chromecast promění jakoukoli televizi s HDMI portem na Smart TV. Opravdovou sílu ale získá až ve spojení s aplikacemi instalovanými ve smartphonech či tabletech s Androidem a iOS. Podívejme se na nejzajímavější z nich.

Google Home

Nezbytná výbava

Bez aplikace Google Home se neobejdete už při samotné instalaci Chromecastu, bez ohledu na to, zda jde o klasický Chromecast, nebo Chromecast Audio. V aplikaci Google Home provedete úvodní nastavení a ovládá se přes ni například i zapojení více zařízení do zón. Google Home přitom samozřejmě spolupracuje nejen se zařízeními Chromecast přímo od Googlu, ale také se spotřební elektronikou (bezdrátovými reproduktory, AV receivery atd.) s podporou technologie Cast. Přímo v aplikaci Google Home lze vyhledávat a instalovat nové aplikace pro Chromecast, stejně jako z ní streamovat obsah do těchto zařízení a ovládat jeho přehrávání.
Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,1)

BubbleUPnP

Univerzální streaming

Prostřednictvím aplikace BubbleUPnP lze v rámci domácí sítě streamovat filmy, hudbu či fotografie nejen do Chromecastu (resp. zařízení s podporou protokolu Cast), ale také do všech dalších zařízení s podporou streamingu přes UPnP/DLNA (typicky chytré televize, multimediální přehrávače atd.). Zdrojem obsahu může být lokální mediaserver (především síťové úložiště nebo počítač), multimédia z paměti mobilního zařízení, aplikace Fotky Google, Hudba Google Play či Tidal, nebo třeba i cloudová úložiště Disk Google, Dropbox, Box nebo OneDrive. Aplikaci BubbleUPnP lze vyzkoušet zdarma, ale pro plnou funkčnost je třeba zakoupit její licenci.
Platforma - 85 Kč
Známka Chipu výborný (1,1)

Netflix

Filmotéka v mobilu

Vzornou podporu zařízení Chromecast, resp. přístrojů s podporou technologie Cast demonstruje aplikace Netflix, klient stejnojmenné hudební streamovací služby. Díky tomu vás vůbec nemusí mrzet, že vaše televize nemá ve své výbavě i aplikaci Netflix ve verzi pro Smart TV. Mobilní klient Netflixu je sám o sobě samozřejmě zdarma, ale pochopitelně se neobejdete bez měsíčního předplatného streamovací služby. Ta nabízí v současné době nejrozsáhlejší knihovnu filmových a seriálových titulů světové kinematografie, stejně jako filmy a seriály z vlastní tvorby. Jediné, co budete k filmovému zážitku, kromě předplatného Netflixu, potřebovat, je kvalitní připojení k internetu.
Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,1)

Plex

Nejlepší mediacentrum

Snad žádného čtenáře Chipu nepřekvapí, že ve výbavě multimediálního řešení Plex nechybí ani podpora Chromecastu, resp. technologie Cast. Plex totiž v klientských zařízeních podporuje snad všechny myslitelné platformy a operační systémy a jeho serverovou část můžete provozovat v NAS serverech všech hlavních výrobců, stejně jako v běžných počítačích. Plex má poněkud jinou architekturu než například oblíbené mediacentrum Kodi (dříve XBMC), ale ve výsledku poskytuje větší flexibilitu a výrazně usnadňuje přidávání dalších koncových zařízení. Plex Server je k dispozici zdarma, ale za klientské aplikace pro Android a iOS je třeba zaplatit.
Platforma 120 Kč 120 Kč
Známka Chipu výborný (1,1)

Spotify

Hudba přes Chromecast

Hudbu pro přehrávání v zařízeních připojených ke klasickému Chromecastu (televize, domácí kino atd.) i Chromecastu Audio můžete získat nejen z aplikace (resp. služby) Hudba Google Play, ale třeba také ze streamovací služby Spotify. Podobně jako Netflix je i Spotify špičkou ve svém oboru, což předpokládá i podporu streamingu přes technologii Cast. Pro neomezenou možnost využívání služeb Spotify je třeba platit měsíční předplatné, ale velkou výhodou je, že streamovat hudbu do Chromecastu je možné i v bezplatné variantě streamovací služby. Klientská aplikace Spotify vás sama upozorní, že je v domácí síti připojený Chromecast, a umožní vám do něj streamovat hudbu.
Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,1)

TuneIn Radio

Všechna rádia světa

TuneIn Radio představuje poněkud jiný typ streamovací aplikace než Spotify. Nečerpá totiž hudbu z jedné centrální knihovny skladeb, ale přehrává obsah velkého množství internetových rádií z celého světa. Snadno si najdete stanici vysílající hudbu dle vaší aktuální nálady. Klientská aplikace TuneIn Radio si našla cestu do bezdrátových reproduktorů nebo AV receiverů pro domácí kina. Zároveň podporuje TuneIn Radio také streamování do Chromecastu. Službu TuneIn Radio si můžete jeden měsíc zkoušet zdarma, roční předplatné pak vyjde na 2 900 korun. V placené verzi nepřerušuje poslech rádií reklama (pokud ji nevysílá přímo rádio).
Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,4)

Solid Explorer

Nejen správce souborů

Prohlížeč a správce souborů v paměti mobilních zařízení byste možná v přehledu nejlepších aplikací spolupracujících s Chromecastem nehledali, ale Solid Explorer zde má své nezpochybnitelné místo. Předně je třeba uvést, že jde o aplikaci, která umí pracovat nejen s obsahem paměti mobilních zařízení, ale také se soubory na počítačích a úložištích (NAS serverech) v místní síti, stejně jako s obsahem všech běžných cloudových úložišť. Pokud jde o streamování obsahu do Chromecastu a dalších podobných zařízení, je Solid Explorer vybaven vlastním přehrávačem videí a prohlížečem fotografií, který umí streamovat obsah přes protokol Cast.
Platforma - 50 Kč
Známka Chipu výborný (1,3)

LocalCast

Všestranné řešení

Aplikace LocalCast je velmi podobná streamovací aplikaci BubbleUPnP. Také slouží pro přehrávání a streamování přehrávání multimediálních souborů z různých zdrojů v Chromecastu nebo jiných zařízení s podporou technologie Cast. LocalCast může streamovat obsah z paměti mobilního zařízení, NAS serverů, zařízení s podporou UPnP/DLNA streamingu, stejně jako ze všech běžných cloudových úložišť, ke kterým aplikaci povolíte přístup. Zajímavostí je možnost streamovat třeba i dokumenty ve formátu PDF. Aplikace LocalCast je k dispozici zdarma, ale pro plnou funkcionalitu a odstranění reklamy je třeba zaplatit. Autor aplikace přitom dává na výběr z různých výší plateb.
Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (1,2)

DS video

Pro NAS servery

Streamování do Chromecastu podporují například i aplikace určené pro majitele NAS serverů Synology. Konkrétně DS video přehrává filmy, seriály i další videa uložená v NAS serveru, v koncových zařízeních, včetně Chromecastu i dalších přístrojů s podporou UPnP/DLNA streamingu. Prakticky to samé, ale s hudbou, umí aplikace DS audio. V obou aplikacích najdete velmi přehledné ztvárnění vaší domácí sbírky hudby a videa a navíc můžete využívat i vzdálený přístup k vašemu NAS serveru po internetu s využitím služby QuickConnect. Pro použití obou aplikací je třeba mít v NAS serveru instalovány stejnojmenné doplňkové balíčky.
Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,4)


Příbuzná témata:  Komerční sdělení