Menu

Nové produkty V TESTU

Nové produkty V TESTU

Přinášíme vám pravidelný měsíční průřez novým hardwarem a softwarem. Jedná se sice o krátké články, ale předcházejí jim dlouhé a pečlivé testy. Zájemce o konkrétní produkty jistě potěší i informace o zajímavých alternativách.

* Hardware a komunikace: LCD televizory máme většinou spojeny s velkými úhlopříčkami a vysokou cenou. Že tomu může být i naopak nás přesvědčila přenosná 7" televize Evolva, která navíc umí zpracovat jak analogový, tak digitální signál (str.92). Netradiční výrobek představuje elektroakustický vibrační reproduktor Nimzy Vibro Max (str.92). Nabíjecí tužkové akumulátory dnes používá skoro každý, možná tedy pro vás bude zajímavá recenze profesionální nabíječky Varta (str.93). Test cenově výhodného, ale také hůře vybaveného notebooku Benq Joybook A52E-901 hodícího se pro práci s méně náročným OS najdete na straně 98. Pro vytvoření malé domácí WLAN sítě možná načerpáte inspiraci v testu domácí brány Netgear WGR614 (str.102).

* Software: Při zpracování většího množství digitálních fotografií asi uvítáte program, který umí hromadně upravovat, přejmenovávat či konvertovat formáty fotek. Vyzkoušejte BatchPhoto (str.104). Nová verze programu Adobe Creative Suite 3, resp. jeho varianta Design Premium, slouží jako příklad odvrácené strany softwarového pokroku. Ukážeme vám, co nového grafický balík přináší (str.105). Riziko ztráty dat lze omezit - například pravidelným zálohováním, se kterým vám může pomoci Norton Save & Restore (str.106). Vytvořili jsme pro vás balík Sysinternals Suite obsahující 61 nejlepších utilit, které nabízí společnost Microsoft, samozřejmě zdarma. Podíváme se na čtyři nejzajímavější (str.107).

Jak Chip hodnotí:

V krátkých testech se snažíme představovat zcela nové nebo zvláště zajímavé produkty. Testy jsou orientovány na praxi, chválíme dobré nápady, ale i nemilosrdně ukazujeme případné slabiny testovaného hardwaru nebo softwaru. Stanovujeme, jak si daný produkt stojí ve srovnání s konkurencí, a naznačujeme alternativy. Pro informaci uvádíme nejdůležitější technická data a funkce, abyste si i vy sami mohli udělat vlastní názor.

VÝKONNÝ NOTEBOOK

BARBONE W MAGIC

HODNOCENÍ *****
INFO/ZAPŮJČIL   www.tsbohemia.cz / T.S.Bohemia
CENA VČ. DPH    29 700 Kč
POMĚR CENA/VÝKON    velmi dobrý
TECHNICKÁ DATA
Procesor / operační paměť / čipset  Intel Core 2 Duo T7500 / 2,2 GHz / 2048 MB / Intel PM965
Displej / rozlišení / grafika  TFT / 15,4" / 1280 x 800, lesklý /  nVidia GeForce Go 8600M GS 256 MB
Porty a rozhraní    4x USB, FireWire, D-Sub, S-Video, PC Card,  čtečka SD/MMC/MS Pro karet, webkamerka
Síťová karta LAN / WLAN  Realtek RTL8169 gigabit / Intel Pro Wireless 4965 AGN
Baterie / výdrž [h:m]  Li-Ion / 4800 mAh / 11,1 V / 1:56
Výkon v SYSmark 2007 Preview   93 (110, 59, 102, 113)
Cinebench 2003 (body) / DivX / MP3  622 / 8:50 m / 1:44 m
3DMark 2001 / 2003 / 05 / 06  15981 / 5977 / 3801 / 2326
Pevný disk / přenosová rychlost [MB/s] / přístupová doba [ms]  WDC WD1600BEVS 160 GB / 38,4 / 22,8
Rozměry / hmotnost  362 x 267 x 37 mm / 3028 g

Velmi výkonný notebook, který nezklame ani výpočetním, ani grafickým výkonem, i když za cenu pouze dvouhodinové výdrže na baterii. Nadupaný hardware v tomto případě neměl nejmenší potíže s nároky systému Windows Vista, což se zdaleka nedá říct o všech noteboocích. Pokud si hodláte pořídit notebook s Vistou (a notebook s Windows XP už dnes skoro nekoupíte), toto je vhodná konfigurace. Přestože tento notebook váží tři kilogramy, nepůsobí plnoštíhlým dojmem. Potěšila nás kvalita zpracování, která je řádově vyšší než u většiny tzv. „barebone" notebooků, tedy notebooků, které výrobce nakupuje ve formě šasi s displejem a základní deskou a které pak doladí a označí svojí značkou. Možná je tomu tak i proto, že v tomto případě se v podstatě jedná o notebook Asus S96S, tedy o celkem značkový stroj.
Klávesnice je jednoduchá; ničím nezaujme, ale ani ničím nepohorší. Klávesa Ctrl není až vlevo dole, Backspace nelze nahmatat a tlačítko Enter by mohlo být větší, ale v podstatě jde o standardní klávesnici. Všechny porty (až na dvojici USB, kterou najdeme vzadu) jsou umístěny na pravém boku. Webová kamerka je pevně zapuštěna v krytu displeje a nelze jí otáčet. Kryt displeje je dostatečně pevný a dobře chrání před promáčknutím. Displej samotný je lesklý a stačí i pro potřeby poměrně výkonného herního grafického adaptéru.
SHRNUTÍ: Ideální konfigurace pro nároky OS Vista i pro náročnější mobilní hráče. Kvalita zpracování velmi dobrá, vysoký výkon, ale menší výdrž na akumulátory.
ALTERNATIVA: Lenovo T61, Toshiba Satellite P100, Acer Aspire 7720
Michal Bareš

DIGITÁLNÍ FOTORÁMEČEK

SAGEM AGFAPHOTO AF5070M

HODNOCENÍ ***
INFO/ZAPŮJČIL   www.penta.cz / Penta CZ
CENA VČ. DPH    3 990 Kč
POMĚR CENA/VÝKON    dostatečný
TECHNICKÁ DATA
Displej 7" LCD  480 x 234 bodů
Kapacita paměti    128 MB
Podpora paměťových karet  SD, MMC, xD, MS
Připojení k PC  USB
Podporovaný formát obrázků  JPEG
Rozměry / hmotnost  23,5 x 18 x 3,9 mm / 600 g

Digitální fotorámečky se v poslední době objevují jako houby po dešti. Jsou to vlastně malé LCD displeje s interní pamětí a slotem pro paměťovou kartu, z níž si můžeme prohlížet fotografie pořízené digitálním fotoaparátem. Rámeček lze snadno postavit na pracovní stůl a při práci tak sledovat nejen jednu rodinnou fotografii, ale celý „slideshow" snímků z dovolené.
Nápad je to dobrý, otázkou však zůstává, kdo si takovou poměrně drahou hračku pořídí jen pro sledování fotografií na jednom místě. Málokdy jsou totiž tato zařízení vybavena integrovanou baterií, takže je nelze přenášet, což je i případ tohoto rámečku. Displej má navíc dost malé rozlišení, takže fotografie ztrácejí detaily. U rámečku nelze regulovat jas ani kontrast. Na druhou stranu oceňujeme přibalený vyměnitelný kryt v tmavé barvě.
Rámeček má integrovaný reproduktor, a tak lze u promítání snímků poslouchat i hudbu ve formátu MP3. Ovládání pomocí tlačítek na rámečku je poněkud neintuitivní, naštěstí je však přiložen dálkový ovladač.
SHRNUTÍ: Líbivý fotorámeček s pěkným designem, ale slabším displejem a omezenou kapacitou interní paměti. Škoda že nemá interní akumulátor.
ALTERNATIVA: Philips 7FF1MS, Kodak EasyShare SV-710, Samsung SPF-07N.
Michal Bareš

PŘENOSNÁ LCD

TVIS DVB -T EVOLVA CORONA

HODNOCENÍ *****
INFO/ZAPŮJČIL   www.agen.cz / Agen
CENA VČ. DPH     4 165 Kč
POMĚR CENA/VÝKON    dobrý
TECHNICKÁ DATA
Úhlopříčka displeje  7" (17,8 cm)
TV tunery  analogový i DVB-T
Rozměry / hmotnost (se stojánkem)  204 x 127 x 97 mm / 720 g
Další funkce  FM rádio, 3 hry
Vstupy / výstupy   AV in/out
Spotřeba  12 wattů

LCD televizory máme většinou spojeny s velkými úhlopříčkami a vysokou cenou. O tom, že tomu může být i naopak, nás přesvědčila přenosná 7" televize Evolva, která navíc umí zpracovat jak analogový, tak digitální signál, poslouží i jako FM rádio a lze si na ní zahrát jednu ze tří jednoduchých vestavěných her.
Hlavní výhodou je snadná přenositelnost, která z ní činí ideálního společníka na chalupu, do automobilu nebo třeba do kanceláře. Tento přijímač s rozměry 204 × 97 × 127 mm a s hmotností 720 gramů používá pro vykreslení obrazu širokoúhlý 7palcový (17,8cm) LCD displej a je vybaven dvěma TV tunery - jeden slouží pro příjem běžného analogového TV vysílání a druhý pro příjem pozemního digitálního TV vysílání (DVB-T). Za cenu okolo 4000 Kč je v balení kromě samotné krabičky s panelem obsažena i externí anténa pro příjem digitálního vysílání DVB-T, dálkový ovladač, napájecí adaptér do auta, sluchátka „pecky" a také redukce umožňující připojit externí videozařízení (kameru, videopřehrávač, DVD přehrávač apod.). Naladění TV i rozhlasových kanálů probíhá automaticky. Snadnou obsluhu umožňuje kromě dálkového ovladače i menu v češtině. EPG i teletext zobrazují správně české znaky.
SHRNUTÍ: Za lákavou cenu si můžete pořídit malý televizor, díky kterému nepřijdete o oblíbený pořad ani mimo domov.
ALTERNATIVA: Manta LCD702, Sencor SPV6701T
Martin Semrád

NETRADIČNÍ REPRODUKTOR

NIMZY VIBRO MAX

HODNOCENÍ ***
INFO/ZAPŮJČIL   www.tespo.com / Tespo
CENA VČ. DPH    3 340 Kč
POMĚR CENA/VÝKON     dostatečný
TECHNICKÁ DATA
Výkon  20 W RMS
Připojení   3,5mm jack
Napájení    síťový adaptér
Rozměry / hmotnost  60 x 60 x 50 mm / 550 g
Rozsah frekvence  100 Hz - 20 kHz
Impedance  4 ohmy

Tato novinka nás zaujala na první pohled, takže jsme ji chtěli vyzkoušet. Jedná se o malou krabičku, která po přiložení na plochu stolu funguje jako elektroakustický vibrační reproduktor. Ke zdroji signálu se připojuje stejně jako jiné reproduktory, tedy 3,5mm jackem, a ke zdroji napájení (jelikož nemá vestavěné akumulátory) se připojuje adaptérem. Dokud ji nepřiložíte k nějaké ploše, ozývá se jen sotva slyšitelný zvuk, jakmile ji však položíte například na stůl, jako zázrakem se ozve hudba. Ideálním povrchem je prázdný pracovní stůl (ten se ale hledá těžko) nebo například okno (to zase není moc praktické, protože Vibro na něm musíte držet).
Milovníky kvalitního zvuku Vibro moc nenadchne, protože kvalita reprodukce se mění jak s použitým povrchem, tak s pozicí Vibra na stole. Kvalita reprodukce se změní i tehdy, když na stůl položíte nějaký jiný předmět, takže se spíše než o opravdový reproduktor jedná o technicky a designově zajímavou hračku. Určitý přínos by Vibro díky malým rozměrům a nízké hmotnosti mohlo představovat pro majitele notebooků, na cestách však zase může být nevýhodou potřeba napájení ze sítě.
SHRNUTÍ: Krásný nápad, ale opravdový zážitek z hudby nečekejte. Zajímavá věcička, která je sice poněkud dražší, ale zaujme každého, kdo ji uvidí.
ALTERNATIVA: Nimzy Vibro Blaster
Michal Bareš

RYCHLÁ NABÍJEČKA

VARTA ULTRAFAST CHARGER

HODNOCENÍ *****
INFO/ZAPŮJČIL   www.varta-consumer.cz / Varta
CENA VČ. DPH    1 799 Kč
POMĚR CENA/VÝKON    velmi dobrý
TECHNICKÁ DATA
Typ akumulátorů   AA, AAA Ni-MH
Počet akumulátorů  čtyři samostatně nabíjené
Nabíjecí proud  300 mAh (AAA), 7500 mAh (AA)
Indikace činnosti   barevné diody
Délka nabíjení  AAA 800 mAH 15 min., AAA 1000 mAH 18 min.,  AA 2100 mAh 15 min., AA 2500 mAh 18 min., AA 2700 mAh 20 min.
Napájení síťový    adaptér, autoadaptér

Nabíjecí tužkové akumulátory dnes používá skoro každý z nás, takže většina uživatelů se jistě už i dostala do situace, kdy akumulátory „došly" právě ve chvíli, kdy bylo třeba rychle něco dofotit, dopsat na bezdrátové klávesnici nebo kdy byla oholena pouze polovina tváře. V takové chvíli většinou není čas čekat hodinu na to, než pomalá dobíječka baterky dobije. Rychlonabíječky existují již nějakou dobu, ale většinou potřebují speciální akumulátory (takřka vždy jeden typ jednoho výrobce), které nejsou všude k dostání a které ani nejsou nejlevnější. Výhodou nabíječky Varta 15 Minute UltraFast Charger je, že umí rychle zaplnit jakékoliv Ni-MH baterie, a to do 20 minut v případě jejich úplného vybití. Při našem testu jsme většinou čekali jen několik minut, protože úplně vybité akumulátory jsme nenašli, a ty, o kterých jsme si mysleli, že jsou úplně vybité, nabíječka vyhodnotila jako špatné (co se dá čekat od pár let starých a namáhaných baterií, které poslední dobou po dlouhém nabíjení vydržely v myši jen den provozu). Výsledkem tedy bylo, že jsme většinu starých akumulátorů vyhodili a aspoň máme pro problémech.
Nabíječka umí kromě nefunkčních akumulátorů rozpoznat i ty špatně zasazené, což se hodí, protože na ní není nakreslena správná polarita. Jakmile do ní ale baterie správně vložíte (plusem nahoru), rozsvítí se u každé baterie červená dioda, spustí se chladicí větrák a začne nabíjení, které skončí za několik minut. Konec nabíjení signalizuje rozsvícení zelené diody. Pokud je akumulátor špatný, dioda začne červeně blikat. Kromě rychlosti oceňujeme rovněž výbavu, která sestává ze síťového adaptéru, autoadaptéru a přibalené čtveřice kvalitních akumulátorů Varta Power Accu 2500 mAh.
SHRNUTÍ: Rychlá a praktická nabíječka pro všechny typy Ni-MH akumulátorů. Trochu dražší, ale profesionálové ji ocení.
ALTERNATIVA: Varta 15 Minute Charge & Go (rychle nabíjí pouze akumulátory Varta Charge & Go), Energizer 15 Minute Battery Charger, Duracell 15 Minute Battery Charger
Michal Bareš

BAREVNÁ LASEROVÁ TISKÁRNA A4

KONICA MINOLTA MAGICOLOR 5430DL

HODNOCENÍ ****
INFO/ZAPŮJČIL    www.konicaminolta.cz / Konica Minolta
CENA VČ. DPH    13 550 Kč
POMĚR CENA/VÝKON     dobrý
TECHNICKÁ DATA
Rychlost tisku / rozlišení      20 str./min. / 2400 ? 600 dpi
Připojení   USB 2.0 / Ethernet
Podpora OS  Windows, Linux, Mac OS X 10.2+
Rozměry / hmotnost  44 x 42 x 52 cm / 42 kg
Kapacita zásobníků papíru [vstupní / výstupní]  250 / 250 listů A4
Kapacita toneru (startovací / běžný) K/CMY [stran]  3000 / 3? 3000 / 6000 / 3? 60000
Možnosti rozšíření  duplex, podavač papíru
Náklady na tisk 5% K / CMYK  0,63 / 4,12 (3,30) Kč s DPH / str.

Barevná laserová tiskárna Konica Minolta Magicolor 5430DL je určena především pro malé kanceláře s vyšším objemem tisku, které navíc počítají s budoucím růstem. K tomu ji předurčuje rychlost tisku, síťová ethernetová přípojka a dobré možnosti rozšíření o duplex i přídavné zásobníky papíru. Není to nejlevnější barevná laserová tiskárna na trhu, ale nabízí rozumný kompromis mezi rozšiřitelností a relativně nízkými náklady na tisk. Ty jsou nižší než u tiskáren s pořizovací cenou do 10 000 Kč. Námi vypočítané náklady na tisk zohledňují cenu toneru a ostatního spotřebního materiálu v přepočtu na stránku. V tomto případě jsou tiskové válce součástí tonerové kazety, ale započítali jsme i pár haléřů navíc za výměnnou nádobku na odpadkový toner. Pokud zakoupíte výhodné balení všech tonerů (CMYK) najednou, dostanete se na tiskové náklady uvedené v tabulce v závorce. Tonery se ale mění samostatně, podle toho, která barva dochází.
Co se týče rychlosti, v tabulce zjistíte, že údaj o rychlosti 20 stran za minutu je trošku přehnaný, tiskárna je však o něco rychlejší než ty nejlevnější barevné laserové tiskárny s cenou do 10 000 Kč vč. DPH.
Jako velmi podařenou hodnotíme kvalitu textového tisku včetně miniaturního jednobodového písma, u nějž lze snadno rozlišit i háčky a čárky diakritiky. Písmo je dobře vykreslené a čitelné. Výhradu máme k výtisku kombinujícím žluté písmo na černém pozadí, kde nejmenší dvě velikosti nebyly čitelné. Velice dobře si tiskárna umí poradit s barevnými přechody, které jsou dobře odškálované a snadno odlišitelné. Kvalita tištěné grafiky a fotografie je na laserovou tiskárnu výborná, včetně správného barevného podání.
SHRNUTÍ: O něco dražší, ale dobře vybavená barevná laserová tiskárna s dobrou konektivitou a potenciálem pro rozšíření. Tiskové náklady jsou v této kategorii zařízení jedny z nejnižších.
ALTERNATIVA: Výborná kvalita tisku. Pro kanceláře s menšími nároky na zásobníky papíru by byla variantou inkoustová tiskárna HP OfficeJet Pro K5400dn, která je levnější a má nižší náklady na tisk.
Michal Bareš

Výsledky měření:
První stránka [s]    16
10 stran - text s logem [m:s]  0:42
5 stran grafického dok. (A4) [m:s]  0:29
Fotografie (A4) [m:s]  0:19
PDF dokument (18 stran) [m:s]  1:06
Prezentace PPT (18 stran) [m:s]    1:10
První stránka Č/B [s]  0:16
ČB textový dokument (18 stran) [m:s]  1:07
Spotřeba při práci [W]  480
Spotřeba - sleep [W]  8
Životnost válce K/CMYK [str.]  -
Cena válců  -
Náklady na tisk (5% pokrytí) [Kč s DPH / str.]  0,63/ 4,12 (3,30)

LASEROVÁ TISKÁRNA

KYOCERA FS-920

HODNOCENÍ ****
INFO/ZAPŮJČIL    www.janus.cz  
CENA VČ. DPH    7 318 Kč
POMĚR CENA/VÝKON    dobrý
TECHNICKÁ DATA
Rychlost tisku  18 stran A4 za minutu v rozlišení Fast 1200 dpi
Rozlišení  Fast 1200 dpi
Provozní náklady  0,46 Kč/str.
Rozhraní  USB, paralelní port
Jazyk tiskárny  6 emulací (včetně PS 3, PCL 6) a PRESCRIBE Iie
Vstupní / výstupní zásobník  250 / 100 listů
Rozměry / hmotnost  380 x 390 x 245 mm / 9,2 kg

Přes nesporné výhody barevného tisku a pokles ceny barevných tiskáren se stále dobře prodávají i černobílé laserové tiskárny. Důvodem je stále ještě nižší cena a především nízké provozní náklady. Na ty tradičně sází tiskárny značky Kyocera, které mají odolné komponenty. Fotoválec, vývojnice a zažehlovací jednotka testované tiskárny mají životnost 100 000 stran, což je většinou dostatečné pro celý životní cyklus. Jedna textová stránka A4 (s 5% pokrytím) tak vyjde na 46 haléřů, protože do provozních nákladů se započítá jen toner na 6000 stran.
Testovaný model FS-720 je vhodný pro malé pracovní skupiny. Nemá ale síťovou kartu (lze pouze dokoupit externí síťové rozhraní). Nabízí port USB a také starší port paralelní, se kterým se už u každé tiskárny nesetkáte. Oba porty se mohou používat současně, takže tiskárna může být připojena ke dvěma počítačům. Ovladače jsou k dispozici i v českém jazyce a pro všechny běžné typy operačních systémů - instalace a provoz jsou bezproblémové. Pro nasazení v menším síťovém prostředí je tiskárna dobře připravena - tisková mechanika je dimenzována na tisk až 15 000 stran měsíčně. Papír formátu A4 se ve spodní části čela tiskárny zakládá do výsuvného zásobníku, který má kapacitu 250 listů papíru. Zásobník je opatřen ukazatelem stavu papíru. Výstupní zásobník v horní části tiskárny pojme 100 listů papíru.
Tisk probíhá v rozlišení až 1200 dpi a jeho maximální rychlost je podle výrobce 18 stran za minutu. V testech jsme se zaměřili na měření rychlosti tisku v různých úlohách a při různém rozlišení: pro tisk textu, souborů PDF a prezentací jsme zvolili standardní rozlišení 600 dpi, při tisku obchodní grafiky a také při tisku obrázků a fotografií jsme využili maximálního rozlišení 1200 dpi. Při testu vytiskla tiskárna 10 textových stran za 45 s a první stránka se objevila po 15 sekundách. 18stránkový testovací dokument byl hotov za minutu a deset sekund.
Vytištěné dokumenty jsou poměrně hutné, takže větší písmo je tmavé a dobře čitelné, ale menší fonty jsou rozpité a tučné a grafika je hodně tmavá a s rastry. Pro grafické výstupy tedy tiskárna příliš vhodná není, vhodnější je pro využití v kancelářském prostředí. V režimu spánku spotřebuje 3,7 W, což je nízká hodnota, a probudí se z něj asi za 24 sekund.
SHRNUTÍ: Černobílá kancelářská laserová tiskárna s nízkými provozními náklady, vhodná pro menší kolektiv. Chybí jí síťové rozhraní.
ALTERNATIVA: Oki B4250, Brother HL5240, Lexmark E340, Samsung ML-3051N, HP LaserJet P2015n
Pavel Trousil

Výsledky měření:
První strana textového dokumentu  15 s 
Text s ČB logem (10x A4)  45 s 
Grafickéhý dokument (5x A4)  35 s 
Čas tisku prezentace (6x A4)  30 s 
Čas tisku souboru PDF (18x A4)   1:08 min.
Čas tisku fotografie (1x A4)  18 s 

KOMPAKTNÍ DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁT

HP PHOTOSMART MZ67

HODNOCENÍ ****
INFO/ZAPŮJČIL   www.hp.cz / Hewlett Packard
CENA VČ. DPH    5 990 Kč
POMĚR CENA/VÝKON    velmi dobrý
TECHNICKÁ DATA
Snímač     1/1,8", CCD, 8,28 milionu snímacích elementů
Citlivost ISO  100 - ISO 800
Objektiv    6x optický zoom (35,5 - 225 mm v přepočtu na kinofilm), světelnost F2,8 - F4,8
Maximální rozlišení snímků  3312 x 2448 bodů
Displej  barevný 2,5" LCD displej TFT s rozlišením 153 600 bodů
Rozměry / hmotnost  96,5 x 62,6 x 29,3 mm / 170 g (bez baterií)

Především svátečním fotoamatérům a začátečníkům je určen nový digitální fotoaparát Photosmart Mz67. Společnost HP zde poprvé vyzkoušela zabudovat objektiv nabízející až šestinásobné optické přiblížení a určitě udělala dobře. Firemní objektiv „Precision" má solidní světelnost a z optických vad jsme zaznamenali pouze jisté soudkovité zkreslení při snímání na nejkratším ohnisku a chromatickou aberaci. Za zmínku určitě také stojí, že v režimu supermakro lze snímat objekty již ze dvou centimetrů.
Uživatel se při práci s modelem HP Photosmart Mz67 rychle zorientuje v používání několika tlačítek (spouště, zapínání/vypínání, mazání snímků, nastavení blesku), jednoho posuvníku/přepínače (mezi režimem snímání, natáčení videozáznamu a režimem prohlížení), originálně vytvarované (do oblouku) kolébky optického zoomu a křížového přepínače s potvrzováním výběru uprostřed (Menu/OK). Nejenom zmíněná kolébka zoomu, ale celkově se design tohoto fotopřístroje povedl, bytelnost podtrhují kovové části modelu, jež jsou ladně zkombinované s atraktivní černou barvou. Kompozice snímku probíhá pouze přes 2,5palcový barevný LCD displej (optický hledáček chybí), který sice dostatečně rychle překresluje, má však málo jemný rastr (rozlišení 153 600 bodů). Kromě automatiky můžete expozici ovlivnit využitím některé z přednastavených scén, bohužel přístup k nim je poněkud zdlouhavý - přes menu.
Postrádali jsme možnost nastavit manuálně citlivost snímače, zvláště v souvislosti s tím, že nás model potěšil nízkou přítomností šumu na snímcích. Výrobce totiž umístil zmíněných osm milionů buněk do relativně velkého snímače (1/1,8"). Citlivost snímače se tedy nastavuje pouze automaticky, v rozsahu od ISO 100 do ISO 800, většinu snímku však automatika nastavuje pouze při ISO 100 nebo ISO 200, což je škoda. Při testování jsme největším problémem fotoaparátu HP Photosmart Mz67 shledali jeho pomalý provoz, což se týká nejenom relativně pomalejšího zaostřování, ale znatelné je také zpoždění spouště (0,6 sekundy) a pomalé je ukládání snímků.
SHRNUTÍ: Cenově dostupný osmimegapixelový fotoaparát, který nabízí mnohonásobné optické přiblížení. Navíc tento model šlechtí produkce málo zašuměných fotografií a velmi snadné ovládání.
ALTERNATIVA: Sony Cyber-shot DSCS800
Marek Kuřina

Výsledky měření:
 Náběh po startu   1,7 s 
 Další snímek  2,9 s 
 Zpoždění spouště do (s namáčknutím)  do 0,4 s 
 Zpoždění spouště do  do 0,6 s
 Ukládání snímku (v maximální kvalitě)  2,5 s 
 Sekvenční snímání  1 snímek /s
 Přezoomování  1,5 s 

MODULÁRNÍ VÝKONNÝ NOTEBOOK

ASUS C90S 8743

HODNOCENÍ ***
INFO/ZAPŮJČIL    www.asus.cz / Asus
CENA VČ. DPH cca    53 500 Kč
POMĚR CENA/VÝKON     velmi dobrý
TECHNICKÁ DATA
Procesor/operační paměť/čipset    Intel Core 2 Duo 6700 / 2,66 GHz / 2048 MB / Intel 945G
Displej/rozlišení/grafika  TFT / 15,4" / 1680 ? 1050, lesklý / nVidia GeForce Go 7700 / 256 MB
Porty a rozhraní    3x USB, FireWire, HDMI, eSATA, D-Sub, auidio in/out, S-Video, Express Card, 2Mpx kamerka, čtečka SD/MMC/MS karet, snímač otisku prstů, Bluetooth
Síťová karta  LAN / WLAN Marvell Yukon 88E8055 PCI-E Gigabit / Atheros AR5008X (802.11g)
Baterie / výdrž [h:m]  Li-Ion / 4800 mAh / 11,1 V / 0:58
Cinebench 2003 (body) / DivX / MP3  812 / 7:36 m / 1:20 m
3DMark 2001 / 2003 / 05 / 06  20068 / 8715 / 3744 / 2420
Pevný disk / přenosová rychlost [KB/s] /
přístupová doba [ms]  Seagate ST9160821AS / 160 GB / 35475 / 13,9
Rozměry / hmotnost  369 x 270 x 35 mm / 3158 g

Většinu notebooků nelze téměř upgradovat, to však není případ Asusu C90S. Ten lze totiž snadno otevřít a pod krytem najdeme kromě paměťových modulů vyměnitelný procesor i grafický subsystém. Obě komponenty jsou chlazeny snadno oddělitelnými heatpipovými ploškami, pod kterými se skrývá klasická procesorová patice Intel 775 a grafická minikarta v provedení MXM, tedy Mobile PCI Express Module, kterou lze snadno vyměnit za jinou. V námi testované verzi jsme našli výkonný grafický adaptér nVidia GeForce Go 7700, ale lze sem vložit jakoukoliv jinou kartu tohoto formátu včetně nejnovějších GPU podporujících DirectX 10. Instalace i deinstalace jsou stejně snadné jako u běžného desktopu.
Snadná modularita je velkou výhodou tohoto notebooku, ale s použitím desktopového procesoru jsou spojeny i problémy týkající se nižší životnosti baterie, vyšší hlučnosti a nadměrného zahřívání. S přibaleným 4800mAh akumulátorem pracoval notebook pouze hodinu.
Velké tělo má vcelku kompaktní a střízlivý design. Nenajdeme tu diskotéku různobarevných diod, touchpad je téměř až strohý. U námi testovaného kusu byl bohužel i skoro nefunkční, což je také asi největší minus. Notebook je totiž osazen displejem s vysokým rozlišením, jež potřebuje velmi přesné pohyby kurzoru, které ale touchpad s malou citlivostí nezvládá.
Klávesnice má standardní klávesy. Tlačítko Ctrl bohužel není úplně vlevo dole a malou výtku máme i k tlačítku Backspace, které není u kraje klávesnice, takže se hůře nahmatává. 2Mpx webkamerka je otočná o více než 180° a obsahuje kontrolní diodu. Kryt displeje sice nedosahuje kvalit laku řady Lamborghini, ale dobře notebook chrání proti oděrkám či škrábancům.
Asus C90S je notebook s velmi nadstandardní portovou výbavou, v níž najdeme kromě HDMI konektoru i eSATA pro připojení externích disků. S ohledem na kvalitu integrované grafiky bychom však ocenili DVI výstup. Téměř všechny porty jsou umístěny na levém boku, vzadu najdeme pouze dva USB porty a napájení. Zbytek místa vyplňuje mohutný výfuk, obsahující čtyři větráky chladící heatpipové vedení od procesoru a grafické karty. I tak je však notebook při práci vcelku hlučný a zahřívá se v prostoru pod zápěstími.
SHRNUTÍ: Výborně upgradovatelný notebook s nejvyšším výkonem, jaký jsme kdy u notebooku naměřili, zato však s omezenou mobilitou a vyšší hlučností.
ALTERNATIVA: Zatím žádná
Michal Bareš

LEVNÝ NOTEBOOK

BENQ JOYBOOK A52E-901

HODNOCENÍ ***
INFO/ZAPŮJČIL    www.benq.cz / Benq
CENA VČ. DPH    13 490 Kč
POMĚR CENA/VÝKON     dobrý
TECHNICKÁ DATA
Procesor / operační paměť / čipset  Intel Celeron M440 / 1,86 GHz / 512 MB / ATI RC415MD
Displej / rozlišení / grafika  TFT / 15,4" / 1280 ? 800, lesklý/ ATI Radeon Xpress 200M
Porty a rozhraní    3x USB, D-Sub, PC Card, audio in/out
Síťová karta LAN / WLAN  Realtek RTL8139 10/100 / Atheros AR5006EG (802.11g)
Pevný disk / kapacita  Hitachi HTS541680J9SA00 / 80 GB
Rozměry / hmotnost  361 x 262 x 34 mm / 2523 g

Pořídit si levný notebook dnes není těžké, záleží jen na tom, na čem chcete ušetřit. V podstatě plnohodnotný notebook pro základní práci s kancelářskými aplikacemi a pro práci s internetem představuje BenQ Joybook A52E - 901. Za 13 490 Kč najdete v jeho výbavě vše, co budete potřebovat pro provozování běžně používaných aplikací. Na hry, stejně jako na dlouhý provoz na akumulátory však zapomeňte.
Zobrazovací jednotkou je 15,4palcový LCD displej, je zde DVD vypalovačka, 1,86GHz procesor Celeron M 440, 512 MB operační paměti a pevný disk s kapacitou 80 GB.
Takováto hardwarová konfigurace by v případě osazení starším OS Windows XP stačila na pohodový provoz, ale kdeže loňské sněhy jsou.
V ceně je operační systém MS Windows Vista, což není v tomto případě žádná výhra. Se svým výkonem notebook tento systém sotva rozběhne a i přes urputné snahy se nám pod Vistou nepodařilo projet všechny testovací benchmarky. SYSmark 2007 Preview jsme zkoušeli týden, ale s takto pomalým notebookem neměl šanci. Z testů převodu videa do formátu DivX a testu Cinebech 2003 však lze vyvodit, že notebook je zhruba čtyřikrát pomalejší než v tomto čísle testovaný Barbone.
U nejlevnějších notebooků nelze čekat zázraky a vzhledem k tomu, že je Joybook novinkou na našem trhu, byli jsme zvědaví na kvalitu jeho zpracování. Co se toho týče, je Benq srovnatelný s levnějšími modely Aceru nebo Asusu. Tělo je z tvrzeného hrubšího plastu, který nebude náchylný k poškrábání. Ochrana displeje je dostatečná, víko je dostečně pevné. Klávesnice je standardní, nenadchne, ani neurazí. Portová výbava je skrovná, ale alespoň jsou zde tři USB porty - u některých levných notebooků najdete pouze dva.
Na stranu kladů musíme připojit nízkou hmotnost - 2,5 kg. Šetření se projevilo i na kapacitě akumulátoru, který má pouze 2000 mAh, což je pro praktickou práci v terénu naprosto nedostatečné. U nového notebooku se setkáme s výdrží okolo 90 minut, kterou nelze označit za dostatečnou. Oceňujeme dobrou podporu ovladačů na stránkách výrobce, díky níž lze notebook downgradovat na systém Windows XP, s nímž bude o mnoho svižnější - tedy pokud se vám podaří přesvědčit Microsoft, aby vám tento systém vůbec ještě prodal. Podle zkušeností a reakcí našich čtenářů to možné je formou oficiálního downgradu, ale ani pracovníci podpory Microsoftu neřeknou přesně jak postupovat.
SHRNUTÍ: Levný, lehký, relativně solidní notebook s omezenou dobou práce na akumulátory. Pod Vistou líný, doporučujeme jiný operační systém.
ALTERNATIVA: HP 530, Acer Aspire 3104NWLMi
Michal Bareš

KOMPAKTNÍ DIGITÁLNÍ KAMERA

GENIUS G-SHOT DV811

HODNOCENÍ ***
INFO/ZAPŮJČIL    www.geniusnet.com / Genius
CENA VČ. DPH cca    2 300 Kč
POMĚR CENA/VÝKON    velmi dobrý
TECHNICKÁ DATA
Rozlišení snímků / videa    2560 x 1920 (3264 x 2448 interpolovaně) / 640 x 480 bodů
CMOS čip / zoom  5 Mpx / 8násobný digitální
LCD displej  2,5", 230 000 barev
Funkce     digitální fotoaparát, digitální kamera, MP3 přehrávač,  diktafon, MPEG-4 rekordér externího signálu, webkamerka
Úložné médium  SD karta
Akumulátor  Li-Ion 1050 mAh, 3,7 V 
Rozměry / hmotnost  118 x 58 x 28 mm / 174 g

Malá příruční věcička, která umí nahrávat video, pořizovat snímky, přehrávat skladby ve formátu MP3, poslouží jako diktafon a umí ještě pár věcí navíc - tak by bylo možné snadno shrnout vlastnosti kamerky Genius G-Shot DV811. Samozřejmě neumí vše perfektně, ale za něco málo přes 2000 Kč toho nabídne dost.
V balení najdeme překvapivě bohaté příslušenství, které kromě samotné kamerky zahrnuje malý stativ, nabíječku, praktický obal na přenášení, USB kabel, kabel s redukcí pro nahrávání videa z externího zdroje, sluchátka a poutko. Je tu prostě všechno, co budete potřebovat, tedy kromě SD karty, kterou si musíte dokoupit sami.
Kvalita nahrávaného videa stačí pro potřeby teenagerů, kteří se chtějí pochlubit na YouTube. Zařízení nemá optickou stabilizaci obrazu a těžko říct, zda má stabilizaci elektronickou. Při filmování je tedy třeba dát pozor nebo využít přibalený stativ, který oceníte i pokud se rozhodnete zařízení použít coby webovou kamerku. Přibližování optického zoomu je značně krokovité. Při rychlých změnách světelnosti pak kamerka chvíli hledá ty správné barvy. Kvalitu videozáznamu lze volit mezi VGA (640 × 480 bodů) a QVGA (320 × 240 bodů). Frekvence snímků je v obou případech 30 fps, takže volba se projeví hlavně úsporou datového prostoru.
Zařízení lze použít rovněž jako fotoaparát. 5Mpx snímač pořizuje snímky v solidním rozlišení, ale vše je řízeno automatikou, proto by bylo lepší srovnávat kameru Genius spíše s kamerami lepších mobilních telefonů. Závěrka je znatelně pomalá, takže doporučujeme fotit hlavně statické objekty. Funkce MP3 přehrávače je spíše doplňková, ale pokud máte na SD kartě písničky, které si chcete poslechnout, kamerka vám je přehraje do sluchátek (interní reproduktor nemá).
Výdrž baterie je vynikající: zařízení jsme čas od času používali 14 dní bez toho, abychom museli baterii dobíjet. Dobíjení je nutné realizovat pomocí přibalené nabíječky, nabíjet prostřednictvím USB portu zařízení nelze. Někteří uživatelé mohou ocenit i funkci diktafonu či možnost nahrávání videa z externího zdroje do formátu MPEG-4.
Ovládání Geniusu není špatné, ale na pohyb v menu si je třeba chvíli zvykat. Náhledový displej je výklopný a natáčecí. Na denním světle není příliš čitelný, ale v běžných podmínkách bez problémů splní svůj úkol.
SHRNUTÍ: Malé univerzální zařízení, které můžete neustále nosit u sebe. Zvládne dost věcí, i když žádnou vyloženě dobře. S ohledem na nízkou cenu je to však dobrý pomocník, určený hlavně pro mladší uživatele.
ALTERNATIVA: Aiptek Pocket DV Z 100 Pro, Sanyo Xacti C40
Michal Bareš

VOIP BRÁNA

ZYXEL P-2302HWL

HODNOCENÍ ****
INFO/ZAPŮJČIL    www.zyxel.cz  
CENA VČ. DPH    3 383 Kč
POMĚR CENA/VÝKON     výborný
TECHNICKÁ DATA
Wi-Fi  802.11b/g
Rozhraní  1x WAN, 4x LAN, 2x FXS, 1x FXO
Rozměry  56,5 x 147,5 x 215,5 mm
Hmotnost  437 g

ZyXEL již dlouhá léta vyrábí jak komponenty pro internetové telefonování, tak Wi-Fi zařízení. Nyní přichází s výrobkem, který kombinuje všechny dostupné funkce.
Zařízení se dodává v poměrně velké krabici, samotný router je totiž velký a robustní: je vysoký přes 20 cm a váží téměř půl kilogramu. Díky stavbě na výšku je však velmi elegantní a moderní. Na přední části se nachází 11 stavových diod, na zadní části je pak rozhraní pro připojení k internetu (WAN), čtyři LAN porty pro připojení počítačů, dva FXS porty pro připojení dvou analogových telefonů a vstup „Line" pro běžnou telefonní linku. Na horní části se nachází velká Wi-Fi anténa.
P-2302 toho umí opravdu mnoho. Základem je kvalitní router s výkonným firewallem, který patří k nejlepším na trhu. Funguje na operačním systému ZyNOS a dobře si poradí s většinou útoků. Kromě toho umožňuje filtrovat obsah webových stránek.
Anténa na horní části napovídá, že integrována je i Wi-Fi. Ta je podle standardu 802.11g, a nabízí tedy maximální rychlost 54 Mb/s. Nastavení Wi-Fi je ukázkové. Nechybí PEAP, WPA2, filtrování podle MAC adres a podpora roamingu. Celá síťová část routeru má propracovanou QoS, kromě nastavování typu služby (ToS) je možné použít bandwidth management a přesně specifikovat rychlost jednotlivých zařízení připojených do sítě.
Zařízení slouží i jako VoIP brána s velmi detailním nastavením. Je možné připojit dva analogové telefonní přístroje a telefonovat přes internet. Zároveň lze do routeru přivést telefonní linku, kterou máte od O2 či jiného operátora. Kombinace volání přes telefonní linku a VoIP je pak ukázková. Ať už si vymyslíte jakoukoliv kombinaci telefonování, ZyXEL ji bude umět. Samozřejmostí je nastavení různých kombinací zvonění nejen pro VoIP účty, ale také pro analogovou linku.
SHRNUTÍ: P-2302HWL je zařízení určené pro náročné zákazníky, které kombinuje mnoho funkcí. Pokud požadujete v jednom zařízení FXO i FXS porty, výkonný firewall a Wi-Fi, těžko se vám bude hledat alternativa za stejné peníze.
ALTERNATIVA: Podobné funkce nabízí FRITZ!Box Fon WLAN 7140, který má navíc i ADSL modem, má rychlejší Wi-Fi, ale méně výkonný firewall.
Vratislav Klega

STEREO BLUETOOTH HEADSET

EDNET FREESOUND BLUETOOTH STEREO

HODNOCENÍ *****
INFO/ZAPŮJČIL    www.elko.cz  
CENA VČ. DPH    1 650 Kč
POMĚR CENA/VÝKON    výborný
TECHNICKÁ DATA
Bluetooth  1.1/1.2/2.0
Výdrž baterie  6,5 hodiny přehrávání
Bluetooth profily    handsfree, Wireless Stereo
Hmotnost  50 g

Poměrně nedávno (Chip 7/07) jsme testovali Bluetooth stereo headset od společnosti Sony a jeho kvalita byla na hranici použitelnosti. S obavami jsme tedy přistupovali k dalším sluchátkům, tentokrát od méně známého výrobce Ednet.
Sluchátka jsou otevřená s týlním mostem a jejich konstrukce je velmi povedená. Pružný plast zajistí skvělé držení na jakékoliv hlavě a usazení sluchátek na uších je rychlé a pohodlné. Protože jsou sluchátka založena na technologii Bluetooth, nevede z nich pochopitelně žádný kabel a jejich používání je doslova radostí. Díky nízké hmotnosti po pár minutách zapomenete, že máte něco na hlavě.
Veškerá výbava se nachází na pravém sluchátku. Je zde tlačítko pro zapínání a dále čtyři tlačítka pro ovládání přehrávače (zesílení, zeslabení, posun vpřed a vzad). Tlačítka jsou na kruhové kolébce a na jejich ovládání si zvyknete za pár sekund, takže je není třeba sundávat z hlavy. Na pravém sluchátku se dále nachází malý vstup pro napájení. Integrovaný lithiumpolymerový akumulátor odvádí skvělou práci. Dosáhnout udávané výdrže přes šest hodin není žádný problém. Poslední výbavou na sluchátku je mikrofon. Otvor je opravdu malý, takže kvalita mikrofonu je pouze průměrná, pro občasné telefonování však plně postačí.
Důležitou vlastností sluchátek je kvalita přehrávané hudby. Ta je na vynikající úrovni a v této oblasti překoná toto zařízení i drátová sluchátka ve stejné cenové kategorii. I náročný posluchač hudby bude s kvalitou interpretace spokojen. K výpadkům mezi zařízením a sluchátky nedochází, až na jednu výjimku: pokud se pohybujete v těsné blízkosti Wi-Fi access pointu, přehrávaný zvuk začne vypadávat. Stačí se však vzdálit o pár metrů dále a vše je v pořádku.
Sluchátka je samozřejmě možné spárovat také s počítačem, poté poslouží i jako headset pro telefonování, třeba pomocí Skypu.
Jediné, co lze headsetu vytknout, je modře blikající dioda na pravém sluchátku, která budí pozornost. Během přehrávání hudby by klidně mohla zůstat zhasnutá.
SHRNUTÍ: Headset se skvěle používá a má dokonalou kvalitu reprodukce. Ačkoliv vlastním kvalitní sluchátka Koss Porta Pro, nedělalo mi potíže několik týdnů poslouchat hudbu z „nižší řady". Chcete-li poslouchat hudbu bez kabelů, lze tento headset jen doporučit.
ALTERNATIVA: Nokia BH-501
Vratislav Klega

PDA

O2 XDA ORBIT

HODNOCENÍ ****
INFO/ZAPŮJČIL   http://cz.o2.com  
CENA VČ. DPH    13 595 Kč
POMĚR CENA/VÝKON    velmi dobrý
TECHNICKÁ DATA
Displej  320 x 240 px, 65 000 barev
GSM  900/1800/1900 MHz, EDGE
Multimédia  MP3, rádio, GPS, Bluetooth, fotoaparát
Rozměry a hmotnost  108 x 58 x 17 mm, 127 g

PDA kombinující telefon a GPS jsou většinou nevzhledná zařízení, která sice nabízí řadu funkcí a velký displej, ale chybí jim elegance. Zařízení, které O2 prodává pod názvem XDA Orbit, je však jiné.
Je to možná velmi nízkým profilem (17 mm), možná uhlazenou černou matnou barvou, možná dominantním stříbrným kroužkem ve spodní části, který usnadňuje ovládání, nebo možná kombinací všech drobných detailů, které z XDA dělají velmi elegantní zařízení, hodící se nejen do kapsy u košile, ale také do kabelky značky Luis Vuitton.
Zařízení je postaveno na osvědčeném a velmi vydařeném operačním systému Windows Mobile 5.0. Tento systém je však jen dočasný, O2 chystá oficiální přechod na Windows Mobile 6 - tento systém by měl být k dispozici do konce roku. Komu se však nechce čekat, ten si již dnes může sám nahrát nový operační systém. Návod naleznete na straně 160 tohoto čísla. Operační systém běží na známém procesoru IT OMAP s frekvencí 200 MHz. Ten sice již dávno nepatří k nejrychlejším, na druhou stranu je možné jej snadno přetaktovat.
Ovládání zařízení je na dobré úrovni. Dodávaný stylus je dostatečně dlouhý. Stříbrným kroužkem ve spodní části je možné otáčet oběma směry a rychle tak přeskakovat po položkách. Uprostřed kroužku se pak nachází kulička, která může fungovat ve dvou režimech: buď slouží pro potvrzování vybrané položky, což je v kombinaci s kroužkem velmi ergonomické, nebo je možné přepnout Windows Mobile do režimu myši a kuličkou se pak ovládá myš stejným způsobem jako na stolním počítači - malá kulička funguje jako trackball. Kulička je modře podsvícená, což opět působí velmi elegantně. Protože se však kulička může volně pohybovat, během vibračního vyzvánění nepříjemně drnčí.
Multimediální výbava je na výborné úrovni. 2Mpx fotoaparát vytváří použitelné fotografie, ale jen za dobrého světla - nedisponuje přisvětlovací diodou. Velmi praktická je integrace GPS, díky čemuž poslouží Orbit i jako navigace. Mapy, ale také třeba MP3 nebo videa si můžete nahrát na MicroSD kartu. Ve standardní dodávce je karta o kapacitě 256 MB. Pro rychlé připojení k internetu poslouží integrovaná Wi-Fi, podpora EDGE, případně GPRS. Jiné datové technologie nejsou k dispozici, což je určitě škoda. Rychlé připojení pomocí UMTS by se hodilo nejen pro stahování e-mailů, ale také pro surfování po internetu.
SHRNUTÍ: XDA Orbit není zařízení, které by vynikalo technologickou vyspělostí nebo nízkou cenou. Rozhodující roli zde hraje design. Pokud sháníte reprezentativní PDA, XDA Orbit byste při výběru neměli opomenout.
ALTERNATIVA: T-Mobile MDA Touch není tak elegantní, na druhou stranu jej již dnes T-Mobile oficiálně prodává se systémem Windows Mobile 6 a je levnější.
Vratislav Klega

WI-FI ACCESS POINT

D-LINK DAP-1160

HODNOCENÍ ****
INFO/ZAPŮJČIL    www.dlink.cz  
CENA VČ. DPH    1 200 Kč
POMĚR CENA/VÝKON    velmi dobrý
TECHNICKÁ DATA
Wi-Fi  802.11b/g, 54 Mb/s
Rozhraní  2 x LAN
Paměť  4 MB flash / 16 MB SDRAM
Režimy  AP, AP/Client, Bridge (více druhů), Repater (více druhů)

Open-source access point - i tak by bylo možné popsat novinku od firmy D-Link. DAP-1160 je obyčejný přístupový bod, který nenabízí vše v jednom, jako jiná podobná zařízení na trhu, ale orientuje se jen na WLAN. Díky tomu nabízí jen dvě LAN rozhraní a prodává se za přijatelnou cenu.
AP je založen na linuxové platformě, díky které si mohou uživatelé legálně a jednoduše psát nové firmwary pro toto zařízení. Chipset Realtek RTL8186 je dostatečně známý, takže i vývojář začátečník si může přidat další funkce přesně na míru svých potřeb. Flash paměť má velikost 4 MB, 16MB SDRAM poslouží pro přídavné funkce. Přesto se dá očekávat, že drtivá většina uživatelů se spokojí se softwarem, který dodal D-Link.
Konfigurace Wi-Fi je bezchybná. Zařízení může fungovat jako běžný AP pro připojení klientů, přičemž může být aktivován DHCP server, nebo může být zcela průchozí. Dále umí fungovat jako klient - anténa je odpojitelná, lze ji nahradit směrovou anténou a zařízení používat pro příjem internetu. Nechybí ani funkce mostu pro spojení dvou skupin a mostu v kombinaci s AP. Praktická je funkce opakovače - zařízení zesiluje okolní signál, dobře poslouží pro pokrytí větších oblastí.
Dva LAN porty mění funkci podle toho, v jakém modu zařízení funguje. Nejčastěji budou průchozí - tedy jeden port připojíte k domácímu routeru, druhý do počítače. D-Link zůstane uprostřed a bude sloužit jako AP pro připojení notebooku, PDA či Wi-Fi telefonu.
Zabezpečení je dostatečné, nechybí WPA2 PSK i EAP, filtrování MAC i ukrytí názvu sítě (SSID). Instalace je rovněž bezproblémová, průvodce pomůže s bezpečnou konfigurací WLAN i méně zkušeným uživatelům. Jediným problémem může být to, že AP má z výroby nastavenu statickou adresu. Zařízení je vybaveno DHCP klientem pro automatické získání IP adresy, zapnutí klienta by tedy bylo rozumnější.
SHRNUTÍ: Pokud bych neměl zařízení typu vše v jednom a potřeboval vytvořit Wi-Fi, po D-Linku bych určitě sáhl. Lze s ním vytvořit kvalitní Wi-Fi síť, zároveň kdykoliv může posloužit v jiném modu. Pro bastlíře je plusem otevřená platforma.
ALTERNATIVA: ZyXEL G-570S
Vratislav Klega

DOMÁCÍ BRÁNA

NETGEAR WGR614

HODNOCENÍ ****
INFO/ZAPŮJČIL    www.netgear.cz
CENA VČ. DPH    1 000 Kč
POMĚR CENA/VÝKON    výborný
TECHNICKÁ DATA
Wi-Fi  802.11b/g, 54 Mb/s
Rozhraní  4x LAN, 1x WAN
Zabezpečení  WEP, WPA-PSK, WPA2-PSK
Rozměry a hmotnost  175,3 x 27,9 x 119,4 mm, 260 g

Kdo si chce doma vytvořit bezdrátovou síť, může sáhnout po jednoúčelovém zařízení (AP), které vytvoří jen WLAN. Typický AP vidíte v levém sloupci této strany. K jeho plnohodnotnému využití budete ještě potřebovat router, případně firewall, který se o síť postará.
Pak jsou zde zařízení, která již vše obsahují - AP, firewall, router i switch. Takovým zařízením je právě i výrobek firmy Netgear.
Produkty tohoto výrobce si dlouhodobě drží specifický design, který využívá hlavně bílou barvu a zajímavé ozdobné prvky. U některých výrobků to působí kýčovitě, tomuto modelu, který má navíc velmi malé rozměry, však bílá obzvláště sluší.
Instalace domácí brány je přesně taková, jak koncový uživatel očekává. Stačí připojit zařízení do sítě a pomocí průvodce absolvovat konfiguraci. Router automaticky zkouší rozpoznat, k jakému typu internetu je na WAN portu připojen, a podle toho provede nastavení. Zároveň pomůže uživateli nastavit bezdrátovou síť - včetně zabezpečení. Pochopitelně nemůže chybět nejbezpečnější šifrování WPA2. K dispozici jsou i pokročilejší funkce, jako je třeba filtrování MAC adres.
Integrovaný firewall nedosahuje kvalit profesionálních (a několikanásobně dražších) řešení, nabízí však aspoň základní ochranu před útoky, kterou byste u vedlejšího D-Linku hledali marně. Přímo k bráně můžete připojit až čtyři zařízení - má čtyři LAN porty pro připojení počítače, notebooku nebo IP telefonu. Pomocí Wi-Fi je pak možné připojit mnoho dalších zařízení. Wi-Fi je z těch pomalejších, podobně jako vedlejší D-Link nabízí rychlost maximálně 54 Mb/s, což však pro běžné používání zcela stačí. Dosah Wi-Fi je pak pouze průměrný. Na vině je malá, pouze 2dBi anténka, která je sice velmi líbivá, na pokrytí dvoupatrového rodinného domu však stačit nebude.
Hlavní výhodou této brány je cena: na internetu se prodává za méně než 1000 Kč, přičemž se jedná o velmi kvalitní značkové zařízení s výbornou funkčností.
SHRNUTÍ: WGR614 nabízí vše, co domácí uživatel využije. Pro vytvoření malé domácí WLAN sítě poslouží skvěle. Pokud bych chtěl pokrýt větší rodinný domek, sáhl bych po modelu s výkonnější anténou.
ALTERNATIVA: OvisLink WT-2000R
Vratislav Klega

VZDÁLENÉ OVLÁDÁNÍ PŘES GSM

GSM RELÉ V2

HODNOCENÍ ****
INFO/ZAPŮJČIL    www.seapraha.cz
CENA VČ. DPH    8 500 Kč
POMĚR CENA/VÝKON    dobrý
TECHNICKÁ DATA
Napájení/vlastní spotřeba  230 V / 0,8 - 1,5 W
Výstupní zásuvka  230 V / 10 A 
Teplotní čidlo  -50 až +150°C
Rozhraní  3 vstupy, 2 výstupy, teplotní čidlo

Ještě před pár lety by bylo GSM relé exotickým zbožím, jehož instalaci by zvládly jen vysoce specializované firmy. Dnes se GSM relé prodává pro koncové zákazníky, kteří základní instalaci zvládnou bez jakýchkoliv odborných znalostí.
Co je vlastně GSM relé? Jedná se o zařízení, ve kterém je vložena SIM karta libovolného operátora, a pomocí speciálních příkazů poslaných přes SMS na tuto SIM kartu se provádí různé činnosti.
V základním balení se k relé dodává externí teplotní čidlo. Instalace je pak velmi jednoduchá. Zařízení připojíte do zásuvky, připojíte k němu třeba přímotop a na telefonní číslo SIM karty pošlete speciální příkaz - v tomto případě konkrétně „PIN TEPL23". Bude-li teplota u čidla nižší než 23 stupňů, relé sepne. Po překročení teploty opět vypne. Příkazem „VYP" relé zcela vypnete. Tak můžete snadno nastavit třeba teplotu na chatě ještě předtím, než na ni přijedete. Aby se přímotop stále nezapínal a nevypínal, je možné nastavit i hysterezi. Potom je relé k teplotě tolerantnější. Výhodou je, že tuto instalaci zvládne opravdu každý.
Relé má však další tři vstupy a dva výstupy, které můžete využít podle svého uvážení. K instalaci však již bude třeba elektrotechnická zběhlost. Pomocí tří vstupů a odpovídajících čidel lze z relé vytvořit jednoduchý alarm, který může vlastníka upozornit třeba na otevření dveří. Výstupy jsou dostatečně silné pro ovládání dalších zařízení. Lze tedy např. nastavit, aby se po prozvonění z vybraného telefonního čísla aktivoval výstup a otevřela se vrata do garáže. Je jasné, že takovéto složitější instalace již vyžadují specializovanou instalaci, koneckonců elektrické pojezdy garážových vrat si také neinstaluje každý sám.
Pro správné ovládání relé je nutné si přečíst návod - funkce se totiž ovládají prostřednictvím zpráv SMS ve speciálním tvaru. Návod má naštěstí jen pět stran, během pár desítek minut se tedy relé naučíte ovládat. Výhodou relé je bohaté množství funkcí: umí přeposílat přijaté SMS, pravidelně provádět placený hovor (aby nedošlo k deaktivaci SIM), informuje o síle GSM signálu, pamatuje si historii příkazů a nedojde ke ztrátě informací po výpadku proudu. Veškeré informace si totiž ukládá na SIM kartu, do telefonního seznamu. Pro správnou funkci je proto třeba, aby na kartě bylo 60 volných pozic. Bezpečnost je také na dobré úrovni - relé může přijímat příkazy jen z určitých čísel, navíc jsou chráněny kódem PIN.
SHRNUTÍ: GSM relé nevyužije každý. Pokud však máte chatu, na které byste si rádi zatopili ještě před příjezdem, mohu relé i přes vyšší cenu doporučit. Za ten komfort to jistě stojí.
ALTERNATIVA: Takto uživatelsky přívětivé zařízení budete hledat jen těžko. Alternativou může být GSM-PAGER EASY EZS.
Vratislav Klega

DISK NA KOUSKY

AUSLOGICS DISK DEFRAG 1.3

HODNOCENÍ ****
INFO    www.auslogics.com  
VELIKOST SOUBORU  cca 1,6 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM  Win 2k/XP/Vista
CENA  freeware
POMĚR CENA/VÝKON    výborný

I při běžné práci s počítačem způsobuje nahrávání a mazání souborů, instalace a odinstalace programů, stahování z internetu a další operace vytváření tzv. fragmentů, tedy menších částí souborů rozptýlených na různých místech pevného disku. Vysoká fragmentace značně zpomaluje práci celého počítače, protože čím dál tím déle trvá, než se z pevného disku nahrají všechny části zpracovávaného souboru. Proto je více než vhodné používat speciální nástroje na defragmentaci, tedy spojení roztroušených částí souborů na pevném disku. Takovým nástrojem je i Disk Defrag.
Práce s programem Disk Defrag začíná volbou pevného disku, který chcete defragmentovat. Pamatujte na to, že by na disku mělo být v zájmu kvalitní defragmentace alespoň 15 % volného místa. Dále již pracuje Disk Defrag zcela automaticky. Na konci procesu je pak přehledná zpráva o výsledku defragmentace pevného disku a s ní souvisejícím zvýšení výkonu počítače.
Ovládání programu je úplně snadné, kromě volby disku k defragmentaci není třeba nic nastavovat. Jestliže defragmentujete disk a současně s počítačem pracujete, můžete procesu defragmentace přidělit méně systémových zdrojů, aby vás zbytečně nezdržoval v práci.
SHRNUTÍ: Defragmentace pevného disku pomocí programu Disk Defrag může výrazně zrychlit práci vašeho počítače. Bez zaplacení je možné pouze nekomerční využití tohoto nástroje.
ALTERNATIVA: Pro defragmentaci pevných disků lze použít plnou verzi programu Ashampoo Magical Defrag z červnového Chip DVD nebo komerční aplikaci O&O Defrag 10 Professional Edition. Standardní defragmentační nástroj obsažený ve Windows není příliš účinný.
Radek Kubeš

HROMADNĚ NA FOTKY

BATCHPHOTO PROFESSIONAL 2.1

HODNOCENÍ ****
INFO  www.batchphoto.com  
VELIKOST SOUBORU  cca 1,6 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM  Win 9x/2k/XP/Vista
CENA  49,95 USD
POMĚR CENA/VÝKON  dobrý

Při zpracování většího množství digitálních fotografií byste možná uvítali program, který umí hromadně upravovat, přejmenovávat či konvertovat formáty fotek. Jedním z takových programů je BatchPhoto, nabízený ve třech různě vybavených verzích. Podívejme se, co umí nejlépe vybavená varianta Professional.
Prvním krokem při hromadných úpravách fotek je jejich import. Hodí se, že BatchPhoto spolupracuje s desítkami různých grafických formátů. Při úpravách můžete použít téměř čtyři desítky filtrů, které kromě běžného nastavení barev, jasu či kontrastu, ořezávání, otáčení a převracení zahrnují například i různé grafické filtry (olejomalba, sépie, šum atd.), vodoznak, vytvoření náhledů a další. Filtrů můžete použít neomezený počet ve zvoleném pořadí a s příslušným nastavením filtru - samozřejmě s ukázkou na náhledu snímku. Rovněž je možné nastavit hromadné přejmenování souborů s fotkami podle zvoleného klíče. V dalším kroku je třeba zvolit cílovou složku pro uložení upravených a přejmenovaných fotografií a případně i formát, do kterého se mají převést. Hned poté může hromadná úprava začít.
S programem BatchPhoto se pracuje velmi pohodlně, s běžně prováděnými úpravami fotografií navíc pomohou průvodce. Často používaná nastavení pro zpracování fotek si můžete uložit jako vlastní profily pro opakované použití.
SHRNUTÍ: Možnosti hromadných úprav digitálních fotografií pomocí programu BatchPhoto jsou dostatečné, chybí snad jen možnost práce s EXIF daty fotek.
ALTERNATIVA: S hromadným zpracováním digitálních fotografií si poradí například program Batch It! nebo české Zoner Photo Studio.
Radek Kubeš

KONVERZE VIDEA A HUDBY

ROXIO COPY & CONVERT 3

HODNOCENÍ ***
INFO  http://www.roxio.com/  
VELIKOST SOUBORU  1 GB
OPERAČNÍ SYSTÉM  Win XP/Vista
CENA  49,99 USD
POMĚR CENA/VÝKON  velmi dobrý

Roxio Copy & Convert slouží ke kopírování, zálohování a konverzi hudby i videa, abyste si mohli svá oblíbená alba i filmy vychutnávat nejen v počítači, ale i v přenosných přehrávačích a dalších zařízeních.
Základem aplikace Roxio Copy & Convert je kopírovací modul pro CD a DVD, pomocí kterého můžete vytvářet identické kopie disků v počítači nebo kopírovat na pevný disk pouze vybraný obsah (kapitoly filmů, zvukové stopy a titulky z DVD a jednotlivé hudební stopy z CD). Video i zvuk mohou být převáděny do řady formátů, jako jsou MPEG-2, MPEG-4, 3GP, DivX, XviD, MOV, WMV atd. pro video a MP3, WMA, AAC, M4A, OGG a další pro hudbu. Výsledkem jsou multimediální soubory použitelné v počítači, mobilních telefonech, přenosných přehrávačích nebo i herních konzolích. Pro převod hudby a videa do různých formátů jsou připraveny předvolby, které ovšem ne vždy nabízejí optimální využití možností příslušných zařízení. Upravit nastavení ručně není bohužel vždy možné.
Z dalších funkcí programu jmenujme ještě například editor tagů s možností získávání informací o albech z internetu a s automatickým přejmenováváním a tříděním souborů, možnost vypalování CD a DVD, vytvářen


Dokumenty ke stažení