Menu

Nové produkty V TESTU

Nové produkty V TESTU

Přinášíme vám pravidelný měsíční průřez novým hardwarem a softwarem. Jedná se sice o krátké články, ale předcházejí jim dlouhé a pečlivé testy. Zájemce o konkrétní produkty jistě potěší i informace o zajímavých alternativách.

* Hardware a komunikace: PDA s funkcí mobilu mohou využívat i ti, kteří vyžadují malé a skutečně kapesní zařízení. Podívejte se na T-Mobile MDA Touch (S96). Kdo se nechce tahat se dvěma mobilními telefony, uvítá přístroj na dvě SIM karty Mivvy Dual (S97). Ideálním TV tunerem pro moderní notebooky může být AverMedia AverTV Hybrid Express Slim vážící pouhých 24 gramů (S90). Pokud uvažujete o domácím datovém úložišti, podívejte se na síťový disk Western Digital My Book World s kapacitou 750 GB (S90). Rodina produktů Microsoft Sidewinder se rozrostla o dalšího člena, tentokrát o herní myš (S91). Zástupce nejodolnějších zároveň ale běžně dostupných notebooků představuje Panasonic Toughbook (S94).

* Software: Stále více výrobců antivirů, firewallů, antispywaru a antispamového softwaru sdružuje své produkty do komplexních a snadno ovladatelných balíčků. Takovým řešením je i bezpečnostní balík Norton Internet Security 2008 (S100). Rychlý prohlížeč FuturixImager si poradí se zobrazením více než 50 různých grafických formátů, mezi kterými určitě nechybí žádný z těch nejčastěji používaných (S101). Norton Ghost na zálohování kompletního obsahu pevných disků nabízí již léta standardní vybavení pro snadnou obnovu funkcí počítače (S102). Virtual CloneDrive vám umožní vytvořit si až osm nezávislých virtuálních DVD mechanik a používat v nich obrazy CD a DVD disků v běžných formátech (S103).

Jak Chip hodnotí:

V krátkých testech se snažíme představovat zcela nové nebo zvláště zajímavé produkty. Testy jsou orientovány na praxi, chválíme dobré nápady, ale i nemilosrdně ukazujeme případné slabiny testovaného hardwaru nebo softwaru. Stanovujeme, jak si daný produkt stojí ve srovnání s konkurencí, a naznačujeme alternativy. Pro informaci uvádíme nejdůležitější technická data a funkce, abyste si i vy sami mohli udělat vlastní názor.

24" LCD MONITOR

HP W2408

HODNOCENÍ  **** 
INFO/ZAPŮJČIL   www.hp.cz / Hewlett Packard 
CENA VČ. DPH    13 500 Kč
POMĚR CENA/VÝKON    výborný
TECHNICKÁ DATA 
Rozlišení  1920 × 1200 (WUXGA)
Technologie - displej  TN+film
Maximální kontrast / jas  1000 : 1 / 400 cd/m2 (obvyklý)
Doba odezvy   5 ms (bílá, černá)
Maximální pozorovací úhel  160° / 160°
Rozměry   586 × 289 × 500 mm
Konektory  DVI-S s technologií HDCP, D-Sub

Pěkné TFT displeje s úhlopříčkou dvacet čtyři palců už dávno nejsou určeny jen pro dobře placené odborníky. Dalším příkladem toho je levný monitor HP. Má sice jen panel typu TN+film, což je v této cenové kategorii jasné, ale kvalita se v poslední době zlepšila natolik, že si výrobce klidně troufl nabídnout i možnost otočení displeje. Tyto typy panelů totiž nemají po otočení dokonalé podání barev a zhorší se i další parametry. Pro grafiky se tedy tenhle model nehodí. Pro kanceláře nebo pro domácnosti jsou však tyto hodnoty naprosto dostatečné. Velkou širokoúhlou plochu využijete při sledování filmů, při překladech se vám vejdou dvě strany A4 vedle sebe a bude i dost místa pro více aplikací i lišty.
Otočení se hodí i pro pohodlnější instalaci kabelů, které jsou umístěny zespodu. Nastavení je jednoduché, automatické zaostření fungovalo a k dispozici je několik přednastavených režimů (pro práci s textem, pro sledování filmů atd.). Displej má i senzor pro automatickou změnu podsvícení a obsahuje i USB hub pro snadnější připojení periferií a reproduktory, což je v této cenové kategorii velmi dobrá výbava.
SHRNUTÍ: Za svou cenu výborný velký monitor, určený především pro domácí použití.
ALTERNATIVA: Benq T241WA, Acer AL2423WA, Samsung SyncMaster 245B.
Pavel Trousil

EXTERNÍ PEVNÝ DISK

VERBATIM EXTERNAL HARD DRIVE

HODNOCENÍ  **** 
INFO/ZAPŮJČIL   www.verbatim.com / Verbatim
CENA VČ. DPH    cca 3 500 Kč 
POMĚR CENA/VÝKON    velmi dobrý
TECHNICKÁ DATA 
Rozhraní   USB 2.0
Kapacita    500 GB 
Vyrovnávací paměť   8 MB 
Rozměry   210 × 129 × 50 mm 
Hmotnost   1090 g
Rychlost otáčení   7200 ot./min. 
Požadavky  USB, Windows 98SE a vyšší

Značku Verbatim znají hlavně ti uživatelé, kteří vypalují disky CD/DVD. Tato firma však rozšířila svoje pole působnosti i do oblasti multimédií (myši, reproduktory) a do jiných oblastí týkajících se ukládání dat - nabízí také flash zařízení (USB flash disky, paměťové karty) a externí pevné disky. Za tímto účelem koupil Verbatim společnost SmartDisk. Námi testovaný externí disk má kapacitu 500 GB (dodává se i 750GB varianta). Možnost připojení se u tohoto modelu omezuje na nejobvyklejší Rozhraní  USB 2.0 (chybí tedy FireWire nebo eSATA, které zajišťují přece jen vyšší přenosové rychlosti). Na disku je jen zapínací tlačítko a příslušné konektory (USB a napájení, které je u 3,5" externích disků nezbytné).
U disku jsme naměřili průměrnou přenosovou rychlost 29,7 MB/s (31,08 při čtení, 28,28 při zápisu). Přístupová doba je 14,3 a 7,0 ms (čtení/zápis). Hlučnost se drží na nízkých 2,6 sonu a spotřeba činí 11,4 W. V klidovém režimu je spotřeba 9,3 W, takže vypínací tlačítko se hodí. Disk se dodává se zálohovacím programem a držadlem, které umožňuje postavit ho na bok - zabere tak méně místa. Verbatim dodává i 2,5" disky - ty otestujeme v příštím čísle.
SHRNUTÍ: Praktický externí disk s velkou kapacitou.
ALTERNATIVA: Seagate FreeAgent Pro, Freecom Hard Drive Pro, Western Digital My Book Pro, Maxtor OneTouch III.
Pavel Trousil

HYBRIDNÍ TV TUNER PRO NOTEBOOKY

AVERMEDIA AVERTV HYBRID EXPRESS SLIM

HODNOCENÍ  *****
INFO/ZAPŮJČIL   www.bgslevi.cz 
CENA VČ. DPH    1 960 Kč
POMĚR CENA/VÝKON  dobrý
TECHNICKÁ DATA
Rozhraní   Express Card/54 
Záznam TV / rádia  MPEG-2, MP4, / WMA, WAV, iPod 
Snímek obrazovky  160 × 120 až 1600 × 1200, BMP, JPG, TIF
Teletext / EPG   český s diakritikou 
Konektory   S-Video, kompozitní
Spotřeba   7,3 W
 

I když se jim ze setrvačnosti stále ještě občas říká „PCMCIA" karty, nové modely se oficiálně nazývají Express karty, a ty úplně nejnovější nesou označení Express Card/54. Jsou určeny pouze pro notebooky a vedle USB zařízení představují jeden z mála způsobů obohacení konfigurace přenosného počítače. Měli jsme možnost otestovat zajímavý hybridní TV tuner, vážící pouhých 24 gramů.
Oproti PC Card a Express Card TV tunerům, které jsme testovali v červnu, má AverTV Hybrid Express Slim jednu velkou výhodu, a to že se celý schová do těla notebooku. Právě vylomení přídavné karty nebo USB konektoru totiž způsobuje nejčastější a většinou neopravitelné poškození notebooku.
TV tuner zvládá jak analogový, tak digitální TV signál i příjem FM rádia. Teletext, stejně jako EPG jsou lokalizovány do bezchybné češtiny. Balení bohužel neobsahuje dálkové ovládání, bez kterého nelze teletext téměř ovládat, ale to je dáno hlavně tím, že celý tuner je zapuštěn do těla notebooku, a nemá tak kudy přijímat signály z ovladače.
SHRNUTÍ: Ideální TV tuner pro moderní notebooky. Výborné funkce, malé Rozměry a hmotnost. Chybí mu jen dálkové ovládání.
ALTERNATIVA: V provedení Express Card/54 nemá zatím konkurenci.
Michal Bareš

REPRODUKTORY S USB HUBEM

LOGITECH AUDIOHUB

HODNOCENÍ  *****
INFO/ZAPŮJČIL    www.logitech.com 
CENA VČ. DPH    2 200 Kč
POMĚR CENA/VÝKON    velmi dobrý 
TECHNICKÁ DATA
Celkový RMS výkon   15 W 
USB  hub  3x napájené USB 2.0
Připojení   USB 
Rozměry   43,5 - 49 × 14 × 9,5 cm
Reproduktory  2× 5,08 cm + 7,6cm subwoofer 
Operační systém  Windows 98SE až Vista, Mac OS X a vyšší
 

Uživatelé notebooků často bojují s nedostatkem USB portů a s nízkou kvalitou a hlasitostí integrovaných reproduktorů. Praktické řešení obou problémů představuje externí krabička Logitech AudioHub, které pro připojení k notebooku stačí jediný USB konektor (není třeba propojovat audiozdířku) a která nepotřebuje instalaci žádného softwaru.
Obdélníková cihlička, kterou je ideální umístit za notebook (není s ním pevně spojena, takže nebrání ventilaci), obsahuje dva výsuvné reproduktory a integrovaný subwoofer. Kvalita reprodukce zdaleka předčí jakékoliv integrované ozvučení notebooku a v klidu konkuruje klasickým 2.1 bedničkám. Hlavní výhodou je však pro majitele notebooků kombinace s napájeným USB hubem, protože do něj lze připojit klávesnici, myš a například externí pevný disk, čímž se z obyčejných reproduktorků stane téměř plnohodnotná univerzální dokovací stanice. Pro milovníky obrazové komunikace je součástí balení i stojánek na webovou kameru.
SHRNUTÍ: Praktický doplněk pro notebook, který kombinuje externí reproduktory s USB hubem a představuje univerzální dokovací stanici. Žádná instalace, stačí připojit USB konektor a používat.
ALTERNATIVA: Boynq Cubite USB Speaker Hub, bezejmenné reproduktory na www.usbhracky.cz.
Michal Bareš

SÍŤOVÝ PEVNÝ DISK

WESTERN DIGITAL MYBOOK WORLD 750 GB

HODNOCENÍ   *****
INFO/ZAPŮJČIL   www.wdc.com  
CENA VČ. DPH    cca 7 000 Kč
POMĚR CENA/VÝKON  dobrý 
TECHNICKÁ DATA 
Kapacita   nominální / formátovaná 750 GB / 732 GB 
Rychlost přenosu v rámci LAN  cca 4 MB/s
Spotřeba klid / činnost  15 W / 15 W
Rozhraní   gigabitový Ethernet
Rozšíření kapacity  pomocí USB portu
Software   WDAnyWhereAccess, EMC

3,5" externí pevné disky Western Digital mají již delší dobu podobu knížek a jmenují se My Book. V tomto případě je však důležitý dovětek World, který značí, že se nejedná o klasický externí disk připojitelný pomocí USB rozhraní, ale o disk síťový, který lze připojit pouze pomocí síťové přípojky, a to buď přímo k síťové kartě počítače, nebo v ideálním případě přímo do lokální sítě. Domácí uživatele varujeme: ačkoliv je disk vybaven i USB rozhraním, to je určeno pouze ke klastrování disků, tedy pouze pro připojení dalšího externího pevného disku. K počítači se s tímto diskem přes USB nespojíte. Instalace není složitá, ale přibalený návod je spolu se softwarem spíše matoucí. Program WD AnyWhereAccess je časově limitovaná verze utility MioNet. Jednodušší je postoupit až do kapitoly 9A, kde najdete způsob, jak připojit disk bez přídavného softwaru pomocí webového rozhraní. Rychlost disku samozřejmě záleží na rychlosti lokální sítě a není tak vysoká jako u USB disků, to ale nelze NAS diskům vyčítat. V testu jsme zkoušeli gigabitové připojení a rychlost bohatě stačila na streamovaný multimediální obsah.
SHRNUTÍ: Nejedná se o USB disk. Hodí se pouze pro lokální sítě a úplní začátečníci budou mít problémy s instalací. V rámci sítě nabízí pokročilé možnosti sdílení a představuje snadný a škálovatelný způsob zálohy dat. Nemá Printserver.
ALTERNATIVA: Synology NAS DS-107e, Maxtor SharedStorage II.
Michal Bareš

HERNÍ MYŠ

MICROSOFT SIDEWINDER

HODNOCENÍ  ****
INFO/ZAPŮJČIL   www.microsoft.cz  
CENA VČ. DPH    cca 1 500 Kč
POMĚR CENA/VÝKON    dobrý
TECHNICKÁ DATA
Připojení   USB
Počet tlačítek   10
Max. rozlišení   2000 dpi
Rychlost snímání   7080fps 
Max. zrychlení   20G 
Max. rychlost  1,15 m/s

Rodina produktů Microsoft Sidewinder se rozrostla o dalšího člena, tentokrát premiérově o herní myš. Ta je vyvedena v černé barvě s kovovým kolečkem i bočními tlačítky, která se, ačkoliv jsou umístěna na levé straně netradičně nad sebou, snadno používají. Celá myš je z hlediska ergonomie zvládnuta velice dobře a tlačítka i kolečko jsou perfektní. Pokud byste si myš chtěli vyladit, je možné zasunout do jejích útrob až tři závaží - na výběr jsou jedno 5gramové a tři 10gramová. Celkově tak můžete Hmotnost   zvýšit až o 30 g.
Součástí balení jsou i dvě náhradní sady teflonů s různou kluzností. Software Intellipoint nabízí bohaté možnosti nastavení. Pěti plně programovatelným tlačítkům můžete přiřadit veškeré základní funkce, a dokonce i makra či funkci otočky o 180°. Další tři výhradně k tomu určená tlačítka slouží k přepínání snímacího rozlišení mezi vybranými hodnotami. O aktuálně nastaveném rozlišení nebo průběhu nahrávání maker (pokud je nahráváte přímo ve hře) vás navíc informuje miniaturní LCD displej, který se nachází u bočních tlačítek.
SHRNUTÍ: MS Sidewinder je vynikající herní myš, které by prospěla možnost programovat více než pět z jejích deseti tlačítek.
ALTERNATIVA: Logitech G9, Razer DeathAdder, A4tech X-750F, Logitech G5, ExactGame 9000.
Daniel Kloud

ČTYŘJÁDROVÝ PROCESOR

INTEL CORE 2 EXTREME QX9650 „PENRYN"

HODNOCENÍ   *****
INFO/ZAPŮJČIL   www.intel.com  
CENA VČ. DPH    cca 1 000 eur
POMĚR CENA/VÝKON    dostatečný 
TECHNICKÁ DATA
Patice   LGA 775 
Počet tranzistorů   820 milionů
Frekvence / velikost L2 cache  3 GHz / 12 MB 
Výrobní proces  45 nm
TDP / FSB   130 W / 1333 MHz 
Akumulátor   Li-Ion 1050 mAh, 3,7 V 
PC Mark05 CPU / Cinebench   9 699 bodů / 15,2 sekundy

První procesor Intelu založený na jádru Yorkfield a vyráběný 45nm procesem byl znám pod kódovým označením „Penryn". My jsme nyní mohli vyzkoušet model Core 2 Extreme Q9650. Hlavními výhodami přechodu na menší tranzistory měla být úspora místa na čipu (a tedy vyšší výtěžnost wafferů a časem snad i nižší cena) a menší energetická náročnost, z níž zase vyplývá možnost dosažení vyšší frekvence.
Výkon jsme porovnávali na dvou shodných sestavách. V jedné byl osazen nový QX9650 a ve druhé starší QX6850. Sestava s Penrynem spotřebovala v klidovém stavu 155 wattů a v zatížení 239 wattů. „Starší" QX6850 spotřeboval v klidu 174 wattů a při shodném vytížení 290 wattů. Zkoušeli jsme i přetaktování. Zde jsme se v klidu dostali z původních 3 až na 4,5 GHz. I když Penryn v mnoha prvcích komprimuje architekturu Conroe, nově zde najdeme 2× 6 MB L2 cache a instrukční sadu SSE4 se 47 novými operacemi.
SHRNUTÍ: V současnosti nejvýkonnější procesor pro PC.
ALTERNATIVA: Zatím jediný 45nm procesor. O cca 5 % nižší výkon nabídne levnější 65nm Q6850. Nejlepší poměr mezi cenou a výkonem představuje Intel Core 2 Quad Q6600 s cca o 20 % nižším výkonem, ale za pětinovou cenu.
Michal Bareš

ODOLNÝ A LEHKÝ NOTEBOOK

PANASONIC TOUGHBOOK CF-Y5

HODNOCENÍ   **** 
INFO/ZAPŮJČIL   www.toughbook.eu  
CENA VČ. DPH    cca 80 000 Kč
POMĚR CENA/VÝKON    nedostatečný 
TECHNICKÁ DATA
CPU/RAM   Intel Core Duo L2400 / 1,66 GHz / 1024 MB
Displej / rozlišení  TFT / 14,1" / 1400 x 1050 / matný 
Pevný disk  Toshiba MK6034 GAX / 60 GB / 36,09 MB/s / 17,8 ms
Rozhraní  2× USB, D-Sub, Express Card, dok. st.
Rozměry / Hmotnost    310 × 245 × 28 - 44 mm / 1524 g 
Akumulátor  Li-Ion / 5700 mAh / 10,65 V
 

Notebooky Panasonic Toughbook nejsou tak známé, jak by si zasloužily. Představují dnes nejodolnější běžně dostupné notebooky, zároveň jsou však velmi lehké a nezaostávají z hlediska výkonu. V kategorii odolnosti jim historicky konkurovaly ThinkPady IBM řady „T", ale zatímco Toughbooky na tomto poli neustále inovují, Lenovo o odolnosti novinek z modelové řady „T" raději mlčí. Pokud tedy dnes potřebujete jistotu, že váš notebook přežije polití vodou, pád z větší výšky, popřípadě velkou ránu do víka displeje, nezbývá vám než si pořádně připlatit a podívat se po Toughbooku.
Toughbook CF-Y5 rozhodně nevypadá na to, že včetně šikovně integrované optické mechaniky pod klávesnicí váží jen 1524 gramů. K vysoké mobilitě přispívá 14,1" displej, který v této váhové kategorii nevídáme často, a hlavně extrémně dlouhá výdrž při práci na baterie. Ta je i díky úspornému procesoru L2400 dokonce nejdelší, jakou jsme kdy u notebooku s jedním akumulátorem zaznamenali. Oceňujeme plnohodnotnou příjemnou klávesnici a přepínač bezdrátových sítí, nelíbí se nám však pouze dvojice USB portů. Kulatý touchpad je spíše designová záležitost a klidně bychom se bez něj obešli.
SHRNUTÍ: Středně výkonný, extrémně odolný a velmi lehký notebook s ohromnou výdrží na baterie a s vynikajícím displejem. Malá kapacita pevného disku a pouze dva USB porty jsou již dnes nedostatečné.
ALTERNATIVA: V oblasti odolnosti snad jen starší modely IBM Lenovo řady T.
Michal Bareš

Naměřený výkon 

PCMark05 [body]:  2567
Cinebench 2003 (body): / DivX / MP3  457 / 14:22 m / 2:12 m
3DMark 2003/05/06 [body]:  4651 / 1052/ 388
Provoz na akumulátor [h:m]: 9:02  9:02

ULTRAPŘENOSNÝ NOTEBOOK

FUJITSU-SIEMENS ESPRIMO MOBILE U9200

HODNOCENÍ  **** 
INFO/ZAPŮJČIL    www.fujitsu-siemens.cz  
CENA VČ. DPH    35 100 Kč 
POMĚR CENA/VÝKON    velmi dobrý
TECHNICKÁ DATA 
CPU/RAM  Intel Core 2 Duo T7300 / 2,0 GHz / 2048 MB 
Displej / rozlišení  TFT / 12,1" / 1280 × 800 / matný 
Pevný disk  Seagate ST9120822AS / 120 GB / 36,9 MB/s / 16,2 ms
Rozhraní   3× USB, D-Sub, S-Video, Express Card 
Rozměry / Hmotnost    300 x 223 x 37 mm / 2000 g 
Akumulátor  Li-Ion / 5200 mAh / 11,1 V

Kategorie notebooků s Hmotnost  í okolo dvou kilogramů včetně integrované optické mechaniky je stále populárnější. Úplnou novinkou v této třídě je zbrusu nová řada notebooků Fujitsu Siemens Esprimo Mobile. Esprimo Mobile U9200 je na první pohled střízlivý a decentní notebook, určený spíše pro profesionály, i když cenově je dostupný i náročnějším domácím uživatelům. I přes kompaktní Rozměry  nabízí nekompromisní výpočetní výkon; integrovaná grafika se sice v porovnání s čipsetem 945GM dvojnásobně zrychlila, na akční hry však stále nestačí. Kdo by také hrál na 12,1" displeji!
Klávesnice je shodná s malými modely Amila Pro V3205. Líbí se nám umístění tlačítka Ctrl úplně vlevo dole, naopak pravý spodní roh s kurzorovými a dalšími funkčními klávesami je trochu moc natěsnaný. Matný displej je vcelku standardní, stavové diody jsou umístěny mimo zorný úhel displeje. Rozšiřující porty dnes představují slabší průměr, chybí zde FireWire, výborná je však možnost připojení druhé baterie a replikátoru portů. Výdrž na baterie je v této kategorii mírně nadprůměrná. Mobilní profesionály potěší přítomnost integrovaného Bluetooth a UMTS/HSDPA modulu, který zajistí bezdrátový přístup k internetu i mimo pokrytí Wi-Fi. Testovaný kus jím byl vybaven, obejdete-li se však bez něj, ušetříte 3500 Kč.
SHRNUTÍ: Malý, plně vybavený a výkonný notebook za rozumnou cenu. Je určen spíše pro často cestující uživatele a studenty.
ALTERNATIVA: Lenovo ThinkPad T61, Toshiba Sattelite Pro U300, Acer Aspire 2920.
Michal Bareš

Naměřený výkon

PCMark05 [body]:  4001
SYSmark 2007 Preview [body]:  101 (109, 86, 104, 108)
3DMark 2003/05/06 [body]:  6234 / 1739/ 919
Provoz na akumulátor [h:m]: 9:02  3:42

DÁLKOVÉ OVLÁDÁNÍ

PHILIPS SRU 9600

HODNOCENÍ   *** 
INFO/ZAPŮJČIL   www.philips.cz  
CENA VČ. DPH    2 300 Kč
POMĚR CENA/VÝKON    velmi dobrý 
TECHNICKÁ DATA
Maximální dosah  10 m
Režim učení  ano 
Počet značek v databázi   přes 1100 
Rozměry  18 × 250 × 57 mm
Hmotnost    350 g
 

Univerzální dálková ovládání se budou objevovat stále častěji. Kdo se chce zbavit nepořádku na stole v podobě zvláštního ovládání pro televizi, video, satelit, set-top box, recevier, případně pro další zařízení, pro toho je univerzální dálkové ovládání vysvobozením. Model od firmy Philips dokáže všechna tato zařízení ovládat najednou, teoreticky už tedy nebudete originální ovladače potřebovat.
Model SRU 9600 zaujme už svou konstrukcí. Oproti běžným ovladačům je mnohem větší a také nadprůměrně těžký. Ovládání je rozděleno na dvě části: dotykový LCD displej a standardní tlačítka. Nejmenší část LCD není dotyková, ale plně grafická a slouží jako informační displej. Zbývající část LCD bohužel grafická není, jsou zde jen předem připravené standardní ikony. Ovladač tak neumí zobrazit libovolné ikony, ale jen ty předpřipravené. Displej je monochromatický, jeho čitelnost se zhoršuje už od úhlu 30°.
Databáze značek je opravdu bohatá, našli jsme všechny požadované přístroje. Někdy však ani zvolená značka nefungovala dokonale a bylo třeba přistoupit k ručnímu učení. To je rychlé a bezproblémové. Výborná je funkce pro záznam maker, kdy jedním příkazem nastavíte více spotřebičů.
SHRNUTÍ: Ovladač má své mouchy. Konstrukce je zbytečně velká a těžká. Kompatibilita není zcela stoprocentní, mravenčí prací v podobě učení lze nedostatky odstranit.
ALTERNATIVA: Logitech Harmony 525.
Vratislav Klega

PROFESIONÁLNÍ IP TELEFON

LINKSYS SPA962

HODNOCENÍ  ****
INFO/ZAPŮJČIL    www.linksys.com  
CENA VČ. DPH    6 000 Kč 
POMĚR CENA/VÝKON  uspokojivý 
TECHNICKÁ DATA
Počet linek   6
SIP SIPv2, SIP over TLS 
Displej   320 × 240, true color
Rozměry  203 × 194 × 191 mm
Hmotnost   1,1 kg
 

Uživatelé pomalu začínají věřit telefonování přes internet a VoIP se rozšiřuje i do business třídy, kde jsou nároky na kvalitu mnohem vyšší a kde se netolerují chyby. Právě pro velmi náročné zákazníky je určen i IP telefon Linksys SPA 962. Svou bezchybnou konstrukcí a moderním designem neudělá ostudu na žádném stole, obzvláště je-li doplněn plně grafickým LCD.
Je opravdu těžké najít funkci, kterou by telefon neobsahoval, se kterou by si nevěděl rady nebo kterou by nepodporoval. Telefon disponuje všemi funkcemi obvyklými u lowendových IP telefonů, navíc obsahuje profesionální funkce, které využije ústředna (například parkování hovorů), nebo funkce částečně zastupující sekretářku.
Naučit se ovládat všechny funkce vyžaduje trpělivost a určitý časový prostor, nápomocno je však menu v češtině. Spíše se ale očekává, že ovládat budete jen základní funkce a o zbytek se postará administrátor. I proto jsou zde k dispozici funkce, jako napájení po LAN (PoE) nebo konfigurace přes webové rozhraní ve více administrátorských úrovních. Kdo telefonuje opravdu často, jistě využije možnost připojit headset.
SHRNUTÍ: Nic vám nebrání v tom, abyste si tento telefon zakoupili i pro domácí účely, zřejmě však nevyužijete jeho plný potenciál. Pokud však vaše kancelář právě teď přechází na IP telefonii, telefon Linksys vám mohu jen doporučit.
ALTERNATIVA: Well YV3.
Vratislav Klega

MDA

T-MOBILE MDA TOUCH

HODNOCENÍ  ****
INFO/ZAPŮJČIL    www.t-mobile.cz  
CENA VČ. DPH    10 300 Kč
POMĚR CENA/VÝKON     velmi dobrý 
TECHNICKÁ DATA
Procesor   TI OMAP 201 MHz 
Displej  320 × 240, 2,8" 
Operační systémy  Windows Mobile 6.0 
Paměť  128 MB ROM, 64 MB RAM, microSD
Rozměry a hmotnost   13,9 × 58 × 100 mm, 112 g

Zařízení kombinující PDA a mobilní telefon jsou mnohem větší než běžný mobilní telefon a jejich nošení je nepříjemné. To ale neplatí v případě modelu Touch, který vyrábí firma HTC.
Ten je totiž velmi malý a svými rozměry konkuruje běžným mobilním telefonům.
Se svou tloušťkou 14 mm a příznivou hmotností se snadno vejde i do kapsy u košile. Co však malé rozměry skrývají?
MDA je založeno na starém a pomalém procesoru značky TI, který běží na 201 MHz - a to je málo. Touch pracuje s novým systémem Microsoftu Windows Mobile 6.0. Ten je obzvláště povedený a jeho výhodou je to, že většinu funkcí lze ovládat jen prstem, bez stylusu. Tomu je přizpůsoben i displej, který není zapuštěný, ale naopak zcela na povrchu. Aby se nepoškrábal, je kryt velmi tvrdým plastem. Ten výborně chrání displej, mírně však zhoršuje ovládání stylusem. Zatímco na běžné LCD displeje „tyčinka" lehce dopadá a mírně se zabořuje, na tvrdý plast naráží a klouže po něm, což zhoršuje přesnost. Pokud jste doposud pracovali s běžnými obrazovkami, chvíli si budete muset zvykat.
Výbava je kvůli malým rozměrům zařízení jen základní, obsahuje jen fotoaparát a Wi-Fi. GPS nebo rádio bohužel chybí.
SHRNUTÍ: Touch boří mýty - MDA mohou používat i uživatelé, kteří vyžadují malé a skutečně kapesní zařízení. Touch je opravdu velmi příjemný a všem jej mohu doporučit. Nedostatkem je tvrdý displej a pomalý procesor.
ALTERNATIVA: HP iPAQ 514.
Vratislav Klega

GSM TELEFON PRO DVĚ SIM

MIVVY DUAL

HODNOCENÍ  ****
INFO/ZAPŮJČIL    www.alza.cz  
CENA VČ. DPH    6 258 Kč 
POMĚR CENA/VÝKON    dobrý 
TECHNICKÁ DATA
Displej  176 x 220, 1,8", 262 000 barev
Primární GSM  900, 1800, 1900 MHz, GPRS
Sekundární GSM   900, 1800 MHz 
Fotoaparát  1,3 Mpx
Rozměry a hmotnost   91 × 46 × 22 mm, 102 g
 

Používáte-li dvě SIM karty najednou, musíte mít dva mobilní telefony. Jiná alternativa neexistuje - s jedinou výjimkou, kterou je nový mobilní telefon Mivvy Dual.
Řada výrobců již představila telefony pro dvě SIM karty, doposud se však vždy jednalo o polovičaté řešení - telefon uměl v jeden okamžik pracovat jen s jednou kartou. Mivvy je jiný - umožňuje práci se dvěma SIM kartami současně.
A tato funkce funguje dokonale. Klávesnice obsahuje dvě zelená tlačítka - každé pro jednu kartu. Rychle tak zvolíte, z které SIM karty chcete telefonovat. Vyzváněním lze rozlišit, na kterou kartu hovor přichází. Výhodou je, že můžete rychle měnit režimy telefonu - může fungovat duálně, nebo s první či druhou SIM kartou. Funkce telefonu jsou zkrátka dotažené a je jen málo drobností, které se nám nelíbily.
Práce se SIM kartami je rovněž dobře vyřešena. Primární se nachází dobře schovaná pod baterií. Sekundární je pak na boku přístroje, vysunout ji lze bez rozebírání telefonu a během pár sekund.
Horší je situace s telefonem samotným: působí až příliš „plastově" a chybí mu základní funkce, jako je Bluetooth, infraport nebo EDGE. Menu telefonu je místy nelogické, naštěstí je však v češtině. Skvělá je multimediální výbava, nechybí ani slot pro mini SD kartu, a telefon poslouží i jako MP3 přehrávač.
SHRNUTÍ: Tento mobilní telefon by v dnešní konkurenci jen těžko obstál, má však „v rukávu" jeden velký trumf - práci se dvěma SIM kartami. Kdo se nechce tahat se dvěma mobilními telefony, tomu tento model jen a jen doporučuji. Plastový vzhled či absence rychlých dat jdou poté stranou. Neodpustitelná je absence Bluetooth, která znemožňuje používání handsfree.
ALTERNATIVA: Neexistuje, musíte mít v kapse dva mobily, nebo se spokojit s jednou SIM.
Vratislav Klega

REPRODUKTORY S MIKROFONEM

EMGETON IXSOUND 6

HODNOCENÍ  ****
INFO/ZAPŮJČIL   www.emgeton.com  
CENA VČ. DPH    290 Kč
POMĚR CENA/VÝKON    velmi dobrý 
TECHNICKÁ DATA
AMP výkon repro  2 W 
Kmitočtový rozsah   80 Hz - 20 kHz 
Citlivost mikrofonu   -34 dB 30 % (na 1 kHz) 
Konektory 2× jack (repro, mic)
Rozměry a hmotnost   50,8 × 431,8 × 254 mm, 2,2 kg

Skype se rozšiřuje a funkce přibývají, je zde však stále jeden problém - se zvukovým zařízením. Řešením jsou sluchátka s mikrofonem - ta však nejsou příliš pohodlná, navíc jste ochuzeni o poslech přes reproduktory. Dalším řešením jsou různá USB sluchátka nebo reproduktory, které již mají mikrofon integrovaný.
Kdo používá zvlášť reproduktory a zvlášť mikrofon, ten zná moc dobře problémy se zpětnou vazbou, kdy druhá strana slyší sama sebe. Tento problém Emgeton do značné míry eliminuje. Ne na elektronické úrovni, ale jednoduše tak, že mikrofon je umístěn v reproduktorech a zvukové vlny z membrán reproduktorů se mu vyhýbají.
Pro telefonování, ať už prostřednictvím Skypu, nebo jiného VoIP řešení, jsou reproduktory dobře použitelné.
Kvalita reproduktorů odpovídá ceně, není tedy možné čekat kvalitní přednes, důrazné basy nebo ohromující výkony.
Výhodou reproduktorů je jejich jednoduchost. Pokud chcete telefonovat, jen je připojíte a o nic dalšího se již nemusíte starat.
SHRNUTÍ: Za levné peníze získáte levné zařízení. K telefonování poslouží dobře, pro poslouchání hudby doporučuji poohlédnout se po jiném zařízení.
ALTERNATIVA: Pro telefonování doporučuji pořídit USB telefon. Ty nejjednodušší stojí stejné peníze. Pro kvalitní telefonování jsou vhodná sluchátka s mikrofonem, například Genius HS-04V. Jiné reproduktory s integrovaným mikrofonem na trhu nejsou.
Vratislav Klega

USB TELEFON

IPEVO FREE.2

HODNOCENÍ   *** 
INFO/ZAPŮJČIL    www.xtel.cz  
CENA VČ. DPH     1 299 Kč 
POMĚR CENA/VÝKON    dobrý 
TECHNICKÁ DATA
Podporované OS  Win XP, Vista, Mac OS
Displej   monochromatický, podsvícený
Délka USB kabelu   2,5 m 
Rozměry  165 × 38 × 18 mm
Hmotnost    110 g
 

Ipevo Free.2 je USB telefon, který poslouží pro VoIP, nejlépe pro Skype. Plastová konstrukce je velmi robustní, plast je pevný. Telefon se výborně drží v ruce, část s mikrofonem je ohnutá pro bezchybný příjem hlasu. V horní části se nachází malý informační displej, který je podsvícený a čitelný za každé situace. Další výhodou je USB kabel dlouhý 2,5 m, takže nebudete mít potíže s dosahem kolem počítače.
Na sluchátku se nachází 20 tlačítek pro ovládání a navíc jedno kolíbkové tlačítko. Díky těmto tlačítkům je možné ovládat Skype přímo, bez kontaktu s počítačem. Nechybí ani tlačítko pro telefonování pomocí placené služby Skype Out. Na boku telefonu jsou další tři tlačítka - dvě pro změnu hlasitosti, jedno pro rychlé zeslabení mikrofonu.
Další nadstandardní službou, kterou telefon nabízí, je nahrávání telefonního hovoru. Ten pochopitelně není nahráván do sluchátka, ale na harddisk počítače. Služba je řešena pomocí softwaru, který se instaluje spolu s ovladači. Nahrávání se pak spustí stisknutím tlačítka na telefonu.
Co se kvality hovoru týče, byli jsme zcela spokojeni. Žádná zpětná vazba, žádné přeslechy, nezkreslený hlas. Jen málokterý USB telefon může nabídnout srovnatelnou kvalitu.
SHRNUTÍ: Telefonu není co vytknout. Funguje skvěle, ovládání je bezproblémové, kvalita je výborná. Jediné, co vás může odradit, je nadprůměrná cena. Pokud byste využili nahrávání hovoru, mohu vám Ipevo doporučit.
ALTERNATIVA: USB telefon P4K.
Vratislav Klega

DECT/SKYPE TELEFON

WEBT@LKER 6000

HODNOCENÍ   *** 
INFO/ZAPŮJČIL    www.topcom.sk  
CENA VČ. DPH    2 999 Kč
POMĚR CENA/VÝKON    velmi dobrý 
TECHNICKÁ DATA
Rozhraní   1× LAN, 1× FXO (RJ-11)
Technologie přenosu  DECT
Dosah  50 - 100 m
Napájení sluchátka  3× AAA 
Rozměry sluchátka  135 × 47 × 30 mm

Neustále se dočítáme o konvergenci hlasových a datových služeb, ale kde jsou ty konvergované produkty?
Jedním z nich je Webt@lker 6000. Na základnové stanici se nachází dva porty - RJ45 pro připojení k internetu a RJ11 pro běžnou telefonní linku. Jak už asi tušíte, telefon pak funguje jako zařízení typu dva v jednom: jednak jako běžný bezdrátový DECT telefon pro pevnou linku, jednak jako Skype klient. Z jednoho zařízení pak můžete telefonovat jak přes pevnou linku, tak přes Skype, a samozřejmě oběma způsoby můžete hovory přijímat.
Samotná základna není ničím zajímavá, nenabízí ani webové rozhraní. Stačí ji připojit k síti, parametry se nastavují jen ze sluchátka.
Ovládání je velmi jednoduché, firmware sluchátka je stejný, jako mají jiné Skype telefony, například značek Netgear nebo Linksys. To s sebou přináší poměrně odladěný software, na druhou stranu chybí takové základní funkce, jako je posílání zpráv. Rovněž o videohovory budete ochuzeni. Při telefonování na Skype si sluchátko natáhne kontakty ze serveru, při volání na telefonní číslo nabídne na výběr, zda volat přes Skype Out, nebo telefonní linku. Samozřejmě lze v menu telefonu přednastavit, zda standardně telefonovat přes pevnou linku, Skype Out, nebo si před každým hovorem vybrat ručně.
V době kdy téměř každý mobilní telefon nabízí jednoduchý fotoaparát je s podivem, že funkci pro videotelefonování nedávají výrobci i do těchto zařízení. Konstrukce by nebyla složitá a barevný displej by měl aspoň nějaký užitek.
SHRNUTÍ: Výborný produkt, který v jednom nabízí Skype i pevnou linku. Funguje znamenitě, nezávisle na počítači. Oželíte-li absenci chatování a videohovorů, budete s Webt@lkerem 6000 spokojeni.
ALTERNATIVA: DUALphone 3088 nabízí stejné funkce a je mnohem dražší.
Vratislav Klega

ANTIVIROVÝ SYSTÉM

NORTON INTERNET SECURITY 2008

HODNOCENÍ  ****
INFO  www.symantec.cz
VELIKOST SOUBORU   63 MB 
OPERAČNÍ SYSTÉM   Win XP/Vista 
CENA   1 205 Kč
POMĚR CENA/VÝKON  velmi dobrý

Stále více výrobců antivirů, firewallů, antispywaru a antispamového softwaru sdružuje své produkty do komplexních a snadno ovladatelných balíčků, které zajistí kompletní ochranu počítačů před všemi typy ohrožení. Takovým řešením je i soubor bezpečnostních nástrojů Norton Internet Security 2008.
Základní stavební kameny řešení Norton Internet Security 2008 - antivir, antispyware a firewall - jsou doplněny o funkce pro prevenci před podvodným získáváním citlivých dat (tzv. phishing), o detekci rootkitů, systém ochrany před napadením ze sítě (Intrusion Prevention System), autentifikaci webových stránek a zabezpečení před odcizením identity uživatele a jeho citlivých dat. Majitelé licence Norton Internet Security 2008 si mohou volně stáhnout i doplňkový antispamovým filtr a rodičovský filtr prohlížených WWW stránek.
Bezpečnostní nástroje Nortonu pracují po instalaci na pozadí operačního systému a integrují se s dalšími programy (internetovými prohlížeči, e-mailovými klienty apod.). Uživatele upozorňují pouze v případě zjištěného nebezpečí. Automatický proces se stará o pravidelné aktualizace programu. Přehledné uživatelské rozhraní v sobě integruje ovládání všech nástrojů s bohatými možnostmi nastavení.
SHRNUTÍ: Nástroje Norton Internet Security 2008 kladou větší důraz na velmi aktuální nebezpečí odcizení identity uživatele, nezapomínají přitom ani na „klasické" hrozby v podobě virů a dalšího škodlivého kódu.
ALTERNATIVA: Balíčky pro komplexní ochranu PC nabízí řada výrobců, například McAfee nebo český Grisoft. Nabízí se také kombinace plných verzí antivirů, antispamů a firewallů z Chip DVD.
Radek Kubeš

HD VYPALOVAČ ZDARMA

CDBURNERXP PRO 4

HODNOCENÍ   ****
INFO   www.cdburnerxp.se  
VELIKOST SOUBORU   2,3 MB 
OPERAČNÍ SYSTÉM  Win 2k/XP/Vista
CENA   freeware 
POMĚR CENA/VÝKON    výborný
 

CDBurnerXP Pro je jedním z nejznámějších a funkčně nejlépe vybavených freewarových programů pro vypalování CD a DVD. Hlavními novinkami nedávno představené verze řady 4 jsou podpora Blu-ray a HD-DVD vypalovaček a vypalování na příslušná média, dále vypalování na dvouvrstvá DVD a také přepracovaná grafika uživatelského rozhraní.
CDBurnerXP Pro vypaluje všechny běžné typy datových CD a DVD a samozřejmě také hudební CD (ze souborů ve formátech WAV, WMA, MP3, FLAC, OGG aj.). Nechybí funkce pro vytváření a vypalování obrazů disků (ve standardním formátu ISO), vytváření bootovacích disků (dokonce pro různé platformy a OS), mazání přepisovatelných médií nebo třeba i jednoduchý nástroj na vytváření obalů pro běžné typy krabiček na disky. Filmová DVD je nadále možné vypalovat pouze ze souborů ve struktuře DVD uložených na pevném disku.
CDBurnerXP Pro se i díky uživatelskému Rozhraní v češtině snadno ovládá, jeho funkce jsou dobře dostupné a přehledně uspořádané. Stačí jen soubory určené k vypálení přetáhnout z okna zobrazujícího adresářovou strukturu do okna obsahu nového disku, pak jen vložit prázdné médium a kliknout na tlačítko Vypálit. Provoz aplikace vyžaduje. NET Framework ve verzi 2.0 nebo 3.0.
SHRNUTÍ: Kvalitní vypalovací nástroj dostupný zdarma. Poradí si se všemi běžnými vypalovacími úkoly, velkou výhodou je podpora moderních HD-DVD a Blu-ray disků.
ALTERNATIVA: Z bezplatně dostupných programů jmenujme například Total Commander CD/DVD Burning Plugin, DeepBurner Free, HT Fireman CD/DVD Burner nebo AVS Disc Burner, které ovšem kvality a funkčnosti CDBurnerXP Pro ani zdaleka nedosahují.
Radek Kubeš

VYPALOVAČ PRO HD

CYBERLINK POWER2GO 6

HODNOCENÍ  *** 
INFO   www.cyberlink.com  
VELIKOST SOUBORU  95 MB 
OPERAČNÍ SYSTÉM  Win 2k/XP/Vista
CENA   1 100 Kč 
POMĚR CENA/VÝKON    velmi dobrý
 

Disky HD-DVD a Blu-ray s filmy ve vysokém rozlišení (HD) se pomalu, ale jistě dostávají do oběhu a video v HD zvládne natočit i řada cenově dostupných videokamer. Je tedy nejvyšší čas poohlédnout se po vypalovacím nástroji, který ve spojení s vypalovací mechanikou pro příslušný formát zvládne tato moderní média vypalovat.
CyberLink Power2Go se pochopitelně chlubí především možností vypalování disků HD-DVD a Blu-ray, zvládne toho ale ještě mnohem víc. Kromě klasických funkcí, jako je vypalování filmových či datových DVD, datových a hudebních CD, vytváření kopií všech typů disků či ukládání stop z Audio CD do souborů ve formátech MP3, WAV a WMA, nabízí CyberLink Power2Go i další zajímavosti. Jde především o možnost šifrování obsahu vytvářených datových disků, aby se k němu bez znalosti hesla nikdo nedostal, dále o vytváření a tisk obalů a štítků na disky nebo o převod digitálních fotografií na videoprezentaci. Nechybí ani základní funkce pro authoring DVD, tedy přípravu filmového materiálu, například natočeného kamerou, pro vypálení ve formátu profesionálního DVD včetně menu či kapitol.
Podpora operačního systému Windows Vista otevírá cestu k další šikovné vlastnosti vypalovacího programu - možnosti ovládání vypalování prostřednictvím modulu Gadget, umístěného v nástrojovém panelu na pracovní ploše Visty.
SHRNUTÍ: CyberLink Power2Go nabízí velmi zajímavé a pokročilé funkce pro práci se všemi typy a formáty vypalovacích médií a s multimediálními soubory.
ALTERNATIVA: Prakticky stejné funkce a ještě něco navíc nabízí komplexní vypalovací balík Nero 8, ten je ovšem asi o 500 Kč dražší.
Radek Kubeš

VYZÝVATE LIR FANU

FUTURIXIMAGER 5.8.7

HODNOCENÍ   ****
INFO   www.fximage.com  
VELIKOST SOUBORU   1,9 MB 
OPERAČNÍ SYSTÉM  Win 2k/XP/Vista
CENA   freeware 
POMĚR CENA/VÝKON  výborný
 

Pro rychlé prohlížení a drobné úpravy digitálních fotografií či obrázků jistě nemá smysl pořizovat si robustní placenou aplikaci, když existuje tolik šikovných prográmků dostupných zcela zdarma. Takovým je i multiformátový prohlížeč se zajímavými možnostmi grafických úprav FuturixImager.
Prohlížeč FuturixImager si poradí se zobrazením více než 50 různých grafických formátů, mezi kterými určitě nechybí žádný z těch nejčastěji používaných (JPG, TIFF, GIF, BMP, PNG, JPEG2000 atd.). Do většiny z těchto formátů umí program grafiku také ukládat, samozřejmě včetně možnosti nastavení komprese u formátů, které ji podporují. Na získávání obrázků spolupracuje FuturixImager nejen s digitálními fotoaparáty, ale i se skenery. Program umí importovat i některé typy RAW formátů, zobrazuje EXIF data a histogramy, umí přehrávat obrázky ve složce jako prezentaci a nastavit je jako pozadí pracovní plochy. Zajímavé jsou rovněž možnosti grafických úprav. FuturixImager nabízí typické funkce, jako je ořezávání, otáčení, změna rozměrů, úprava jasu, kontrastu a barev, a navíc i různé efekty, filtry nebo třeba nástroj na odstranění efektu červených očí. Všechny úpravy lze v několika krocích vrátit zpět. Dostatečně široké jsou také možnosti nastavení tisku.
Ovládání prohlížeče FuturixImager je naprosto triviální, lze si na něj velmi rychle zvyknout.
SHRNUTÍ: Dobře vybavený a snadno ovladatelný prohlížeč a editor grafiky má jistě šanci uspět u všech typů uživatelů.
ALTERNATIVA: Mezi malé, rychlé, dobře vybavené a hlavně bezplatně dostupné prohlížeče s možností základních grafických úprav patří např. známý IrfanView nebo XnView.
Radek Kubeš

RYCHLEJŠÍ STAHOVÁNÍ

GETRIGHT 6.3B

HODNOCENÍ   ***** 
INFO  
www.getright.com
VELIKOST SOUBORU  0,3 MB 
OPERAČNÍ SYSTÉM  Win 9x/2k/XP/Vista
CENA  1 446 Kč 
POMĚR CENA/VÝKON    dobrý
 

Program GetRight patří mezi správce stahování (download manažery), které slouží k pohodlnějšímu a rychlejšímu stahování souborů z internetu. Mezi základní funkce těchto aplikací patří především možnost navázání přerušeného stahování a urychlení downloadu pomocí vícenásobného připojení ke zdrojovému serveru.
Download GetRight spolupracuje se všemi běžně používanými internetovými prohlížeči (IE, Firefox, Opera) a má vestavěný i vlastní prohlížeč. Do IE se program integruje automaticky, u alternativních prohlížečů je třeba použít plug-in modul a povolit spolupráci v nastavení. GetRight nabízí značné množství funkcí a bohaté možnosti nastavení - jmenujme přinejmenším omezení rychlosti stahování, plánování stahování, vypínání počítače po ukončení downloadu nebo vyhledávání souborů na rychlejších serverech. Od verze 6 obsahuje GetRight i FTP a BitTorrent klienta s možností kombinace stahování přes různé typy protokolů v zájmu dosažení co nejvyšší rychlosti stahování. GetRight zvládne i pravidelné stahování podcastů.
Přes bohaté funkční vybavení si GetRight zachovává přehlednost a nenáročné ovládání. U IE stačí po instalaci download manažeru jen kliknout na odkaz ke stažení a GetRight začne stahovat automaticky. Ani použití v dalších prohlížečích není o mnoho složitější
SHRNUTÍ: GetRight pomůže se správou a zrychlením stahování souborů z internetu. Na druhou stranu, mezi podobnými aplikacemi příliš nevyniká. Ve zkušební verzi obtěžuje všudypřítomná reklama.
ALTERNATIVA: Download manažerů existuje velké množství a například FlashGet zvládne podobné funkce jako GetRight zdarma.
Radek Kubeš

POMOCNÍK PRO OUTLOOK

CHILIBASE PROFESSIONAL EDITION 1.8.0.156

HODNOCENÍ   ****
INFO   www.chilibase.net
VELIKOST SOUBORU  0,3 MB
OPERAČNÍ SYSTÉM   Win 2k/XP 
CENA   49 USD 
POMĚR CENA/VÝKON  uspokojivý

Poštovní klient Microsoft Outlook je pro některé menší podnikatele zároveň i nástrojem pro správu kontaktů na zákazníky či obchodní partnery, úkolů a plánovaných schůzek. Přestože se správa kontaktů s každou novou verzí Outlooku zlepšuje, nelze říci, že by nabízela všechny potřebné funkce. Proto se nabízí použití zajímavých doplňků, jako je například Chilibase, které slouží k vyhledávání a třídění kontaktů a dalších dat v Outlooku.
Po instalaci Chilibase prohledá a zaindexuje veškerý obsah Outlooku a podle intenzity vzájemné komunikace přiřadí jednotlivým kontaktům příslušnou váhu. Chilibase také setřídí e-mailovou komunikaci s jednotlivými kontakty tak, abyste měli související zprávy, termíny či úkoly pohromadě a snadno dostupné pouhým kliknutím na zvolený kontakt. Díky indexování můžete také v obsahu poštovního klienta snadno vyhledávat pomocí klíčových slov. Funkce nástroje mohou nahradit i běžné třídění e-mailů do složek.
Doplněk Chilibase je velmi snadno ovladatelný, pracuje s Outlookem ve verzích 2003 a 2007, bohužel (snad zatím) nefunguje pod operačním systémem Windows Vista. Ovládací okno nástroje se začlení do Rozhraní Outlooku, můžete si jej navíc nastavit tak, aby pro vás bylo snadno dostupné.
SHRNUTÍ: Aplikace Chilibase se hodí především uživatelům Outlooku ve verzi 2003, kteří pracují s velkým množstvím kontaktů a souvisejících zpráv, schůzek či úkolů a zároveň nemají v plánu přecházet na nejnovější verzi MS Office 2007 a Windows Vista.
ALTERNATIVA: Microsoft Outlook ve verzi 2007 nabízí některé podobné funkce jako Chilibase, sice ne tak přehledně, ovšem bez dodatečných nákladů.
Radek Kubeš

KONVERTOR VIDEA

MEDIACELL VIDEO CONVERTER 2.1

HODNOCENÍ   ***** 
INFO   www.media-cell.com  
VELIKOST SOUBORU  6,8 MB 
OPERAČNÍ SYSTÉM  Win 2k/XP 
CENA   freeware
POMĚR CENA/VÝKON    výborný

Video dnes můžete přehrávat naprosto všude a na čemkoliv - důkazem je náš velký test MP3 přehrávačů na straně S54. Téměř polovina z nich přehrává i video. S videem si poradí také většina mobilních telefonů a každé PDA zařízení. Je tu však velký problém - video musí být ve správném formátu a správném rozlišení.
Pokud malému zařízení předhodíte video ve vyšším rozlišení a s vysokým datovým tokem, často si s ním neporadí. Navíc původní kvalita je často přehnaná - displej zařízení má své omezení a vyšší rozlišení nevyužije. Tento problém skvěle řeší program MediaCell Video Converter. Ten dokáže video zmenšit na správný rozměr a překódovat jak obraz, tak zvuk.
Trumfem tohoto programu je jednoduché ovládání. Přímo v programu je více než 50 profilů pro nejrůznější zařízení - mobily, PDA, iPhone i Sony PSP či iPod. Chcete-li přehrávat video třeba na své Nokii N93, stačí ji vyhledat v seznamu, otevřít zdrojové video a kliknout na Convert. Program připraví video přesně tak, jak telefon potřebuje, a o nic dalšího se starat nemusíte.
Zdrojové video může být prakticky v libovolném formátu, program si se vším poradí. Zkušené uživatele určitě potěší manuální konfigurace - nastavit lze bitrate, počet snímků za sekundu a další parametry. Praktické je, že lze nastavit i výslednou velikost filmu.
Jedinou nevýhodou programu je rychlost - převod videa trvá zhruba 50 % času výsledného filmu, celovečerní film tedy převedete zhruba za hodinu.
SHRNUTÍ: Jednoduchý a praktický program určený ke konverzi videa pro potřeby kapesních přehrávačů. Doporučuji všem, kteří přehrávají video na přenosných zařízeních.
ALTERNATIVA: Any Video Converter.
Vratislav Klega

ZÁLOHOVÁNÍ PRO VISTU

NORTON GHOST 12.0

HODNOCENÍ  ***** 
INFO   www.symantec.cz  
VELIKOST SOUBORU     160 MB 
OPERAČNÍ SYSTÉM  Win XP/Vista 
CENA  cca 2 000 Kč
POMĚR CENA/VÝKON    velmi dobrý
 

Nástroj Norton Ghost na zálohování kompletního obsahu pevných disků nabízí již léta standardní vybavení pro snadnou obnovu funkce počítače, typicky při havárii hardwaru, útoku virů nebo kolapsu operačního systému. Nová verze s označením 12.0 přináší především podporu Windows Vista.
Přesné kopie pevných disků, vytvořené pomocí nástroje Norton Ghost, slouží především jako kompletní záloha počítače, včetně operačního systému, registru, instalovaných programů, uživatelských natavení a samozřejmě i všech dat. Z takové zálohy je pak v případě havárie velmi snadné během chvilky uvést počítač do původního stavu. Kromě zálohy celých disků umí Norton Ghost provádět i pravidelné zálohování vybraných souborů a složek (kompletní i přírůstkové). Všechny vytvořené zálohy jsou zpětně kompatibilní se staršími verzemi Norton Ghost i Norton Save&Restore.
Mezi užitečné funkce programu patří automatické zálohování při instalaci nového softwaru, přihlášení uživatele nebo zvýšení objemu zálohovaných dat. Norton Ghost sleduje a optimalizuje prostor na záložním médiu a včas uživatele upozorní na docházející volné místo. Zálohy jsou komprimovány a zabezpečeny šifrováním. Při obnově systému vám pomůže i bootovací CD s nástroji pro obnovu dat ze zálohy.
SHRNUTÍ: Norton Ghost je i v nové verzi solidním nástrojem na kompletní zálohování pevných disků, upgrade je ovšem zajímavý jen pro uživatele Windows Vista.
ALTERNATIVA: Přesnou kopii dat na pevném disku si můžete vytvořit například s plnou verzí programu Paragon Drive Backup z únorového Chip DVD. Dále se nabízí například Acronis True Image 10 za cenu okolo 1500 Kč.
Radek Kubeš

MODELOVÁNÍ POSTAV

POSER 7

HODNOCENÍ   **** 
INFO   www.e-frontier.com  
VELIKOST SOUBORU  176 MB 
OPERAČNÍ SYSTÉM  Win 2k/XP/Vista 
CENA   7 500 Kč
POMĚR CENA/VÝKON  výborný

Software pro navrhování dokonale přirozených trojrozměrných postav nemusí být ani složitý, ani extrémně drahý, ani určený jen pro profesionály s velmi výkonnými počítači. Tyto předsudky boří aplikace Poser, aktuálně dostupná ve verzi s číslem 7, pomocí které poměrně snadno vymodelujete, oblečete a rozpohybujete fotorealistické digitální postavy (tzv. avatary).
Novinkou v aktuální verzi programu je modelová postava SimonG2, se kterou můžete svůj návrh avatara začít. Nechybí samozřejmě ani ženský protějšek v podobě SydneyG2, s vysoce realisticky propracovanými texturami pokožky i oblečení. Připraveny jsou i další předlohy, jako zvířata, roboti nebo mimozemšťané.
S vytvořenou postavou můžete zcela volně pracovat - pohybovat končetinami, otáčet hlavou, prohlížet si ji ze všech stran, nastavovat osvětlení, měnit pohled kamery atd. Pro vylepšení postavy jsou k dispozici knihovny vlasů, šatů a dalších nezbytných doplňků. Pomocí dalších funkcí můžete svoji postavu rozpohybovat. Všechny prvky postavy jsou přitom velmi realisticky animované, funguje u nich efekt gravitace a reagují na pohyb.
Bohaté jsou také možnosti exportu, lze simulovat ruční kresbu postavy, exportovat pohyb postav jako Flash animace nebo vytvářet komiksové scény. Rozsáhlé možnosti aplikace Poser vám názorně představí Flash animace na domovském webu programu.
SHRNUTÍ: Poser je skvělý nástroj pro návrh realistických postav, je snadno ovladatelný a jeho cena je s ohledem na možnosti programu velmi příznivá.
ALTERNATIVA: Například DAZ-Studio je sice dostupné zcela zdarma, ovšem co do výkonnosti a použitelnosti podstatně méně schopné.
Radek Kubeš

VIRTUÁLNÍ DVD MECHANIKA

VIRTUAL CLONEDVD 5.2.0.2

HODNOCENÍ   ***** 
INFO  www.slysoft.com  
VELIKOST SOUBORU  1,1 MB 
OPERAČNÍ SYSTÉM  Win 9x/2k/XP/Vista
CENA  freeware 
POMĚR CENA/VÝKON    výborný

K použití různého softwaru, nejčastěji her, encyklopedií, mapových aplikací či elektronických slovníků, je často třeba vložit do DVD mechaniky originální médium, ze kterého se načítají data potřebná pro provoz aplikace. To samozřejmě zdržuje, disky se tím opotřebovávají a mechanika při čtení dat vyvolává nepříjemný hluk. Navíc ne vždy a všude máte originální médium k dispozici, zvláště když jste třeba s notebookem na cestách. Tento problém řeší programy pracující s tzv. virtuálními mechanikami, ve kterých se otevírají obrazy CD a DVD uložené na disku v počítači. Zajímavým a bezplatně použitelným programem pro práci s virtuálními mechanikami je Virtual CloneDrive.
Virtual CloneDrive vám umožní vytvořit si až osm nezávislých virtuálních DVD mechanik a používat v nich obrazy CD a DVD disků v běžných formátech (ISO, BIN, CCD). Obrazy disků (i těch chráněných) si přitom můžete vytvořit pomocí kopírovacích nástrojů CloneCD a CloneDVD od stejného výrobce nebo jakýchkoliv dalších. Virtual CloneDrive funguje i s většinou novějších her, které se spuštění pomocí virtuální mechaniky brání.
S Virtual CloneDrive se pracuje velmi snadno. Při instalaci programu si nastavíte formáty obrazů disků, se kterými má aplikace spolupracovat, otevírání obrazu ve virtuální mechanice pak ovládáte pomocí nové položky v kontextovém menu pravého tlačítka myši.
SHRNUTÍ: Skvělé řešení virtuálních mechanik od expertů na kopírování CD a DVD, které spolupracuje se všemi běžnými typy obrazů disků.
ALTERNATIVA: Jedním z nejznámějších zdarma dostupných nástrojů na vytváření a práci s virtuálními mechanikami je Daemon Tools.
Radek Kubeš


Dokumenty ke stažení