Menu

Nový rozměr zálohování

Společnost Synology začala svým domácím i podnikovým zákazníkům nabízet službu nepřetržitého zálohování dat do svého vlastního cloudu.

Pro závěr letošního roku si společnost Synology, která svým zákazníkům po celém světě prodala již na pět milionů NAS serverů, připravila celou řadu zajímavých novinek. Novým modelům NAS serverů se budeme postupně věnovat v naší rubrice Krátké testy, ale i pro současné majitele zařízení Synology budou velmi důležité inovace v oblasti softwaru a služeb.

Horkou novinkou je například Synology Drive, aplikace představující přepracovaný způsob vzdáleného přístupu k souborům uloženým v NAS serveru. Jde o nový portál pro synchronizaci a správu souborů, integrovaný se službou Synology Office, který umožňuje snadno vyhledávat soubory a synchronizovat je mezi různými zařízeními.
Vylepšeny byly také aplikace Chat a MailPlus. Chat především získal nativní desktopovou aplikaci a dále pak funkce hlasování, robotů, zpráv ve vláknech nebo možnost integrace videokonferencí třetích stran. Služba MailPlus nyní nabízí vestavěný seznam úkolů, sdílenou poštovní schránku, podporu více domén, integraci antivirového programu McAfee a rovněž i vylepšený mechanismus hlášení nevyžádané pošty.

Nová aplikace Moments pro správu fotografií, opatřená učící se umělou inteligencí, nabízí funkce pro automatické vytváření fotoalb na základě rozpoznaní obličeje, informací o poloze nebo předem definovaných objektů a scén na fotografiích. Prohlížení rozsáhlých souborů fotografií je díky tomu mnohem intuitivnější.

Automatická záloha v cloudu

Z dlouhé řady představených novinek se budeme podrobněji věnovat službě Synology C2 Backup, určené pro automatické zálohování dat z NAS serverů do cloudového úložiště Synology. Zálohování uživatelských dat do cloudu přitom není pro majitele NAS serverů Synology žádnou novinkou - již dlouhou dobu existuje doplňkový balíček Cloud Sync, který umožňuje synchronizaci dat s cloudovými službami typu OneDrive, Disk Google či Dropbox. Se službou C2 Backup ale přináší Synology profesionální řešení zálohování na úrovni datových bloků, kdy je možné vytvářet postupné verze záloh v podobě snímků obsahu v daném čase. V případě potřeby obnovy dat je pak možné vybírat z různých, postupně vytvořených verzí zálohy.

Synology C2 Backup je placená služba, s cenou začínající na úrovni kolem 300 korun za 100 GB prostoru ročně. Za 300 GB zaplatíte něco přes 750 korun ročně a za 1 TB pak kolem 1 800 korun. Ve všech případech jsou v ceně automatické denní zálohy, ochrana dat 256bitovým AES šifrováním, možnost obnovy dat z prostředí webového prohlížeče a udržování až 11 verzí zálohy za posledních 30 dní. Velkou výhodou je, že do limitu kapacity cloudového úložiště se započítává vždy jen velikost zdrojových dat v NAS serveru, bez ohledu na počet uložených verzí. Různé verze zálohy jsou tedy, pokud jde o kapacitu cloudového úložiště a poplatek za ni, uloženy zdarma. Službu Synology C2 Backup si můžete vyzkoušet na 30 dní zdarma, takže se podívejme, jak ji v NAS serveru spustit a jak s ní pracovat.

Jak na to

1 Instalace doplňku Hyper Backup

Pro použití služby Synology C2 Backup je třeba vlastnit NAS server Synology s instalovaným operačním systémem DiskStation Manager (DSM) ve verzi 6.0 či novější a musíte mít vytvořen účet Synology. Obojí si můžete ověřit, když otevřete »Ovládací panel« a přejdete do nabídky »Systém / Informační centrum«. Pokud je k dispozici novější verze DSM, aktualizujte ji a teprve pak si otevřete »Centrum balíčků«. Zde si z nabídky »Zálohování« instalujte doplněk »Hyper Backup«.

2 Registrace služby Synology C2 Backup

Spusťte nově instalovaný doplněk Hyper Backup a v prvním okně průvodce jeho nastavením zvolte službu »Synology C2«. Kliknutím na tlačítko »Další« se otevře webová stránka služby Synology Cloud2, kde je třeba se přihlásit vaším účtem Synology. Automaticky vám bude nabídnuto bezplatné testovací období, takže pokračujte tlačítkem »Využít bezplatné zkušební období«. Potvrďte souhlas s podmínkami služby a následně si vyberte některý z nabízených plánů zálohovací služby. Služba Synology C2 Backup vyžaduje vložení údajů z platební karty, ale nemusíte se obávat - během 30denního zkušebního období není žádná platba vyžadována. Vyplňte požadované údaje a dokončete registraci služby. V posledním kroku je třeba ještě povolit aplikaci Hyper Backup přístup ke službě Synology C2 Backup.

3 Nastavení zálohy

Nyní se vraťte do administračního rozhraní svého NAS serveru, resp. do průvodce nastavením aplikace Hyper Backup, a zvolte si název zálohovací úlohy. Pokračujte tlačítkem »Další« a v následujícím kroku označte složky ve vašem NAS serveru, jejichž obsah budete chtít zálohovat do cloudu. Synology C2 Backup umí zálohovat i vybrané aplikace instalované ve vašem NAS serveru, společně s jejich nastavením a obsahem, takže si hned v následujícím kroku můžete zvolit rovněž zálohované aplikace. Právě zálohování aplikací je jednou z funkcí, které zásadně odlišují službu Synology C2 Backup od synchronizace obsahu s běžnými cloudovými úložišti.

4 Plán zálohování

Posledním krokem nastavení služby Synology C2 Backup je volba plánu zálohování. U každé zálohovací úlohy si přitom můžete zvolit, jak často (ve které dny) a v jakou hodinu se bude zvolený obsah do úložiště Synology Cloud2 zálohovat. Pro zabezpečení svých dat během přenosu do cloudu i při uložení na serverech společnosti Synology byste měli označit předvolbu »Povolit šifrování na straně klienta« a zvolit si dostatečně silné heslo. Po kliknutí na tlačítko »Použít« bude nastavení zálohování dokončeno.

5 Pravidelná záloha

Po dokončení nastavení zálohovací úlohy vám aplikace Hyper Backup nabídne vytvoření první zálohy dat. Průběh zálohování přitom můžete sledovat v základním okně aplikace Hyper Backup, popřípadě si zde můžete vytvořit další zálohovací úlohu. Ve výchozím nastavení bude rovněž pravidelně kontrolována integrita zazálohovaných dat, abyste si mohli být stoprocentně jisti, že jsou vaše soubory zcela v bezpečí.

6 Obnova dat

K zazálohovaným datům, resp. jejich postupně vytvářeným verzím máte přístup prostřednictvím volby »Průzkumník záloh«. Pro obnovu dat si zde stačí vybrat požadovanou verzi a pak pokračovat volbou »Obnovení«. Služba Synology C2 Backup má rovněž své webové rozhraní, dostupné po přihlášení prostřednictvím účtu Synology na adrese eu.c2.synology. com/cs-cz. V základním zobrazení ihned zjistíte aktuální stav zaplnění kapacity cloudového úložiště a pak můžete pokračovat k přehledu verzí záloh a případně i k obnově dat ze zvolené zálohy. Jen pro zajímavost - v pravém horním rohu okna webového rozhraní si můžete všimnout, že Synology vaše záložní data uchovává ve svém evropském datovém centru (konkrétně v německém Frankfurtu), a tedy pod evropskou jurisdikcí.


Příbuzná témata:  Komerční sdělení