Menu

Průvodce Chipu po CPU a GPU – 1.2017

Plánujete nákup počítače nebo jeho dovybavení? Zde vám poskytneme všechny informace o aktuálních procesorech a grafických čipech.

Rodina procesorů Kaby Lake se rozšiřuje: dalším zástupcem nové generace mobilních CPU je Intel Core i5-7200U, který v našem hodnocení skončil na desáté pozici. Stejně jako první zástupce Kaby Lake CPU Core i7-7500U na šesté pozici je také procesor Core i5-7200U výkonnější než jeho předchůdce šesté generace i5-6200U - ten se totiž musel posunout až na šestnáctou příčku. Počítat můžete i s vyšším výkonem integrované grafiky HD Graphics 620 (oproti verzi 520). Nízká spotřeba procesoru Core i7-7500U na úrovni 15 W TDP má samozřejmě pozitivní vliv na životnost baterie notebooků, což je další nesporná výhoda této řady. Nový procesor už najdete například v noteboocích Acer Aspire F15, Asus F756UX-T4034T nebo Lenovo IdeaPad 710, u nichž tak můžete počítat s výdrží přes devět hodin.

Energetická úspornost je velkou výhodou i nově uvedených grafických karet. Nvidia totiž nově nabízí GPU GeForce GTX 1050 Ti, což je grafika pro začátečníky či uživatele s nízkým rozpočtem. Skončila sice až na 18. pozici žebříčku, ale jde o grafiku založenou na architektuře Pascal, která je vybavena 4 GB grafické paměti a nevyžaduje žádný další napájecí konektor. Spokojí se totiž jen s asi 75 W TDP - to je nejnižší spotřeba energie, jakou v současné době grafická karta střední třídy pro svůj provoz vyžaduje. Zatím se cena karet s touto GPU pohybuje kolem 4 900 Kč, časem lze ale očekávat pokles na ceny okolo 4 000 Kč, a to i u přetaktovaných modelů.

Pokud sháníte opravdu levnou grafiku, jsou v nabídce modely s čipem AMD Radeon RX 460. Jde o grafiku, která se sice umístila až na 24. pozici, zato ji ale pořídíte už za cca 3 100 Kč. Založena je na nejnovější architektuře AMD Polaris a dokáže se vyrovnat i s moderními hrami - tedy pokud se spokojíte s rozlišením Full HD. Najdete ji například i v herním počítači HAL3000 Ruby Gamer II.


Příbuzná témata:  Komerční sdělení