Menu

Softwarové krátké testy 5.2017 – SWK

Krátké testy programů, které zaujaly redakci Chipu za uplynulý měsíc.

Vyladění Windows

System Mechanic 2017

Potýkáte se se stále delší dobou spouštění vašeho počítače, chybovými hlášeními operačního systému Windows a instalovaných programů nebo nedostatkem výkonu pro používání běžných aplikací? Pomoc nabízí aplikace System Mechanic 2017, která by měla vrátit počítač do perfektní kondice. Program by měl především vyhledat a odstranit zbytečná data a odhalit brzdy vašeho počítače. Úspěšnost činnosti aplikace System Mechanic 2017 ale do značné míry záleží na konkrétní hardwarové a softwarové konfiguraci vašeho stroje.

Pro méně zkušené uživatele je však připraven průvodce, který pomůže s provedením základních kroků optimalizace. U všech kroků je k dispozici i popis, co která změna konfigurace počítače způsobí, například že bude zastaveno automatické spouštění určitého programu společně se startem Windows. Uživatele Windows 10 pak jistě potěší i funkce pro omezení špehovacích aktivit tohoto operačního systému. Uživatelské rozhraní nové verze programu sice bylo upraveno, ale zasloužilo by si větší modernizaci.

System Mechanic 2017

TECHNICKÁ DATA

Operační systém Windows 7/8/10 (32/64 b)
Jazyk angličtina
Optimalizace Windows automatické spouštění programů a služeb, vymazání pozůstatků po surfování, vyčištění registru atd.
Ochrana soukromí předvolby nastavení pro Windows 10
Optimalizace v reálném čase optimalizace kapacity operační paměti a výkonu na pozadí operačního systému
Řízení spotřeby optimalizace využití kapacity akumulátoru
Info iolo.com

HODNOCENÍ

Celkem 85,5
Nabídka funkcí (50 %) 85
Výkon (30 %) 90
Ovládání (20 %) 80
Cena cca 800 Kč/rok
Známka Chipu velmi dobrý (1,8)

Kreativní soubor

Serif Creativity Suite X8

Sada Creativity Suite X8 představuje soubor několika velmi dobrých programů, které společně umožňují kompletní práci s bitmapovou a vektorovou grafikou i DTP, tedy vytváření grafických výstupů určených k tisku nebo vystavení na internetu i tvorbu vlastních webových stránek. Cena celého souboru je přitom velmi zvýhodněná a v podstatě odpovídá ceně licence každého jednotlivého programu ze sady Creativity Suite X8.

Soubor konkrétně obsahuje programy PhotoPlus X8 pro zpracování fotografií a obrázků, DTP aplikaci, kreslicí program DrawPlus X8 a editor webových stránek WebPlus X8. Bonusem je aplikace PhotoStack pro přehlednou správu fotografií s možnostmi třídění a vyhledávání. Nízká cena celé sady není náhodná, jedná se o zhruba dva roky staré programy, které ale i dnes celkem bez problému splní požadavky středně náročných uživatelů. Všechny programy ze sady se instalují samostatně, mají ale podobné uživatelské rozhraní i styl ovládání. Vysoké hodnocení od nás získává široká nabídka funkcí jednotlivých aplikací i jejich dobrý výkon na běžném hardwaru.

Serif Creativity Suite X8

TECHNICKÁ DATA

Operační systém Windows Vista/7/8/10 (32/64 b)
Jazyk angličtina, němčina Fotografie úpravy, správa
DTP brožury, loga, PDF dokumenty, e-knihy
Web podpora HTML5, mobilní weby
Kreslení křivky, geometrické tvary, volné kreslení, cca 200 štětců, zarovnání textů s grafikou
Info serif.com

HODNOCENÍ

Celkem 89,6
Nabídka funkcí (50 %) 91
Ovládání (25 %) 90
Výkon (20 %) 89
Dokumentace (5 %) 75
Cena cca 1 900 Kč
Známka Chipu dobrý (1,5)

Rychlá tvorba webů

WebSite X5 Evolution 13

Nová verze editoru webových stránek WebSite X5 Evolution doplňuje možnost použití nových grafických efektů, a především pak tvorbu webů s tzv. responzivním designem, tedy stránek, které lze perfektně zobrazit nejen na monitoru počítače, ale také na menších displejích mobilních zařízení. Stránka s responzivním designem se vždy automaticky přizpůsobí obrazovce klientského zařízení.

K dispozici je navíc i bezplatná mobilní aplikace WebSite X5 Manager pro Android a iOS, prostřednictvím které můžete svoje stránky spravovat ze smartphonu či tabletu. Mírně přepracováno bylo uživatelské rozhraní aplikace, ve kterém lze v pěti postupných krocích vytvořit zcela nový webový projekt s použitím některé z několika stovek připravených šablon. Díky tomu si zvládnou vytvořit vlastní internetové stránky i úplní začátečníci, kteří jinak vůbec neznají webové technologie. V editoru lze snadno přidávat jednotlivé prvky stránek, průběžně kontrolovat výsledek a třeba i upravovat zdrojový kód stránek. Vlastní webový projekt můžete následně pomocí vestavěného FTP klienta nahrát na webserver a jeho šablonu si uložit pro opakované použití.

WebSite X5 Evolution 13

TECHNICKÁ DATA

Operační systém Windows 7/8/10 (32/64 b)
Jazyk čeština
Podporované technologie HTML5 (responzivní webdesign), CSS 3, znaková sada UTF-8
Moduly blog, e-shop, SEO optimalizace
Šablony přibližně 500, možnost uložení vlastních šablon
Info websitex5.com

HODNOCENÍ

Celkem 91,6
Nabídka funkcí (50 %) 95
Ovládání (25 %) 85
Výkon (20 %) 93
Dokumentace (5 %) 85
Cena cca 2 060 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,4)

Zálohování do cloudu

Zoolz Archive

Klientská aplikace cloudového úložiště Zoolz Archive umí automaticky zálohovat soubory zvoleného typu nebo obsah jakýchkoli složek ve vašem počítači nebo třeba na externích a síťových discích. Zálohovat lze v pravidelných intervalech nebo podle časového plánu, data mohou být šifrována a můžete nastavit omezení přenosové rychlosti, aby zálohování dat plně nevytěžovalo vaše internetové připojení. Nechybí ani mobilní aplikace pro přístup ke cloudovému úložišti z mobilních zařízení s Androidem a iOS. Zoolz Archive neposkytuje žádnou kapacitu zdarma, ale během 14 dní si můžete otestovat cloudové úložiště s kapacitou 50 GB. (Cena: cca 1 000 Kč za 1 TB/rok, home.zoolz.co.uk)
Známka Chipu velmi dobrý (2,3)

Automatické zálohování

O&O AutoBackup 6

V programu O&O AutoBackup si velmi snadno nastavíte zálohovací úlohy, které se postarají například o pravidelné zkopírování aktuálních verzí všech vašich dokumentů do záložního úložiště. Můžete si vybrat mezi několika režimy: zálohováním postupných verzí dokumentů, zálohováním nově vytvořených a upravených souborů nebo automatickou synchronizací obsahu vybraných složek. Zálohování může probíhat v reálném čase při jakékoli změně, nebo v pravidelných intervalech. Synchronizace nebo záloha může také proběhnout při každém připojení zařízení (např. fotoaparátu) nebo síťového zdroje pro umístění zálohy. (Cena: cca 800 Kč, oo-software.com)
Známka Chipu velmi dobrý (1,6)

Kolik vás stojí vaše auto?

Drivvo - Správa vozidla

Palivo, pojištění, opravy a další náklady - provoz auta není vůbec levná záležitost. Abyste naprosto přesně věděli, kolik si váš plechový domácí miláček ukousne z vašeho rodinného rozpočtu, můžete pro sledování všech nákladů používat velmi šikovnou aplikaci Drivvo. V této aplikaci se přihlásíte svým účtem Google, účtem na Facebooku nebo si vytvoříte zcela samostatný uživatelský účet a hned můžete začít zakládat profily svých aut a doplňovat k nim související náklady.

Aplikace klade největší důraz na náklady na pohonné hmoty, ze kterých počítá průměrnou spotřebu a náklady na kilometr, ale rovněž je možné zadávat náklady na servis, parkovné, mýtné nebo třeba zaplacené pokuty. Drivvo vám může průběžně připomínat, abyste náklady na provoz auta zadávali, ale pokud zapomenete, nic se nestane - záznamy lze vložit i s dřívějším datem. Přestože aplikace Drivvo nabízí velké množství funkcí a nastavení a poskytuje majiteli auta spoustu cenných dat, je její ovládání velmi snadné a intuitivní. Když budete pečlivě vyplňovat záznamy o nákladech a stavu tachometru, odmění vás aplikace dlouhou řadou statistik, reprezentovanou bezmála dvěma desítkami různých grafů.

Většina uživatelů si asi vystačí se základní, bezplatně použitelnou verzí aplikace Drivvo, která celkem citlivě a nenásilně zobrazuje reklamu. Kdyby vás reklama obtěžovala, můžete si za přijatelných 120 korun ročně předplatit verzi PRO, která je bez reklamy a umožňuje export dat do souborů ve formátech CSV s XLS (pro Excel). Aplikace Drivvo je přeložena do češtiny, pokud ale narazíte na nevhodný nebo chybějící překlad, můžete přímo v ní pomocí příslušné funkce odeslat autorům návrh na lepší lokalizaci.

Platforma zdarma zdarma -
Známka Chipu výborný (1,2)

Foto popis| Pečlivé vedení záznamů v aplikaci Drivvo vám umožní detailně sledovat využívání vašeho auta a všechny související náklady.

Připojte se kdekoli

Blue WiFi

Aplikace Blue WiFi obsahuje rozsáhlou, průběžně aktualizovanou databázi veřejných Wi-Fi hotspotů, prostřednictvím kterých se můžete prakticky kdekoli připojit k internetu. Možnosti připojení společně s popisem a například i přihlašovacími údaji k síti zobrazuje Blue WiFi na mapě vašeho okolí. Současně ale Blue WiFi ukáže i Wi-Fi sítě v aktuálním dosahu vašeho mobilního zařízení a umožní vám rovnou se k nim připojit. U aktuálně využívané sítě může Blue WiFi změřit rychlost stahování dat a také zjistit, kolik dalších klientů je k ní připojeno. Tato funkce se vám může hodit i doma, pro odhalení případných černých pasažérů vaší vlastní Wi-Fi. Stačí si jen zkontrolovat připojená zařízení.

Platforma - zdarma -
Známka Chipu výborný (1,8)

Datový provoz

GlassWire

Funkci pro sledování objemu dat přenesených jednotlivými aplikacemi přes mobilní síť nebo Wi-Fi najdete sice přímo mezi funkcemi operačního systému Android, ale aplikace GlassWire jde ještě mnohem dál. GlassWire sleduje v reálném čase datové přenosy přes Wi-Fi i mobilní síť pro každou jednotlivou aplikaci i pro funkce Androidu. Grafy datových přenosů si můžete nechat zobrazit v intervalech od 5 minut po 90 dní, společně s přehledem aplikací nejvíce využívajících mobilní data a Wi-Fi. Pokud v aplikaci nastavíte výši svého datového limitu, upozorní vás GlassWire v okamžiku, kdy se budete blížit jeho vyčerpání. Díky GlassWire můžete lépe spravovat datový limit vašeho tarifu nebo odhalit špehovací aplikace.

Platforma - zdarma -
Známka Chipu výborný (1,4)

Využití výkonu

OS Monitor

Také v Androidu můžete mít podobný nástroj, jako je oblíbený Správce úloh v operačním systému Windows. Aplikace OS Monitor v reálném čase sleduje využití výkonu procesoru mobilního zařízení jednotlivými spuštěnými aplikacemi a procesy operačního systému. Kromě vytížení procesoru ukazuje OS Monitor také aktivní síťová připojení, včetně konkrétní IP adresy a portu, kam směřují. Aby byly informace o stavu mobilního zařízení kompletní, zobrazuje aplikace OS Monitor také aktuální stav akumulátoru, včetně zbývající kapacity a celkové kondice baterie. U vícejádrových procesorů můžete také sledovat, jak se některá jádra při nízké zátěži úplně vypínají nebo pracují na minimální frekvenci.

Platforma - zdarma -
Známka Chipu výborný (1,0)

Panorama na Instagramu

Panols

Aplikace Panols, dostupná jen pro smartphony a tablety s iOS, vám pomůže s vytvořením panoramatických snímků určených k vystavení na Instagramu. Panols pracuje s již hotovými panoramatickými snímky, které rozdělí na tři čtvercové fotografie. Pak tyto snímky uloží do paměti vašeho iPhonu či iPadu. Rozdělení můžete přesně nastavit díky možnosti přiblížení/oddálení snímku a posunu mřížky, podle které se fotografie rozřeže. Zachována zůstanou i metadata snímků, tedy především datum, čas a místo jejich pořízení. V aplikaci Instagram se pak tři čtvercové snímky zobrazí v mřížce vedle sebe ve správném pořadí. Aplikace Panols je samozřejmě užitečná jen pro uživatele Instagramu.

Platforma 1,99 eura -
Známka Chipu dobrý (2,4)

Oprávnění aplikací

Permission Friendly Apps

Šikovná aplikace Permission Friendly Apps zkontroluje oprávnění všech aplikací instalovaných ve vašem smartphonu nebo tabletu s Androidem a vypíše jejich seznam. Každá aplikace je ohodnocena podle svých nároků na oprávnění, například k přístupu ke kontaktům, SMS nebo třeba fotoaparátu, mikrofonu a funkcím telefonu. Můžete pak sami posoudit, zda si některá z aplikací nenárokuje až příliš, což by mohlo znamenat riziko pro vaše soukromí. Permission Friendly Apps vám ale příliš dobré vodítko neposkytne, protože za potenciálně nebezpečné považuje prakticky všechny aplikace, které nějaká oprávnění vyžadují. Nenechejte se tedy seznamem aplikací zbytečně vyděsit.

Platforma - zdarma -
Známka Chipu výborný (3,2)

Bezpečný komunikátor

Telegram

Komunikátor Telegram sice používá jen zlomek lidí ve srovnání s celosvětově populární aplikací WhatsApp, to ale neznamená, že by měl uniknout vaší pozornosti. Zejména poté, co tvůrci aplikace Telegram nedávno doplnili k textové komunikaci a zasílání hlasových zpráv také funkci hlasových hovorů po internetu. Telegram je známý velkým důrazem na soukromí svých uživatelů a platí to i pro hlasové hovory, které jsou rovněž bezpečně šifrovány. Pro přenos hlasu jsou použity moderní audiokodeky, které zajišťují vysokou kvalitu zvuku při současně nízkých nárocích na datové přenosy. Sami můžete aktivovat předvolbu na omezení objemu přenášených dat za cenu nižší kvality zvuku. Nově je také možné v pěti stupních kompresí snížit velikost odesílaných videí.

Platforma -
Známka Chipu výborný (1,4)

Filmová databáze

IMDb Movies & TV

Klientská aplikace mezinárodní filmové databáze IMDb byla zásadně přepracována, takže je nyní její uživatelské rozhraní nejen modernější, ale také velmi přehledné a praktické. Velmi rychle se dostanete k informacím o nejnovějších či klasických filmech, seriálech a hercích či režisérech. Samozřejmě jsou k dispozici upoutávky a fotografie z filmů, hodnocení kritiků i běžných diváků a rozsáhlý textový obsah (dostupný ale pouze v angličtině). Pro české uživatele je pak spíše nevýhodou, že tvůrci IMDb začali překládat názvy filmových a seriálových titulů do češtiny - často velmi neobratně a v rozporu s názvy v české distribuci. Přesto je aplikace IMDb naprostou nezbytností ve smartphonu či tabletu každého filmového fanouška.

Platforma zdarma zdarma -
Známka Chipu výborný (1,1)

Krátce

Era smartbanking

Společně s aplikací ČSOB NaNákupy získal i klient internetového bankovnictví podporu ověřování identity uživatele prostřednictvím čtečky otisků prstů. Přináší to vyšší komfort a zabezpečení transakcí. (Android, iOS; zdarma)

Calculator Quick Settings Tile

Jednoduchá aplikace přidá do panelu rychlých nastavení na horní hraně obrazovky tlačítko, jež vyvolá plovoucí okno s kalkulačkou, které lze zobrazit nad kteroukoli spuštěnou aplikací. Vybrat si můžete ze čtyř různých grafických vzhledů kalkulačky. (Android; 26 Kč)

Microosft GigJam

Microsoft nedávno uvolnil novou aplikaci pro rychlou týmovou spolupráci prostřednictvím mobilních zařízení. Uživatelé mohou spolupracovat nad dokumenty, prezentacemi i dalším obsahem z cloudových úložišť a posílat si zprávy. (Android, iOS; zdarma)

Netgear Genie

Po několika letech získala aplikace Netgear Genie zásadní aktualizaci, spojenou s výraznou modernizací vzhledu uživatelského rozhraní.
V aplikaci lze spravovat nastavení Wi-Fi routerů Netgear nebo třeba rodičovské kontroly uživatelů. (Android, iOS; zdarma)

WhatsApp

Celosvětové nejoblíbenější internetový komunikátor přidal v nové verzi funkci pro vyhledávání GIF animací na internetu, které je možné doplňovat vlastním komentářem a odesílat přátelům. (Android, iOS; zdarma)

Android TV Remote Service

Aplikace Android TV Remote Service slouží k instalaci do zařízení s operačním systémem Android TV a umožňuje dálkové ovládání těchto multimediálních přehrávačů prostřednictvím smartphonů a tabletů s Androidem.
(Android, zdarma)

Talon for Twitter

Alternativní klientská aplikace pro sociální síť Twitter, která mimo jiné umožňuje současně pracovat s více uživatelskými účty, získala v nové verzi zcela přepracované uživatelské rozhraní. Nový je také styl zobrazení konverzací přes Twitter a několik dalších drobností. (Android; 90 Kč)


Příbuzná témata:  Komerční sdělení