Menu

SWK – softwarové krátké testy 5.2018

Krátké testy nástrojů a programů, které se v uplynulém měsíci dostaly do redakce Chipu.

Vyspělý videoeditor

Pinnacle Studio 21 Standard

V nové verzi označené číslem 21 získala aplikace Pinnacle Studio výrazně přepracované uživatelské rozhraní a i ve své nejlevnější variantě v podobě edice Standard přináší řadu zajímavých funkčních novinek. Videoeditor, který se v minulých verzích otevíral v samostatném okně, je nyní plně integrován do pracovní plochy aplikace. S novou funkcí editace rozděleného obrazu umí nyní Pinnacle Studio souběžně upravovat více záběrů a s funkcí 3D titulků můžete nyní svůj film vyšperkovat efekty po vzoru hollywoodských blockbusterů. Pokud budete s pořízenými videozáznamy pracovat častěji, bude se vám jistě líbit i funkce pro ukládání hotových videoprojektů v podobě vlastních šablon pro opakované použití s jinými záběry. Výrazně si tím urychlíte práci a rozšíříte nabídku několika desítek výchozích šablon.

Vlastní editace videa probíhá v programu Pinnacle Studio svižně na každém počítači s běžnou hardwarovou výbavou. V edici Standard umožňuje Pinnacle Studio pracovat se šesti obrazovými nebo zvukovými stopami, verze Plus umí 24 stop a v nejdražší variantě Ultimate není počet stop omezen vůbec. Základní verze videoeditoru pracuje nejvýše s Full HD rozlišením, vyšší verze přidávají podporu 3D videí a 4K rozlišení (jen edice Ultimate). V případě editace záběrů stejné scény z více kamer pracuje Pinnacle Studio Standard se dvěma kamerami a další verze zvyšují počet kamer na 4, resp. 6.
Pinnacle Studio spolupracuje se všemi běžnými formáty videa i zvuku, přičemž důležitá je dnes především podpora formátu HEVC (H.265). Zvuk lze zpracovávat ve stereu, vyšší verze pak přidávají podporu prostorového zvuku ve formátu 5.1. K dispozici je kolem 1 500 efektů a filtrů, vyšší verze přinášejí ještě velké množství dalších.

Počátky práce s videoeditorem Pinnacle Studio usnadňuje rozsáhlá příručka v podobě PDF dokumentu i dlouhá řada ukázkových videí popisujících použití různých funkcí programu (obojí je ale k dispozici jen v angličtině).

+ Přehledné uživatelské rozhraní, vlastní šablony videoprojektů.
- Pokročilejší funkce a podpora 4K rozlišení až ve vyšších (dražších) edicích.

***

Corel Pinnacle Studio 21 Standard

TECHNICKÁ DATA

Operační systém Windows 7/8/10 (32/64 b)
Jazyk angličtina, němčina
Import všechny běžné formáty videa i zvuku
Podporovaná rozlišení 1 920 x 1 080 (edice Ultimate až 4K)
Počet stop pro zvuk/video 6 Filtry a efekty kolem 1 500
Další funkce export videa na YouTube, rozdělený obraz atd.
Info pinnaclesys.com

HODNOCENÍ

Celkem 83,3
Nabídka funkcí (40 %) 79
Výkon (30 %) 91
Ovládání (30 %) 84
Dokumentace (5 %) 85
Cena cca 1 200 Kč
Známka Chipu dobrý (2,0)

Výborný (100-90,0) Velmi dobrý (89,9-75,0) Dobrý (74,9-60,0) Dostačující (59,9-45,0) Nelze doporučit (44,9-0) Všechna hodnocení v bodech (max. 100); * ano * ne

Multimediální sada

Roxio Creator NXT 6

Firma Roxio byla kdysi tvůrcem šikovného vypalovacího softwaru. Dnes patří tato značka pod křídla společnosti Corel, která do souboru Roxio Creator NXT 6 doplnila aplikace pro práci s multimédii. Celkem se jedná o 15 programů pro získávání, úpravy, vytváření, vypalování, archivaci či vypalování multimediálního obsahu. V aktuální verzi byla upravena pracovní plocha sady, resp. výchozí obrazovka, na které si podle konkrétního úkolu vybíráte aplikaci pro jeho zpracování. Další moduly a nástroje pak snadno najdete na přehledných podstránkách hlavní nabídky aplikací.

Jednotlivé nástroje poté přicházejí s řadou vylepšení. Například pro práci s videem jsou k dispozici nové efekty, práce s transparentností videostop, sledování pohybujících se objektů nebo konverze 360stupňového videa na běžné video. Zcela nový je modul MultiCam Capture, který umí současně snímat obraz z více kamer nebo jiných zdrojů obrazu a zvuku. Další funkce a nástroje na práci s multimédii přináší sada Roxio Creator NXT Pro 6, ve které najdete i pokročilý grafický editor PaintShop Pro X9.

***

Roxio Creator NXT 6

TECHNICKÁ DATA

Operační systém Windows 7/8/10 (32/64 b)
Jazyk angličtina, němčina
Moduly ukládání hudby a videa z CD a DVD, vypalování optických médií, úpravy fotografií a videí, archivace souborů, zálohování
Import/export všechny běžné formáty fotografií, videa a zvuku
Authoring a vypalování filmů na Blu-ray disky jen s placeným plug-inem
Info roxio.com

HODNOCENÍ

Celkem 83,5
Nabídka funkcí (50 %) 84
Ovládání (25 %) 85
Výkon (20 %) 83
Dokumentace (5 %) 74
Cena cca 2 200 Kč
Známka Chipu dobrý (1,4)

Kompletní správa PC

Iolo Phoenix 360

Phoenix 360 je sada nástrojů, postavená především na základě oblíbené aplikace pro správu a vyladění výkonu počítačů s Windows Iolo System Mechanic. Kromě tohoto klíčového nástroje jsou součástí sady také on-line aplikace Privacy Guardian na ochranu osobních dat, správce hesel ByePass nebo aplikace Malware Killer pro vyhledání a likvidaci škodlivého softwaru. Privacy Guardian podporuje spolupráci se všemi běžnými webovými prohlížeči (včetně třeba i Opery nebo Microsoft Edge) a blokuje pokusy o sledování pohybu uživatele na internetu a tvorbu profilů pro lepší cílení reklamy. Malware Killer využívá cloudovu databázi a heuristickou analýzu, aby mohl rychle odhalovat i zcela nové typy škodlivého softwaru. Umí rovněž detekovat a zastavit pokusy o změnu konfigurace webového prohlížeče Správce hesel ByePass spolupracuje s internetovými prohlížeči Chrome a Firefox a umožňuje uchovávat nejen uživatelské jména a hesla, ale také například údaje z platebních karet nebo celé uživatelské profily. Ve formulářích na webových stránkách je pak možné nechat si automaticky vyplňovat údaje uložené v šifrované databázi správce hesel. Nechybí například ani generátor bezpečných hesel a další užitečné funkce. Nevýhodou souboru Phoenix 360 je nutnost instalovat všechny součásti sady samostatně.

***

Iolo Phoenix 360

TECHNICKÁ DATA

Operační systém Windows 7/8/10 (32/64 b)
Jazyk angličtina
Funkce ochrana soukromí na internetu, správa hesel, antivir, antimalware, skartování dat, obnova smazaných souborů, optimalizace výkonu PC
Info iolo.com

HODNOCENÍ

Celkem 91,3
Nabídka funkcí (50 %) 92
Výkon (25 %) 90
Ovládání (25 %) 91
Cena cca 1 800 Kč
Známka Chipu výborný (1,4)

Bezpečné mazání

Hardwipe 5.2.1

Nástroj Hardwipe na bezpečné mazání nepotřebných dat můžete pro soukromé účely používat i zdarma, ale komerční nasazení se všemi funkcemi a bez reklamního banneru vyžaduje pořízení licence. K dispozici je navíc i „přenosná“ verze, nevyžadující instalaci. Hardwipe podporuje hned několik různých způsobů likvidace nepotřebných souborů, lišících se důkladností procesu, ale také časem, který je pro ni potřeba. Pokud by přemazávání většího množství dat trvalo opravdu dlouhou dobu, může Hardwipe po jeho dokončení vypnout počítač. Funkce programu Hardwipe se integrují také do kontextové nabídky v Průzkumníku souborů, abyste k nim měli co nejrychlejší přístup.
(Cena: cca 1 500 Kč/3 PC, hardwipe.com)
Známka Chipu dobrý (1,5)

Ochrana před Googlem

Abelssoft GClean 2018

Aplikace GClean vám pomůže odstranit z vašeho počítače všechny stopy po používání služeb Googlu, včetně cookies videoserveru YouTube, které Googlu pomáhají sledovat a analyzovat uživatelské zvyky při sledování videí a doporučovat další vhodná videa. S průběhem čištění jsme byli při našem testování aplikace GClean spokojeni. Veškerý obsah, včetně například i uložených hesel a historie surfování po webu, může být smazán několika kliknutími myší. Pokud ale budete chtít, může GClean pracovat i na pozadí operačního systému a smazat pozůstatky po surfování a používání služeb Googlu při každém zavření prohlížeče.
(Cena: cca 360 Kč, abelssoft.com)
Známka Chipu dobrý (1,9)

Úpravy 360° videí

ActionDirector 3

Nový ActionDirector 3 nyní podporuje i editaci 360stupňových videí, u kterých můžete přepínat mezi 360° a 2D pohledem. Pro 360° je navíc připravena i nová sada speciálních efektů. Pomocí další novinky, tzv. stop-motion efektu, kdy lze video složit ze statických snímků, můžete v tomto videoeditoru vytvářet skutečně impresivní scény. Dalšími novinkami jsou například i funkce pro vylepšení barevného ladění videí a odstranění šumu - jak v obrazové, tak zvukové složce videozáznamu. ActionDirector 3 si poradí s videem až do rozlišení 4K se 120 až 240 snímky za sekundu. I přes širokou nabídku funkcí si videoeditor zachovává dobrou ovladatelnost i rychlost.
(Cena: cca 1 200 Kč, cyberlink.com)
Známka Chipu dobrý (1,7)

Rychlá komprese

WinZip 22 Pro

Hlavní předností programu WinZip je jeho rychlost. Při našem testování jsme na komprimaci zhruba 2GB složky čítající 456 souborů potřebovali necelé dvě minuty. Funkci pro ZIP kompresi vestavěné ve Windows trval stejný úkol kolem tří minut. Čím je složka objemnější a co do jednotlivých souborů různorodější, tím větší časový náskok WinZip získává. Samozřejmě nechybí ani další užitečné funkce, takže WinZip například umí přidat soubory do existujících archivů nebo odstranit osobní informace jako třeba jméno autora či EXIF data z fotografií. Naopak může přidat do fotografií vodoznak nebo konvertovat obrazová data.
(Cena: cca 1 670 Kč, winzip.com)
Známka Chipu velmi dobrý (1,9)

Fantastické výtvory z fotografií

Mirror Lab

V aplikaci Mirror Lab najdete celou řadu efektů pro vylepšení snímků pořízených fotoaparátem smartphonu, ale opravdovou sílu tato aplikace ukáže až ve chvíli, kdy zkusíte její funkce pro zrcadlení fotografií. Snímky totiž Mirror Lab umí zrcadlit podle různých os a tím vytvářet pokaždé jiné, kaleidoskopické obrazy. Navíc ještě na takto upravené snímky můžete nasadit další efekty, které jsou v aplikaci rovněž obsaženy. Perfektního výsledku pak dosáhnete kombinací efektů a také díky možnosti jejich detailního nastavení. Celý proces kreativních úprav fotografií je poměrně jednoduchý, a to díky velmi přehlednému uživatelskému rozhraní.

Při úpravách snímků máte vždy okamžitě k dispozici náhled výsledku a práci si můžete usnadnit i použitím připravených předvoleb. Převod běžné fotografie na pozoruhodné grafické dílo je pak záležitostí několika klepnutí na displej. Navíc v aplikaci Mirror Lab najdete i běžné nástroje na úpravy snímků, jako je korekce jasu, kontrastu či sytosti barev. Dlužno říci, že aplikace jako Pixlr nebo Snapseed sice poskytují preciznější nástroje na úpravy snímků, ale pokud jde o kreativní tvorbu, má zase navrch aplikace Mirror Lab a její důraz na jedinečné efekty. Mirror Lab zkrátka není běžný editor snímků. 

Aplikace Mirror Lab funguje na středně výkonných smartphonech poněkud pomaleji, obzvlášť když při úpravách snímku zkombinujete několik komplexnějších efektů. Také se nám nelíbí, že Mirror Lab funguje pouze ve vertikálním režimu, a nevyužívá tedy větší plochy obrazovek tabletů pro pohodlnější práci se snímky v horizontálním otočení. Vystačíte si i se základní, bezplatnou verzí, případný nákup komerční varianty Mirror Lab PRO vám přinese další efekty, více nastavitelných parametrů a také export do kvalitnějšího formátu PNG.

Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (2,0)

Foto popis| Nabídka kreativních efektů pro úpravy vašich fotografií je v aplikaci Mirror Lab obzvláště široká.

Prezentace fotografií

MoShow

V aplikaci MoShow můžete velmi rychle a snadno vytvářet poutavé prezentace snímků pořízených vaším smartphonem. Stačí si totiž jen zvolit styl prezentace a následně vybrat snímky, které chcete použít. Aplikace MoShow se už postará o zbytek. Aby byla prezentace fotografií opravdu dokonalá, můžete ještě k jednotlivým snímkům přidat textové popisky a nakonec i celou prezentaci podbarvit vybranou hudbou. Jakmile máte prezentaci hotovou, můžete ji přímo z aplikace MoShow sdílet v různých sociálních sítích. Pro běžné účely si vystačíte s bezplatnou verzí aplikace MoShow, placená varianta za cca 500 korun ale nepřidává do vytvářených prezentací vodoznak.

Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,7)

Portréty v iPhonu

PortraitCam

Mnoho nových smartphonů dnes používá dvojitý fotoaparát nebo alespoň senzor hloubky k vytváření perfektních portrétních fotografií. Výsledkem jsou totiž snímky, na kterých je zaostřeno na tvář portrétované osoby, zatímco okolí je rozostřené. Portréty pak působí profesionálně a mnohem přirozeněji. Řešením, jak dosáhnout stejně dobrého výsledku i v iPhonech, resp. v modelech iPhonů, které portrétní funkci focení nepodporují, je aplikace PortraitCam. Vytvoření portrétní fotografie je v aplikaci PortraitCam hračkou - stačí jen pořídit snímek a aplikace automaticky detekuje obličej a rozostří pozadí. Při našem testování jsme se ale neobešli bez dodatečného ručního doladění.

Platforma 99 Kč -
Známka Chipu dostatečný (2,7)

Zvuky přírody

Sleepo

Zvukovou kulisu k relaxaci po náročném dni nebo k rychlejšímu usínání vám připraví aplikace Sleepo. V této bezplatné aplikaci máte na výběr z více než tří desítek různých zvuků. Volit můžete z různých hudebních nástrojů, zvuků přírody (déšť, bouřka, zpěv ptáků, vodopád, šumění lesa) či města (metro, vlak, letadla) nebo je k dispozici i několik typů bílého šumu. Navíc se nemusíte spokojit jen s výchozí nabídkou zvuků, ale je možné namíchat si i vlastní typy zvuků. Ty si navíc můžete uložit pro opakované přehrávání. Pokud by vám však přišlo komponování vlastních zvuků příliš složité, můžete použít i přepravené předvolby. Po zvolené době se přehrávání zvuku v aplikaci Sleepo automaticky zastaví.

Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (2,0)

Kreativní selfies

Fabby

Pokud vás už nebaví pořizovat si jen obyčejná selfies, můžete je vylepšit v aplikaci Fabby. Po přihlášení prostřednictvím uživatelského účtu na Facebooku nebo účtu Google můžete buďto vybrat hotovou selfie fotografii k úpravám, nebo pořídit nový snímek. Aplikace Fabby pak identifikuje pozadí snímku a umožní vám jeho úpravy. Vedle připravených efektů můžete pozadí snímků upravovat i sami, když vám aplikace Fabby snímek ořízne. Mnohem více si ale nejspíše vyhrajete s dlouhou řadou vtipných animací, které zasadí vaše selfie třeba do komiksu, mezi poskakující animované pandy nebo vodopád srdíček. Také je možné ponechat úpravu selfie náhodě, kdy se použije automaticky vybraný efekt či animace.

Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (2,3)

Kontrola displeje

Display Tester

Pomocí testů připravených v aplikaci Display Tester můžete rychle odhalit, zda nemá obrazovka vašeho androidového smartphonu či tabletu vadné pixely nebo poškozenou dotykovou vrstvu. Dále je v aplikaci možné vyzkoušet nastavení jasu displeje, zobrazení barev nebo zkontrolovat zobrazovací úhly. Pokud máte k dispozici více různých mobilních zařízení, můžete také snadno porovnat zobrazovací vlastnosti různých typů displejů. Většina funkcí je k dispozici i v bezplatné verzi aplikace Display Tester, která ale zobrazuje reklamní banner. Přibližně za 40 korun si můžete pořídit verzi Pro, bez reklamy a s funkcemi slibujícími opravu některých vad displejů. Těm bychom ale moc šancí nedávali.

Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (1,7)

Správce hesel

RememBear

Od tvůrců oblíbené VPN aplikace TunnelBear pochází nový správce hesel RememBear. V aplikaci RememBear můžete ukládat nejen uživatelská jména a hesla k různým internetovým službám, ale také údaje z platebních karet nebo další osobní informace, které potřebujete bezpečně ochránit. Databáze aplikace RememBear je chráněna 256bitovým šifrováním, které můžeme považovat za neprolomitelné. Úroveň ochrany tedy záleží především na kvalitě hlavního hesla, které si sami zvolíte. K odemknutí databáze aplikace RememBear lze následně používat i otisk prstu. V řadě aplikací umí RememBear automaticky vyplňovat uživatelské jméno a heslo.

Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,3)

Cestovatelé cestovatelům

Trips by Lonely Planet

Vydavatel oblíbených turistických průvodců pro nezávislé cestovatele přišel s novou mobilní aplikací. Trips by Lonely Planet je aplikace, která umožňuje vkládat vlastní poznámky, mapy i fotografie z cest a následně je sdílet s dalšími uživateli. A naopak můžete z autentických zážitků ostatních cestovatelů čerpat inspiraci pro své vlastní cesty. Aktuálně je v aplikaci Trips by Lonely Planet k dispozici dlouhá řada průvodců z celého světa, které jsou rozčleněny do několika kategorií (města, příroda, památky, kultura, jídlo a pití atd.). Příspěvky ostatních cestovatelů můžete dále sdílet nebo je označit jako vaše oblíbené. Trips by Lonely Planet obsahuje například i funkci upozornění na vložení nového příspěvku.

Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,8)

Krátce

ProCamera

Nová verze oblíbené fotoaplikace přináší například funkci optické stabilizace snímků pořízených ve formátu RAW, prohlížení EXIF dat fotografií, podporu chytrých hodinek Apple Watch nebo jednodušší přesouvání snímků do jiných umístnění. (iOS; 149 Kč)

Adobe Photoshop Express

Ve své zatím poslední verzi nabízí Adobe Photoshop Express nové nálepky pro kreativní úpravy fotografií a také samostatné album, do kterého se automaticky ukládají snímky upravené v této aplikaci. (Android, iOS; zdarma)

Deezer

Konkurent služby Spotify neustále vylepšuje funkce svých mobilních aplikací, takže ve verzi pro Android můžete nově vytvářet zástupce na domovskou obrazovku a v iOS byla vylepšena nastavení uživatelského profilu. (Android, iOS; zdarma)

Phone Drive

Šikovná aplikace zpřístupní obsah úložiště vašeho iPhonu či iPadu ve vaší domácí síti, abyste s ním mohli pracovat v Průzkumníku souborů v počítači. Podporována je i práce se soubory umístěnými v cloudových úložištích. (iOS; 49 Kč)

File Manager by Xiaomi

Bezplatně použitelný správce souborů od Xiaomi je nyní dostupný i pro androidové smartphony a tablety jiných značek. V přehledném prostředí jsou k dispozici všechny běžné funkce pro práci se soubory a složkami v úložišti mobilního zařízení. (Android; zdarma)

Speedtest

Po delší době prošla známá aplikace pro měření rychlosti připojení k internetu zásadním redesignem uživatelského rozhraní. Funkce ale zůstávají stejné - aplikace změří rychlost downloadu a uploadu a uchovává historii výsledků. (Android, iOS; zdarma)

Edge Action

Ovládací panel, vytahovaný ze zvolené strany obrazovky mobilního zařízení, usnadňuje ovládání smartphonu či tabletu, když nabídne rychlý přístup k nejčastěji používaným funkcím či aplikacím. K dispozici je hned několik samostatně nastavitelných panelů.
(Android; zdarma)


Příbuzná témata:  Komerční sdělení