Menu

SWK, softwarové krátké testy 6.2018

Krátké testy programů, které se za uplynulý měsíc dostaly do redakce Chipu.

Ekonomická alternativa kancelářských aplikací

Ashampoo Office 2018

Sada Ashampoo Office 2018 se skládá z textového editoru TextMaker, tabulkového kalkulátoru PlanMaker a aplikace Presentations pro vytváření prezentací. Výbava sady je prakticky stejná jako v případě balíku SoftMaker 2018 Standard, jedné z nejlepších alternativ k Microsoft Office, až na chybějící aplikaci BasicMaker, ve které se programují makra, a e-mailovou aplikaci Thunderbird. S ohledem na to, že je Thunderbird zdarma dostupný open source, který si můžete sami doinstalovat, nemusí vás tento rozdíl nijak mrzet. Naopak je potěšující výrazně nižší cena Ashampoo Office 2018, kdy za licenci kancelářského balíku pro pět počítačů zaplatíte kolem 750 korun. To je výrazně méně než v případě Microsoft Office.

Mnoha uživatelům by se mohla líbit možnost výběru ze dvou typů (a několika grafických motivů) uživatelského rozhraní, mezi kterými je možné kdykoli přepínat. Aplikace z Ashampoo Office mohou mít buďto pás karet s tlačítky funkcí, nebo klasické víceúrovňové nabídky, jaké stále ještě najdeme v aplikacích z open-source sady LibreOffice. Právě bezplatně dostupný soubor kancelářských aplikací je v případě českých uživatelů pro Ashampoo Office 2018 hlavním konkurentem, s velkou výhodou v podobě uživatelského rozhraní v češtině i funkcí kontroly českého pravopisu. Na druhou stranu má LibreOffice přece jen už hodně zastaralý design a ne vždy si dobře poradí se soubory z Microsoft Office.

Kompatibilita s dokumenty, prezentacemi či tabulkami z Microsoft Office je jednou ze silných stránek Ashampoo Office 2018. Nechybí plná podpora souborů ve formátech DOCX, XLSX a PPTX a navíc se nám při testování líbila plynulá a rychlá práce s našimi rozsáhlými testovacími dokumenty, které dělají problémy i Wordu, Excelu a PowerPointu.

+ Výběr stylu uživatelského rozhraní mezi pásem karet a klasickými víceúrovňovými nabídkami.
- Chybějící podpora češtiny, makra v tabulkách z Excelu nemusí fungovat správně.

***

Ashampoo Office 2018

TECHNICKÁ DATA

Operační systém Windows 7/8/10 (32/64 b)
Jazyk angličtina, němčina
Aplikace TextMaker (dokumenty), PlanMaker (tabulky), Presentations (prezentace)
Vylepšení režim pro ovládání prsty na dotykové obrazovce, otevírání souborů v samostatných panelech jedné aplikace, speciální režim pro prezentace
Další funkce konverze textových dokumentů na elektronické knihy, přenosná verze pro použití z USB flash disku
Info ashampoo.com

HODNOCENÍ

Celkem 92,2
Vedení uživatele (30 %) 98
Nabídka funkcí (40 %) 85
Výkon (30 %) 96
Cena cca 750 Kč (5 PC)
Známka Chipu velmi dobrý (1,4)

Výborný (100-90,0) Velmi dobrý (89,9-75,0) Dobrý (74,9-60,0) Dostačující (59,9-45,0) Nelze doporučit (44,9-0) Všechna hodnocení v bodech (max. 100); * ano * ne

Anonymní surfování

CyberGhost VPN 6.5

Nástroje na vytváření šifrovaných tunelů (tzv. VPN) pro bezpečné a anonymní surfování po internetu, jako je právě i CyberGhost VPN, mají hned dva hlavní úkoly. Tím prvním je ochrana přenášených dat jejich zašifrováním a přenosem zabezpečeným kanálem. Druhou výhodou VPN je přesměrování datové komunikace přes anonymní servery po celém světě, a tedy skrytí původní IP adresy a s ní i informace o umístění vašeho počítače. CyberGhost VPN za tímto účelem nabízí přesměrování internetové komunikace přes šest desítek lokalit v různých zemích světa. Dokonale skrytá identita vám pomůže s přístupem k internetovým službám, které jejich provozovatelé omezují jen na uživatele z konkrétních zemí. Další funkce CyberGhost VPN slouží k blokování různých nástrojů na sledování vašeho pohybu po internetu reklamními systémy i potlačení otravné reklamy na webových stránkách. Užitečná je i funkce pro anonymní sdílení dat prostřednictvím torrentů. Jakkoli může přesměrování internetové komunikace vypadat složitě, ovládání programu CyberGhost VPN je naprosto jednoduché. Nepočítejte ale s absolutní anonymitou pohybu na internetu - CyberGhost musí ze zákonných důvodů uchovávat záznamy o uskutečněných datových spojeních.

***

CyberGhost VPN 6.5 TECHNICKÁ DATA

Operační systém Windows 7/8/10 (32/64 b) / macOS, Android, iOS
Jazyk angličtina
Podporované protokoly PPTP, L2TP, OpenVPN
Umístění serverů cca 60 zemí po celém světě
Další funkce blokování reklam, sdílení souborů, zrušení regionálních omezení
Info cyberghostvpn.com

HODNOCENÍ

Celkem 90,0
Nabídka funkcí (50 %) 89
Ovládání (25 %) 95
Výkon (20 %) 88
Dokumentace (5 %) 82
Cena cca 750 Kč/rok
Známka Chipu velmi dobrý (1,4)

Bezpečné mazání dat

O&O SafeErase 12 Professional

Kdo se chce nepotřebných souborů, obsahujících často citlivá osobní data, opravdu definitivně zbavit, nemůže spoléhat na nástroje obsažené ve Windows. Je potřeba zapojit do hry specializované nástroje, jako je třeba osvědčený O&O SafeErase, aktuálně dostupný ve verzi s číslovkou 12. O&O SafeErase spolehlivě smaže jednotlivé soubory i celý pevný disk prodávaného či vyřazovaného počítače opakovaným přepsáním původních dat. K dispozici je přitom několik metod likvidace dat - od jednoduchých a rychlých až po náročné, splňující nejvyšší bezpečnostní standardy. Při testování se nám líbila funkce pro kompletní smazání obsahu počítače, ke které není třeba jej spustit z USB flash disku nebo bootovacího DVD. (Cena: cca 700 Kč, oo-software.com)
Známka Chipu velmi dobrý (1,3)

Správa obsahu iZařízení

IOTransfer 2

Aplikace IOTransfer 2 sice ke svému provozu potřebuje instalaci programu iTunes, který zpřístupní obsah iPhonu nebo iPadu připojeného k počítači, ale dále už jej v podstatě nahrazuje. Po připojení mobilního zařízení vám IOTransfer 2 umožní přenášet mezi počítačem a pamětí iPhonu či iPadu fotografie, hudební soubory či videa nebo spravovat adresář kontaktů a seznam instalovaných aplikací s možností jejich hromadného odinstalovávání. Velmi šikovná je také funkce pro vyhledávání a mazání nepotřebných dat, která může uvolnit cenné místo v paměti vašeho mobilního zařízení. Prostřednictvím aplikace IOTransfer 2 lze navíc i stahovat videa z YouTube pro přehrávání bez připojení k internetu.
(Cena: cca 700 Kč, iotransfer.net)
Známka Chipu výborný (1,3)

Přenos dat do smartphonu

Send2Phone 2018

Připojování smartphonu k počítači USB kabelem pokaždé, když chcete přenést nějakou fotografii, dokument nebo třeba videoklip mezi jeho úložištěm a vaším počítačem, je velmi nepohodlné. Aplikace Send2Phone ale tento problém řeší s využitím vaší domácí bezdrátové sítě. Stačí si jen instalovat aplikaci Send2Phone do počítače i do vašeho androidového smartphonu a po spárování obou zařízení prostřednictvím QR kódu můžete začít s přenosem dat. Prostředí aplikace přitom vypadá a funguje podobně jako internetový komunikátor typu WhatsApp. Pro menší soubory typu jednotlivých fotografií či dokumentů funguje výměna dat rychle a spolehlivě, přenos velkých objemů dat ale trvá poměrně dlouho.
(Cena: cca 250 Kč, abelssoft.de)
Známka Chipu dobrý (2,0)

Aktualizace ovladačů

Driver Booster 5.3 Pro

Nová verze nástroje na automatickou kontrolu dostupnosti, stahování a instalaci ovladačů hardwaru přináší především rozsáhlejší databázi ovladačů, obsahující i ovladače starších a raritních zařízení. Vylepšena byla také podpora herních zařízení, ke kterým jsou ovladače zjišťovány prioritně v zájmu zvýšení výkonu počítače. Ovladače přitom Driver Booster Pro automaticky stahuje v době, kdy svůj počítač nevyužíváte, aby vás svou činností nezdržoval od práce. Ovladače jsou také automaticky zálohovány a program rovněž umí vyčistit počítač od ovladačů zařízení, která již dále nepoužíváte.
(Cena: cca 500 Kč/rok pro 3 PC, iobit.com)
Známka Chipu velmi dobrý (1,3)

Správce disků

AOMEI Partition Assistant Pro

Dlouhodobě patří AOMEI Partition Assistant Pro mezi nejlépe vybavené aplikace pro správu pevných disků a diskových oddílů. Můžete v něm vytvářet, spojovat, rozdělovat nebo měnit velikost diskových oddílů, vytvářet bootovací média nebo třeba kopírovat obsah celých diskových oddílů. Tato funkce se vám bude hodit při přenosu instalace Windows a všech ostatních dat z klasického HDD na nový SSD. Užitečné jsou i funkce pro záchranu dat a obnovu poškozených nebo ztracených diskových oddílů. V nové verzi je podporován souborový systém EXT4 a při úpravách oddílů se nyní počítač automaticky restartuje do prostředí Windows PE.
(Cena: cca 1 200 Kč, disk-partition.com)
Známka Chipu velmi dobrý (1,1)

Ochrana dat

Wise Folder Hider 4.22 Pro

S aplikací Wise Folder Hider můžete chránit důležité soubory i celé složky spolehlivým šifrováním, aby se k jejich obsahu nedostal nikdo nepovolaný. Můžete se přitom rozhodnout, zda soubory jen zašifrujete, nebo je rovnou i skryjete, aby nikdo ani netušil, že se nějaká tajná data ve vašem počítači vůbec nacházejí. Pro šifrování souborů používá Wise Folder Hider speciální diskový oddíl, se kterým se po jeho odemknutí heslem pracuje stejně jako s kterýmkoli jiným diskem. Velmi užitečná je také funkce pro zašifrování celého obsahu USB flash disků, takže se k vašim souborům nikdo nedostane, ani když celý disk ztratíte.
(Cena: cca 550 Kč, wisecleaner.com)
Známka Chipu velmi dobrý (1,4)

Retuše fotografií

TouchRetouch

Ne každý záběr lze vždy vyladit k dokonalosti. Někdy vadí elektrické dráty, jindy třeba zase nevzhledný odpadkový koš, nebo třeba do záběru někdo vběhne. Pokud si ale pořídíte aplikaci TouchRetouch, můžete záběry doladit později ve svém smartphonu či tabletu. Navíc oproti speciálním programům pro retušování fotografií, které jsou velmi drahé a složité, stojí TouchRetouch pár desetikorun a jeho použití je extrémně jednoduché. Jediné, co musíte udělat, je zvolit si retušovací štětec správné velikosti a pak jím označit objekt, který chcete ze snímku odstranit. O všechno ostatní se aplikace TouchRetouch postará zcela automaticky. Drobné nedostatky ve výsledku automatické retuše můžete doladit sami.

TouchRetouch počítá jak s odstraněním větších objektů, které označíte retušovacím štětcem, tak i s menšími nedostatky, jako jsou dráty elektrického vedení, pro které je připraven speciální nástroj. Můžete přitom pracovat jak s plně automatickými funkcemi, tak s manuálně nastavitelnými nástroji. Pro napravení chyb a jemné doladění výsledku automatické retuše je v aplikaci TouchRetouch k dispozici také klonovací razítko. I použití klonovacího razítka je velmi snadné, především díky intuitivnímu ovládání celé aplikace.

Automatické retušovací funkce aplikace TouchRetouch mají samozřejmě své limity. Zatímco samostatně stojící objekty lze odstranit bez viditelných pozůstatků, u složitějších retuší se v upraveném obrazu viditelně objevují opakující se vzory, vzniklé klonováním okolí objektu. V těchto případech je ale problematické vyretušovat objekty i ručně pomocí klonovacího razítka - jednoduše není z čeho brát obraz pro náhradu za retušovaný objekt. Když ale budete s limity aplikace TouchRetouch počítat, budete výsledky její práce opravdu velmi příjemně překvapeni.

Platforma 50 Kč 60 Kč
Známka Chipu výborný (1,0)

Foto popis| Aplikace TouchRetouch umí z fotografií odstranit třeba dráty elektrického vedení nebo i větší objekty.

Správce souborů

Solid Explorer

Aplikace Solid Explorer svou funkční výbavou hodně předstihuje ostatní souborové manažery pro Android. Kromě běžné práce s obsahem paměti mobilního zařízení totiž obsahuje například i FTP klienta, podporuje přístup do cloudových úložišť a umí třeba i analyzovat obsah smartphonu či tabletu a zjistit, kde byste mohli ušetřit cenné místo. Solid Explorer nabízí také šikovný režim zobrazení se dvěma samostatnými panely pro pohodlnější kopírování nebo přesouvání souborů a poradí si i s komprimovanými archivy v běžných formátech. Další funkce je možné doplnit prostřednictvím plug-in modulů. Solid Explorer si můžete v plné verzi otestovat po dobu 14 dnů, pak je třeba zaplatit.

Platforma - 50 Kč
Známka Chipu velmi dobrý (1,0)

Planetárium v kapse

Star Walk 2

Velmi efektně zpracovaná aplikace Star Walk 2 vám představí souhvězdí, planety a další objekty na noční obloze. Po povolení přístupu aplikace k vaší aktuální poloze si můžete prohlížet souhvězdí nad hlavou, znázorněná pěknou 3D grafikou. Při jasné noční obloze je výsledný efekt při pozorování hvězd perfektní a nechybí ani funkce pro vyhledávání souhvězdí. V bezplatné verzi aplikace Star Walk 2 poměrně intenzivně obtěžuje reklama, takže pro nerušené pozorování a také možnost sledování planet a dalších vesmírných těles doporučujeme spíše placenou verzi aplikace za 80 korun. Plná verze aplikace Star Walk obsahuje i mnoho užitečných informací o vesmíru.

Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu velmi dobrý (1,0)

Kreativní fotky a videa

Musemage

Oproti řadě dalších aplikací pro pořizování fotografií a videí iPhonem nabízí Musemage řadu specialit. Především jde jak o aplikaci pro pořizování fotografií a videí, tak o nástroj na jednoduchý střih pořízených záběrů. K dispozici je přitom hned několik různých režimů focení a nahrávání videí se zajímavými barevnými filtry a obrazovými efekty. Nechybí ani plně manuální režim s možností vlastního nastavení parametrů záběru. Hodně zajímavá je i možnost klíčování záběrů na modré pozadí, se kterou můžete smontovat opravdu zajímavá videa. Aplikace Musemage je k dispozici zcela zdarma a velmi potěší především amatérské fotografy. Při testování se nám ale často zasekávala.

Platforma zdarma -
Známka Chipu výborný (2,3)

Přesná předpověď

ČHMÚ

Český hydrometeorologický ústav uvolnil nové aplikace s předpovědí počasí, nazvané ČHMÚ a ČHMÚ+. Pro běžné uživatele je určena jednodušší varianta ČHMÚ, která nabízí lokální informace a krátkodobou předpověď počasí s rozlišením zhruba pěti kilometrů, společně s předpovědí na několik následujících dní. Na rozdíl od řady dalších oblíbených aplikací s předpovědí počasí sází ČHMÚ spíše než na efektní animace povětrnostních podmínek na přesnost poskytovaných informací. Aplikace ČHMÚ+ nabízí mnoho dalších naměřených údajů a je zaměřena spíše na amatérské meteorology. Zatím jsou aplikace ČHMÚ a ČHMÚ+ k dispozici jen pro Android, verze pro iOS by ale měly brzy následovat.

Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (1,3)

Nový prohlížeč

Opera Touch

Celkem nenápadně uvedla Opera zcela nový internetový prohlížeč, nazvaný Opera Touch. Alternativa k Chrome a Firefoxu na Androidu nabízí například vyhledávání na internetu prostřednictvím příkazového řádku, rychlý přístup k nejnavštěvovanějším webovým stránkám nebo pohodlné ovládání přizpůsobené držení smartphonu v jedné ruce. Dále nechybí například možnost synchronizace obsahu s prohlížeči Opera ve vašich dalších zařízeních nebo blokování reklamy na internetových stránkách. Aktuální je také blokování skriptů na internetových stránkách, které zneužívají zařízení návštěvníka webu pro těžbu kryptoměn.

Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (1,5)

Kontrola oprávnění

Exodus Privacy

Androidové aplikace často žádají až příliš rozsáhlá oprávnění pro nakládání se zdroji mobilního zařízení, aniž by to pro své hlavní funkce opravdu potřebovaly. Může za tím být lajdáctví jejich vývojářů, ale také špatný úmysl - tedy získávání osobních údajů ze smartphonů a jejich následné zneužití. Aplikace Exodus Privacy proto zkontroluje všechny instalované aplikace a jejich oprávnění i sledovací nástroje, kterým jsou vybaveny. Aplikace s rozsáhlými oprávněními nemusí být vždy nutně nebezpečné, ale měli byste si je dobře ohlídat, a pokud je nutně nepotřebujete, raději je rovnou odinstalujte. Exodus Privacy nepracuje na pozadí Androidu, takže je třeba kontrolu aplikací spouštět ručně.

Platforma - zdarma
Známka Chipu výborný (1,8)

Chytré spotřebiče

LG Smart ThinQ

Domácí spotřebiče jsou stále chytřejší a neobejdou se ani bez připojení k internetu. Připojení ledničky, myčky nebo třeba pračky k internetu podstatně zvýší komfort jejich použití. Ideální je, pokud je ovládání všech spotřebičů sloučeno na jedné platformě - v rámci jediné mobilní aplikace. Jihokorejské LG za tímto účelem nabízí aplikaci LG Smart ThinQ, prostřednictvím které lze získat aktuální informace ze spotřebičů a ovládat jejich funkce. Například u lednice lze zjistit a nastavit teplotu mrazáku i chladničky, u pračky zjistíte dobu do skončení aktuálního pracího programu a trouba vám prozradí informace o aktuálním pečicím programu. V aplikaci lze přepínat i různé režimy provozu spotřebičů.

Platforma zdarma zdarma
Známka Chipu výborný (1,8)

Krátce

Windows 10 Volume Control

Jednoduchým úkolem aplikace Windows 10 Volume Control je ovládání hlasitosti počítače s Windows 10 prostřednictvím smartphonu nebo tabletu s Androidem. Samostatně lze regulovat i hlasitost jednotlivých spuštěných aplikací. (Android; zdarma)

MutiFace

Pokud chcete spravovat více uživatelských účtů na Facebooku budete potřebovat za tímto účelem speciální aplikaci, jako je třeba MultiFace. I tak je ale nezbytná instalace i standardního facebookového klienta. (Android; zdarma)

Rotation Control

Prostřednictvím aplikace Rotation Control lze ovládat otočení obrazovky mobilního zařízení, takže můžete například do horizontálního režimu otočit i aplikace, které jej běžně nepodporují. Aplikace se ovládá přes panel notifikací. (Android; zdarma)

Archos Video Player

Univerzální přehrávač podporuje všechny běžné formáty videa i titulků a zvládne přehrávání obsahu nejen z paměti mobilního zařízení, ale třeba i ze síťových úložišť nebo počítačů v domácí síti. Informace o filmech stahuje přehrávač z internetových databází. (Android; zdarma)

Messenger Lite

Odlehčená verze internetového komunikátoru od Facebooku, určená pro méně výkonné smartphony a pomalejší internetové připojení, podporuje v nové verzi i videohovory. Aplikace šetří data i v paměti mobilního zařízení. (Android; zdarma)

Screen Recorder

Aplikace pro záznam obsahu obrazovky umožňuje například i nahrávat současně obrazovku i záznam z přední kamery smartphonu. Dále jsou k dispozici funkce pro stříhání pořízených záznamů nebo třeba doplnění hudby na pozadí. (Android; zdarma)

Autodesk SketchBook

Perfektně vybavená kreslicí aplikace je nově k dispozici zcela zdarma, včetně funkcí, které byly dříve k dispozici jen v rámci měsíčního nebo ročního předplatného. Jediné, co je třeba pro bezplatné využití aplikace udělat, je vytvoření účtu Autodesk. (Android, iOS; zdarma)


Příbuzná témata:  Komerční sdělení