Menu

Vylepšení aktualizací Windows

V případě více než 400 milionů zařízení s Windows 10 naráží aktualizační funkce operačního systému na svoje limity. Na pomoc přichází Windows Unified Update Platform. 

Při každém uvolnění aktualizací Windows je to stejné: stažení, instalace, restart - funguje všechno, jak má? Už v přechozích verzích nebyl proces aktualizací nic příjemného, ale pořád to nebylo nic proti aktualizacím ve Windows 10. Ty jsou příliš velké, probíhají velmi pomalu a nezřídka skončí chybou. Nejlepším příkladem může být velká aktualizace Anniversary Update z loňského léta.

Microsoft nebyl schopen poskytnout aktualizaci všem ve stejný čas, takže se některé počítače aktualizovaly třeba až po více než třech měsících od ohlášení Anniversary Updatu. I nyní, více než půl roku po této poslední velké aktualizaci, se mnoho uživatelů potýká s nepříjemnými updaty Windows. Bez ohledu na všechny problémy se ale Microsoft na své nové strategii s relativně častými aktualizacemi Windows, které v nejméně vhodnou chvíli zablokují práci s počítačem na dlouhé desítky minut, nechystá nic měnit.

Do konce roku 2016 bylo na Windows 10 upgradováno více než 400 milionů zařízení. Tyto instalace by nyní měly každý rok získávat dvě větší aktualizace funkcí, jako byla například i loňský Anniversary Update. Tyto aktualizace jsou nepřetržitě vyvíjeny a testovány pod kódovým označením Redstone. V minulosti ovšem klíčové aktualizace Windows 10 znamenaly v podstatě stažení a následnou reinstalaci kompletního obrazu operačního systému. Přitom byl naprosto ignorován fakt, že určitá část kódu předchozí verze zůstala prakticky beze změny. To by ale nyní mělo změnit řešení Unified Update Platform (UUP), díky kterému budou aktualizace operačního systému menší a budou uvolňovány i prováděny rychleji.

Jeden update pro všechny platformy

Windows 10 neznamenají pro Microsoft vývoj pouze desktopového operačního systému. V Redmondu opečovávají jádro operačního systému, který může být následně adaptován na mnoho různých typů zařízení. Novou součástí tohoto jádra by se proto nyní mělo stát i řešení Unified Update Platform. Výhodou je, že UUP může být nasazeno na všech různých platformách, tedy nejen v klasických počítačích, ale také v tabletech, smartphonech, zařízeních internetu věcí a nakonec třeba i v brýlích HoloLens.

Ve výsledku by pak uživatel o nové aktualizaci nemusel vůbec vědět. Uživatelské rozhraní zařízení zůstane stejné, stejně jako mechanismus automatických aktualizací příslušného operačního systému. Díky UUP budou aktualizace kompaktnější a proběhnou mnohem rychleji. Klíčovou vlastností nové technologie je diferenciální (rozdílové) stahování nových verzí operačního systému, což by mělo představovat až o 35 procent méně stahovaných dat. Microsoft navíc optimalizoval i své interní procesy. Nyní hlásí lokání služba Windows Update současný stav systému serverům Microsoftu a na základě toho je do počítače odeslána nová verze operačního systému. V budoucnu ale už nebude odesílán celý obraz Windows, nýbrž jen upravený balíček, připravený právě na základě hlášení o aktuálním stavu konkrétního koncového zařízení.

Jde o nezbytný krok, protože, jak se ukazuje, velikost aktualizačních obrazů Windows 10 dnes překračuje i 3 GB. Spolu s tím pak rostou i nároky na volné místo na disku či v paměti zařízení, nezbytné pro provedení aktualizace. V podstatě je i pro aktualizaci potřeba stejný prostor, jako při úvodní instalaci Windows 10. Oproti tomu, aktualizační balíčky, vytvořené s pomocí UUP, pokrývají jen změny provedené od předcházející aktualizace. Uživatelé tedy již nebudou muset stahovat kompletní instalační obraz operačního systému, ale jen aktualizační balíček, který si skutečně zaslouží být označen jako aktualizace, a nikoli kompletní reinstalace. Namísto současných 3 GB mohou mít díky UUP budoucí aktualizační balíčky jen 2 GB či ještě méně. Samozřejmě je to pořád hodně dat, ale uživatelé tabletů a hybridů s malou vnitřní pamětí ocení každý ušetřený GB.

Rychlejší aktualizace

V souvislosti se zmenšením aktualizačního balíčku se samozřejmě zrychlí i proces updatování Windows 10. UUP ale pomůže i v dalším ohledu. Již samotné požadavky na aktualizace, odesílané lokální službou Windows Update totiž mohou trvat poměrně dlouho. Můžete to zcela jasně vidět na případu nové instalace Windows z instalačních obrazů, které nejsou úplně aktuální. Jako uživatel pak vidíte, že je k dispozici celá řada aktualizací, ale jejich vyhledání, stažení a instalace zabere třeba i několik hodin. Nezřídka skončí proces vyhledávání chybou a je třeba jej několikrát opakovat. Také tento proces může UUP výrazně zrychlit. Lokální aktualizační funkce na koncovém zařízení totiž už nebude kontrolovat a vyhledávat nové aktualizace, ale postarají se o to servery Microsoftu. Vylepšený proces aktualizací uvolní zdroje koncového zařízení a služba Windows Update dodá na míru připravený aktualizační balíček.

Aktualizace v jediném kroku

V posledních letech se stává zvykem, že klasické počítače přebírají funkce ze světa smartphonů. S UUP je to (alespoň pokud jde o mobilní Windows 10) naopak. Velké aktualizace Windows 10 nyní provedou kompletní update systému bez ohledu na to, kolik aktualizací bylo mezi tím uvolněno. Aktualizace Windows již tedy nebude nutné provádět postupně až k nejnovějšímu sestavení, jako to bylo třeba i ve Windows 10 Mobile. Veškeré aktualizace proběhnou v jediném kroku a balíček s updaty bude připraven přímo pro konkrétní stroj.

Systém UUP bude součástí jarní aktualizace Windows 10 Creators Update, která by měla být k dispozici během dubna 2017. První rozdílový update (Redstone 3) dorazí do počítačů na podzim 2017.

Windows jsou stále větší 

Tabulka ukazuje vývoj objemu instalačních dat ke stažení od Windows XP až nedávný Anniversary Update pro Windows 10.

Verze Uvolněno Velikost
Windows XP 2001 573 MB
Windows Vista 2006 2 198 MB
Windows 7 2009 2 393 MB
Windows 8 2012 2 332 MB
Windows 8.1 2013 2 950 MB
Windows 10 Červenec 2015 2 941 MB
Windows 10 podzimní update Listopad 2015 3 212 MB
Windows 10 Anniversary Update Červenec 2015 3 111 MB

Foto popis| UUP: Nová funkce pro aktualizace Microsoft zásadně přepracoval systém aktualizací operačního systému Windows. Úkolem řešení Windows Unified Update Platform (UUP) je výrazně zrychlit rozsáhlé aktualizace, odznačované kódovým jménem Redstone, které doposud vyžadovaly kompletní reinstalaci operačního systému.
Foto popis| Porovnání současného a nového systému aktualizací Následující grafika ukazuje instalaci rozsáhlých systémových aktualizací. Vlevo je současný systém aktualizací Windows 10, zatímco na pravé straně je popsán nový způsob s využitím funkce Unified Update Platform. Nový postup aktualizace si vystačí s méně kroky a výrazně menším objemem stahovaných dat.
Foto popis| Dosavadní aktualizace Windows
Foto popis| Aktualizace s UUP
Foto popis| Bez UUP se stahuje a instaluje kompletní nový obraz instalace Windows. Týká se to i kódu, který nebyl změněn.
Foto popis| S UUP si Windows stáhnou jen nový kód a provedou skutečně jen aktualizaci. Sníží se tím objem stahovaných dat.
Foto popis| Menší zátěž pro procesor Už jen při vyhledávání aktualizací vytěžuje lokální funkce Windows Update procesor na 15 %. Díky UUP bude zátěž znatelně nižší.

O autorovi| JÖRG GEIGER, RADEK KUBEŠ, autor@chip.cz


Příbuzná témata:  



Komerční sdělení