Menu

Vylepšený DSM

Synology neustále inovuje operační systém DSM pro svá síťová úložiště. Beta-verze DSM si mohou vyzkoušet všichni majitelé NAS serverů Synology. 

Operační systém DSM (DiskStation Manager) pohání všechny modely NAS serverů Synology - od nejlevnějších jednodiskových síťových úložišť po mnohadiskové podnikové NAS servery. Rozdíl je pouze v tom, jaké funkce pro daný model (především dle jeho hardwarové výbavy) DSM nabídne. Stejný je i princip rozšiřujících balíčků - základní jsou k dispozici pro všechna úložiště, pro výkonnější modely jsou pak určeny i nástroje na virtualizaci, provoz vlastního mailserveru atd.

Aktuálně připravovaná verze DSM 6.1, jejíž beta-verzi si můžete vyzkoušet již nyní (viz rámeček s postupem instalace), přináší například nastavitelné nástroje na monitorování zdraví systému, automatickou obnovu souborů pro posílení integrity dat, vylepšenou podporu pro službu Time Machine a flexibilní nastavení možností pro upgrady systému, která především zjednoduší život administrátorům NAS serverů Synology v podnikových sítích. Ve vývoji je i aplikace Active Directory Server, která umožní vybraným modelům NAS serverů Synology fungovat jako doménový řadič, který spravuje uživatele, skupiny a zařízení v kancelářských prostředích. Síťové úložiště Synology pak společně se souborovými službami, funkcí mailserveru a dalšími podnikovými nástroji nahradí v menší firmě samostatný server.

Rychlé vyhledávání i kopírování dat

Zajímavou novinkou DSM 6.1 je možnost šifrování obsahu sdílených složek v úložišti, včetně standardních přednastavených složek. A co je ještě zajímavější, nemusíte si ani pamatovat heslo, protože šifrovací klíč může být uložen na USB flash disku, jehož připojením k NAS serveru složky jednoduše dešifrujete.

Především majitelům méně výkonných, nebo naopak velmi zatěžovaných zařízení od Synology se může hodit vylepšená funkce sledování zdrojů, díky které lze snadno zjistit, jaké aplikace nejvíce využívají výkon procesoru a kapacitu operační paměti úložiště, a podle toho upravit způsob využívání vašeho NAS serveru.

Nová aplikace Universal Search (je třeba ji instalovat prostřednictvím Centra balíčků), aktuálně dostupná rovněž v beta-verzi, slouží k vyhledávání v názvech souborů i jejich obsahu. Vše, co před jejím použitím musíte udělat, je zvolit si složky pro zaindexování obsahu a následně počkat, až se vytvoří prvotní indexový soubor. Při vyhledávání následně můžete používat nejen klíčová slova, ale také upřesňující podmínky v podobě data vytvoření či poslední úpravy, velikosti, typu souboru atd. Pro uživatele NAS serverů Synology, kteří v nich mají zazálohováno velké množství dokumentů, bude aplikace Universal Search opravdu nedocenitelným pomocníkem.

Vylepšen byl balíček USB Copy, který slouží k automatickému kopírování dat mezi síťovým úložištěm a USB flash disky nebo SD kartami připojenými k zařízení, aniž by bylo nutné přenos dat ovládat v prostředí administračního rozhraní NAS serveru. Nyní je možné zvolit si složky na přenosném úložném médiu a způsob synchronizace jejich obsahu s úložištěm. Velmi snadno pak můžete například zálohovat snímky z SD karty fotoaparátu.

Klient pro kamerový systém

Synology se rovněž podařilo vyřešit problémy s aplikací Surveillance Station, resp. s náhledem živého obrazu z připojených IP kamer v běžných prohlížečích. Pro aplikaci Surveillance Station 8.0, jejíž beta-verzi si můžete do NAS serveru instalovat, existuje klientská aplikace k instalaci do Windows. Proto již není třeba trápit se s doplňky pro internetové prohlížeče a jejich kompatibilitou. V aplikaci Surveillance Station Client funguje nejen živý náhled záběrů kamer, ale také ovládání záznamu a všech nastavení doplňku instalovaného v NAS serveru Synology. Surveillance Station Client existuje i v přenosné verzi, kterou lze používat z USB flash disku bez instalace do počítače, a podporuje i službu QuickConnect, takže se můžete ke svému kamerovému systému připojit prakticky odkudkoli.

Ochrana před útoky

Z řady dalších novinek a vylepšení v DSM 6.1, určených především pro firemní uživatele NAS serverů Synology, musíme zmínit ještě beta-verzi aplikace Intrusion Prevention, která identifikuje škodlivé pakety a chrání tak zařízení před síťovými hrozbami.
Zatím není jasné, zda bude aktuální beta-verze DSM 6.1 jediná ani kdy Synology uvolní finální verzi operačního systému po své NAS servery, ale je jisté, že upgrade bude nezbytný a rozhodně užitečný.

Foto popis| Vlastní cloudový Office Funkce NAS serverů Synology jdou daleko za hranice ukládání souborů nebo streamování multimédií. S doplňkem Office si můžete zprovoznit vlastní cloudovou službu pro práci s dokumenty a tabulkami včetně možnosti sdílení a spolupráce s dalšími uživateli.
Foto popis| Společně s novou verzí operačního systému DSM přicházejí zpravidla i aktualizace klíčových balíčků. Novinkou v DSM je možnost instalovat beta-verze balíčků i bez ruční aktualizace na beta-verzi DSM 6.1.
Foto popis| Nová aplikace Universal Search vyhledává v obsahu zaindexovaných souborů podle klíčových slov s možností upřesnění výsledků na základě data, velikosti, typu souboru atd.
Foto popis| Surveillance Station Client je úplně nová aplikace pro přístup k záběrům a ovládání kamerového systému v NAS serveru Synology, se kterou obejdete problematickou podporu v internetových prohlížečích.
Foto popis| Router Synology RT1900ac si vedl v našich testech velmi dobře a jeho operační systém SRM (Synology Router Manager) má mnoho společných prvků s DSM. Nyní se chystá na trh vylepšený model RT2600ac (foto) s 4x4 MU-MIMO a propustností až 2 600 Mb/s.
Foto popis| Použijte ruční aktualizaci pro instalaci DSM 6.1 Beta ze staženého balíčku.
Foto popis| Pro stažení instalačního balíčku DSM 6.1 Beta navštivte web synology.com/beta.

Testování beta-verze 

Instalace DSM 6.1 Beta

Vývojovou verzi nového operačního systému DiskStation Manager 6.1 Beta nelze instalovat přímo z administračního rozhraní NAS serveru jako ostatní aktualizace, ale musíte postupovat přes web Beta programu Synology (synology. com /beta). Zde klikněte na volbu »DSM 6.1« a na následující stránce s popisem nové verze systému DSM použijte tlačítko »Zjistěte, jak se připojit« vpravo nahoře. Na další stránce je pak třeba pod »Download DSM« najít váš model NAS serveru Synology a kliknutím si stáhnout instalaci beta-verze DSM 6.1.

Otevřete si administrační rozhraní svého NAS serveru Synology a následně i »Ovládací panel«. Přejděte do nabídky »Aktualizace a obnovení« a zde použijte tlačítko »Ruční aktualizace DSM«.

Označte stažený instalační balíček a nechte proběhnout aktualizaci DSM na novou verzi 6.1 Beta. Přechod na finální verzi bude následně možný prostřednictvím běžných aktualizací v administračním rozhraní síťového úložiště.

Pozor: Přestože je instalace beta-verzí operačního systému DSM bezpečná, doporučujeme ji pouze zkušenějším uživatelům. Před testováním jakékoli vývojové verze softwaru pro váš NAS sever byste si rovněž měli zazálohovat kriticky důležitá data do jiného úložiště. Návrat ke starší verzi DSM není možný.

Kompletní průvodce 2016: NAS & domácí síť 

Chip speciál

Speciální vydání Chipu přináší výsledky srovnávacích testů domácích síťových úložišť, návody pro nastavení NAS serverů od největších výrobců (Synology, QNAP, Asustor ad.) i přehled funkcí a aplikací pro spolehlivé zálohování dat, přehrávání multimédií v domácí síti nebo přístup k uloženým datům prostřednictvím aplikací pro smartphony a tablety. Úplným začátečníkům pomůžeme vybrat a zprovoznit vlastní síťové úložiště a zkušenějším uživatelům poradíme, jak rozšířit jejich NAS o nové funkce. Chip speciál si můžete zakoupit v tištěné nebo elektronické podobě na webu chip.cz.


Příbuzná témata:  Komerční sdělení