Menu

XP: Nejpopulárnější Windows

Oblíbená od roku 2001: Žádná jiná verze systému Windows nedominovala trhu tak dlouho a tak úspěšně jako Windows XP. 

Systém Windows XP, nástupce nepříliš oblíbených Windows Me, byl představen 25. října roku 2001. Na slavnostním uvedení v New Yorku tento nový systém Bill Gates uvedl pod heslem „Windows XP pro každého“. To měl demonstrovat i pozvaný host Regis Phil bin, moderátor pořadu Chcete být milionářem, který si do té doby s počítači vůbec nerozuměl. Výhodou nových „ikspéček“ bylo i to, že obsahovala velké množství programů, které pokryly řadu potřeb uživatelů a které bylo dříve nutné kupovat a instalovat.

Například program Windows Media Player sloužil pro přehrávání hudby, fotografií či filmů, k dispozici byl jednoduchý textový editor a přímo pomocí nástrojů Windows XP bylo možné vypalovat optické disky. Do operačního systému byl také integrován internetový prohlížeč Internet Explorer 6, e-maily bylo možné přijímat a odesílat prostřednictvím Outlook Expressu. Hlavní novinkou bylo ale to, že systém XP byl založen na jádře Windows NT, a nikoli na MS-DOS. Z toho vyplývala mnohem větší efektivita a hlavně spolehlivost. Kromě stability byla hlavním tématem bezpečnost. Při obraně proti útokům totiž pomáhal do systému integrovaný firewall. Další důležitou bezpečnostní funkcí bylo interní řešení zálohování pro obnovení systému v případě jeho selhání, například po instalaci nějakého programu. Systém Windows XP bylo také možné snadno propojit do dalších sítí, a to i bezdrátově.

Dokonce i z hlediska vizuálního se Windows XP jasně odlišovala od všech předchůdců a byla mnohem pestřejší: s grafickým uživatelským rozhraním Luna se Windows XP stala barevnějšími a působila přátelštěji. Zelená krajinka na ploše nového rozhraní se stala legendární. Zpočátku byl systém přijímán trochu skepticky, protože uživatelé museli projít zavedeným procesem aktivace, nutné pro použití Windows XP. To se ale rychle změnilo a spokojených uživatelů přibývalo. „Ikspéčka“ se prodávala celých třináct let a po dlouhou dobu si držela primát nejpoužívanějšího systému.

Microsoft k systému vydal tři servisní balíčky, které přispěly k jeho bezpečnosti a spolehlivosti nejen v privátní, ale i v podnikové sféře. Dokonce i dnes jsou na některých počítačích Windows XP v provozu a dlouhou dobu běžela například i v bankomatech: 8,6 % všech počítačů i nadále používá tento systém, přestože Microsoft už pro něj přestal vydávat jakékoli bezpečnostní záplaty (od května 2016). Drží si tak třetí pozici za Windows 7 (47,1 %) a 10 (23,8 %). A nejen soukromí uživatelé jsou ochotni ho i nadále používat. I některé instituce si platí nemalé peníze za prodlouženou podporu tohoto už patnáct let starého systému.

***

Nabídka Start ve Windows XP měla dva sloupce: programy na levé straně, složky a nastavení na druhé.

Foto popis| 2004 Service Pack 2 Kromě vyřešení chyb a záplat přináší tento balíček i další vylepšení, jako například Windows Firewall.
Foto popis| 2003 XP Media Center Edition Media Center Edition umožňuje sledování televize a filmů na počítači s TV kartou -ovládání zajišťuje dálkový ovladač.
Foto popis| 25. 10. 2001 Uvedení XP Bill Gates uvedl nová Windows XP v New Yorku.
Foto popis| 2002 Service Pack 1 Pestré uživatelské rozhraní se stává charakteristickým znakem.
Foto popis| 2008 Service Pack 3 Je vydán poslední oficiální servisní balíček. 8. dubna 2014 pak končí i několikrát prodloužená podpora systému XP.


Příbuzná témata:  Komerční sdělení